1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Cesarski styl empire we wnętrzach, czyli luksus przez duże L

Wnętrza

3 lata temu

Cesarski styl empire we wnętrzach, czyli luksus przez duże L

Aranżacja
6
0
0
6
0

Jeżeli uwielbiasz przepych oraz luksus, możesz wprowadzić do swojego domu zupełnie nowy styl. Empire to motyw cesarski, wywodzący się z Francji jeszcze z czasów panowania Napoleona. Czym się wyróżnia? Zobacz i sprawdź kilka pomysłów na jego aranżacje.

Styl empire — co go cechuje i wyróżnia?

Styl empire to motyw aranżacji wnętrz, wywodzący się z drugiej połowy XVIII wieku, z klasycyzmu. Narodził się w czasach, gdy swoje podboje toczył sam Napoleon Bonaparte. W porównaniu z barokowym wnętrzem, które jest bardziej surowe, styl cesarstwa (empire) charakteryzuje się przeważającą ilością luksusu, wyrafinowania oraz patosu. Wystrój w tej estetyce jest uosobieniem wielkich zwycięstw i dominacji. Styl empire we wnętrzach ma swoje głębokie korzenie także w starożytności.

Architektura w stylu cesarskim wyróżnia się, przede wszystkim, swoją masywnością i monumentalnością. Wnętrza zaprojektowane w tej konwencji to najczęściej przestronne pokoje z wysokimi sufitami i oknami. Ponadto, imperialną wielkość tej estetyki podkreślają, między innymi, kolumny, wyszukane ozdoby oraz płaskorzeźby. Wszystko to tworzy niesamowite wrażenie wyjątkowości i uroczystości. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie pomieszczeń w stylu empire, poczujesz się naprawdę po królewsku.

styl empire
Styl empire – przepych, bogactwo i luksus.

Zobacz też: Aranżacja kuchni w stylu prowansalskim krok po kroku: jakie meble, sprzęt i dodatki wybrać? Porady i inspiracje

W bogatym i wyrafinowanym wnętrzu liczy się każdy, nawet najdrobniejszy detal. Dlatego staranne połączenie wszystkich elementów w tym stylu jest tak istotne. Wszystko powinieneś zaprojektować z obowiązkowym zachowaniem idealnych proporcji, symetrii. Ściany udekoruj jedynie z wykorzystaniem bogatej, charakterystycznej dla tego motywu palety kolorów. Meble muszą być masywne, wykonane ze szlachetnych materiałów, a wszelkie dodatki i dekoracje mają podkreślać przepych.

Aranżowanie wnętrz w stylu empire

Styl wnętrza empire jest dosyć rzadko stosowany w projektowaniu zwykłych mieszkań. Jest to spowodowane tym, że motyw ten wymaga bardzo dużej przestrzeni oraz dużej ilości światła. Masywne detale zdobiące pomieszczenia są odpowiednie dla wnętrz bogatych rezydencji, pałaców lub posiadłości. Pomimo tego, jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie cesarskiej stylistyki w swoim domu, dokładnie zaplanuj każdy aspekt wykończenia. Pamiętaj, że musi być na bogato, również w detalach.

Pomieszczenia, które najczęściej są kreowane w tej estetyce to salony oraz sypialnie, głównie ze względu na fakt, iż są to największe pokoje, a zatem spełniają idealnie warunki do zastosowania w nich stylu empire. Pierwszą rzeczą, od jakiej powinieneś zacząć aranżacje, to dekoracja elewacji. Wykorzystaj osobliwą kolorystykę charakterystyczną dla tego stylu.

Następnie dopasuj odpowiednie meble. Najlepiej sprawdzą się do tego wszelkiego rodzaju antyki. Na samym końcu wypełnij wnętrze majestatycznymi ozdobami, sztukaterią, rzeźbami lub dziełami sztuki. Dokładnie zaplanuj także oświetlenie, w tym stylu obowiązkowe jest wykorzystanie masywnego żyrandola oraz kilku pomniejszych klasycznych lamp.

styl empire stół kuchnia
W takim wnętrzu wszystko smakuje po cesarsku.

Kolory typowe dla wnętrz empire

Kolorystyka ścian w stylu empire powinna składać się z głębokich i nasyconych barw. Wnętrze w tej estetyce cechuje się nietypowym spokojem oraz stonowaniem. Można to osiągnąć za pomocą spójnego zestawienia kilku odcieni tego samego koloru lub kontrastowego połączenia szeregu różnych tonacji. Do zdobienia ścian, wykorzystuje się również tapety dekoracyjne, brokat, jedwab, a nawet różnego rodzaju tworzywo. Świetnie sprawdzi się drewno lub płyty wykonane np. z marmuru, lub  kamienia naturalnego.

Schemat koloru używany do mebli w tym motywie uwzględnia najczęściej skrajne  barwy. Idealnym przykładem są wszelkiego typu antyki wykonane z ciemnego drewna lub brązu oraz typowo jasne umeblowanie. Pamiętaj, że wyposażenie wnętrza musi być ze sobą zgodne, niewskazane jest mieszanie kolorów. W cesarskim stylu nie ma miejsca na półśrodki. Typowa kolorystyka dla wnętrz w tej konwencji to czerń, biel, bordo, granat, złoto, brąz oraz szmaragd.

Meble w stylu cesarskim

Wyposażenie empirowskie znacząco wyróżnia się na tle innych, opierając się przede wszystkim na monumentalizmie. Meble w stylu empire są ciężkie w swojej budowie oraz zwarte, przez co ograniczona jest swoboda ich przemieszczania. Co więcej, większość tego umeblowania nawiązuje w swojej harmonii, symetrii oraz za pomocą idealnych proporcji do sztuki starożytności (głównie Grecji oraz Rzymu). Ich osobliwa estetyka sprawia, że są nadzwyczaj inspirujące. 

Konstrukcja klasycznych mebli w motywie cesarskim, opiera się z reguły na prostych, doskonale Ci znanych figurach geometrycznych. Wszelkiego rodzaju wielokąty, kwadraty czy okręgi to podstawa struktury antycznych sprzętów. To, co doskonale je uzupełnia i sprawia, że potrafią być tak krzykliwe, to olbrzymia ilość starannie dopracowanych detali i ozdobnych ornamentów. Wykonane najczęściej z drewna mahoniowego antyki jesteś w stanie bez problemu znaleźć w antykwariacie.  

Jak wykończyć ściany w stylu empire?

Jeżeli planujesz urządzić wnętrze w stylu empire, do wykończenia elewacji wykorzystaj stonowaną kolorystykę. Ściany możesz pomalować farbą, pokryć tapetą lub dekoracyjnymi kasetonami. W ten sposób dodatkowo wygłuszysz pomieszczenie i nadasz mu przyjaznego charakteru. Powierzchnie w motywie cesarskim zdobią również różnorakie wzorzyste tkaniny. Mogą to być np. jedwab oraz aksamity z motywami wieńców, rozet i postaci.

Równie kluczowe dla tego nurtu są bogato zdobione sufity. Tutaj ponownie doskonale sprawdzą się kasetony ozdobne, którymi jesteś w stanie pokryć całą powierzchnię sufitów. Możesz pójść nawet o krok dalej i pokusić się o wypełnienie powierzchni majestatycznymi dziełami sztuki i wzorami. Dobrym pomysłem jest wykończenie w ten sposób stropu centralnie nad łóżkiem. Wyobraź sobie spoglądanie na niezwykłe malowidła podczas codziennego odpoczynku w swojej świątyni relaksu.

Dekoracje i dodatki, które podkreślą styl empire

Unikatowe ornamenty widniejące na wielu poszczególnych elementach wnętrza idealnie podkreślają styl empire. Cesarska estetyka jest bardzo szczegółowa, dlatego z powodzeniem znajdziesz oryginalne nawiązania w postaci najróżniejszych emblematów, motywów liści, zwierząt oraz gwiazd. Nurt ma swoje bardzo dalekie korzenie i nawiązuje do między innymi takich kultur jak Starożytny Egipt, Grecja oraz Rzym. To dlatego tak często w tym stylu spotykasz różne posągi, czy też kolumny.

styl empire meble
Dodatki w stylu empire są bardzo istotne.

Zobacz też: Kolor morski w aranżacji wnętrz: jak wykorzystać stylowy odcień teal? Inspiracje, porady i wskazówki

Wykonywane współcześnie dekoracje i sprzęty zupełnie nie odstają stylem od tych, które zdobiły wnętrza z zamierzchłych czasów. Dzisiejsze elementy wyposażenia są równie bogato zdobione w złoto i wyszukane kształty. Decydując się na styl empire, zwróć także uwagę na jakość oświetlenia. Postaraj się, aby towarzyszyły mu jak najcieplejsze barwy. W ten sposób nadasz swojemu otoczeniu niepowtarzalny nastrój i przytulny klimat. Wykorzystaj np. kryształowe żyrandole, rozmaite lampy oraz świeczniki.

Pomimo iż styl cesarski może wydawać się niezwykle wymagający, w istocie nie musi tak być. Jesteś w stanie urządzić swój dom lub mieszkanie naprawdę w królewskim stylu, często niewielkim kosztem oraz przy niedużym nakładzie pracy. Jeżeli cenisz sobie luksus i przepych, wykorzystaj zawarte w tym poradniku wskazówki i odmień wygląd swojego wnętrza już dzisiaj.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *