Kolor pomarańczowy kojarzy się z radością, wakacjami i… cytrusami. To bardzo energetyczna barwa, która jak bumerang powraca zarówno w modzie, jak i wnętrzach. Z jakim kolorem łączyć kolor pomarańczowy, by wnętrze wyglądało przyjaźnie?
Kolor pomarańczowy: znaczenie i rola w aranżacji
Pomarańczowy nie jest łatwym kolorem ze względu na swoją krzykliwość i intensywność. Duże znaczenie ma w jego przypadku umiar i umiejętność wkomponowania w styl wnętrza. Warto pamiętać o tym, że pomarańcz ma wiele różnorodnych odcieni, które możesz śmiało wykorzystywać do wystroju Twojego domu.
Pomarańczowy i żółty powszechnie uznawane są za „radosne” kolory. To bez wątpienia ciepłe, jasne i słoneczne barwy. Zdecydowanie wprawiają w dobry nastrój, a także dodają energii, dlatego też pomarańcz nie sprawdzi się na ścianach w sypialni, gdzie kolory powinny sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Kolor pomarańczowy skłania do działania i pomaga w mobilizacji, stąd najczęściej pojawia się w kuchniach i jadalniach – barwa ta bowiem pobudza apetyt. Z tego samego powodu w wielu aranżacjach można też natknąć się na pomarańczowe pokoje dzienne. Elementy pomarańczowego koloru sprawdzą się także w salach konferencyjnych i wykładowych. Kolor pomarańczowy może pojawić się również w pokoju dziecięcym (pod warunkiem umiaru), w gabinecie, a także np. w domowej siłowni.
Jeśli w danym pomieszczeniu dominuje kolor pomarańczowy, to warto postawić na nieco neutralne dodatki, które stworzą we wnętrzu harmonię. Lepiej jest zrównoważyć intensywny pomarańczowy lub żółty kolor przy pomocy neutralnych barw: szarości, bieli czy brązów.
Uznaje się, że kolor pomarańczowy jest symbolem słońca i ognia. Analogię łatwo dostrzec: w niewielkiej ilości pomarańcz, podobnie jak słońce, daje bardzo przyjemny efekt, ale gdy przesadzimy, łatwo można się sparzyć. Barwa sprzyja brawurze i ryzyku, dlatego też często na kolor pomarańczowy malowane są wnętrza obiektów sportowych. Osoby, które lubią ten kolor, określane są jako dominujące, samowystarczalne i odważne.
Najmodniejsze odcienie pomarańczowego
Kolor pomarańczowy jak praktycznie każda podstawowa barwa posiada też różne odcienie. Klasyczny, czysty pomarańcz jest dość ostry, przez co raczej rzadko wykorzystuje się go w domach i mieszkaniach.
Musztardowy
Kolor musztardowy przypomina połączenie pomarańczu z brązem i złotem. Bardzo popularne są ubrania w tej barwie: spodnie, kurtki czy marynarki. Jest to nieco przyciemniona i przybrudzona wersja pomarańczowego. We wnętrzach spotyka się musztardowe ściany, ale także tapicerowane obicia mebli (np. foteli, kanap, krzeseł w kuchni). Musztardowe meble skutecznie przyciągają wzrok. Elementy w tym kolorze dodają wnętrzu elegancji, ale też wzbogacają je dzięki swojej nieoczywistości.
Miodowy
Kolor miodowy jest podobny do musztardowego, jednak bardziej widać tu dominację żółci. Miód jest przy tym znacznie jaśniejszy, a ponadto dostrzegalne są w nim złote przebłyski. Kolor ten odejmuje lat, jest słoneczny i pogodny, dzięki czemu osoby, które się nim otaczają, są uznawane za optymistów i ludzi ciągle uśmiechniętych. Barwa miodu pozostaje ciepła i przyjazna – spokojnie można pomalować na ten kolor całe ściany.
Sjena palona
Sjena palona to połączenie pomarańczowego z czerwonym. Pigment ten powstaje z połączenia tlenków żelaza. Kolor ten może przypominać nieco ceglany odcień pomarańczowego, dobrze wpisując się we wnętrza – szczególnie te w typie industrialnym lub modern boho. Sjena palona dobrze sprawdzi się na ścianach, meblach i dodatkach. Na ten kolor można pomalować np. strefę wokół kominka lub kuchenną wyspę.
Ochra
Ochra to odmiana koloru pomarańczowego powstająca ze zmieszania koloru żółtego, brązowego i złotego. Barwnik ten powstaje z naturalnych pigmentów i znany jest już od wielu wieków. Ochra we wnętrzach kojarzona jest z inspiracjami hiszpańskimi lub z Indii. Kolor ten bardzo dobrze odzwierciedla barwa przyprawy curry.
Miedziany
Kolor miedziany to głęboki pomarańcz z opalizującymi drobinkami. Na kolor miedziany często farbuje się włosy, ale pojawia się on także w dekoracjach i akcesoriach. Coraz częściej można znaleźć np. lampy w kolorze miedzianym stosowane w nowoczesnych, loftowych wnętrzach. W mieszance, z której powstaje kolor miedziany, obecne są odcienie czerwieni, zieleni i niebieskiego.
Z czym łączyć kolor pomarańczowy?
Z jakimi jeszcze barwami można połączyć kolor pomarańczowy? Propozycji jest naprawdę wiele, a zgrane kompozycje stworzą ciekawy i niepowtarzalny efekt.
Pomarańczowy i granat
Kolor pomarańczowy bardzo dobrze czuje się w towarzystwie różnych odcieni niebieskiego: począwszy od jasnego, błękitnego niebieskiego, a skończywszy na kolorze granatowym. Kolor pomarańczowy i granatowy często łączony jest w inspiracjach orientalnych: począwszy od mandali, poprzez ceramikę i wreszcie płytki łazienkowe. Kolory te, mimo że są zupełnie różne, to bardzo dobrze do siebie pasują. Pomarańczowa kanapa będzie wyglądała świetnie na tle niebieskiej ściany, zwłaszcza zestawiona z dodatkami w rodzaju pledów, koców czy poduszek. Pomarańczowy i granatowy powszechnie spotykane są także na obrazach i plakatach przedstawiających zachody słońca, zwłaszcza na tle gór czy morza.
Pomarańczowy i szary
Pomarańczowy i szary to prawdziwy hit aranżacyjny, który tworzy bardzo zgrany duet. Modne szare ściany warto ożywić bardziej rzucającymi się w oczy dodatkami – i w tym celu pomarańczowy będzie doskonałym wyborem. Szare wnętrze z pomarańczowymi akcesoriami nie będzie ani nudne, ani smutne.
Pomarańczowy i beżowy
Wszystkie odcienie beżu i écru bardzo dobrze stonują krzykliwość pomarańczu. Kolor ten będzie ładnie wyglądał także z beżem w odcieniu nude czy piaskowym. Bardzo dobrze sprawdzą się np. beżowe ściany z pomarańczowymi zasłonami, pomarańczowym fotelem czy narzutą na beżowej kanapie. Do wnętrza, w którym dominuje beż przełamany pomarańczem, można także dodać elementy w kolorze sjeny palonej.
Pomarańczowy i czarny lub biały
Kolor biały sprawia, że pomarańczowy staje się bardziej przytulny i mniej krzykliwy, z kolei czerń podbija jego intensywną barwę. Pomarańczowy z czarnym tworzy zgrane kompozycje na naczyniach i przedmiotach codziennego użytku, ale także na ubraniach (np. pomarańczowe buty z czarnymi wstawkami).
Jak wykorzystać kolor pomarańczowy w aranżacji?
Kolor pomarańczowy to idealny sposób na ożywienie pomieszczenia. Sprawdzi się szczególnie w stylu minimalistycznym – wówczas kilka kolorowych, pomarańczowych akcentów nie zaburza ascetycznej prostoty. Dzięki temu wnętrze nie będzie zbyt monotonne. Pomarańczowy może równie dobrze być motywem przewodnim, jednak należy stosować go tylko w niektórych pomieszczeniach, takich jak sale treningowe i konferencyjne, klasy szkolne, kuchnia czy jadalnia, gdzie stanie się nie tylko wesołym kolorem, ale także poprawi aktywność i zmotywuje do działania. Pomarańczowy kolor można znaleźć we wnętrzach w stylu retro, śródziemnomorskim, vintage. Warto rozważnie wybierać kolor z próbnika lub – najlepiej – kupić kilka próbek i pomalować nimi ściany, gdyż odcień pomarańczu na etykiecie może dość znacznie różnić się od jego rzeczywistej barwy.
Pomarańczowy kolor na ścianach
Kolor pomarańczowy w formie farby na ścianach znajdziesz w ofercie wszystkich praktycznie producentów. Warto wybierać farby mocno napigmentowane i dobrej jakości, żeby ładnie prezentowały się nawet długo po pomalowaniu. Kolor pomarańczowy bardzo dobrze skomponuje się z jasnym sufitem i białą podłogą. Często do gamy pomarańczy dokładane są również kolory morelowe i brzoskwiniowe. Dominację koloru pomarańczowego na ścianach można przełamać bielą, różem, beżami, szarościami i kolorem niebieskim.
Meble w kolorze pomarańczowym
Meble w kolorze pomarańczowym to najczęściej mebelki do dziecięcego pokoju: biurka, łóżka czy krzesła, ale także sofy, komody czy ławeczki do przedpokoju z pomarańczowym obiciem. Meble w tym kolorze zdecydowanie zwracają na siebie uwagę. Coraz częściej spotykane są także meble kuchenne w kolorze pomarańczowym. Warto zestawić szafki w tym energetycznym kolorze z czarnym lub białym blatem i płytkami ściennymi. W przypadku pomarańczowych mebli można postawić na jeden krzykliwy element np. fotel lub pufę, która skutecznie doda stylu całemu pomieszczeniu.
Pomarańczowe dodatki i akcesoria
Kolor pomarańczowy bardzo dobrze sprawdzi się m.in. na stole. Można zakupić całe zastawy stołowe w tym kolorze, obrusy, bieżniki, podkładki, serwetki, świeczniki i wiele innych akcesoriów. Na jasnych kanapach bardzo dobrze zaprezentują się pomarańczowe poduszki czy narzuta. Akcesoriami w kolorze pomarańczowym, które nadadzą wnętrzu charakteru mogą być wiszące na ścianie zegary, kwietniki czy tak ostatnio popularne makramy. Pomarańczowy króluje szczególnie jesienią: w tym czasie można ozdobić kuchnię przy pomocy dyni. Naturalne dodatki o rustykalnym klimacie sprawią, że każde wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Dekoracje i tekstylia w odcieniach pomarańczy
Pomarańczowe tekstylia i dekoracje dobrze sprawdzą się w spokojnym, stonowanym wnętrzu. Można postawić np. na pomarańczowy dywan, poduszki, koc, czy zasłony. Do łazienki warto zakupić pomarańczowe ręczniki lub kąpielowy dywanik. Dekoracji i akcesoriów jest naprawdę wiele. Wśród dekoracji można znaleźć pomarańczowe wazoniki, obrazy z zachodem słońca, lampki stojące, świeczniki, patery dekoracyjne, figurki i wiele innych.
Pomarańcz to na tyle charakterystyczny kolor, że zostanie zauważony w każdym wnętrzu. Warto jednak zachować niezbędny umiar wybierając dodatki czy dekoracje utrzymane w tej barwie. Rzucające się w oczy detale wzbogacają stonowane wnętrza, którym potrzebne są bardziej wyraziste elementy.