1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Gry na sylwestra i zabawy – nasze pomysły na nowy rok

Poradniki

6 miesięcy temu

Gry na sylwestra i zabawy – nasze pomysły na nowy rok

Święta
6
0
2
6
0

Sprawdź, jakie pomysły na gry na sylwestra i zabawy przygotowaliśmy. Nie czas zamartwiać się listą postanowień noworocznych i tym, czy znajdziesz siły na wywiązanie się z nich w przyszłym roku. Liczy się wyłącznie dobra zabawa do samego rana!

Sylwester coraz bliżej, a po świętach nie ma za wiele czasu na to, by wymyślić, jak kreatywnie go spędzić. Zwykle odwiedzamy rodzinę, zapraszamy paczkę znajomych lub zostajemy w domu z naszą drugą połówką i dziećmi. Ale czym zająć sobie ten czas do ostatnich sekund, które zaczniemy odliczać, aby przywitać nowy rok? Nie ma też obowiązku, żeby kłaść się spać zaraz po północy, kiedy impreza dopiero się rozkręca. Właśnie w tym postaramy się choć odrobinę pomóc. Oto nasze propozycje gier i zabaw na sylwestra, z których skorzystają dorośli, młodzież i dzieci.

Przykładowe gry i zabawy na sylwestra dla dzieci i dorosłych

Pomysłów na sylwestra jest niesamowicie wiele. Poniżej zapoznasz się z kilkoma z nich, które sprawdzą się doskonale, gdy wśród gości nie dominuje jeden wąski przedział wiekowy. Zadbaj o to, aby nikt z zaproszonych nie zaznał poczucia nudy. Udana i towarzyska impreza sylwestrowa daje dużą nadzieję na pomyślny przyszły rok. A co najważniejsze: wcale nie potrzebujesz kilku dni na przygotowanie sylwestrowych zabaw. Te przykładowe gry i zabawy na sylwestra wcielisz w życie nawet w ostatnich godzinach od przywitania nowego roku. Gotowy?

 • Twister – klasyk wśród gier towarzyskich na sylwestra. Wystarczy znaleźć trochę przestrzeni w pokoju i rozłożyć matę do zabawy. Ten pomysł skierowany jest tak naprawdę do każdej grupy wiekowej, bo angażuje i dzieci, i dorosłych.
 • Podbijanie balona – zabawa sylwestrowa, która polega na pojedynku dwóch lub więcej osób podbijających balon. Ostatnia osoba, której przypadło podbicie balona, a nie zdążyła tego zrobić przed zetknięciem się go z ziemią, odpada. Na świecie istnieją nawet mistrzostwa w podbijaniu balona, które cieszą się wysoką oglądalnością.
 • Gra w butelkę – to gra przeznaczona młodzieży, w której bierze udział przynajmniej czworo uczestników. Nabiera różnego charakteru, zwykle romantycznego, mając na uwadze stopień zażyłości pomiędzy ochotnikami. Młodzież siada na obwodzie okręgu, kręcąc butelką w środku. Osoba losująca całuje osobę wskazaną przez szyjkę butelki. Coraz częściej łączy się tę zabawę z inną grą – Prawda czy Wyzwanie.
 • Gry karciane – na przykład wojna lub poker. W zależności od tego, czy uczestnicy zabawy sylwestrowej znają dobrze zasady którejś z wymienionych gier.
 • Gry planszowe – tak proste, jak Chińczyk lub wciągające jak Monopoly, których dziś istnieją dziesiątki różnych wersji. Dobrą propozycją są też innego rodzaju gry planszowe, pod warunkiem, że uczestnicy wyrażają chęć nauki nowego typu gry w sylwestra.
morele.net_korzystne oferty

Której gry na sylwestra jeszcze nie wypróbowałeś? Daj znać w sekcji komentarzy!

Zorganizuj imprezę tematyczną w domu

Jednym z najfajniejszych pomysłów na sylwestra jest impreza tematyczna. Powoli staje się ona trendem, zwłaszcza u młodzieży. Jej zasada jest bardzo prosta. Tak jak przebieramy się co roku na Halloween, tak też wymyślamy motyw przewodni na sylwestra, do którego wszyscy nasi goście musieliby się dostosować. Można pójść o krok dalej i poza przebraniem wymagać, żeby na miarę prawdziwego odgrywania ról wszyscy, choć na chwilę, stali się postaciami, za jakie się przebrali. Motyw może być tak naprawdę dowolny. Wzięty z kina, gry wideo albo po prostu z życia. Nie krępuj się zapytać o to również potencjalnych uczestników, być może podpowiedzą Ci w tym temacie.

ludzie przebrani na zabawę sylwestrową
Przebieranie się to super zabawa dla kreatywnych ludzi!

Trzy pomysły na imprezę tematyczną na sylwestra

 • Życie w PRL – z ubioru swetry i garnitury. Z image’u koniecznie wąs u mężczyzn. A na stole nie może zabraknąć herbaty w szklance z koszyczkiem i salcesonu, jak również alkoholu. Następnie jakieś tańce i muzyka z lat 80.
 • Gala oscarowa – bo kto nie chciałby się teraz przebrać za Keanu Reevesa czy Margot Robbie. Taka zabawa na sylwestra to doskonała okazja, aby poza przebraniem dosłownie wcielić się w rolę niczym aktor, za którego się przebraliśmy.
 • Świat fantasy – orkowie, elfowie albo krasnoludy, jak i inne istoty żywe nie z tego świata mile widziane! Genialny pomysł na sylwestrowy wieczór pod tematyczną grę na sylwestra z kośćmi oraz zwiedzanie lochów przy stole z gośćmi.

Gra na sylwestra “Zgadnij, kim jestem”

Najpierw niech każdy z uczestników tej gry na sylwestra otrzyma karteczkę, na której napisze imię i nazwisko sławnej osoby. Najlepiej taką, żeby nie mieć wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście każdy ją zna. Włóżcie wszystkie wypełnione karteczki do szklanej kuli, wymieszajcie i naklejcie sobie na czoło bez świadomości, co się na niej znajduje – będziecie odgadywać, jaką postacią jesteście. W tym ma pomóc reszta uczestników odpowiadająca na pytania wyłącznie “tak” lub “nie”. Zabawa trwa przez ustalony czas lub do momentu poddania się przez uczestnika, wtedy następuje zmiana. Karteczek można przygotować więcej, a samą zabawę rozszerzyć o prowadzenie punktacji i ostatecznie jakąś nagrodę tego wieczoru.

Sprawdź też: Pomysły na ozdoby sylwestrowe. Dekoracje na sylwestra, które zrobisz samodzielnie

Sylwestrowa zabawa w kalambury

Klasyka gatunku każdej imprezy sylwestrowej i nie tylko. Nie ma osoby, która nie zagrała w swoim życiu w kalambury. To gwarancja solidnej dawki śmiechu i pozytywnych emocji. Dla wzmocnienia wrażeń z rozgrywki podzielcie się na dwie drużyny i wytypujcie lidera każdej z nich. Ta rola ma za zadanie przekazać wybranemu uczestnikowi spośród przeciwników hasło, które wybraniec będzie musiał pomóc swojej drużynie odgadnąć. A jak? Przez pokazywanie! Kategorie haseł mogą być dowolne, ale lepiej zdecydować się na jakąś konkretną co rozgrywkę, żeby nie wprowadzać zbędnego zamieszania. Przykładowymi kategoriami byłyby: aktorzy i aktorki, filmy i seriale, słynni artyści muzyczni lub dzikie zwierzęta. Nie zapomnijcie prowadzić tablicy wyników, żeby było wiadomo, kto w tej grze na sylwestra okazał się lepszy.

pokazywanie w kalamburach
Podczas kalamburów można wygłupiać się bez granic

Nowe znajomości w noworoczne gorące krzesła

Gorące krzesła i zasady tej zabawy są raczej wszystkim znajome. Niespecjalnie znajomi mogą wszystkim się wydać goście naszej gry na sylwestra. Lekko zmodyfikowana wersja gorących krzeseł roztopi czy też przełamie pierwsze lody pomiędzy nowymi ludźmi. Najpierw stwórzcie krąg z miejscami do siedzenia, mogą to być krzesła albo poduszki. Jako gospodarz rozpocznij zabawę, wygłaszając jakiś fakt na swój temat, który może dotyczyć też reszty uczestników, na przykład “lubię gotować”. Uczestnicy, którzy podzielają zainteresowanie wstają i szukają nowego miejsca, a pozostali zostają tam, gdzie byli. Osoba, która podzieliła się faktem na swój temat również znajduje sobie miejsce. A osoba, która tego miejsca ostatecznie nie znalazła, staje na środku i kontynuuje tę grę na sylwestra kolejnym faktem, tym razem ze swojego życia. Taka zabawa sylwestrowa pozwoli zapoznać się z nowymi osobami. A po niej niektórym gościom będzie łatwiej w dowolnej rozmowie o coś zaczepić.

Sprawdź też: Menu na sylwestra w domu – wielka impreza i wielkie żarcie!

Domówka w sylwestra? Nie bez karaoke i beer ponga

Imprezy zakrapiane niezależnie od wieku uczestników, chociaż koniecznie pełnoletnich, nie obejdą się bez karaoke i innych tego typu luźnych zabaw, przykładowo beer ponga. Przygotowanie uczestników na karaoke rozpoczyna się od pytania, czy mają ochotę na taką grę na sylwestra. Dlatego że to jedyne wyzwanie, kiedy sama organizacja jest banalnie prosta. Może przydać się mikrofon, ale ten spokojnie zastąpi siła naszego głosu. Do tego duży ekran, najlepiej telewizora, na którym włączymy YouTube i jakieś piosenki z napisami bez wokalu, czyli stworzone pod karaoke właśnie. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zacząć zabawę. Ze śpiewami najlepiej wstrzymać się do momentu, gdy mamy pewność, że wszyscy uczestnicy zabawy sylwestrowej są już rozluźnieni. Wówczas wyjmą z tego znacznie więcej radości.

gra na sylwestra beer pong
Beer pong to wcale nie powód do picia, tylko dobrej zabawy

Beer pong to gra na sylwestra, którą można umieścić bezpośrednio przed karaoke. Do jej przeprowadzenia potrzebny jest: długi stół, piłeczki pingpongowe, kubeczki oraz clou całego wydarzenia – piwo. Gra na sylwestra toczy się pomiędzy dwoma graczami lub dwiema drużynami. Na stole stawiamy kubki z alkoholem w układzie trójkąta po przeciwnych stronach. Drużyny ustawiają się po każdej ze stron i rzucają piłeczkami w kubeczki przeciwnika. Gdy piłeczka wpadnie do środka któregoś z kubków, przeciwnik musi wypić jego zawartość. Gra jest kontynuowana do momentu usunięcia wszystkich kubków ze strony przeciwnika. Taką zabawę można uatrakcyjnić dowolnym napojem i modyfikować jej zasady według własnego widzimisię.

Gry wideo na sylwestra – propozycje

Być może jesteś szczęśliwym posiadaczem konsoli do gier wideo lub możesz jakąś wypożyczyć od znajomego wraz z grami i kontrolerami. Istnieją gry, które staną się idealnym wyborem na sylwestra. I to takie, które wciągną nawet niedzielnych graczy i osoby w ogóle niezaznajomione z grami. Są to gry wymagające albo współpracy, albo rywalizacji. Wśród nich historie, które spokojnie zajmą wolny czas do północy lub zaskakujące wyścigi o szybkim i wściekłym tempie. Oto nasze propozycje gier wideo na sylwestra, od których trudno będzie się oderwać. No, może tylko na szampana i oglądanie fajerwerków hucznie witających nowy rok.

it takes two bohaterowie i żaby w grze
Historię It Takes Two powinien przeżyć każdy
 • It Takes Two – świetny tytuł dla par, które zdecydowały się w swoim kameralnym towarzystwie przywitać nowy rok. To dwuosobowa gra kooperacyjna z historią skłóconego małżeństwa, chcącego powrócić do swoich ciał po przemianie w dwie laleczki.
 • Overcooked – zręcznościowa gra na sylwestra, która wciągnie do 4 osób w kulinarną akcję. Polega na przechodzeniu coraz trudniejszych poziomów, gdzie zadaniem jest przygotowywać i wydawać dania, jak również na bieżąco po sobie sprzątać.
 • Party Animals – typowa gra imprezowa idealna dla nawet 8 osób, w której każdy z uczestników wybiera przedstawiające go zwierzątko. I czy to w rozgrywkach drużynowych, czy solowych, walczycie ze sobą biorąc udział w różnych zabawach.
 • Mario Kart 8 Deluxe – dobrze znane wyścigi Mario, przy których w każdej chwili dzieje się coś zaskakującego. A to przez używanie zebranych wzmocnień podczas ścigania się. Te wykorzystuje się przeciwko pozostałym uczestnikom wyścigu, wszak miejsca na podium starczy tylko dla trojga.
 • Tomb Raider – wedle internetowej legendy to najlepsza gra na sylwestra. Nie zadawajmy sobie pytania, dlaczego tak jest.

A Ty? W jaki sposób spędzisz nowy rok? Czy skorzystałeś z któregoś pomysłu?

6
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *