Styl prowansalski jest wdzięczną aranżacją, którą warto rozważyć przy remoncie kuchni. Zaskocz swoich znajomych wyjątkową dekoracją wnętrza. Kuchnia w stylu prowansalskim to interesująca aranżacja. Jakie zastosować kolory i dodatki? Które meble kuchenne wybrać?
Kuchnia w stylu prowansalskim: czym się wyróżnia?
Kuchnia w stylu prowansalskim, jak sama nazwa wskazuje, inspiruje się regionem Prowansji w południowej Francji. W tym pomieszczeniu królują jasne i wyważone kolory takie jak biel oraz beż. Ponadto używa się naturalnych materiałów, np. drewna lub kamienia. Wystrój takiego pomieszczenia ma kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska oraz sielskim klimatem. Na rynku jest dostępnych wiele kuchennych dodatków, które nadadzą przytulności wnętrzu. Szczególnie pożądane są dekoracje związane z polami lawendy, np. obrazki, filiżanki oraz serwetki.
Do jakich wnętrz będzie pasować kuchnia prowansalska?
Kuchnia prowansalska to przede wszystkim kuchnia klasyczna, która ma sielski klimat. Tego typu aranżacja pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym, gdzie również motywem przewodnim są naturalne materiały, takie jak kamień i drewno. Kuchnia w klimacie południowej Francji sprawdzi się prawie w każdym domu i pozostanie na lata ze względu na swój ponadczasowy charakter.
Jeśli lubisz nowoczesne wnętrze, które charakteryzuje się prostymi formami oraz uporządkowanymi przestrzeniami, to wybór kuchni prowansalskiej nie będzie dobrym pomysłem. Wiejski charakter tego pomieszczenia oraz duża liczba dekoracji i dodatków koliduje z minimalizmem i chłodną atmosferą najnowszego trendu wnętrzarskiego. W tym przypadku połączenie klasyki z nowoczesnością nie zda egzaminu.
Kuchnia prowansalska: jak wykończyć ściany i podłogi?
Ściany w kuchni prowansalskiej powinny być pomalowane w jasnych kolorach, a szczególnie pożądanymi barwami są wszelkie odcienie bieli oraz beżu. Obecnie popularnym trendem jest szara kuchnia w stylu prowansalskim. Kolejnym elementem, który możesz zastosować na ścianach to biała cegła, z tym stylem świetnie komponują się także wzorzyste kafelki. Niektórzy wybierają dekoracyjne tynki oraz glinki florenckie, które pięknie ozdabiają ściany. Podobny efekt uzyskasz, gdy zastosujesz farbę strukturalną, a ponadto zrobisz to samodzielnie.
Podłoga powinna być wykonana z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień — niezwykle efektownie wyglądają długie deski z dębowego drewna. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wyłożenie podłoża płytkami ceramicznymi, które przypominają kamienne bloki. W porównaniu do reszty elementów stylu prowansalskiego taka posadzka wprowadza pewną surowość do wnętrza.
Meble kuchenne w stylu prowansalskim
Istotnym elementem wystroju są meble kuchenne prowansalskie. Tutaj każdy przedmiot tworzy niepowtarzalny klimat wiejskiej posiadłości. Nie może zabraknąć ażurowych i przeszklonych szafek, gdzie zaprezentujesz porcelanowe zastawy. Można również spotkać naniesione na meble motywy florystyczne albo niewielkie rzeźbienia. Świetnym rozwiązaniem jest kuchnia w stylu prowansalskim zamawiana w komplecie. Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się na pozostałych elementach wnętrza.
Ważnym elementem tego stylu jest stół, który powinien być masywny — ideałem byłby blat z litego drewna. W kuchni prowansalskiej ważną rolę odgrywają również krzesła — co ciekawe z tym stylem świetnie komponują się nowoczesne projekty. Możesz wybrać oparcia z ozdobnym krzyżakiem, które dodadzą lekkości całemu wnętrzu. Nietypowym rozwiązaniem jest zastąpienie krzeseł masywnymi ławami lub wiklinowymi fotelami.
Sprawdź też: Kawalerka – jak urządzić Twoje 30 m? Porady i inspiracje
Kolory frontów
W kolorystyce frontów kuchennych w stylu prowansalskim dominują odcienie bieli, a czasem beżu. Kreatywni projektanci pokuszą się o dobór szafek w kolorze szarym oraz błękitnym. Zastosowanie takich barw ma na celu współgranie z jasnym kolorem ścian oraz zachowanie klimatu południowej Francji. W kuchni prowansalskiej raczej nie stosuje się kontrastowych barw, które nadają krzykliwy charakter wnętrzu, ponieważ w tym stylu ważna jest harmonia oraz romantyczny nastrój.
Styl frontów
Fronty w stylu prowansalskim przypominają starodawne kredensy. Znajdziesz tutaj ozdobne frezowania i ażurowe wykończenia, a także widoczne przeszklenia. Jeśli lubisz efekt starych i używanych mebli, to możesz wybrać drzwiczki specjalnie patynowane. Aby uzyskać taki wygląd, stosuje się odpowiednie techniki malowania i przecierania mebli. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie frontów materiałowymi zasłonkami.
Rodzaj blatu
Blat w stylu prowansalskim oddaje wiejski charakter aranżacji, czyli nie może zabraknąć różnego rodzaju drewna, a także kamienia, najlepiej sprawdzają się naturalne połączenia. Natomiast kolorystyka użytych materiałów jest podobna do pozostałych mebli, czyli dominują jasne barwy. Możesz także zachować naturalistyczny wygląd surowców, np. drewna bukowego. Dla lepszego efektu blaty poddaje się procesowi postarzania, aby harmonizowały z wnętrzem w klimacie prowansalskim.
Uchwyty i gałki
Uchwyty i gałki to wykończenie mebli kuchennych, bez których styl prowansalski by nie istniał. Te elementy najczęściej wykonane są z mosiądzu, kutego żelaza, a nawet kamienia. Niewątpliwie przyciągają wzrok swoim wykonaniem i pełnią funkcję dekoracyjną. Polecana kolorystyka tego elementu to ciemny grafit — w tym przypadku nie sprawdzi się złoto ani srebro.
Aranżacja kuchni w stylu prowansalskim
Gdy już masz wybrane kolory ścian oraz meble kuchenne, to warto pomyśleć nad kolejnymi elementami aranżacji kuchni w stylu prowansalskim. Zastanów się nad zakupem sprzętu AGD w stylu vintage, ponieważ lepiej komponują się z postarzanymi szafkami. Nie zapomnij również o odpowiednim oświetleniu, które doda przytulności wnętrzu. Na koniec została Ci najprzyjemniejsza rzecz, czyli dobranie dodatków i dekoracji, które stworzą wiejski klimat i oczarują wszystkich gości.
AGD i sprzęt
Obecnie producenci oferują wiele produktów AGD oraz dodatków, które świetnie pasują do stylu prowansalskiego. Zwróć uwagę na stylizowane kuchenki, lodówki oraz okapy w kolorach złamanej bieli. Sprzęty te są z zamysłem postarzane, dzięki czemu wyglądają jakby były z poprzedniej epoki. Warto też wybrać zamiast płyty indukcyjnej zwykłe gazowe palniki z żeliwną kratą. Nie można zapomnieć o małym AGD, czyli o czajnikach i robotach kuchennych, które wykonane są w stylu vintage.
Warto pomyśleć o wyborze takiego AGD, ponieważ nowoczesne rozwiązania w tej materii nie pasują do kuchni prowansalskiej. Ponadto dostępność tego typu sprzętów jest powszechna. W każdym sklepie stacjonarnym oraz online można znaleźć urządzenia zaprojektowane w stylu vintage. Spędzisz nad aranżacją trochę więcej czasu, ale dopracujesz wnętrze w każdym calu.
Lampy
Oświetlenie to ważny element w każdym wnętrzu, który wpływa na atmosferę otoczenia. Lampy w stylu prowansalskim powinny emitować ciepłe światło. Ponadto liczy się również design wykonania tego przedmiotu. Świetnie sprawdzą się wiszące lampy oraz tradycyjne żyrandole w białym kolorze. Można również zastosować oświetlenie, w którym dominują naturalne materiały, czyli tkaniny, mosiądz oraz drewno. Gdy zdecydujesz się na duży, masywny stół to zawieś nad nim kuty żyrandol — będzie się prezentował zjawiskowo.
Dodatki
Osoba, która uwielbia urocze bibeloty, świetnie się odnajdzie, wybierając dodatki w stylu prowansalskim. Tutaj ogranicza Cię wyłącznie indywidualne poczucie estetyki. Dominującymi akcentami francuskiej prowincji są lawenda, zioła oraz gałązki oliwy. W kolorystyce przeważa biel, fiolet, szarość oraz zieleń. Niektórzy rezygnują z fioletu na rzecz jasnego błękitu.
W tym stylu swoje miejsce znajdą małe wiklinowe koszyczki, postarzane doniczki, mosiężne dzbanuszki, drewniane skrzyneczki oraz zastawy z motywem florystycznym. Warto zaopatrzyć się w drewniane przedmioty codziennego użytku, czyli chlebak, deskę do krojenia, czy też szpatułki, łyżki i inne akcesoria — takie dodatki znajdziesz w większości sklepów wnętrzarskich. Warto również udać się na pchli targ, gdzie możesz odnaleźć perełki w stylu vintage. Nie zapomnij zakupić świeżych oraz suszonych ziół, a jesienią postaw wrzos na parapecie.
Dekoracje
Kolejnym istotnym dopełnieniem stylu prowansalskiego są romantyczne dekoracje. Na ścianach powieś obrazy z motywem pejzaży lub ceramiczne talerzyki. Kuchenne okna ozdób beżowymi zasłonkami oraz ażurowymi firankami. Możesz również użyć specjalnych firanek o małych wymiarach, czyli zazdrostek. Z tym stylem bardzo dobrze będą się także komponować rolety rzymskie.
W kuchni nie może zabraknąć zdobionych ściereczek oraz wzorzystych obrusów i bieżników. Tutaj mają zastosowanie takie tkaniny jak len i bawełna, a także bardziej nietypowe, np. żakard i kreton. Styl prowansalski charakteryzuje krata oraz pasy w połączeniach kolorystycznych takich jak: biel-beż, biel-szarość, biel-fiolet. Nie można także zapomnieć o romantycznych koronkach oraz florystycznych elementach wystroju. Taki dobór tkanin oraz kolorów doda uroku i przytulności wnętrzu.
Sprawdź też: Organizacja w kuchni: najlepsze sposoby na przechowywanie w kuchni, które gwarantują porządek w szafkach i szufladach
Podsumowując, styl prowansalski ujmuje sielskim urokiem oraz romantyzmem. Wzorowanie się na wiejskim klimacie Prowansji wprowadza do wnętrza niezwykłą atmosferę. W tym stylu każdy element ma swoje miejsce i znaczenie, dzięki czemu tworzy spójną całość. Szeroki wybór dodatków i nadmierna drobiazgowość mogą wprowadzać chaos do pomieszczenia, a jednak w tym przypadku wszystko do siebie pasuje i każdy bibelot cieszy oko.
Nawet użycie z pozoru zimnego kamienia w tym wnętrzu oddaje naturalny charakter tego stylu i współgra z otoczeniem. Nie można też zapomnieć o drewnie, które świetnie pasuje w większości aranżacji. Ponadto lampy emitujące ciepłe światło sprawiają, że wnętrze jest jeszcze bardziej nastrojowe. Jeśli chcesz, by w Twoim domu zagościł niezwykły czar południowej Francji, to wybierz kuchnię w stylu prowansalskim.