1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Antracyt – kolor idealny do modnych wnętrz. Jak dobrać antracytowe ściany, meble czy dodatki?

Wnętrza

3 lata temu

Antracyt – kolor idealny do modnych wnętrz. Jak dobrać antracytowe ściany, meble czy dodatki?

Kolory
10
0
0
10
0

W dużej liczbie profesjonalnych projektów wnętrz pojawia się kolor o tajemniczej nazwie – antracyt. Elewacja, farby do ścian, grzejniki łazienkowe, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne czy kinkiety – antracyt sprawdzi się wszędzie. Jak go użyć?

Kolor antracyt – jaki to odcień?

Słowo „antracyt” ma dwa uniwersalne znaczenia – oznacza specyficzną odmianę węgla oraz popularny w ostatnich latach odcień czerni. Nietrudno się domyślić, że występuje pomiędzy nimi nieprzypadkowy związek. W przyrodzie antracyt jest odmianą węgla wydobywaną w kopalniach, skałą, która posiada bardzo wysoki procent czystego węgla w składzie, co determinuje jego kolor, balansujący na granicy czerni. Jednak czy na pewno stanowi zwykłą, popularną np. w designie industrialnym, czystą czerń?

Ciemne wnętrza mają swój urok
Ciemne wnętrza mają swój urok

Z perspektywy designu kolor antracyt stanowi odcień szarości znajdujący się bardzo blisko „czystej” czerni. Podstawowa różnica polega na tym, że jest to odcień będący maksymalnie blisko niezmąconego koloru czarnego, jednak posiadający minimalną domieszkę szarości. Meble, farby oraz inne artykuły wykonane z wykorzystaniem tego koloru charakteryzują się pewną elegancją, która jednocześnie nie wpada w stereotyp koloru czarnego, często postrzeganego w designie jako droga na skróty.

Grafit a antracyt

Aby zrozumieć różnicę pomiędzy grafitem a antracytem, należy powrócić do powszechnie znanej „skali szarości”. Zarówno grafit, jak i antracyt wpisują się w definicję tzw. chłodnych szarości charakteryzujących się dużą uniwersalnością w wielu stylach projektowania wnętrz. Warto pamiętać, że kolor określany ogólnikowo jako szary zajmuje względnie jasną pozycję na omawianej skali. Grafit oraz antracyt (wraz ze wszelkimi pośrednimi mieszankami i odmianami) należą do odcieni dużo ciemniejszych, znajdujących się bliżej czerni na skali szarości.

Sprawdź też: Amarant – co to za kolor? Kolor amarantowy we wnętrzach

Grafit umieszczany jest jako propozycja pośrednia pomiędzy antracytem a szarością. Jest zauważalnie ciemniejszy niż statystyczna szarzyzna, jednocześnie istotnie odróżniając się od antracytu, który należy traktować jako odcień najbliższy idealnej czerni. Oba te kolory są niekiedy traktowane jako substytuty, jednak nic bardziej mylnego – charakteryzują się odmienną reakcją na światło oraz w inny sposób prezentują się w zależności od przestrzeni. Mimo to nierzadko można natknąć się na mieszanki antracytu z grafitem stanowiące punkt styczny pomiędzy omawianymi odcieniami.

Farba antracyt – jak we wnętrzu sprawdzą się antracytowe ściany?

Dlaczego coraz częściej wybiera się antracyt jako jeden ze składników palety kolorystycznej domu i mieszkania? Przyczyn jest kilka. Pierwsza z nich to jego uniwersalność pozwalająca na wykorzystanie go w różnych stylistykach. Choć niekoniecznie będzie pasował np. do stylu prowansalskiego, z łatwością wykorzystasz go w minimalizmie, stylistyce retro, lofcie czy nawet nawiązaniach do modernizmu. Jest to odcień niemalże „czysty”, co bardzo pozytywnie wpływa na zakres możliwości jego wykorzystywania. Podobnymi zasadami rządzą się odcienie zbliżone do idealnej bieli.

A zatem antracytowe ściany sprawdzą się w różnych designach oraz koncepcjach aranżacyjnych mieszkań i domów. Warto jednak pamiętać o jego reakcji na światło oraz zmianie sposobu postrzegania przestrzeni pod jego wpływem. Drugą przyczyną popularności antracytu jest jego zdolność dodania elegancji dużym pomieszczeniom – antracytowe ściany w sporej sypialni czy przestronnym salonie dodadzą luksusowego charakteru. Niekoniecznie jednak sprawdzą się w małych pokojach, ponieważ ciemna kolorystyka potrafi zaburzyć percepcję przestrzeni i optycznie ją pomniejszyć.

Wystrzegaj się zatem antracytowych ścian w małych pokojach, gdzie liczy się dosłownie każdy metr kwadratowy. Alternatywą dla malowania całościowego mogą być drobniejsze elementy zabudowy – takie jak drzwi, grzejniki czy kinkiety zewnętrze, o czym będzie mowa poniżej. Każdy odcień rządzi się swoimi zasadami, jednak naczelną regułą jest kontrast. Przy jego pomocy z łatwością można będzie zastosować antracyt nawet w mniejszych pomieszczeniach – pod warunkiem, że nie znajdzie się on na ścianach.

Meble i dodatki w kolorze antracytu

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że antracytowe umeblowanie oraz drobne akcenty utrzymane w tym kolorze mają same plusy – zabrudzenia są na nich mniej zauważalne, a sam kolor charakteryzuje się swoistą elegancją. Meble i dodatki w tym odcieniu mogą się sprawdzić świetnie, jednak pod warunkiem utrzymania odpowiedniego kontrastu. Ściany powinny być pomalowane na jaśniejszy odcień, aby nie ryzykować nadmiernego zaciemnienia pomieszczenia.

Warto pamiętać, że antracyt sam w sobie świetnie sprawdza się jako akcent, a nie dominująca część palety kolorystycznej w pokoju. Antracytowe tekstylia to niejedyne wyjście – alternatywną opcją jest np. antracytowa stal z domieszkami grafitu. Ten kolor jest często spotykany w loftowych wystrojach wnętrz, przede wszystkim w postaci wolnostojących niewielkich regałów łączących drewniane półki z metalowym szkieletem.

Sprawdź też: Kolor grafitowy we wnętrzach – do czego pasuje grafit, jak urządzić mieszkanie w odcieniach grafitu? Porady i inspiracje

Antracyt – drzwi, grzejniki, kinkiety zewnętrzne

A jak antracyt sprawdzi się w przypadku innych, przede wszystkim drobniejszych elementów wystroju? Okazuje się, że przy projektowaniu detali okazuje się ogromnie plastyczny. Kinkiety zewnętrzne utrzymane w tej barwie świetnie sprawdzą się na dowolnej elewacji. Skala szarości jest częstym wyborem również w łazienkach. Antracyt będzie więc idealnym odcieniem np. na nowoczesnym grzejniku zamontowanym na tle białych lub szarych kafelków. Kluczem, podobnie jak w przypadku innych elementów wystroju, jest odpowiedni kontrast.

Drzwi w tym kolorze to nieco bardziej skomplikowana sprawa. Sprawdzą się przede wszystkim w obszernych wnętrzach, gdzie nie ma ryzyka wywołania wrażenia pomniejszenia przestrzeni ciemną kolorystyką. Powinny być dobrze stonowane z kolorem ścian. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku znalezienie odpowiedniego kontrastu. Nie musi on opierać się na zasadzie całkowitej skrajności. Wystarczy stonowana, zauważalna różnica (taka jak pomiędzy grafitem a samym antracytem).

Antracyt idealnie pasuje do tej minimalistycznej kuchni
Antracyt idealnie pasuje do tej minimalistycznej kuchni

Modny antracyt a jasne wnętrza – jak dobierać antracyt przy urządzaniu, aby wnętrza nie były zbyt ciemne?

Sztuka projektowania wnętrz polega na umiejętności odnalezienia kompromisu pomiędzy najróżniejszymi pomysłami. Trudno wyobrazić sobie wnętrze, które opierałoby się wyłącznie na wyrazistym, dominującym antracycie. Tego typu design spotykany jest raczej w pomieszczeniach użytkowych, nowoczesnych biurach czy muzeach sztuki współczesnej. „Przedawkowanie” antracytu w salonie czy sypialni może oznaczać stworzenie ciemni, która nie będzie sprzyjać wypoczynkowi.

Należy pamiętać, że antracyt powinien posiadać kontrę w postaci kolorów zauważalnie jaśniejszych. Dzięki tej zasadzie nie tylko podkreślisz np. atrakcyjny wygląd wygodnej kanapy lub nowoczesny projekt grzejnika, lecz także osiągniesz efekt uporządkowania i elegancji w pomieszczeniu. Korzyści z takiego zastosowania tego odcienia czerni są jednoznaczne, a projekty z wykorzystaniem tej stylowej barwy zawsze robią wrażenie. Może to czas, byś zastanowił się nad odświeżeniem mieszkania poprzez wprowadzenie do niego właśnie modnego antracytu?

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *