Pastelowe kolory ścian są pogodne i nostalgiczne jednocześnie. Pasują zarówno do eleganckiego wnętrza, jak i nowoczesnego salonu. Pastelowa paleta barw – jak skutecznie wkomponować ją w design mieszkania? Z czym łączyć mało wyraziste farby?
Pastelowe kolory – modna paleta barw we wnętrzach
Pastelowe kolory od dawna goszczą we wnętrzach. Powodem, dla którego popularność stonowanych odcieni nie słabnie, jest ich uniwersalność. Barwy ścian w salonie i innych pomieszczeniach wpływają na ogólny wydźwięk aranżacji – mogą całkowicie zmienić klimat pomieszczenia. Jasne i pastelowe pigmenty optycznie powiększają lokum. Rozbielone wersje żółcieni, różu czy zieleni nadają czterem kątom subtelnej lekkości i nieco sielskiego spokoju. Stonowane warianty kultowych kolorów mają wspaniałą właściwość, którą jest możliwość łączenia z różnymi designami.
Z jakimi estetykami wnętrzarskimi najlepiej łączyć pastele? Paleta bladych farb wspaniale czuje się w stylizacjach rustykalnych i wiejskich, gdzie prym wiodą biel i beże. Nieco chłodne skandynawskie przestrzenie oraz pomieszczenia utrzymane w minimalistycznej konwencji to — rzec można — środowisko naturalne jasnych, mało intensywnych barw. Kolory pastelowe odnajdą się też we wnętrzach slow design, gdzie dominują naturalne pigmenty. Blada wersja wrzosowego fioletu lub sagowej zieleni pięknie podkreśla eko estetykę takich aranżacji.
Najmodniejsze pastelowe kolory do wnętrz
Pastelowe kolory farb zawsze dobrze odnajdują się we wnętrzach – czy to solo, czy w połączeniu z neonowymi barwami. Przybierają dziesiątki odcieni i każdy nich jest wspaniały, niemniej istnieją takie, które wyróżniają się na tle pozostałych. Poznaj trzy najmodniejsze pastele.
Pudrowy i brudny róż
Można nie być fanem „tradycyjnego” czy jaskrawego różu, ale jego pastelowe wariacje mają w sobie pewien magiczny urok, któremu trudno się oprzeć. Pudrowa i przybrudzona wersja modnego koloru tworzą zgrane duety z niemal każdą barwą. Dzięki nim możesz uzyskać nie tylko modne ściany w salonie, ale i w każdym innym pokoju. Blady róż chętnie zamieszka w eleganckich wnętrzach, gdzie jego delikatny charakter podkreślić możesz boazerią angielską. Jako że oba odcienie mają w sobie pewien majestatyczny pierwiastek, cudownie podkreślą przestrzenie utrzymane w stylistyce glamour.
Popielata szarość
Popielaty jest bardzo jasnym wariantem szarości. Powstaje z połączenia bieli doprawionej dosłownie kilkoma kroplami grafitu. To barwa ekstremalnie neutralna, która będzie idealnym tłem dla większości aranżacji – także tych odważnych i maksymalistycznych. Odcień doda wnętrzu elegancji i klasy, dlatego świetnie nadaje się do pomalowania ścian domowego gabinetu. Blada szarość pięknie podkreśla każdy pastelowy kolor, co sprawia, że bez obaw możesz ją połączyć z innym ulubionym pigmentem.
Miętowy
Delikatny wariant mięty jest nie tylko ukłonem w stronę wnętrz utrzymanych w konwencji eko, lecz także tych nowoczesnych. To kolor, który z pewnością tchnie ducha świeżości w każdą aranżację i orzeźwi pomieszczenie. Miętowe farby pastelowe tworzą dobrane pary z bielą, rozbielonym beżem i szarością. Jako dodatki natomiast, całkiem ciekawie prezentują się w towarzystwie pudrowego różu. Takie połączenie z inną barwą przełamie monotonię pomieszczenia.
Z czym łączyć pastelowe kolory ścian? Polecane zestawienia
Pastelowe kolory ścian z powodzeniem można miksować zarówno z innymi subtelnymi odcieniami, jak i z bardziej wyrazistymi barwami. Przełamanie utrzymanego w jasnej tonacji pomieszczenia mocnym, kontrastowym akcentem nada wnętrzu oryginalnego temperamentu. Poznaj kilka niezawodnych zestawień.
Pudrowy róż i szary
Para idealna – pudrowy róż i szary. Ściany w tych kolorach niezmiennie stanowią modny i pełen klasy design. Nieistotne, czy pastelową farbę połączysz z innym jasnym pigmentem, czy zdecydujesz się na grafit bądź antracyt – efekt wciąż będzie powalający. Wspaniałym dopełnieniem takiej aranżacji jest zestaw białych mebli. Możesz także zdecydować się na pomalowanie ścian na różowo i podkreślenie ich szarym wyposażeniem wnętrza. Szara elewacja będzie zaś wyśmienitym tłem dla pudrowej sofy.
Seledyn i rozbielony beż
Seledyn to pastelowy odcień powstający w wyniku wymieszania zieleni z szarością. Jako jedna z głównych barw ziemi cudownie współgra z jasnym beżem. Takie zestawienie barw piekielnie dobrze wygląda w połączeniu z designami naturalistycznym i eko. Drewniane meble, ratanowe dodatki i pleciony z juty dywan z recyklingu – takie wyposażenie wspaniale podkreśli pastelowe kolory ścian.
Blady błękit i biel
Uniwersalny melanż barw, który przywodząc na myśl czyste niebo lub spokojne morze, wprowadza sielski klimat we wnętrzu. Powinieneś pamiętać, że oba odcienie klasyfikowane są jako zimne. Zestawienie kolorów pasujących do siebie należy więc ożywić poprzez wprowadzenie wyrazistych dodatków. Zależnie od designu pomieszczenia, osiągniesz to na przykład, ustawiając w centrum miedziany stolik kawowy lub żyrandol, bądź ciepłe, drewniane meble. Bielony błękit połączony z bielą lub granatem to kompozycje stworzone, by otulić ściany nadmorskiego domku utrzymanego w konwencji Hampton.
Pastelowe kolory w modnych aranżacjach – inspiracje
Uwielbiasz przytłumione farby, ale nie jesteś pewien czy będą pasować do twojego wnętrza? Szczęśliwie blade barwy wyglądają dobrze w niemal każdym pokoju. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór pigmentu i utrzymanie właściwych proporcji. Poznaj inspiracje kolorów ścian w odcieniach pasteli dla poszczególnych pomieszczeń.
Pastelowy salon
Delikatne odcienie farb współgrają z niemal każdym stylem wnętrzarskim: od prowansalskiego i shabby chic, po wysoce nowoczesne pokoje. Subtelne kolory w salonie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i przytulne. Nieistotne, czy pastelowe ściany wiodą prym w pokoju dziennym, czy stanowią jedynie tło dla krzykliwej aranżacji – całość niezmiennie wygląda powalająco. Stonowane przestrzenie warto uzupełnić, ustawiając w centrum błękitną lub fiołkową sofę.
Pastelowa sypialnia
Subtelne kolory z pewnością znajdą stałe miejsce w sypialni. Stonowane, nostalgiczne, romantyczne – idealnie nadają się do pomalowania pomieszczenia przeznaczonego do relaksu i odpoczynku. Pastelowa sypialnia to dobre miejsce na wprowadzenie designu, w którym prym wiodą nie tylko blade ściany, lecz także tekstylia w stonowanych barwach. Pościel, ozdobne poduszki i zasłony naprawdę świetnie czują się ubrane w pudrowy róż, miętę czy rozbieloną limonkę.
Łazienka w pastelach
Kolory pastelowe w pokoju kąpielowym to dość odważny, a na pewno nietuzinkowy pomysł. Niemniej przełamanie minimalistycznego lub monobarwnego designu łazienki, poprzez wprowadzenie rześkiego akcentu to bardzo gustowne rozwiązanie. Wybór armatury na półkach sklepowych już dawno został urozmaicony o kolorowe produkty. Barwione odcieniami bladego wrzosu czy rozbielonej żółci baterie, umywalki, a nawet wanny, dawno już goszczą w nowoczesnych wnętrzach. Urozmaicenie pomieszczenia o podobny akcent doda mu zadziorny pazur.
Pastelowe kolory w pokoju dziecka
Pokój dziecka to idealne miejsce na pastelowe kolory ścian. Inspiracje na czele z bladymi barwami, zdecydowanie wiodą prym wśród modnych pomysłów na sypialnię malucha. Tutaj możesz puścić wodzę fantazji i odrobinę zaszaleć. Połączenie ze sobą nie tylko dwóch czy trzech, ale nawet całej tęczy farb ujdzie na sucho tylko tu – w przestrzeni, gdzie na pierwszym miejscu znajduje się zabawa. Barwione delikatnymi odcieniami ściany i fronty mebelków możesz z powodzeniem przeplatać ulubionymi deseniami dziecka: kropki, chmurki czy misie – wszystko, byle z umiarem.
Zobacz: Jak zaaranżować pokój dziecięcy? Jakie meble i kolory wybrać? Porady i inspiracje do pokoju dziecka
Pastele w aranżacji wnętrza – jakich błędów unikać?
Pastelowe kolory stosunkowo łatwo wprowadzić do wnętrza. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinieneś uważać, decydując się na takie rozwiązania. Jedną z nich jest przesyt. W myśl powiedzenia „co za dużo to niezdrowo”, pastele nie powinny zdominować przestrzeni. Salon pastelowy, którego ściany są równie blade co meble i dodatki jest mało wyrazisty – wręcz nudny. Stonowane barwy mogą rzecz jasna grać pierwsze skrzypce we wnętrzu, ale zawsze należy przełamywać je wyrazistymi akcentami – choćby niewielkimi, jak metaliczne nogi mebli lub dywan w soczystym kolorze.
Unikaj łączenia pasteli z dużą ilością bardzo ciemnych kolorów. Jeżeli koniecznie chcesz wprowadzić czerń do pomieszczenia, zrób to subtelnie. Postaw na dodatki i niewielkie akcenty, które podkreślą, ale nie zdominują ubranych w mało intensywne barwy ścian. Pamiętaj także, że jasne, pastelowe pigmenty łatwo zabrudzić, dlatego dobierając rodzaj farby, postaw na lepsze jakościowo i odporne na zmywanie emalie.
Pastelowe kolory farb na dobre zagościły w modnych wnętrzach. Stonowane, rozbielone pigmenty wprowadzają do pomieszczenia świeżość i nieco romantycznej nostalgii. Taka paleta barw pasuje do każdego pomieszczenia i dobrze komponuje się niemal z każdą stylistyką.