Quantcast
 1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Mata do akupresury, czyli mata z kolcami – czy warto ją kupić? Jak działa? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Poradniki

2 lata temu

Mata do akupresury, czyli mata z kolcami – czy warto ją kupić? Jak działa? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Wyposażenie
8
0
0
8
0

Siedzący tryb życia dla wielu osób jest nieunikniony, a jednocześnie wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dowiedz się, jak może Ci pomóc mata do akupresury. Czy da radę zniwelować bóle pleców spowodowane pracą za biurkiem?

Jak działa mata do akupresury?

W dobie siedzącego trybu życia coraz więcej osób cierpi na bóle pleców, szyi i innych części ciała. Nierzadko są one związane z długotrwałym przebywaniem w tej samej pozycji. Praca w biurze albo w domu i godziny spędzone przed komputerem niekorzystnie wpływają na układ mięśniowy i krwionośny. Mata do akupresury stanowi przystępne i wygodne rozwiązanie problemów związanych z siedzącym trybem życia.

Czym właściwie jest mata do akupresury? Jak działa? Mata z kolcami (czasami nazywana także akumatą) to produkt przynoszący ulgę przy bólach szyi, kręgosłupa czy nawet głowy. Ma postać „dywanika” lub poduszki ze specjalnymi wypustkami uciskającymi ciało w równomiernie rozmieszczonych punktach. Nacisk oddziałuje na organizm w ten sam sposób, co tradycyjny masaż – pobudza działanie układu nerwowego, limfatycznego oraz krwionośnego, a także redukuje napięcie mięśniowe.

mata do akupresury
Czy mata do akupresury naprawdę działa? | Źródło: layzzzy.pl

Zobacz: Pokrowce na krzesła – idealne rozwiązanie dla wielu problemów?

Chociaż w większości przypadków mata do akupresury jest produktem całkowicie bezpiecznym do samodzielnego stosowania w domu, warto pamiętać o tym, że nie może całkowicie zastąpić terapii. Jeśli więc cierpisz na przewlekłe bóle pleców, szyi czy głowy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą, by wyeliminować poważniejsze choroby wymagające specjalistycznego leczenia.

Czym jest akupresura?

Mata do akupresury z kolcami ma związek ze starożytną techniką wywodzącą się z medycyny chińskiej. Akupresura jest formą masażu. Polega na starannym uciskaniu punktów na ciele i, tak jak i wiele innych tradycyjnych praktyk pochodzących z Azji, ściśle wiąże się z przepływem energii pomiędzy narządami. Nie należy jej mylić z akupunkturą – ta polega bowiem na ostrożnym nakłuwaniu ciała pacjenta specjalnymi igłami.

Zalety maty do akupresury

Mata do akupresury z poduszką może w znaczącym stopniu zniwelować dolegliwości związane z bólami kręgosłupa, barków, szyi czy głowy. Jej stosowanie jest bardzo wygodne – wystarczy położyć się na niej bądź usiąść. Z tego powodu akumaty są lubiane przez pracowników zdalnych i osoby, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Jeśli siedzący tryb życia zaczyna Ci doskwierać – możesz położyć się na macie, oglądając telewizję albo umieścić ją na fotelu przed biurkiem, by korzystać z jej kojących właściwości w trakcie wykonywania codziennych zajęć.

Korzystanie z maty do akupresury
Korzystanie z maty do akupresury

Mata i poduszka do akupresury zapewniają głęboki masaż, po którym ciało staje się zrelaksowane i wypoczęte. Dodatkowo układ krwionośny jest bardziej wydajny, dzięki czemu wszystkie tkanki organizmu są lepiej dotlenione, a ich regeneracja przyspieszona. Właśnie dlatego zalety akumat doceniają również osoby aktywne – masaż może zniwelować napięcie i bóle mięśniowe po intensywnym treningu czy pracy fizycznej.

Dolegliwości, przy których pomoże mata do akupresury

Nawet najlepsza mata do akupresury nie zastąpi specjalistycznego leczenia wtedy, gdy jest ono wymagane. Może jednak wspomóc fizjoterapię oraz kurację farmakologiczną (po konsultacji ze specjalistą). Akumaty są cenione przez pacjentów, którym towarzyszy rwa kulszowa, przewlekłe bóle pleców czy głowy, bezsenność i inne dolegliwości. Mata z kolcami przyda Ci się również, jeśli:

 • cierpisz na bóle pleców związane z długotrwałym siedzeniem albo dźwiganiem ciężkich przedmiotów;
 • doskwierają Ci poranne bóle karku;
 • bolą Cię stawy;
 • towarzyszą Ci częste bóle głowy;
 • jesteś przemęczony i osłabiony;
 • cierpisz na bezsenność lub depresję;
 • chcesz się po prostu odprężyć w domowym zaciszu.

Świetny sposób na walkę ze stresem i jego skutkami

Praca i codzienne obowiązki wymagają od ludzi funkcjonowania na najwyższych obrotach, a to z kolei powoduje przewlekły stres. Jak powszechnie wiadomo, skutki napięcia potrafią kumulować się przez długi czas i negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie fizyczne. Objawy somatyczne stresu to między innymi obniżenie odporności, kłopoty ze snem, kołatanie serca czy częste bóle głowy oraz kręgosłupa.

Kobieta korzysta z maty z kolcami
Kobieta korzysta z maty z kolcami

Stosowanie maty do akupresury może pomóc w walce z efektami życia w zdenerwowaniu. Ucisk powodowany przez kolce wspomaga wydzielanie endorfin – hormonów wywołujących dobre samopoczucie oraz wykazujących działanie przeciwbólowe. Pobudza również zakończenia nerwowe oraz uwalnianie się serotoniny – neuroprzekaźnika, który również odpowiada za dobry nastrój. Masaż matą obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne oraz rozluźnia mięśnie, redukując bóle pleców i karku.

Jak używać maty z kolcami?

Osoby planujące korzystanie z akumaty często zastanawiają się, jaki produkt wybrać. Najpowszechniejsze na rynku są dwa rodzaje – mata do akupresury z metalowymi kolcami oraz z plastikowymi wypustkami. Ta pierwsza jest przeznaczona dla tych, którzy mają już doświadczenie z akupresurą. Metalowe kolce powodują bowiem głęboki, silny ucisk i powinny być używane rozważnie. Plastikowe wypustki to natomiast bezpieczne rozwiązanie dla początkujących.

W jakiej pozycji korzystać z maty? Najpopularniejsze jest leżenie na plecach. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z akupresurą – możesz umieścić matę na miękkim podłożu (np. na łóżku), by nieco złagodzić ucisk. Im twardsza powierzchnia pod akumatą, tym silniejsze działanie na ciało. Na „dywaniku” z wypustkami warto także siedzieć, oglądając telewizję albo pracując przed komputerem.

Mata z kolcami - czy jest to bolące?
Mata z kolcami – czy jest to bolące?

Ile czasu powinieneś spędzać na macie do akupresury? Wszystko zależy od Twojego doświadczenia i – przede wszystkim – samopoczucia. Osoby początkujące i bardziej wrażliwe na dyskomfort mogą zaczynać przygodę z kolcami od 5 do 10 minut masażu dziennie. Gdy przyzwyczaisz się do ucisku, będziesz w stanie korzystać z akumaty coraz dłużej. Doświadczeni użytkownicy spędzają na nich około 40 minut dziennie.

Mata z kolcami – przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne

Komu nie przyda się mata do akupresury? Przeciwwskazania do stosowania terapii wypustkami obejmują przede wszystkim choroby serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy nowotwory. Z akumaty nie powinny również korzystać osoby w ciąży, w znacznym stopniu wycieńczone (np. po bardzo intensywnym wysiłku), będące w trakcie leczenia świeżych ran oraz cierpiące na epilepsję czy poważne choroby skórne (zaawansowaną łuszczycę, egzemę). W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.