1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile miejsca na krzesła przy stole? Porady usadzenia gości

Poradniki

1 rok temu

Ile miejsca na krzesła przy stole? Porady usadzenia gości

Dekoracja wnętrz DIY
3
0
0
3
0

ile miejsca na krzesła przy stole – to pytanie pojawia się zawsze w momencie aranżacji salonu lub jadalni. Jaka jest odpowiedź? Na co zwrócić uwagę wybierając stół i krzesła? I jak to wszystko ustawić? Tutaj znajdziecie podpowiedzi.

Raczej trudno jest wyobrazić sobie jakiekolwiek spotkanie z rodziną, znajomymi czy przyjaciółmi bez odpowiedniego stołu. Jest to jeden z mebli określanych jako must have w każdym wnętrzu. Niestety, pomieszczenia w naszych domach nie są z gumy. A oprócz stołu musi się tam znaleźć miejsce na wiele innych mebli. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni gabarytowo stół z krzesłami, a następnie ustawić go we właściwy sposób.

Ile miejsca na krzesła przy stole? Zalecane odległości na osobę przy stole

Zanim zdecydujesz się na zakup stołu do jadalni z krzesłami lub takiego, który będziesz mógł postawić w salonie, zastanów się, ile miejsca na krzesła przy stole trzeba zostawić. Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Dużo zależeć będzie od tego, na jaki kształt stołu się zdecydujemy. Jednak przy standardowym stole, w kształcie prostokąta, powinna być to przestrzeń około 2,7-3 metry na 3,7-4 metry. Daje to powierzchnię mniej więcej 10-12 metrów kwadratowych. Sporo? Może i tak, ale należy pamiętać, że są to wymiary „podczas użytkowania”. Ten sam stół w stanie „spoczynku” będzie zajmował powierzchnię mniej więcej 1×2 metry. Warto więc postarać się na taką aranżację jadalni czy salonu, która zapewni komfortowe użytkowanie stołu i krzeseł.

Ile miejsca na stół z krzesłami warto przeznaczyć? Na co zwrócić uwagę?

Kolejne pytanie, które pojawia się często podczas aranżacji to ile miejsca na stół z krzesłami? W tym przypadku także trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć jakie wymiary stołu będą idealne. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz czynników takich jak:

  • liczba osób, które chcemy pomieścić – im więcej osób, tym wymiary stołu muszą być większa, a co za tym idzie, zajmie on większą powierzchnię,
  • układu salonu,
  • kształtu stołu – na przykład okrągły stół z krzesłami pomieści więcej osób niż stół prostokątny,
  • wymiarów krzeseł,
  • komfortu.
ile miejsca na krzesła przy stole

Każdorazowo warto więc przed zakupem stołu i krzeseł do salonu lub jadalni przemyśleć te kwestie. A następnie wybrać rozwiązanie, które będzie nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne.

Wymiary krzeseł

Jeśli wybieramy stół i krzesła do kuchni, salonu czy jadalni to ważnym elementem będzie nie tylko sam stół, ale i dobrane do niego odpowiednie krzesła. Trzeba pamiętać, że krzesła tego typu będą się różniły od tych, które przeznaczone są do pracy przy biurku. Powinny mieć one lekko odchylone oparcie, które zapewnia komfortową pozycję podczas spożywania posiłków (żołądek nie jest ściśnięty). Standardowo w takich krzesłach siedzisko usytuowane jest na wysokości 40 – 45 cm. Istotna będzie także jego szerokość – średnio powinna wynosić około 38-42 cm (dla krzeseł bez podłokietników) oraz 38-45 cm (dla krzeseł z podłokietnikami). Nie można zapomnieć także o głębokości, która powinna wynosić 38-40 cm. Ważny będzie też kształt stołu – wybierając krzesło do okrągłego stołu, możemy postawić na model z podłokietnikami. W przypadku stołu kwadratowego czy prostokątnego – lepszą opcją będzie krzesło bez podłokietników.

Sprawdź też: Stolik na balkon – jaki wybrać? Materiał, kształt, kolor i inspiracje

Jak widać, wymiary krzeseł są różne, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie kilku modeli i wybór tego, który jest dla nas najbardziej komfortowy.

Kształt i wymiary stołu

Na rynku jest naprawdę wiele modeli stołów i krzeseł. Przy wyborze oczywiście należy kierować się estetyką i budżetem, ale istotna będzie także ergonomia. Jeśli mówimy o ergononomii stół powinien mieć takie wymiary i kształt, by zapewniał nam wygodne jego użytkowanie. Dlatego warto zastanowić się, ile miejsca na osobę przy stole trzeba przeznaczyć. Z punktu widzenia użyteczności ważne jest, ile osób będziemy mogli przy takim stole pomieścić. Standardy mówią o tym, by dla jednej osoby przeznaczyć minimum 60 cm. Przy sześciu osobach daje nam to mniej więcej stół o wymiarach 140×80, bo taki 120×60 będzie zwyczajnie za mały. Jeśli zależy nam na komfortowym sięganiu po zastawę podczas posiłków, to przed każdym gościem powinno znajdować się minimalnie 40 cm przestrzeni w głąb blatu. Ważne będą także podpory mebla – najbardziej komfortowe są stołu na jednej nodze lub takie, które mają je rozstawiona na samych końcach. Takie usytuowanie nie będzie przeszkadzać gościom podczas siedzenia.

usadzanie gości przy stole
Źródło: stocksy.com

Odległość stołu od ściany

Jeśli zależy nam na wygodnym użytkowaniu stołu, to ważna będzie także odległość stołu od ściany. Przyjmuje się, że ta odległość powinna wynosić minimum 60 cm. Taka odległość pozwala wygodnie odsunąć krzesło od stołu, a także rozprostować nogi. Jest to także odległość, która pozwoli swobodnie okrążyć stół, a o za tym idzie, umożliwi swobodne podawanie dań.

Wygodne usadzanie gości przy stole

Wybierając stół z krzesłami, musimy pamiętać, że nie może on dominować przestrzeni. Powinien on być meblem funkcjonalnym, a nie barykadą, która uniemożliwia swobodne poruszanie się w salonie czy jadalni. Usadzanie gości przy stole musi być bezproblemowe i zapewniać im komfortowe warunki do spożycia posiłku czy po prostu rozmowy.

stół z krzesłami

Stół z krzesłami w małym salonie? Pomysły na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni

Sporo osób uważa, że stół i krzesła sprawdzą się tylko na dużej przestrzeni. To błąd. W małym salonie czy jadalni także znajdzie się miejsce na ten mebel. Musi być on tylko odpowiednio dobrany. W takim wnętrzu sprawdzi się zarówno model okrągły, jak i prostokątny. Ale trzeba pamiętać, że to ten drugi pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, gdyż może być ustawiony pod ścianą lub we wnęce. Ciekawym rozwiązaniem będą też modele rozkładane.

Sprawdź też: Stół okrągły rozkładany – jaki wybrać? Jak go zaaranżować? Pomysły na urządzenie spójnego pomieszczenia z okrągłym stołem

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *