1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Wnętrza w stylu nowojorskim. Jaki to styl, jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu nowojorskim?

Wnętrza

3 lata temu

Wnętrza w stylu nowojorskim. Jaki to styl, jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu nowojorskim?

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
6
1
0
6
1

Aranżacja mieszkania w stylu nowojorskim jest zagwozdką nawet dla doświadczonych projektantów – przykładowo, salon w stylu glamour wygląda niemal identycznie jak legendarny nowojorski penthouse. Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim?

Styl nowojorski – historia stylu

Wygląd mieszkania czy domu w stylu nowojorskim jest związany z bogatą historią Stanów Zjednoczonych. Od setek lat były one przystanią dla migrantów z najróżniejszych zakątków globu, którzy wnosili do amerykańskiej kultury indywidualny wkład. Ogólnym efektem tego procesu jest eklektyzm amerykańskiego wystroju wnętrz – czerpie on z pozornie sprzecznych nurtów, które znajdują swoje odzwierciedlenie m.in. w stylu nowojorskim.

Takie elementy jak metalowa kołatka, błyszczące zdobnictwo czy ocieranie się o szeroko rozumiany kicz, stały się integralnym elementem amerykańskiego podejścia do aranżacji wnętrz. Amerykanie są przy tym bardzo otwarci na historyczne wpływy europejskie w postaci klasycznego lub neobarokowego zdobnictwa w postaci sztukaterii ściennej lub sufitowej. Styl nowojorski dowodzi, że kładą szczególny nacisk na duże, otwarte przestrzenie. Starają się uzyskać ten efekt nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach.

mieszkanie w stylu nowojorskim
Źródło: homebook.pl

Z historycznego punktu widzenia, stylistyka nowojorskich aranżacji mieszkań jest łudząco podobna do kilku innych nurtów. Jest to między innymi wspomniany powyżej glamour, akcentujący zamiłowanie do przepychu i luksusu. Momentami wydaje się łudząco podobny do tzw. hamptons style, który wywodzi się z ekstrawaganckich rezydencji najbardziej majętnych właścicieli posesji budowanych w obrębie Long Island. Poszczególne rozwiązania w stylu nowojorskim, hamptons oraz glamour mogą być stosowane wymiennie.

Mimo stosunkowo dużej plastyczności stylu nowojorskich domów, wśród europejskich projektantów wybierany jest stosunkowo rzadko. Tendencja ta jednak powoli się zmienia – przede wszystkim za sprawą coraz większego synkretyzmu we wszystkich nurtach aranżacji wnętrz. W dzisiejszych czasach jednorodność projektowania odchodzi na dalszy plan – liczy się funkcjonalność, atrakcyjność wyglądu, a także maksymalnie efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Styl nowojorski spełnia wszystkie te kryteria.

Zobacz: Styl rustykalny we wnętrzach – salon, sypialnia, kuchnia w stylu rustykalnym. Jak urządzić rustykalne mieszkanie?

Charakterystyka stylu nowojorskiego

Co można ujrzeć po wejściu do typowego amerykańskiego penthouse’u? Pierwsze wrażenie to ekspansywna wręcz przestrzeń – zarówno w sensie horyzontalnym, jak i wertykalnym. Wnętrza zaprojektowane w stylu nowojorskim są zwykle bardzo przestronne oraz dobrze oświetlone za sprawą dużej liczby okien. Umeblowanie potęguje wrażenie przestrzeni – zwykle jest skupione przy ścianach, a nie w centralnych częściach pomieszczeń. Dzięki temu optycznie pochłania mniej metrów kwadratowych.

Kolejną cechą charakterystyczną stylu nowojorskiego jest przywiązanie do wpływów klasycznych. Amerykanie, mimo bardzo synkretycznego dziedzictwa kulturowego, nie stronią od stosowania rozwiązań znanych jeszcze z czasów starożytnej Grecji, na przykład ozdobnych kolumn. Inne nawiązania historyczne obejmują klasycyzm i barok w drobnym zdobnictwie, np. kinkietach. Jednak głównym nośnikiem historyzujących elementów stylu nowojorskiego są sztukaterie, będące bardzo popularnym wyborem w USA.

Charakterystyka stylu nowojorskiego
Źródło: homebook.pl

Sztukateria ścienna i sufitowa to jeden z najważniejszych elementów aranżacji mieszkania wielu nowojorczyków. Nadają pomieszczeniom wymownej elegancji oraz poczucia przepychu. Uwaga: sztukaterii ściennej nie należy mylić z boazerią angielską. To drugie rozwiązanie polega na obłożeniu całej ściany lub jej części materiałami drewnianymi lub imitującymi drewno, na których wyrzeźbione jest zdobnictwo. W przypadku sztukaterii są to elementy kładzione bezpośrednio na ścianę, która w większości pozostaje widoczna.

Na osobną wzmiankę zasługują rozety na lampy sufitowe. Choć mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie przestarzałe i niemodne, w rzeczywistości stanowi często wybór w mieszkaniach w stylu nowojorskim i glamour. Jest zwieńczeniem ogólnego przepychu, najczęściej nawiązującym do epoki klasycyzmu. Nowojorskie rozety są symetryczne i śnieżnobiałe, cieszą oko każdego domownika i gościa.

Sprawdź: Styl loftowy we wnętrzach – od A do Z. Wszystko o stylu loftowym. Jak urządzić loftowe mieszkanie?

Kolory i wzory w stylu nowojorskim

Każdy styl dobiera taką kolorystykę i wzornictwo, które dla niego najbardziej funkcjonalne. Nowojorski nie stanowi wyjątku od tej reguły – jego paleta kolorów stara się podkreślać oświetlenie, zwiększać rzeczywiste i optyczne poczucie przestrzeni, a także nie narzucać się odbiorcy. Większość odcieni preferowanych przez nowojorskich architektów wnętrz jest bardzo stonowana i odrzuca pastelowe farby.

Podstawą jest czysta biel. To ona najbardziej wydajnie odbija światło, potęguje poczucie przestrzeni w pomieszczeniach, a także dodaje im elegancji. Popularnymi dodatkami są subtelne odcienie szarości, tworzące delikatny kontrast ze śnieżnobiałą podstawą. Często wykorzystywany jest także beż, nadający dowolnemu pokojowi nieco cieplejszego, przyjemniejszego tonu. Nierzadko dobiera się do tego zestawu również tzw. kolor taupe, stanowiący specyficzną odmianę ciemnej szarzyzny.

Kolory i wzory w stylu nowojorskim
Źródło: grandandcentral.com

Czerń jest raczej marginalna i ograniczana do akcentów – w przypadku jej zbyt szerokiego stosowania styl nowojorski zacząłby przypominać loftowy. Naczelną regułą nowojorskiej kolorystyki wydaje się ogólna, elegancka subtelność. Jest to wybór nie tylko estetyczny, ale i wysoce praktyczny. Takie elementy wystroju jak sztukateria, kolumny czy neobarokowe zdobnictwo tworzą wrażenie przepychu. Dodanie do tego wszystkiego wyrazistych kolorów (np. intensywnej czerwieni) mogłoby stworzyć wrażenie obciążającego przesytu. A zatem kolorystyka nawiązująca do glamour w stylu nowojorskim stanowi wykorzystanie innych, bardziej ofensywnych jego elementów.

Wzory tapet w stylu nowojorskim są naturalnym przedłużeniem jego palety barw. Tło jest stonowane i utrzymane w ciepłych odmianach skali szarości. Charakterystyczną ich częścią są wzory, najczęściej wykorzystujące figury geometryczne i symetryczne kombinacje linii prostych. Pamiętaj, że omawiany nurt jest wysoce plastyczny – świetnie sprawdzą się w nim również akcenty rodem z art déco. Stanowi on integralną część amerykańskiej tradycji i kultury.

Zobacz: Styl glamour we wnętrzach – jak wygląda, jak urządzić salon, łazienkę lub całe mieszkanie w stylu glamour?

Styl nowojorski a światło

Światło odgrywa ogromną rolę zarówno w stylu nowojorskim, jak i pokrewnych mu art déco, loftowym czy glamour. Jasne kolory farb i tapet podbijają naturalne światło słoneczne. Istotną rolę odgrywa również oświetlenie elektryczne – zarówno ozdobne w postaci drobnych kinkietów, jak i główne lampy sufitowe. Mieszkanie w stylu nowojorskim równie dobrze może być wyposażone w minimalistyczne, niezwracające uwagę oświetlenie, jak i pełne przepychu nowoczesne żyrandole.

Nowojorski glamour nie stroni od „błyskotek”. Klosze ze zdobnictwem z kryształu czy szklane ornamenty potęgują wrażenie intensywnego oświetlenia jadalni lub sypialni. Warto zauważyć, że lampy sufitowe w nowoczesnym salonie glamour bardzo często występują w parach. Sprzyjają tym samym ogólnemu dążeniu do symetrii i harmonii, które charakteryzuje ten styl.

Styl nowojorski a światło
Źródło: lovingit.pl

Materiały, z których wykonane są elementy oświetlenia, podkreślają pożądane wrażenie luksusu i splendoru. Popularne wybory to kolor srebra, złota albo miedzi. Sporym powodzeniem cieszą się również materiały chromowane. Czerń również jest akceptowalna, ale bardziej w kategorii szczegółu lub akcentu niż podstawy całej aranżacji mieszkania albo pomieszczenia. Pamiętaj, że przysłowiowy blichtr nie może stwarzać wrażenia przesytu – liczy się elegancka, a nie kiczowata wystawność.

Szukając odpowiednich lamp, kloszy oraz kinkietów, nie warto ograniczać się do wąsko rozumianego stylu nowojorskiego. Glamour, hamptons czy nawet art déco również sprawdzi się znakomicie – pod warunkiem zachowania odpowiedniego balansu. Trzeba również uważać na akcenty loftowe, często spotykane w drobnym oświetleniu. Aranżacja wnętrz w stylu new york może być łatwo nimi zaburzona. Dzieje się tak za sprawą przywiązania stylu loftowego do metalicznej czerni, która za bardzo zwraca na siebie uwagę na tle delikatnych nowojorskich odcieni.

Aranżacja kuchni i łazienki w stylu nowojorskim

Kuchnia i łazienka to najbardziej wymagające pomieszczenia do projektowania wnętrz. Dzieje się tak z różnych przyczyn – przede wszystkim ze względu na intensywność ich użytkowania przez domowników, a także nierzadko dość ograniczoną przestrzeń w przypadku łazienki. Nowojorscy projektanci znaleźli jednak kilka sposobów na to, aby nawet tak trudne projekty wykończyć ze smakiem i spójnością z pozostałymi częściami domu lub mieszkania.

Bazą palety kolorystycznej w łazience jest biel. To ona potęguje poczucie przestrzeni, optycznie zwiększając powierzchnię całego pomieszczenia. Materiałem umieszczanym na ścianach są śnieżnobiałe kafelki w kształcie prostokątów, przypominające cegły. Popularnym rozwiązaniem są również inne kształty płytek – np. eleganckie, foremne pięciokąty. Alternatywą dla kafelków w innych częściach łazienki może być również śnieżnobiała, wodoodporna farba. Podłoga powinna być skontrastowana, aby efekt aranżacji nie był podobny do jednolitej, amorficznej masy. Z tego powodu częstym wyborem przy wykańczaniu podłogi są drobne kafelki łączące biel i czerń.

Łazienka
Źródło: pinterest.com

Choć wanny spotykane są w amerykańskich łazienkach zdecydowanie częściej niż w Polsce, również prysznic może idealnie sprawdzić się w mieszkaniu w stylu nowojorskim. Unikaj brodzików oraz wszelkich pryszniców zajmujących nadmierną ilość miejsca. Nierzadkim elementem projektów łazienek w stylu new york są odpływy liniowe oraz minimalistyczne kabiny prysznicowe. 

Meble w stylu nowojorskim są zarówno w łazience, jak i w kuchni, najczęściej śnieżnobiałe – jeszcze bardziej wzmagające ogólne poczucie przestrzeni. Standardowym elementem kuchni w stylu new york jest wyspa na samym środku pomieszczenia. Może być skonstruowana z historyzującymi akcentami, podkreślającymi eklektyzm całego mieszkania lub domu.

Nowojorczycy cenią komfort i funkcjonalność każdej przestrzeni i powierzchni. Z tego powodu ogromną popularnością w ich stylu projektowania cieszą się najróżniejsze meble zabudowane. Lodówki najczęściej są całkowicie zamaskowane, a kuchenki (elektryczne lub indukcyjne) wmontowane są bezpośrednio w blat kuchenny. Coraz bardziej rozpowszechnione stają się również zabudowane ekspresy do kawy oraz mikrofalówki, pozwalające na uwolnienie blatu od jakichkolwiek sprzętów AGD poza czajnikiem.

Kuchnia
Źródło: internityhome.pl

Zabudowane sprzęty kuchenne połączone z białą wyspą dają ogromne pole do popisu dla domowego gotowania – w dobrze zrealizowanym stylu nowojorskim nie może zabraknąć miejsca na przygotowanie nawet najbardziej skomplikowanych dań. Warto pamiętać, że staje się on coraz popularniejszym wyborem w polskich domach i mieszkaniach – zwłaszcza w kamienicach mających wysokie sufity, co daje dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Jeśli chcesz zaprojektować wymarzone mieszkanie lub dom w stylu nowojorskim, świetną inspiracją mogą być dla Ciebie klasyczne hollywoodzkie filmy i seriale. Z pewnością odnajdziesz w nich wnętrza, które zainspirują się do własnych, innowacyjnych projektów. Kto nie chciałby poczuć się w swoim domu niczym w luksusowym nowojorskim penthousie? Taki efekt wcale nie jest trudny do osiągnięcia, a bez wątpienia będzie ponadczasowym i oryginalnym rozwiązaniem.

Źródło obrazka głównego: weranda.pl

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *