Remont każdego pomieszczenia to duże i jednocześnie wymagające przedsięwzięcie, a kuchnia jest zdecydowanie jednym z trudniejszych pokoi. Standardowe i niestandardowe wymiary szafek mogą wprowadzić spore zamieszanie. Jak dobierać wysokość mebli?
Stojące szafki kuchenne
Stworzenie atrakcyjnej i jednocześnie funkcjonalnej zabudowy kuchennej wymaga od Ciebie czasu i zaangażowania. Odpowiednia wysokość szafek kuchennych jest szczególnie istotna, gdyż ma duży wpływ na łatwość przygotowywania posiłków. Kiedy meble, z których korzystasz, są idealnie dopasowane do ciebie, chwile spędzane w kuchni są przyjemniejsze, a gotowanie może stać się aktywnością, która zbliży do siebie wszystkich domowników.
Standardowa wysokość
Dzięki ustalonym standardom wymiarów producenci zdecydowanie ułatwiają Ci urządzanie wnętrza. Standardowa wysokość szafek kuchennych dotyczy gotowych modeli, które bez trudu połączysz z meblami oraz sprzętem AGD. Nie musisz już decydować się na meble z jednej kolekcji, gdyż odpowiedni wymiar ułatwi stworzenie kuchni, o jakiej zawsze marzyłeś. Wysokość dolnych szafek kuchennych to około 82 centymetrów. Ten optymalny poziom, dostosowany do przeciętnego użytkownika, nie powinien wpływać niekorzystnie na Twój stan zdrowia oraz komfort korzystania z kuchni.
Standardowa szerokość
Wysokość szafek kuchennych musi odpowiadać szerokości, która waha się zwykle od 15 do nawet 90 cm. Duży wybór to niewątpliwa zaleta, gdyż bez problemu dopasujesz meble do metrażu pokoju, którym dysponujesz i unikniesz marnowania przestrzeni. Im szersze są Twoje szafki i meble, tym więcej naczyń oraz niezbędnych akcesoriów możesz w nich umieścić, a także zyskujesz na blacie dodatkową przestrzeń na kulinarne eksperymenty. Wąskie szafki są natomiast doskonałe do przechowywania niewielkich przedmiotów, na przykład sztućców lub przypraw.
Standardowa głębokość
Standardowe i niestandardowe wymiary mebli ułatwiają dopasowanie ich do wzrostu domowników, potrzeb oraz metrażu, który można zagospodarować. Nie zapomnij także o optymalnej głębokości, która wynosi minimum 60 centymetrów. Takie gabaryty sprawdzają się, kiedy masz zamiar wyposażyć swoją kuchnię w płytę indukcyjną albo kuchenkę gazową. Z kolei szafki dopasowane do zlewozmywaków wymagają nieco większej głębokości. Architekci radzą, żeby urządzanie kuchni zacząć od wyboru sprzętu AGD, a dopiero później skupiać uwagę na wymiarach szafek, które znacznie łatwiej dostosować.
Wysokość blatu roboczego
Wysokość wieszania szafek kuchennych jest uwarunkowana między innymi wysokością, na jakiej znajduje się blat roboczy, która waha się zwykle między 85 a 90 cm. Pamiętaj, żeby meble, a szczególnie blaty robocze, które będą przez Ciebie używane niemalże bez przerwy, znalazły się w odpowiednim miejscu, dopasowanym przede wszystkim do Twojego wzrostu i indywidualnych potrzeb, a nie standardów, które wyznaczono przed laty.
Jeśli jesteś stosunkowo niski, nie wybieraj najwyższych blatów, gdyż może się to wiązać z poczuciem dyskomfortu, a nawet problemami ze zdrowiem. Z kolei wysokie osoby powinny zdecydować się na nieco wyższe ustawienie blatów, by uniknąć bólu kręgosłupa, garbienia się i nadmiernego schylania.
Standardowa wysokość szafek kuchennych wiszących
Optymalna wysokość szafek kuchennych wiszących to co najmniej 45 cm nad blatami roboczymi. Odległość ta jest szczególnie istotna, gdyż wpływa na komfort w trakcie przygotowania jedzenia. Zwróć uwagę, że jeśli wysokość szafek kuchennych nad blatem została źle wymierzona, możesz mieć problem ze ściągnięciem naczyń czy produktów z górnych półek, co sprawi, że korzystanie z kuchni stanie się męczące. Poza tym nieodpowiednio umiejscowione szafki wiszące mogą przeszkadzać ci w swobodnym wykorzystywaniu przestrzeni blatu roboczego.
Jednak standardowa wysokość szafek kuchennych wiszących, 45 cm od blatów, niektórym może wydawać się stosunkowo niewielka, dlatego w wielu domach i mieszkaniach można spotkać szafki zawieszone 60 cm nad górną częścią blatu roboczego. Wysokie osoby decydują się nawet na 70 cm odległości i więcej. Kiedy urządzasz swoją kuchnię, nie sugeruj się jedynie standardami i przyjętymi normami, weź pod uwagę przede wszystkim swój wzrost i wymagania.
Sprzęt pod zabudowę — jakie wymiary?
Standardowe i niestandardowe wymiary mebli kuchennych pozwalają Ci dopasować wnętrze do Twoich wymagań, wzrostu Twojego oraz wszystkich domowników, co doskonale wpływa na komfort w trakcie przygotowania posiłków. Aby czas spędzony w kuchni był jeszcze przyjemniejszy, a wnętrze prezentowało się bardzo atrakcyjnie, warto zadbać o sprzęt pod zabudowę. Pozwala to ukryć lodówkę czy zmywarkę i stworzyć jednolity wystrój pomieszczenia. Wiąże się to jednak z dodatkowym wyzwaniem przy doborze właściwych wymiarów mebli.
Zmywarka pod zabudowę ma zwykle około 80 cm wysokości oraz 45 albo 60 cm szerokości (w zależności od gabarytów kuchni). Możesz także zdecydować się na model przeznaczony do wysokiej zabudowy, który ma 90 cm wysokości. Lodówka, która zostaje estetycznie zasłonięta przy pomocy mebli, ma zazwyczaj około 55 cm szerokości oraz 57 cm głębokości. Powinna się kończyć w tym samym miejscu, co wysokość szafek kuchennych z blatem. Zyskujesz wówczas spójny i harmonijny charakter wnętrza.
Wysokość szafek kuchennych odgrywa dużą rolę, kiedy decydujesz się na ukrycie okapu. Model do zabudowy jest wtedy zdecydowanie mniej widoczny, kuchnia wygląda na większą i atrakcyjniejszą. Pamiętaj, żeby umieścić okap co najmniej 60 cm nad blatem roboczym, dzięki czemu będzie on prawidłowo spełniał swoją funkcję. Jeśli chodzi o szerokość okapu, jest ona zależna od rodzaju kuchenki, na który się zdecydujesz. Wymiary obu tych sprzętów powinny być do siebie dopasowane.
Co robić w przypadku niestandardowego wzrostu?
Podążanie ślepo za standardami jest ryzykowne, gdyż wiąże się z obawą, że po urządzeniu atrakcyjnej kuchni będziesz miał trudności z dosięgnięciem do szafek, albo wręcz przeciwnie, będziesz musiał się dużo schylać. Niskie oraz bardzo wysokie osoby nie powinny decydować się na tradycyjne wymiary, gdyż w ich przypadku standardowo dobrana wysokość stanie się przyczyną dyskomfortu.
Wysokość szafek kuchennych stojących na wysokości 80 cm dla niskich osób jest zbyt duża, gdyż mają ręce nienaturalnie podniesione do góry i stale zgięte w łokciach. Taka pozycja wiąże się z dodatkowym wysiłkiem oraz w niekorzystny sposób wpływa na postawę całego ciała i sprawia, że codzienne korzystanie z kuchni staje się nieprzyjemne. W omawianym przypadku bez wahania zdecyduj się na niższe meble, które ułatwią Ci komfortowe gotowanie.
Z kolei, jeśli jesteś wysoki, blat czy sprzęty kuchenne na wysokości 80 cm są dla Ciebie za niskie. W trakcie wykonywania wszystkich czynności musisz się schylać i garbić, co jest w stanie przyczynić się do poważnych nabytych wad kręgosłupa. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy, jaką zapewniają pracownicy sklepów meblarskich, i nabyć sprzęt dopasowany do Twojego wzrostu.
Nietypowe wymiary kuchni to nic nowego i producenci dostosowują zarówno szerokość, wysokość, jak i głębokość do wymagań użytkowników. To Twoje poczucie wygody w kuchni jest najważniejsze, dlatego właściwie dobrane szafki są wyjątkowo istotne. Warto, abyś pamiętał o możliwości zastosowania regulowanych nóżek, które pozwalają dopasować do Ciebie wymarzone meble.
Twoja kuchnia powinna być miejscem, w którym chętnie spędzasz czas, dlatego w trakcie jej urządzania pamiętaj o wszystkich opisanych zasadach oraz poradach. Odpowiednie dobranie wysokości blatów i szafek kuchennych sprawia, że nie męczysz się i unikasz bólu kręgosłupa w trakcie przygotowania posiłków.
Pamiętaj również o tym, że wybrane przez Ciebie meble powinny nie tylko mieć odpowiednie wymiary, ale także podobać się Tobie i pozostałym mieszkańcom, a do tego pasować do stylu dominującego w mieszkaniu czy domu. Dobrze dobrana kompozycja połączona z funkcjonalnością i właściwym wykorzystaniem każdego centymetra to gwarancja sukcesu.
Źródło obrazka głównego: erton.pl