1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Dwa kolory ścian w pokoju – jak łączyć ze sobą kolory w jednym pomieszczeniu? Zdjęcia, inspiracje i porady aranżacyjne

Wnętrza

2 lata temu

Dwa kolory ścian w pokoju – jak łączyć ze sobą kolory w jednym pomieszczeniu? Zdjęcia, inspiracje i porady aranżacyjne

Aranżacja
10
0
1
10
0

Dwa kolory ścian w pomieszczeniu – czy to dobry pomysł? Kolorystyczne zaplanowanie mieszkania nie należy do łatwych zadań, szczególnie kiedy masz ochotę trochę poeksperymentować. Jak dobrać dwa kolory ścian do jednego pokoju i nie popełnić gafy?

Dwa kolory ścian w pomieszczeniu – sposób na modne wnętrze

Kiedyś dwa kolory ścian były standardem w szkołach, szpitalach, na klatkach schodowych czy innych miejscach użyteczności publicznej. Dolną część malowano niezniszczalną, połyskującą farbą olejną (często w dziwnym, żółto-brązowym kolorze), a górną – w innym, lepiej lub gorzej dobranym odcieniu. Niejednemu łezka zakręci się w oku, ale… raczej nie marzysz o przenoszeniu takiego trendu rodem z PRL-u do swojego mieszkania, prawda?

Na szczęście dzisiaj malowanie ścian na dwa kolory to zupełnie inna bajka! Zabawa farbami pozwala wykreować atrakcyjne, modne wnętrze, dodać pomieszczeniu odpowiedniej energii albo wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne (łuki, wykusze czy skosy).

Odpowiedni dobór kolorów pomaga również wyrównać zaburzone proporcje w pomieszczeniu. W jaki sposób? Oto kilka ogólnych zasad:

 • w pokoju o za krótkich bocznych ścianach pomalowanie ich na jasny, zimny kolor sprawi, że będą wyglądać na dłuższe,
 • w długim, wąskim pomieszczeniu (np. korytarzu) krótsze ściany w ciemnym odcieniu optycznie przybliżą się do obserwatora,
 • biały sufit podniesie pokój, zwłaszcza jeśli kolor na ścianach będzie dochodził do samej krawędzi (a nie kończył się tuż poniżej),
 • za to sufit w intensywnej barwie świetnie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach (np. w kamienicach, gdzie ściany mają 4-5 m wysokości) i uczyni je bardziej przytulnymi.

W manipulowaniu optycznymi proporcjami pomieszczenia największe znaczenie ma nasycenie i jasność farby, a nie jej odcień. Nie oznacza to jednak, że możesz dowolnie łączyć barwy. Niespójny efekt nie tylko nie zachwyci, ale wręcz może wymusić… kolejne malowanie ścian. Dwa kolory, które planujesz wykorzystać w aranżacji, muszą po prostu dobrze razem wyglądać. W ich prawidłowym doborze pomoże Ci kilka wskazówek.

Jak dobrać dwa kolory ścian w jednym pokoju? Porady

Z pomocą w tworzeniu dobrze komponujących się zestawień kolorystycznych przychodzi przede wszystkim koło barw. To coś w rodzaju tęczy na planie koła – uproszczone przedstawienie widma światła widzialnego (podzielone na 12 pól), w którym barwa fioletowa (czyli o najmniejszej długości fali) przechodzi w czerwień (o największej długości fali). Między nimi zgodnie z ruchem wskazówek zegara znajdują się wszystkie pozostałe kolory: niebieski, zielony, żółty i pomarańczowy.

dwa kolory ścian inspiracje

Dla ludzkich oczu przyjemne są połączenia zarówno bezpośrednich sąsiadów, jak i kolorów na przeciwnych biegunach koła. Takie zestawienia mają określone nazwy. To inaczej barwy:

 • harmonijne – leżące obok siebie (np. fiolet i niebieski, żółć i pomarańcz),
 • monochromatyczne – różniące się jasnością, czyli położone na tym samym promieniu koła (np. jasna i ciemna zieleń),
 • dopełniające – mieszczące się naprzeciwko siebie (np. zieleń i fiolet, niebieski i pomarańcz).

Z pomocą mogą również przyjść zasady, które pozwalają dobrze połączyć więcej niż dwa kolory ścian:

 • triada – trzy kolory, które tworzą na kole barw wierzchołki trójkąta równobocznego (czyli pomiędzy nimi znajdują się po trzy inne barwy),
 • tetrada – cztery kolory na planie kwadratu lub prostokąta.

Dlaczego warto posiłkować się tymi zasadami, mimo że planujesz jedynie dwa kolory ścian w jednym pokoju? Ponieważ każda para z takiego zestawienia będzie dobrze wyglądać na murach, a „nadprogramowe” barwy możesz wykorzystać przy doborze innych elementów wyposażenia – mebli, tekstyliów, podłóg czy dekoracji.

Jeśli chodzi o barwy neutralne (czerń, biel, szarość, brąz, beż), to świetnie łączą się one w pary z każdym innym odcieniem. Dość ciekawą, ale także i najbezpieczniejszą opcją jest zestawianie samych barw neutralnych, np. bieli z szarością albo brązu z beżem. Jedyne, na co trzeba uważać w przypadku kolorowych neutrali, to ich temperatura. Ciepłe beże, brązy i szarości łącz z ciepłymi kolorami, a chłodne – z zimnymi.

Temperatura barwy ma również wpływ na odbiór przestrzeni i ogólny klimat wnętrza. Ciepłe, zgaszone kolory zapewniają przytulność, mocne i nasycone dodają energii, a zimne i czyste sprzyjają koncentracji. Z tego powodu zanim zdecydujesz się na dwa kolory ścian, weź również pod uwagę przeznaczenie danego wnętrza.

Zobacz: Czym jest color blocking we wnętrzach? Dowiedz się, jak modnie łączyć kolory w aranżacji!

Dwa kolory ścian – zdjęcia, inspiracje i gotowe aranżacje

Jeśli potrzebujesz wizualizacji opisanych wcześniej pomysłów na dwa kolory ścian w pokoju, zdjęcia gotowych aranżacji z pewnością Ci się spodobają. Zobacz, jak to może wyglądać w różnych pomieszczeniach!

Dwa kolory ścian w sypialni

Jakie dwa kolory ścian w sypialni wybrać? To miejsce powinno kojarzyć się z wypoczynkiem, spokojem i wyciszeniem, dlatego dobrze wyglądają tam kolory ciemne i ciepłe (np. granat, fiolet, butelkowa zieleń) zestawione z jaśniejszymi, pastelowymi barwami.

Dwa kolory ścian w salonie

W salonie, który zazwyczaj pełni w mieszkaniu funkcję reprezentacyjną, możesz śmiało postawić na mocne, energetyzujące duety: fiolet z limonką, czerwień z szarością lub beżem czy granat z pomarańczem. Salon w nowoczesnej odsłonie pięknie będzie wyglądał w klasycznym połączeniu czerni i bieli, na którego tle postawisz designerski sprzęt RTV.

Dwa kolory ścian w pokoju dziecka

Jeśli chcesz postawić na dwa kolory ścian w pokoju dziecięcym, możesz wyjść poza oczywiste połączenie różu z bielą dla dziewczynki albo błękitu z granatem dla chłopca. Świetnym pomysłem jest pomalowanie części ścian farbą tablicową lub magnetyczną! Obecnie występują one w szerokiej gamie odcieni – nie tylko klasycznej czerni, ale też jasnej szarości, bieli i granacie. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni ciekawy element dekoracyjny w pokoju dziecka, ale również pozwoli mu na bezpieczne (dla reszty ścian w Twoim domu) rozwijanie swojej kreatywności.

Dwa kolory ścian w kuchni

Kuchnia to również pomieszczenie, w którym sprawdzą się ciepłe kolory (unikaj zmniejszającego apetyt niebieskiego!). Połączenie beżu i bieli to bezpieczne tło dla kuchennych mebli (zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i otwartych na salon). Dobrym pomysłem jest również pomalowanie dolnej części ścian na ten sam odcień, co fronty szafek. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości zmywalną farbę lateksową lub akrylową, dodatkowo zabezpieczysz ścianę przed zabrudzeniem (np. przez sos pomidorowy rozchlapujący się z patelni).

Dwa kolory ścian w przedpokoju

Dwa kolory ścian w przedpokoju możesz wykorzystać do poprawienia jego proporcji (wcześniej zostało opisane, w jaki sposób). Ponieważ zazwyczaj jest to niewielkie pomieszczenie, postaw na jasne, harmonijne barwy, np. biel i pastelową żółć.

Jak pomalować wnętrze na dwa kolory?

Jeśli chodzi o to, jak malować dwa kolory ścian od strony technicznej, zasady są następujące:

 • Granice barw zabezpiecz odpowiednio szeroką i grubą taśmą malarską, którą odkleisz natychmiast po pomalowaniu ściany.
 • Najpierw maluj kolorem jaśniejszym, potem ciemniejszym.
 • Po wyschnięciu pierwszego koloru znowu naklej taśmę na granicę barw i maluj ciemniejszą farbą. Taśmę odklej od razu po skończonej pracy.
 • Do malowania dużych powierzchni najlepiej użyć wałka na teleskopowym kiju, a w rogach niewielkiego pędzelka.

W jaki sposób możesz pomalować ściany w pokoju na dwa kolory? Poniżej podrzucamy kilka pomysłów.

Jedna ściana kontrastująca

Jedna ściana w intensywnym kolorze otoczona murami w jasnych tonach niezwykle przyciąga wzrok, dlatego powinna stanowić tło dla najważniejszych elementów we wnętrzu. W sypialni ciemna, kontrastująca ściana dobrze wygląda za wezgłowiem łóżka, a w salonie świetnie wyeksponuje strefę wypoczynkową (kanapę z fotelami, lekką meblościankę z telewizorem lub kominek).

Wyróżnienie kolorem skosów lub komina

Pokoje na poddaszu prezentują się efektownie, ale musisz uważać z doborem barw, aby wnętrze nie stało się zbytnio klaustrofobiczne. Z tego powodu do podkreślania skosów (zwłaszcza tych nisko położonych) nie używaj ciemnych kolorów, które zmniejszają optycznie pomieszczenie. Na poddaszu dużo lepiej sprawdzą się jasne odcienie zestawione ze sobą na zasadzie monochromatyczności lub harmonii. Ciekawy efekt zapewni również podkreślenie kolorem innych elementów architektonicznych, np. komina lub wnęki.

Dwa kolory na jednej ścianie: lamperia

Dawniej mianem lamperii określało się dolną część ściany wyłożoną okładziną, stiukiem, marmurem lub drewnem, co było kosztowną dekoracją wnętrza. Dzisiaj możesz uzyskać podobny efekt wizualny, malując ścianę na dwa kolory – na ogół chodzi o podział na linii równoległej do sufitu i podłogi. W dużych, przestronnych pomieszczeniach możesz zestawić ze sobą kolory na zasadzie kontrastu (ciemny dół z jasną górą). W mniejszych wnętrzach postaw na delikatniejsze, pastelowe odcienie.

Tradycyjnie pozioma linia powinna być prosta, ale w nowoczesnych wnętrzach już się od tego odchodzi. „Niechlujne” malowanie wałkiem pozwala na uzyskanie ciekawego gradientu (i z pewnością zajmuje dużo mniej czasu). A skoro o odchodzeniu od podziału „od linijki” mowa, warto tutaj też wspomnieć o stosowaniu w tym celu bardziej złożonych kształtów – trójkątów, dachów domów, kół, drzew czy łączki. Taki sposób malowania wymaga skorzystania z szablonu, ale świetnie wygląda np. w pokoju dziecięcym.

Dwa kolory ścian w jednym pokoju to sposób na modne i atrakcyjne wnętrze. Barwy możesz zestawiać na zasadzie kontrastu, monochromatyczności lub harmonii, a malując określone elementy, poprawisz proporcje wnętrza lub podkreślisz ich wyjątkowy charakter. Liczbę sposobów zestawiania kolorów ogranicza tylko Twoją wyobraźnia!

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.