1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile gotować pierogi? Jak gotować pierogi?

Poradniki

4 miesiące temu

Ile gotować pierogi? Jak gotować pierogi?

Kulinaria
5
0
0
5
0

Zobacz, ile gotować pierogi! W tym artykule dowiesz się, jak ugotować pierogi, w zależności od rodzaju, a także od tego, czy są świeże, czy mrożone. Zdradzimy również wskazówki dotyczące przechowywania pierogów po ugotowaniu!

Przepyszne pierożki z kapustą i grzybami, pierogi z truskawkami, mięsem czy ruskie – te smaki doceniane są nie tylko przez Polaków! Istnieje kilka przepisów na przygotowanie ciasta, a lista ze sposobami na ich wypełnienie zdaje się nie kończyć! Każdy, bez wyjątku, z pewnością znajdzie taki smak, który całkowicie podbije serce!

Warto jednak wiedzieć, jak powinno przebiegać gotowanie mrożonych pierogów, a także, w jaki sposób przygotować te świeże. Nie jest to trudna sztuka, jednak należy znać kilka sztuczek, aby pierożki zawsze wychodziły doskonałe.

Ile gotować pierogi? Co zrobić, by wychodziły idealne?

To, ile gotować pierogi zależy od kilku czynników. Zwłaszcza istotna jest grubość ciasta, a także to, jaki farsz znajduje się w ich wnętrzu. Przez te czynniki, warto wpierw odpowiednio się przygotować, zanim przejdziemy do etapu gotowania. 

ile gotować pierogi. lepienie pierogów
Świeże pierogi gotuje się najłatwiej, a ponadto można je bez kłopotu mrozić

Wiele osób również chciałoby wiedzieć, co zrobić, by pierogi się nie rozklejały podczas gotowania. To również jest aspekt, o który należy zadbać przed gotowaniem pierożków. Sklejanie jest tu kluczem. Jeśli ciasto jest zbyt pokryte mąką na brzegach – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że się rozklei. Aby temu zapobiec, wystarczy użyć odrobiny wody i z jej pomocą zwilżyć miejsca, które będziemy ze sobą składać

Pamiętaj również o tym, by nigdy nie gotować pierogów w wodzie, która jeszcze nie wrze. Postępując w taki sposób, możesz mieć pewność, że ciasto będzie rozgotowane. Ponadto na 100 g pierogów powinno przypadać około pół litra wody

morele.net_korzystne oferty

A co jeśli lubisz chrupiące pierogi? Wystarczy, że od razu po ugotowaniu delikatnie podsmażysz je na patelni. Wykorzystać do tego możesz oliwę lub olej roślinny. 

Jak długo gotować pierogi? Czy każdy rodzaj potrzebuje tyle samo czasu?

Przygotowując pierogi, upewnij się, że Twoje ciasto jest wystarczająco cienkie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy przygotować przysmak z wypełnieniem, które także potrzebuje kilku minut we wrzącej wodzie, aby być gotowym do spożycia. Aby ułatwić ten proces, na przykład przygotowując pierogi z truskawkami, zadbaj o to, by były one dość drobno pokrojone. 

Sprawdź też: Jak zrobić naleśniki? Prosty przepis na ciasto naleśnikowe

W zależności od tego, czy w środku pieroga znajduje się już obrobiony farsz, który nie wymaga dalszego obrabiania, czy nie – o ten czas wydłuża się proces. Przykładowo pierogi ruskie mają w sobie farsz, który jest w pełni gotowy do spożycia, za to pierogi z surowym mięsem muszą zostać przygotowane idealnie. Przecież nikt nie chce mieć do czynienia z niedogotowanym mięsem wewnątrz pierożka. 

Ile gotować pierogi ruskie?

Farsz do pierogów ruskich składa się z ziemniaków, twarogu, cebulki i przypraw. Dzięki temu jest on w pełni przygotowany, a jedyny aspekt, który wymaga gotowania, to właśnie ciasto. Ile powinno się gotować pierogi ruskie? Nie zajmie to zbyt wiele czasu!

Wpierw wstaw garnek z wodą na gaz. Doprowadź ją do wrzenia, a następnie dodaj łyżeczkę soli. Teraz delikatnie układaj pierogi na wodzie. Wykorzystać do tego możesz na przykład drewnianą łyżkę. Przyda Ci się ona również wtedy, gdy będziesz chciał rozdzielić pierogi od siebie. Istnieje taka możliwość, jeżeli przecenisz możliwości garnka i zrobi się w nim trochę za ciasno.

Czas liczymy od momentu, gdy pierogi wypłyną na powierzchnię. Od tego momentu powinny one spędzić w wodzie od 3 do 4 minut. Dzięki temu będą miały idealną konsystencję i z pewnością się nie rozgotują. Przed wyciągnięciem za pomocą łyżki cedzakowej wszystkich pierożków, wyciągnij jednego i spróbuj. Następnie wyłów pozostałe i rozkoszuj się smakiem! 

Ile gotować pierogi z mięsem?

Pierogi z mięsem, pierogom z mięsem nierówne! Niektóre z nich przygotowywane są z ugotowanym farszem, do innych natomiast wykorzystuje się zupełnie surowe mięso. Ile gotować pierogi z surowym mięsem? Ile gotować pierogi po wypłynięciu?

ile gotować pierogi. posypywanie pierogów mąką
Dobrze przygotowane pierogi powinny być odpowiednio zlepione

W przypadku surowego mięsa mielonego nieco dłużej zajmuje pierogom wypłynięcie na powierzchnię. Od tego momentu trzeba poczekać około 2 minut, aby były w pełni gotowe. A co z mięsem, które uprzednio było przygotowane? Pierogi tego typu wymagają 3-4 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.  

W obu przypadkach należy przed wyłowieniem wszystkich sztuk, wpierw wyłowić jedną i sprawdzić, czy już pierogi są gotowe. Mając do przygotowania więcej partii, nie wymieniaj wody – wrzuć je od razu po ugotowaniu poprzedniej.

Ile powinno się gotować uszka z grzybami?

Uszka często przygotowuje się z takiego samego lub bardzo podobnego ciasta jak pierogi. Co więcej – często w okolicy świąt Bożego Narodzenia wykorzystujemy resztki ciasta pierogowego, aby właśnie przygotować uszka. W tym przypadku musi być ono bardzo dobrze rozwałkowane, dzięki czemu przysmak gotuje się w moment!

W takiej sytuacji o wiele więcej zajmuje przygotowanie farszu, niż gotowanie drobnych pierożków. Jak długo gotować grzyby? Najpierw powinny one się moczyć całą noc, a następnie spędzić w garnku nawet godzinę! Na szczęście samo gotowanie uszek nie jest aż tak czasochłonne.

Sprawdź też: Przepis na faworki – sprawdź, jak zrobić chrust!

Podobnie jak w przypadku pierogów – najpierw zagotuj wodę w garnku. Gdy zacznie wrzeć – dodaj do niej trochę soli. Następnie układaj delikatnie uszka i zacznij je wyławiać już po minucie lub dwóch od momentu wypłynięcia.

Jak ugotować pierogi z jagodami lub innymi owocami?

Tak jak już wspomniałam, to ile gotować pierogi z owocami zależy przede wszystkim od wielkości kawałków, które znajdą się w cieście. Gdy są one duże lub w ogóle nie zostały poszatkowane – będą wymagać gotowania tyle, ile wynosi górny limit czasowy.

Również w tym przypadku po zagotowaniu się wody w garnku należy ją osolić. Następnie delikatnie wykładaj pierogi, upewniając się, że się ze sobą nie stykają. Ich gotowanie po wypłynięciu powinno zająć od 3 do 5 minut. Po tym czasie delikatnie wyciągaj je z wody za pomocą łyżki cedzakowej.

Jeśli planujemy przygotować pierogi ze śliwkami, ich gotowanie może zająć odrobinę dłużej. Koniecznie zawsze sprawdzaj stopień ugotowania pierogów, a na pewno nie będziesz zawiedziony efektem!

Jak gotować mrożone pierogi?

Jak rozmrozić pierogi? Nawet nie podejmuj takich prób, pozostawiając nieugotowane uprzednio pierogi w temperaturze pokojowej! Taki zabieg spowoduje, że cała struktura ciasta będzie rozmoczona i z pewnością nie uzyskasz zadowalającego efektu. Możesz to jednak zrobić, gdy uprzednio pierogi zostały już ugotowane – wtedy, po naturalnym rozmrożeniu, wystarczy wrzucić je na patelnię, podsmażyć i serwować!

gotowanie pierogów. ile pierogów naraz do garnka
Najlepiej nie przeceniać pojemności garnka – w ten sposób nasze pierogi mogą się posklejać

Gotowanie mrożonych pierogów niemal niczym się nie różni od gotowania świeżych pierogów. Trzeba mieć jednak na uwadze, czy pierogi przed mrożeniem były już ugotowane, czy nie. Surowe pierogi będą potrzebowały nieco więcej czasu, by w pełni się ugotować

Ile gotować mrożone pierogi?

Zamrożone, surowe pierogi gotują się nieco dłużej niż świeże. Je również należy wrzucać do wrzącej, osolonej wody i warto, choć częściowo, przykryć garnek przykrywką, by rozmrażały się równomiernie. Dodanie do wody odrobiny tłuszczu zapobiegnie ich sklejaniu.

W tym przypadku po ich wypłynięciu na powierzchnię należy poczekać minimum 5 minut przed rozpoczęciem wyławiania. Zasada jest taka sama, jak przy świeżych pierogach – jeśli farsz jest w pełni gotowy lub składa się z małych kawałków, gotowanie będzie krótsze.  

A jak odgrzać pierogi z zamrażarki? W jaki sposób jak odgrzać pierogi z lodówki? Jeśli są one uprzednio ugotowane, można zrobić to na dwa sposoby. Jeden z nich to oczywiście garnek z gotującą się, lekko osoloną wodą. Drugi to natomiast patelnia. W zależności od tego, czy masz mrożone pierogi, czy jedynie z lodówki, musisz postępować inaczej. Mrożone muszą wpierw się nagrzać do temperatury pokojowej, a te prosto z lodówki mogą wylądować na patelni z odrobiną tłuszczu od razu!

Gotowanie pierogów na parze

Pierogi – zarówno mrożone, jak i świeże możesz także ugotować na parze. Zdaniem wielu osób, są one najpyszniejsze. Nic w tym dziwnego – nie dostaje się do nich woda i farsz nie jest ani trochę narażony na utratę aromatu i smaku.

Sprawdź też: Jak zrobić tosty francuskie? Przepis na słodko i słono

Jak ugotować pierogi na parze? Wystarczy umieścić je na specjalnym sitku, pod którym znajdzie się garnek z gotującą się wodą. Całość wystarczy przykryć i odczekać około 5 minut w przypadku świeżych, a 10 minut, jeśli ułożyliśmy tam pierogi mrożone. Polecamy oczywiście przed zdjęciem przysmaku z garnka wyjąć oraz spróbować jednego z pierożków, czy aby na pewno są już gotowe i o idealnej konsystencji.

Jak przechowywać pierogi?

Przygotowywanie pierogów zwykle również łączy się, z tym że w jakiś sposób trzeba je przechować. Zwykle nie opłaca nam się przyszykować ich mało, bo zwyczajnie jest to dość czasochłonny proces. Podobnie jest, gdy lepimy pierogi lub uszka na święta, dobrze jest zrobić to kilka dni wcześniej, by w kuchennym szaleństwie 24 grudnia zupełnie nie oszaleć!

Najlepszym sposobem na przechowanie pierogów jest zamrożenie ich, gdy są jeszcze nieugotowane. Dokładnie zlepione, wypełnione farszem pierogi wyłóż na tacce tak, by się ze sobą nie stykały. Uprzednio posyp ją mąką, by się nie skleiły. Tak przygotowane włóż do zamrażarki na godzinę. Jeśli masz kilka partii pierogów – pierwszą przykryj szmatką, posyp mąką i ułóż kolejne piętro, powtarzaj ten proces, aż skończą Ci się pierogi. Po godzinie w zamrażarce wyciągnij pierogi i delikatnie pozdejmuj je ze ścierek oraz tacki. Umieść je w woreczku strunowym i gotowe!

wyrabianie ciasta na pierogi
Mrożenie świeżych, nieugotowanych pierogów to najlepsze rozwiązanie

A jak przechować ugotowane pierogi? Tu drogi są dwie. Możesz wyłożyć je na tacce i schować do lodówki. Ten sposób sprawdzi się, jeśli planujesz je zjeść w ciągu 2 najbliższych dni. Jeżeli jednak wiesz, że będą one stać trochę dłużej – zamroź je podobnie, jak surowe. Dzięki temu nie zajmą zbyt wiele miejsca w zamrażarce, a na dodatek będą łatwe w odgrzaniu.

Sprawdź też: Jak ugotować kukurydzę? Kluczowe zasady i czas gotowania

Mam nadzieję, że wiesz już, ile gotować pierogi, by były jędrne i zachowały jak najwięcej smaku! Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy o swoich trikach, a także o tym, jakie pierogi są Twoimi ulubionymi!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *