1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Styl rustykalny we wnętrzach – salon, sypialnia, kuchnia w stylu rustykalnym. Jak urządzić rustykalne mieszkanie?

Wnętrza

5 miesięcy temu

Styl rustykalny we wnętrzach – salon, sypialnia, kuchnia w stylu rustykalnym. Jak urządzić rustykalne mieszkanie?

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
10
0
1
10
0

Styl rustykalny jest pełną nostalgii, czerpiącą inspiracje z przeszłości oraz z przyrody estetyką. Urządzanie przyjaznego naturze mieszkania nie jest trudne. Jak skutecznie aranżować rustykalne wnętrza?

Styl rustykalny – co to jest?

Styl rustykalny jest narodzoną w Ameryce Północnej estetyką wnętrzarską. Nazwa konwencji pochodzi od angielskiego słowa rustic, które tłumaczyć można jako wiejski. To maniera, którą cechują ciepłe i przytulne aranżacje wnętrz. Styl rustykalny kojarzy się z zaciszną, drewnianą chatką usytuowaną na zboczu gór lub w niewielkiej wsi. We wnętrzu domostwa płonie rozpalony w kominku ogień, a z podtrzymujących strop belek zwisają suszone zioła. 

Źródło: homebook.pl

Wszechobecne drewno, stanowiące podstawę konstrukcji budynku to element określający klasyczny styl rustykalny. Charakterystyka estetyki nie powinna jednak zamykać się w definiowaniu konwencji jako wiejskiej. Forma ruralistyczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla chłopskich chat – bynajmniej. Jeżeli mieszkasz w apartamentowcu i zastanawiasz się, czy czerpiący inspiracje z natury design dobrze będzie się prezentował w przestrzeni miejskiej, odpowiedź brzmi: tak! Łączenie sielskiej estetyki z elementami modernizmu jest jak najbardziej trafne – określić je można jako styl rustykalny nowoczesny. 

Podstawowe elementy stylu rustykalnego we wnętrzach. Styl rustykalny w pigułce

Jakie cechy określają styl rustykalny? Wnętrza utrzymane w estetyce ludowej są przede wszystkim wypełnione meblami i dekoracjami wykonanymi z naturalnych materiałów. Składające się na umeblowanie domu sprzęty powinny być wiekowe, z widocznymi śladami użytkowania. Jeżeli meble są nowe, warto je postarzyć. Omawiany sposób aranżacji przestrzeni domowej cechuje się prostotą kształtów i barw. Stonowane, najczęściej jasne barwy imitujące kolory natury, muszą wieść prym w stylizowanym na wiejskie mieszkaniu. 

Główne wyznaczniki stylu rustykalnego:

 • wykonane z drewna rattanu bądź wikliny meble – stare lub postarzane,
 • drewniana lub imitująca drewno podłoga, najlepiej z widocznymi słojami,
 • pastelowe, naturalne kolory z dominującą bielą i beżem,
 • tekstylia szyte z naturalnych i delikatnych tkanin jak len czy bawełna,
 • ręcznie robione dodatki, np. dziergany na drutach koc,
 • zielone rośliny ozdobne lub zioła i polne kwiaty w wazonie.

Zobacz: Styl glamour we wnętrzach – jak wygląda, jak urządzić salon, łazienkę lub całe mieszkanie w stylu glamour?

Opcjonalnie:

 • belki stropowe przy suficie,
 • drewniane drzwi, schody i balustrady,
 • boazeria ścienna z postarzanych desek,
 • kominek lub jego atrapa,
 • mile widziane elementy zabudowy wiejskiej jak piec kaflowy lub westfalka. 

Styl rustykalny – kolory 

Prym w ruralistycznym wnętrzu wiedzie biel do spółki z beżem. Jasne, ciepłe i stonowane barwy to one określają styl rustykalny. Dom utrzymany w estetyce ludowej pełen jest także kolorów ziemi. Wyciszone, pastelowe warianty tradycyjnych barw jak miedziany brąz, szałwiowa zieleń czy miodowy żółcień zdobią zazwyczaj tekstylia i dekoracje. 

Jeżeli zależy Ci, by ożywić nieco styl rustykalny – dekoracja w postaci wszechobecnych wzorów botanicznych idealnie się do tego nada. Kwieciste desenie na poduszkach lub tapecie z powodzeniem urozmaicą przestrzeń. Monotonię jasnych barw skutecznie przełamują także, będące nieodłącznym elementem stylistyki, drewniane meble i rattanowe dekoracje. 

Styl rustykalny – kolory
Źródło: homebook.pl

Meble w stylu rustykalnym

Wyposażenie wiejskiego domu to przede wszystkim sprzęty wykonane z drewna. Alternatywą dla ciężkich mebli mogą być te plecione z wikliny lub rattanowe. Najważniejsze, aby były to akcesoria z duszą wiekowe i noszące widoczne ślady użytkowania. Pchli targ jest swego rodzaju Mekką dla osób, które w taki sposób urządzają mieszkanie. Styl rustykalny lubi także sprzęty celowo postarzane – patynowane i bielone drewno musi znaleźć swoje miejsce w stylizowanym na ludowe wnętrzu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że design rustic nie obejdzie się bez farby kredowej, którą pomalujesz nie tylko meble, lecz także boazerie i podłogi. 

Meble w stylu rustykalnym
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Rustykalna kuchnia – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia – styl rustykalny jest wręcz stworzony dla tego pomieszczenia. Zabudowy stylizowane na stare, stoły jadalniane wykonane z litego drewna i stylowe wyspy – producenci wyposażenia wnętrz chętnie czerpią ze stylu wiejskiego. Jednak utrzymane w danej estetyce wnętrze to nie tylko drewniane meble kuchenne. Styl rustykalny uzyskasz także, wprowadzając oryginalne elementy starej zabudowy. Piec kaflowy, kuchnia węglowa czy lampa naftowa niekoniecznie muszą być użytkowane. Misternie rzeźbione relikty minionej epoki służą za jedyne w swoim rodzaju, przesiąknięte nostalgią dekoracje. 

Rustykalna kuchnia

Salon w stylu rustykalnym

Pokój dzienny nawiązujący do przeszłości zdominowany jest przez mistrzowsko wykonane, lecz silnie nadgryzione zębem czasu meble. W centralnym miejscu pomieszczenia, otoczone komodami i witrynami przywodzącymi na myśl wnętrze sklepu z używanymi sprzętami, stoją jasna kanapa i fotele. Dopełniającymi przestrzeń wypoczynkową elementami mogą być plecione otomany. Deski na ścianie lub podłodze z wyraźnie zarysowanymi słojami podkreślą styl rustykalny salon nabierze dzięki nim cech autentycznego domu wiejskiego. 

Salon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny – sypialnia

Pomieszczeniem, gdzie pierwsze skrzypce grają meble, jest sypialnia. Styl rustykalny w pokoju sypialnym łatwo osiągnąć dobierając odpowiednią komodę oraz łóżko. Posłanie zazwyczaj jako pierwsze rzuca się w oczy po przekroczeniu progu pomieszczenia, określając tym samym ogólne wrażenie, jakie sprawia wnętrze. Jeżeli dysponujesz pokaźnym metrażem, możesz zdecydować się na jeden z masywnych, drewnianych modeli. W przypadku, gdy zależy Ci na wprowadzeniu do sypialni delikatnej, sielskiej aury – postaw na łóżko z finezyjnie rzeźbioną ramą. 

Styl rustykalny – sypialnia

Łazienka, przedpokój i pozostałe pomieszczenia w rustykalnym stylu

Właściciele pokaźnych pomieszczeń powinni rozważyć zamontowanie wanny jako centrum kompozycji. Umiejscowiona na żelaznych, zdobionych nogach, usytuowana na tle małych, białych kafli stworzy przytulną, niemal intymną atmosferę. Pamiętaj, że rustic to nie tylko drewno i kamień. Wybierając armaturę postaw na stylizowane na modłę retro, wykonane z mosiądzu baterie i elementy zabudowy. Gwarantujemy, że powstanie z tego piękna łazienka. Styl rustykalny wyśmienicie prezentuje się także w pozostałych pomieszczeniach. Przedpokój ze zdobiącym ścianę, wykonanym z palet wieszakiem na kurtki i drewnianą ławeczką z powodzeniem odda inspirowany wiejskim życiem klimat. 

Łazienka

Dodatki w stylu rustykalnym. Styl rustykalny – dekoracje do wnętrz

Dodatki oprócz tego, że wykonane z materiałów naturalnych, powinny dodatkowo być ręcznie robione. Amatorzy DIY za to właśnie kochają styl rustykalny. Galeria możliwości dekoracyjnych, jakie otwiera przed Tobą wiejska estetyka, jest niemal nieograniczona. Ornamentami, których nie może zabraknąć w pachnącym nostalgią, wiejskim domu są elementy sztuki ludowej. Zdobiące okno kuchenne lniane zazdrostki z ręcznie haftowanym motywem regionalnym są kwintesencją designu. Warto też wyeksponować pamiątki po przodkach, wieszając na jednej ze ścian ozdobny talerz należący niegdyś do babki. 

Mieszkanie lub dom w stylu rustykalnym – inspiracje i podsumowanie

Belki podsufitowe i drewniane stropy do spółki z wykończeniem z kamienia – tak pokrótce można opisać elementy składające się styl rustykalny. Kuchnia i jadalnia są przestrzeniami, gdzie zestawienie dwóch najważniejszych dla designu materiałów wygląda niezwykle efektownie. Kominek z bielonej cegły i kamienne płyty na podłodze, ocieplone sosnowymi trawersami, pięknie dopełniają białe meble. 

Każde pomieszczenie nabiera duszy, kiedy wprowadzić doń styl rustykalny – sypialnia nie jest wyjątkiem. Przestrzeń ubrana w odcienie beżu i wyposażona w kontrastujące, dębowe meble to sztampowy przykład wiejskiej zabudowy. Tekstylia barwione na blade wariacje lawendowego fioletu czy błękitu oraz dywan zdobiony ludowymi motywami florystycznymi z powodzeniem dopełniają kompozycję.

Jak najkorzystniej zaaranżować inspirowany wiejskimi domami salon? Styl rustykalny bardzo rozrzutnie stosuje materiały pochodzące z naturalnych źródeł (na czele z drewnem), dlatego warto łagodzić go, decydując się na jasne meble. Obite białą czy beżową tkaniną sofy i pufy oraz malowane farbą kredową, pastelowe komody wniosą we wnętrze odrobinę świeżości. W centrum pomieszczenia można wyeksponować stylizowany na modłę ludwikowską, pełen subtelnej klasy fotel. 

Styl rustykalny bywa często przedstawiany jako estetyka bliska sercom miłośników natury. Drewniane szkielety domów, ubrane w barwy ziemi i zaprezentowane przy użyciu prostych form, niezaprzeczalnie pasują do ludzi z duszą romantyków. Nie znaczy to jednak, że zarezerwowany jest on tylko dla tej grupy. Łatwość łączenia wiejskiej estetyki z innymi, także nowoczesnymi designami sprawia, że jest to konwencja odpowiednia niemal dla każdego. 

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.