1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Balustrada drewniana – idealne rozwiązanie do każdego wnętrza. Aranżacje i inspiracje

Wnętrza

2 lata temu

Balustrada drewniana – idealne rozwiązanie do każdego wnętrza. Aranżacje i inspiracje

Aranżacja
6
0
0
6
0

Balustrada drewniana nie tylko podnosi atrakcyjność schodów, ale również bardzo ułatwia ich użytkowanie. Planujesz montaż drewnianej balustrady w swoim domu bądź na balkonie? Podpowiadamy, jakie drewno sprawdzi się najlepiej!

Najlepsze drewno na balustradę

Balustrada z drewna jest formą zabezpieczenia dla osób użytkujących schody, taras, bądź balkonu. Pełni również rolę stylowej dekoracji, dlatego balustrady często wybierane są ze względu na ich wygląd i prezencję.

Balustrada drewniana
Balustrada drewniana czyli forma zabezpieczenia, która z jednej strony ma zapewniać ochronę, a z drugiej wyglądać | Źródło: kb.pl

Sprawdź też: Jak wyglądają schody wiszące? Jak są skonstruowane i jakie balustrady do nich pasują?

Balustrada drewniana powinna być przede wszystkim dopasowana do budynku oraz jego otoczenia. Pamiętaj o tym, że drewno wykorzystywane do konstrukcji zewnętrznych wymaga regularnej konserwacji. Musi być również odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci i warunków pogodowych. Jakie drewno najlepiej sprawdzi się na balustradę?

Dąb

Dębowa balustrada ma niebanalny charakter i bardzo atrakcyjny design. Dąb jest uznawany za jeden z najbardziej szlachetnych i trwałych gatunków drzew, więc możesz już się domyślać, że balustrady z tego drewna również są wytrzymałe. Balustrada dębowa jest odporna na ścierania, zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniu z dziećmi lub ze zwierzętami domowymi.

Modrzew

Balustrada z modrzewia ma bardzo charakterystyczny żółto-czerwony kolor. Charakteryzuje się wysoką odpornością na gnicie oraz trwałością. Jednocześnie modrzew jest bardzo łatwy w obróbce mechanicznej – bez trudu się go piłuje i szlifuje. Dlatego właśnie to drzewo często wykorzystywane jest w produkcji balustrad na zewnątrz.

Balustrada balkonowa z modrzewiu
Balustrada balkonowa z modrzewiu | Źródło: luxdecor.expert

Sosna

Sosnowa balustrada prezentuje się bardzo elegancko, a jednocześnie ma stonowany design, który sprawdzi się na klatce schodowej bądź na korytarzu. Surowa forma i prostota sprawiają, że sosnowa balustrada prezentuje się świetnie we wnętrzach nowoczesnych, skandynawskich, ale również tradycyjnych i rustykalnych. Tę balustradę z drewna możesz dowolnie przemalować lub polakierować, nadając całości unikalnego charakteru.

Sosna jest drewnem dość miękkim, łatwym w obróbce. Wymaga impregnacji, ponieważ jest dość podatne na gnicie, rozwój pleśni i owadów. To drewno dużo lepiej sprawdza się we wnętrzu, dlatego często wykorzystywane jest w produkcji mebli, balustrad do schodów czy innych elementów wyposażenia wnętrz.

Balustrady drewniane na schody

Balustrada drewniana wewnętrzna kojarzy się głównie ze stylem tradycyjnym, wiejskim lub rustykalnym. Jednak w rzeczywistości istnieje wiele różnych sposobów na wykorzystanie drewna do stworzenia unikalnych, niekiedy nawet ekstrawaganckich balustrad.

We wnętrzach klasycznych świetnie sprawdzą się proste tralki drewniane o kwadratowym lub okrągłym przekroju. Wypełnieniem pomiędzy słupkami utrzymującymi całą konstrukcję mogą być poziome elementy, które będą wiodły równolegle do biegu schodów. Balustrada drewniana na schody może być zarówno delikatna, subtelna, jak i masywna.

Balustrady drewniane na schody
Balustrady drewniane na schody | Źródło: rintal.pl

Balustrady drewniane w stylu kolonialnym również mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem. To balustrady o dostojnym i wyrazistym charakterze. W takich wnętrzu schody zwracają na siebie szczególną uwagę, a drewniana balustrada jest jej dopełnieniem. Rzeźbione słupki bazowe, tralki oraz pochwyt zagięty w ekstrawagancki sposób wprowadzą kolonialną aurę do wnętrza. Często słupki bazowe pozostawione są w naturalnym kolorze drewna, z kolei tralki oraz policzki schodów malowane są na biało.

Drewniane balustrady tarasowe

Tarasowa balustrada drewniana może być zwieńczona ławką, bądź drewnianymi donicami. Powinna być dopasowana do elewacji, ale również do stylu domu. Balustrada wyznacza granice tarasu. Jest potrzebna ze względów bezpieczeństwa, a także pełni funkcję wygodnego oparcia.

Drewniane balustrady tarasowe
Drewniane balustrady tarasowe | Źródło: allegro.pl

Drewniana balustrada na taras powinna przyciągać wzrok i zachęcać do wejścia do domu. Ciekawym rozwiązaniem są artystyczne balustrady drewniane. Enigmatyczne obrazy na rzeźbionych balustradach prezentują się zjawiskowo, choć są dość wymagające zarówno w wykonaniu, jak i w utrzymaniu. Realizacja takiego projektu wymaga precyzji profesjonalnego rzeźbiarza, który wykaże się kreatywnością. Takie balustrady najczęściej wykonuje się z egzotycznego gatunku drewna, łatwego w obróbce, ale trwałego, o naturalnym kolorze.

Balkonowe balustrady z drewna

Balkonowa balustrada drewniana może zaskakiwać swoim designem. Wystarczy, że postawisz na niebanalny kolor oraz kształt. Pamiętaj, że to właśnie małe detale decydują o tym, jak wygląda nasza przestrzeń. Nie bój się więc eksperymentować z kolorami i sięgaj po odważne barwy. Jeśli jednak jesteś fanem klasyki – pozostań przy minimalizmie. Możesz również urozmaicić przestrzeń na balkonie za pomocą kolorowych doniczek, ozdób czy stylowych lampek. Masz ogromne pole do popisu, więc daj się ponieść wyobraźni! Pamiętaj, aby całość była spójna i harmonijna.

Balkonowe balustrady z drewna
Balkonowe balustrady z drewna | Źródło: balkonsystem.pl

Jeśli uwielbiasz mocne akcenty kolorystyczne, postaw na balustradę drewnianą w kolorze czerwonym. Uniwersalnym wyborem będzie balustrada w kolorze szarym, bądź w barwie naturalnego drewna. Jest to bezpieczna kolorystyka, która w połączeniu z dodatkami w żywszych kolorach stworzy spójną całość. Świetnym rozwiązaniem jest także balustrada drewniana w kolorze czarnym lub białym. Choć są to podstawowe barwy, balustrada będzie prezentowała się oryginalnie i z pewnością przyciągnie niejedno spojrzenie.

Choć balustrada zapewnia bezpieczeństwo, nie zapominajmy również o tym, że jest elementem dekoracyjnym. Dlatego nie bój się sięgać po bardziej ekstrawaganckie wzory i upiększ swoje wnętrze za pomocą balustrady drewnianej. Która z nich przypadła Ci do gustu najbardziej? Napisz o tym w komentarzu pod tekstem!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *