1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Powrót PRL-u: meblościanka do salonu w odnowionej wersji! Sprawdź, jak prezentują się nowoczesne meblościanki!

Wnętrza

2 lata temu

Powrót PRL-u: meblościanka do salonu w odnowionej wersji! Sprawdź, jak prezentują się nowoczesne meblościanki!

Salon Wyposażenie
4
0
0
4
0

Większości osób meblościanka do salonu kojarzy się z czasami PRL-u, gdy takie rozwiązanie aranżacyjne było bardzo popularne. Jednak moda powraca i dziś nowoczesne meblościanki też świetnie sprawdzają się w domu. Jak wykorzystać ich atuty we wnętrzu?

Meblościanka do salonu – powrót do PRL-u

Jeśli żyłeś w czasach PRL-u, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że w Twoim mieszkaniu znajdowała się meblościanka do salonu. Jeżeli nie, to na filmach lub z rodzinnych zdjęć kojarzysz, jak wygląda wspomniane wyposażenie. Po zmianie ustrojowej w Polsce nastąpiło przyjmowanie zachodnich trendów, dlatego wszyscy zapomnieli o połączonych ze sobą regałach i szafkach. Obecnie zainteresowanie tymi zabudowami intensywnie rośnie, a współczesne aranżacje udowadniają, że warto wykorzystać u siebie wystrój tego rodzaju.

Nowoczesna meblościanka do salonu

W przypadku większości modeli dostępnych na rynku nowoczesna meblościanka do salonu prezentuje się zupełnie inaczej względem sprzętu z lat osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych. Od poprzedniczki odróżnia ją praktycznie cała budowa zewnętrzna, ponieważ zazwyczaj wykonana jest z innych materiałów, pomalowanych dodatkowo na modną czerń albo biel.

Nowoczesna meblościanka do salonu
Nowoczesna meblościanka do salonu | Źródło: meble-focus.pl

To duża odmiana w porównaniu do starszych meblościanek. PRL powraca, ale w zmodyfikowanej wersji, która idealnie wpasowuje się w aktualne nurty aranżacyjne. Dziś dominuje szyk i elegancja, więc zamiast krzykliwych odcieni we wnętrzach rządzą stonowane barwy. Ponadto zdecydowanie lepsze wrażenie robi wyposażenie pomieszczeń o prostych kształtach bez nadmiaru niekonwencjonalnych ozdób. Jeśli właśnie tych aspektów oczekujesz, współczesne meblościanki do salonu sprostają Twoim wymaganiom.

Biała meblościanka do salonu

Istotną rolę w wystroju pokoju dziennego odgrywa kolorystyka meblościanki do salonu. Biały model sprawdza się doskonale jako wizualne uzupełnienie powierzchni pustej ściany. Po połączeniu z beżami i szarościami tworzy delikatny kontrast, dzięki czemu dekoracja przykuwa uwagę. Świetnie wygląda również zestaw elementów wypełnionych drewnianymi półkami. Biel dobrze współgra z jasnymi brązami.

Sprawdź też: Moda sprzed kilkudziesięciu lat wraca do łask. Sprawdź, jak styl PRL może wyglądać współcześnie

Czarna meblościanka do salonu

Dla większości osób czarna meblościanka do salonu jest mniej oczywistym rozwiązaniem. Znajduje to odzwierciedlenie w mniejszej popularności tej koncepcji. Jednak wspomniane wyposażenie zachwyca we wnętrzach nowoczesnych pomieszczeń o oryginalnych i jednocześnie eleganckich wystrojach. Mocno wyróżnia się na tle nieco bardziej jaskrawych ścian, co uwydatnia jego atuty.

Czarna meblościanka do salonu
Czarna meblościanka do salonu | Źródło: meble-bogart.pl

Meblościanka do małego salonu

Niewielkie mieszkania bardzo często utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają umieszczenie w środku zestawu złożonego z wielu elementów dekoracyjnych i użytkowych. Rozwiążesz ten problem poprzez zakup meblościanki do salonu w bloku, która odznacza się kompaktowymi wymiarami. Idealnie spełnia zatem swoją funkcję tam, gdzie brakuje wolnej przestrzeni.

Poza rozmiarem meblościanka do małego salonu nie różni się znacznie od rozbudowanego wyposażenia. Z reguły nadal cechuje ją konstrukcja o nieskomplikowanych kształtach oraz czarna albo biała barwa zewnętrznej powierzchni. Najczęściej rozbieżności dotyczą braku bocznych biblioteczek zawierających półki – pozostają tylko podwieszane półki i szafka pod telewizor.

Użytkowe meblościanki

Wiele wersji meblościanek ma głównie charakter ozdobny, dlatego zapewniają tylko trochę miejsca na książki, płyty czy urządzenia elektroniczne, takie jak odtwarzacze DVD. W sklepach możesz też jednak kupić użytkowe meblościanki do pokoju, z dodatkowymi elementami. Oprócz wizualnego urozmaicenia pomieszczenia gwarantują one komfort w domu lub mieszkaniu.

Meblościanka do salonu z szafą

Niezwykle praktyczną opcją jest meblościanka do salonu z szafą. Kompleksowy zestaw wyposażenia zawiera biblioteczki z półkami, regały oraz podstawę dla telewizora, a obok stoi obszerna szafa. W środku schowasz ubrania i rzadziej wykorzystywane przedmioty. Meblościanki z szafą sprawdzają się między innymi we wnętrzach małometrażowych kawalerek.

Meblościanka do salonu z szafą
Meblościanka do salonu z szafą | Źródło: allegro.pl

Meblościanka z biurkiem

Jeżeli interesuje Cię meblościanka do pokoju pełniącego jednocześnie funkcję pomieszczenia wypoczynkowego i użytkowego, potrzebujesz konstrukcji zawierającej blat. Pozwala ona na wygodne pisanie, czytanie czy siedzenie przed komputerem stacjonarnym lub laptopem. W tym przypadku meblościanka z biurkiem stwarza doskonałe warunki.

Meblościanka skrojona pod telewizor

Często oglądasz filmy oraz seriale? Pomyśl nad meblościanką pod telewizor — do salonu. Pośrodku udostępnia ona wolną przestrzeń, w której możesz umieścić sprzęt TV. Całe okablowanie da się ukryć za szafkami, dzięki czemu całość robi znakomite wrażenie. Zyskujesz atrakcyjny wizualnie wystrój o funkcjonalnej budowie.

Aranżacje salonów z meblościankami

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz rządzi elegancja. Najlepiej wyglądają zestawy wyposażenia pomalowane na czarny lub biały kolor, choć przy odpowiedniej kombinacji różnych odcieni brąz też daje imponujący efekt. Ważne, żeby zachować stonowany kontrast między meblościanką do salonu a ścianami i innymi fragmentami wystroju pomieszczenia. Wtedy pokój dzienny przyciąga wzrok bez konieczności stosowania niemodnych współcześnie, jaskrawych odcieni.

Aranżacja meblościanki w salonie
Aranżacja meblościanki w salonie | Źródło: blog.furnival.pl

Produkowane dziś zabudowy do salonów są lepszą wersją popularnych kiedyś meblościanek. PRL kojarzy się mocno z tego typu meblami, stąd projektanci mówią o powrocie dawnych trendów dekoracyjnych. Mimo niezbyt pozytywnych wspomnień dostępne obecnie meblościanki wyglądają atrakcyjniej i stanowią świetne uzupełnienie domu czy mieszkania, więc warto wykorzystać ich zalety.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *