1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Fotel Chierowskiego 366: kultowy mebel PRL-u, ikona polskiego designu i must-have dla fanów wzornictwa

Wnętrza

3 lata temu

Fotel Chierowskiego 366: kultowy mebel PRL-u, ikona polskiego designu i must-have dla fanów wzornictwa

Dekoracja wnętrz
10
0
0
10
0

Fotel Chierowskiego 366 to jeden z najbardziej charakterystycznych mebli dla okresu PRL-u. Udajmy się zatem w podróż do lat 60. i 70. XX wieku, aby lepiej zrozumieć stylistykę retro, w którą doskonale wpisywał się fotel 366 Józefa Chierowskiego.

Fotel Chierowskiego 366: najsłynniejszy mebel PRL-u

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej praktycznie wszystkie towary były dobrem luksusowym – trudno było kupić nawet takie przedmioty codziennego użytku jak spodnie czy pieprz. Nie inaczej było z meblami, a wystrój każdego domu i mieszkania był praktycznie taki sam. Charakterystyczne były kryształy na meblościankach, wysokie lampy z abażurami i fotele oraz tapczany mające przede wszystkim spełniać swoje funkcje.

kultowy mebel - fotel Chierowski 366
Źródło: patyna.pl

Nie dość, że wybór wśród akcesoriów domowych był bardzo ograniczony, to wciąż osoby pamiętające czasy PRL-u mają w głowie długie kolejki ustawiające się do sklepów, w których oczekiwano na towar. Wśród pożądanych przedmiotów znajdował się także fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, który był przebojem w PRL-u, a teraz przeżywa swój renesans i coraz częściej można go znaleźć także w mieszkaniach w stylu retro i w minimalistycznych oraz skandynawskich przestrzeniach. A co wiemy o jego historii? Ten fotel według źródeł powstał w 1962 roku. Jego projekt przygotował Józef Chierowski, który zawodowo zajmował się projektowaniem wnętrz, mebli i pianin. Zapotrzebowanie na proste meble, których produkcja będzie szybka i relatywnie tania zgłosiła Dolnośląska Fabryka Mebli w Świebodzicach, po pożarze, jaki wybuchł na hali produkcyjnej i strawił praktycznie całą produkcję i wyposażenie.

Żółty Fotel Chierowski 366 w salonie
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Trzeba było więc wymyślić meble, które pozwolą na nowo uruchomić produkcję i w krótkim czasie przyniosą duże zyski. Odpowiedzią na te wymagania stały się meble Józefa Chierowskiego, w tym znany do dziś Fotel Chierowskiego. Mebel zdobył ogromną popularność i okazał się hitem sprzedażowym. Charakterystyczne jednak dla czasów PRL-u było pomijanie osiągnięć i zdolności jednostki na rzecz sukcesu całej fabryki, partii czy organizacji i podobnie stało się z autorem fotela 366, który pozostawał w cieniu swojego słynnego projektu. Według dostępnych informacji zawartych m.in. w Dzienniku Robotniczym do roku 1967 wyprodukowano około 500 000 egzemplarzy fotela Chierowskiego 366. Mebel można było powszechnie znaleźć w polskich domach i mieszkaniach, placówkach publicznych i dyplomatycznych poza granicami kraju. Szybko zorientowano się, że fotel to prawdziwy skarb i obiekt pożądania, doskonale wpisujący się w ograniczenia ówczesnego wzornictwa użytkowego.

Sprawdź też: Wnętrza w stylu nowojorskim. Jaki to styl, jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu nowojorskim?

Fotel 366 Chierowskiego — jak wygląda oryginał?

Fotel 366 Józefa Chierowskiego doskonale wpisywał się w myśl przewodnią okresu PRL (urządzanie małych mieszkań tradycyjnymi meblami często byłoby niemożliwe, dlatego konieczną alternatywą stało się projektowanie wyposażenia, które będzie zajmowało mało miejsca, sprawdzi się pod kątem użytkowym, można będzie je łatwo naprawić i dalej użytkować). Fotel miał być prosty, szybki w produkcji, tani i jednocześnie pełniący głównie funkcję użytkową. W projekcie wykorzystano popularne materiały, które nie były wtedy trudne do zdobyć. Cała konstrukcja składała się jakby z dwóch głównych elementów – drewnianego szkieletu w postaci dwóch nóg zwężanych ku dołowi, podłokietników, a także podpór i szerokiego, bardzo wygodnego siedziska z oparciem

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego jako jeden z pierwszych powstał na pasach tapicerskich i był wypełniony syntetycznym tworzywem silikonowym. Do jego obicia używano najczęściej materiałów w jednolitych kolorach. Pierwotny model fotelu Chierowskiego 366 posiadał oparcie przebite 3 guzikami, a jego nogi skręcone były wystającymi i widocznymi śrubami, które „prawdopodobnie stosowano do montażu sedesów”. Konstrukcja mebla najczęściej wykonana była z drewna bukowego, dębowego lub jesionowego. Projekt fotela Chierowskiego następnie wielokrotnie wykorzystywano, w nieco zmienionej formie. Drewniane nogi coraz częściej zastępowano metalowymi elementami, ukrywano śruby, obijano materiałem także górną stronę podłokietników. Fotel Chierowskiego w nieco unowocześnionej formie można znaleźć również obecnie, w nowoczesnych wnętrzach lub tych w stylu vintage.

Ile kosztuje fotel Chierowskiego? 

Cena fotela Chierowskiego zależy od tego, czy chcesz zakupić oryginalny mebel z PRL-u, czy wzorując się na jego projekcie, wybierzesz mebel dostępny w aktualnej kolekcji producentów. Często zdarza się, że kolekcjonerzy wymieniają się meblami w stylu retro tylko w swoim gronie. Prawdziwe cudeńka można także znaleźć na targach staroci czy na strychach wielopokoleniowych domów. Dlatego, jeśli lubisz meble z duszą i zależy Ci na efekcie naprawdę „starego” mebla w swoim wnętrzu, wówczas warto poszukać dobrze zachowanego, oryginalnego fotelu Chierowskiego 366 z dawnych lat. Dobrze zachowany mebel można kupić za około 150 – 200 zł. Często sprzedawane są także fotele z defektami, np. przetartym siedziskiem, które jednak można bez problemu wymienić u tapicera lub zająć się tym samodzielnie, szczególnie jeśli lubisz majsterkować lub interesujesz się DIY. Z kolei nowy fotel wzorowany na projekcie Józefa Chierowskiego można kupić już od około 500 zł. Oferta, szczególnie zamieszczona w sklepach internetowych, jest naprawdę szeroka.

Zobacz: Style wnętrz – jakie są najpopularniejsze? Sprawdź, jakie style wnętrz podobają Ci się najbardziej

Do jakich wnętrz będzie pasował fotel 366 Chierowskiego?

Fotel Chierowskiego z powodzeniem można odnaleźć we wnętrzach polskich domów i mieszkań, przychodniach, instytucjach publicznych, kawiarniach, biurach, salonach urody i nie tylko. Jak widać, jest to na tyle uniwersalny mebel, że jego prosta konstrukcja sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Najłatwiej wkomponować kultowy fotel Chierowskiego 366 w pomieszczenia w stylu loftowym, skandynawskim, vintage, ale i nowoczesnych przestrzeniach. W domu fotel sprawdzi się zarówno jako siedzisko podczas spożywania posiłków, jak i pozwoli na relaks w trakcie czytania książki czy umili picie porannej kawy przy stoliku kawowym.

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego sprawdzi się w małych powierzchniach. Mebel bardzo dobrze prezentuje się w praktycznie każdym kolorze. Obecnie najczęściej wybierany jest fotel z obiciem w kolorze żółtym, ciemnozielonym, bordowym, szarym.  Dostępne są fotele Chierowskiego w nieco zmienionej wersji np. z płozami, wyższym oparciem, stalowymi nogami, dzięki czemu obecnie fotel może być nie tylko wygodnym meblem, ale także niezwykłą dekoracją.

Mamy nadzieję, że teraz gdy już wiesz, jak uniwersalnym meblem jest Fotel 366, nie zapomnisz wziąć go pod uwagę przy najbliższym remoncie salonu. To w końcu mebel, który pokonał granice czasu, mody i wygody. Jego wyjątkowość zawarta w hiperprostocie prawdopodobnie nigdy Ci się nie znuży.

Źródło obrazka głównego: pracownia.pl

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *