1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Lamperia – co to jest? Jak zrobić lamperię? Modna i nowoczesna lamperia we wnętrzach – inspiracje

Wnętrza

2 lata temu

Lamperia – co to jest? Jak zrobić lamperię? Modna i nowoczesna lamperia we wnętrzach – inspiracje

Dekoracja wnętrz
4
1
0
4
1

Aranżacja wnętrz to ciągłe podejmowanie trudnych decyzji. Jak połączyć praktyczność z estetyką? Wybierz lamperię. Jaką? Lamperia angielska, lamperia z tapety, a może zdecydujesz się na malowanie lamperii? Co to właściwie jest lamperia?

Lamperia – co to jest? Podstawowe informacje o lamperii

Z pewnością niejednokrotnie widziałeś ściany, których dolna część szczególnie się wyróżniała. Drewniana lub kamienna zabudowa, tapeta albo farba olejna – to one zdobiły niższe partie powierzchni, tworząc oryginalne wnętrza. To właśnie jest lamperia. W zależności od rodzaju pomieszczenia pełni ona dekoracyjną i praktyczną funkcję. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona ścian przed zabrudzeniami, lecz także dodawanie miejscom charakteru.

granatowa lamperia w przedpokoju
Lamperia pozwala uchronić ściany przed zabrudzeniami | Źródło: archistacja.pl

Rodzaje lamperii

Szerokie zastosowanie okładziny ściennej w aranżacji różnych wnętrz sprawiło, że wyróżnia się kilka typów lamperii. Każda z nich tworzy odpowiedni klimat w pomieszczeniu i spełnia swoje użytkowe zadanie. Przy wyborze konkretnej dekoracji warto zastanowić się, jaką ma ona pełnić funkcję i w jakim wnętrzu ją umieścisz.

Malowana

Malowanie lamperii to proste i ekonomiczne rozwiązanie. Aby osiągnąć estetyczny wygląd ścian, wystarczy wybrać farbę o odpowiednim kolorze. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu chcesz stworzyć okładzinę, dobierz specjalny rodzaj emulsji. Zabrudzenia najłatwiej usunąć ze ściany, na której jest lamperia olejna, z kolei pomalowanie powierzchni farbą kredową może przynieść niektórym dużo radości. 

Z tapety

Lamperia z tapety to pomysł, z którego warto skorzystać z wielu powodów. W sklepach znajdziesz dużą ofertę oklein w różnych wzorach i kolorach, dlatego, jeśli chcesz mieć na ścianie finezyjne ornamenty, nie musisz trudzić się, żeby namalować je samemu. Lamperia zrobiona z tapety to budżetowy wybór. Ponadto stwarza niesamowity klimat w pokojach dzieci.

Drewniana

Lamperia drewniana jest jedną z najsolidniejszych konstrukcji wśród tego rodzaju dekoracji. Dobór odpowiedniego drewna sprawia, że zabudowa pasuje do wielu pomieszczeń, nadając im zarówno eleganckiego sznytu, jak i domowego, przytulnego charakteru. Układanie drewnianej ścianki z wąskich desek przywodzi na myśl boazerię z Anglii, dlatego na ten typ aranżacji mówi się także lamperia angielska.

Drewniana lamperia zwana angielską lamperią pasuje do ścian z tapetą w pasy
Lamperia drewniana jest też nazywana angielską | Źródło: e-sciany.pl

Do jakich wnętrz pasuje lamperia?

Szeroki wybór materiałów oraz możliwość dopasowania do każdego stylu sprawiają, że lamperia dobrze sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę fakt, że okładzina ma spełniać przede wszystkim dwie funkcje: dekoracyjną i ochronną, łatwo przygotować plan, który uwzględni każdą z nich w ustalonych proporcjach.

Lamperia w przedpokoju/ hallu

Rodzaj pomieszczenia nie wskazuje ostatecznie na konkretny rodzaj lamperii. Duże znaczenie ma też budynek, w którym będzie ona tworzona. W urzędach czy placówkach wychowawczych warto pomalować dolne części ścian farbą olejną. Z kolei w renomowanych restauracjach i hotelach świetnie sprawdzi się nowoczesna lamperia po angielsku lub materiałowa okładzina.

Lamperia na schodach

Ściany przylegające do schodów są szczególnie narażone na zabrudzenia, dlatego warto zdecydować się na zabudowę, której czyszczenie będzie szybkie i proste. Tutaj także wybór okładziny powinien być podyktowany rodzajem miejsca. Aby zachować wysoki poziom estetyki, warto zadbać, by lamperia na schodach oraz lamperia na klatce schodowej były takie same jak w korytarzu.

Lamperia na schodach
Lamperia na schodach | Źródło: wikipedia.org

Lamperia w salonie

Salon to pomieszczenie będące dla wielu sercem domu. Aby miło spędzać w nim czas, należy zadbać o odpowiednią aranżację. W tym pokoju sprawdzi się każda lamperia zgodna z gustem właściciela. Zapewne będzie ona pełniła głównie funkcję dekoracyjną, dlatego warto pokusić się o okładzinę z tapety lub namalować określony wzór klasyczną farbą do ścian.

Lamperia w salonie w stylu eklektycznym
Styl eklektyczny ma swoich zagorzałych zwolenników, czy jesteś jednym z nich? | Źródło: tikkurilapotegakolorow.pl

Lamperia w sypialni

Projektanci zalecają, aby w pokojach, w których się śpi, dominowały stonowana kolorystyka i proste wzory. Wszystko po to, by umożliwić organizmowi odpowiednie wyciszenie przed snem. A zatem w sypialni dobrym pomysłem będzie wykonanie jednobarwnej lamperii. Aby stworzyć przytulne wnętrze, warto użyć tradycyjnej farby, tapety lub tkaniny.

Sprawdź też: Jasna sypialnia – jak ją zaaranżować? Jakie dodatki nadadzą jej unikalny charakter?

Lamperia w kuchni i łazience

Lamperia w kuchni i w łazience powinna być przede wszystkim praktyczna, co nie oznacza, że nie może zachwycać wyglądem. Zarówno w jednym, jak i drugim pomieszczeniu świetnie sprawdzi się zabudowa z płytek ceramicznych. Idealnie pasuje do tego rodzaju wnętrz, a przy tym łatwo utrzymać ją w czystości.

Lamperia w jadalni

Niektórzy twierdzą, że życie rodzinne i towarzyskie kręci się wokół stołu. Jeśli Ty i Twoi bliscy spędzacie dużo czasu w jadalni, warto, by było to miejsce przytulne, odpowiadające Waszym potrzebom. Na ścianach w tym pokoju pasowała będzie zarówno lamperia angielska, jak i wzorzysta okleina wykończona listwą. 

Jak zrobić lamperię? Kilka wskazówek

Umieszczenie lamperii na ścianach może całkowicie odmienić styl wnętrza. Jeśli niewielkim kosztem chcesz dokonać metamorfozy swojego domu, sam stwórz ścienną okładzinę. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych i kilka niezbędnych materiałów. Sprawdź, jak łatwo nadać pomieszczeniom nowego charakteru.

Sprawdź też: Styl hampton we wnętrzach – co to jest i jak urządzić wnętrze w stylu hamptons?

Lamperia z farby

Najprostsza w wykonaniu jest malowana lamperia. Farba do tego rodzaju pracy powinna mieć szczególne właściwości, które umożliwią m.in. łatwe czyszczenie, ale równie dobrze sprawdzi się tradycyjna emulsja. Potrzebny będzie jeszcze pędzel lub wałek oraz przyrząd do wyznaczania linii na ścianie. I już. Możesz zabierać się do pracy.

Ciemnoniebieska lamperia z farby w sypialni
Lamperia z odpowiedniego rodzaju farby uchroni ściany przed zabrudzeniami | Źródło: homebook.pl

Lamperia z tapety

Skonstruowanie lamperii z tapety jest nieco trudniejsze niż namalowanie jej farbą. W tym przypadku istotna będzie umiejętność przyklejania fragmentów okleiny na ścianę. Jeśli potrafisz to zrobić, praca nie powinna sprawić Ci żadnego problemu. W krótkim czasie odmienisz każde pomieszczenie w swoim domu. 

Lamperia z drewna

Układanie drewnianej zabudowy ściennej wymaga sporo wysiłku oraz dużej ilości czasu. Jeśli kupujesz surowe deski, trzeba je przyciąć do odpowiedniej długości oraz oszlifować. Warto też pomalować je lakierem lub farbą oraz wykończyć całość, przytwierdzając do ściany listwę. Jeśli czujesz, że poradzisz sobie z wykonaniem takiej lamperii, spróbuj. Efekt z pewnością Cię zadowoli. 

Lamperia z drewna w jasnym przedpokoju
W tej aranżacji drewniana lamperia odgrywa najważniejszą rolę | Źródło: urzadzamy.pl

Farba do lamperii – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej farby powinien być podyktowany przeznaczeniem pokoju. Emulsja olejna dobrze sprawdzi się w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia. Gruba powłoka nie tylko ochroni ścianę, lecz także ułatwi jej czyszczenie. Jeśli nie jesteś fanem farb olejnych, zdecyduj się na tradycyjny wariant o plamoodpornych właściwościach. Za pomocą lamperii możesz też umożliwić dzieciom pisanie po ścianach. Wystarczy, że pomalujesz je farbą kredową. 

Nowoczesna lamperia we wnętrzach – inspiracje

Drewniana lamperia pasuje zarówno do sypialni, jak i pokoju dziecięcego. Inspiracji możesz poszukać na Instagramie. Przedstawiamy niektóre z nich. W pierwszym pomieszczeniu surowe drewno współtworzy przytulny klimat wnętrza.

Natomiast tutaj zabudowa jest jednocześnie oryginalną półką na książki. Prawda że wygląda to bardzo ciekawie?

Ten przykład pokazuje, że w przypadku malowanych lamperii nie trzeba sztywno trzymać się wyznaczonych linii, by uzyskać efektowną dekorację.

Zalety lamperii – podsumowanie

Okładzina ścienna nieustannie cieszy się popularnością, co jest zasługą jej licznych zalet. Lamperia to unikalna dekoracja każdego pomieszczenia. Jej wykonanie nie musi być drogie, a efekt zadowala najbardziej wymagających estetów. Okładzina pełni też funkcję praktyczną. Umieszczenie ciemnych barw u dołu ścian sprawia, że zabrudzenia są ledwie dostrzegalne. Jak widać, lamperia to cały wachlarz możliwości aranżacyjnych.

Źródło obrazu głównego: weranda.pl

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.