1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zasady Feng Shui w sypialni, czyli jak urządzić sypialnię według zasad feng shui?

Poradniki

3 lata temu

Zasady Feng Shui w sypialni, czyli jak urządzić sypialnię według zasad feng shui?

Sypialnia
5
0
0
5
0

Czy warto urządzić mieszkanie zgodnie z regułami Feng Shui? Sypialnia urządzona według nich będzie bardzo przytulna. Co głoszą zasady Feng Shui, jeśli chodzi o lustra i obrazy w sypialni? Dowiesz się z naszego artykułu.

Feng Shui — czym są zasady Feng Shui?

Feng Shui to starożytna chińska sztuka urządzania wnętrz – system naturalnych praw mających za zadanie umożliwić przepływ energii chi w domu. Słowo feng to po chińsku wiatr, a shui oznacza wodę. Dzięki regułom Feng Shui sypialnia w Twoim domu stanie się miejscem, gdzie zrelaksujesz się i odzyskasz równowagę żywiołów. Jeśli zapewnisz sobie odpowiedni przepływ Chi, będziesz w stanie wyrzucić negatywną energię ze swojego pokoju, a co za tym idzie, z Twojej osobowości.

Zasady Feng Shui są bardzo liczne i złożone, jednak jedną z najistotniejszych reguł w sypialni jest pozycja władzy, czyli najważniejsze miejsce. W miejscu pracy pozycję władzy zajmuje biurko, w kuchni – piekarnik, a w sypialni Feng Shui – łóżko. Idealna pozycja władzy to centralne miejsce w pomieszczeniu. Dobry przepływ Chi zapewni takie ustawienie, dzięki któremu z łóżka będziesz widzieć drzwi, ale energia nie wypłynie przez nie bezpośrednio. Łóżko można ustawić więc na skos od wejścia.

Sprawdź też: Ledy w pokoju – jak je wykorzystać dla najlepszego efektu?

Jakie kolory w Feng Shui?

W Feng Shui pewne kolory związane są z określonymi symbolami i zasadami. Zielony na przykład symbolizuje naturę i żywioł drewna. W sypialni powinieneś zatem umieścić kolory zapewniające ciepło, spokój i symbolizujące odpoczynek. To barwy przyrody — szarości, kolory kremowe, pastele, odcienie brązu i brzoskwiniowy. Unikaj czystej bieli, bo to kolor odzwierciedlający żywioł metalu. Według zasad Feng Shui może okazać się zbyt podniecający, utrudniając Ci odpoczynek.

Czerwona sypialnia symbolizuje żywioł ognia. Sprawi, że Twoja przestrzeń będzie dynamiczna, jasna, pełna miłości. Taka sypialnia działa pobudzająco i nasuwa na myśl różne romantyczne motywy. Pasuje tylko do osoby, która już jest bardzo aktywna — także w sypialni! Jeśli to pomieszczenie ma być miejscem odpoczynku, lepiej zacząć od neutralnych barw. Później dodasz do nich rozjaśniające wnętrze ciepłe kolory i stopniowo wprowadzisz dynamikę  do swojej sypialni.

Feng Shui w sypialni jest bardzo korzystnym stylem aranżacji.
Sypialnia w stylu Feng Shui powinna brać pod uwagę kilka kluczowych wskazówek. | Źródło: kochamurzadzanie.pl

Oświetlenie w sypialni Feng Shui

Aby uzyskać jak najlepszy przepływ energii Chi, unikaj jasnego, jaskrawego oświetlenia. Ostre, bezpośrednie światło również odzwierciedla żywioł metalu i działa stymulująco. Zamiast jednego silnego źródła światła, możesz polegać na kilku różnych lampkach z abażurem. Ustaw także łóżko pod oknem, by móc w pełni wykorzystać naturalne oświetlenie. Gdy postawisz łóżko tyłem do okna, pomoże Ci to poczuć się spokojniej i bardziej harmonijnie niż w wypadku ostrego, zbyt jasnego światła. 

Unikaj ustawienia łóżka bezpośrednio pod źródłem silnego światła jak żyrandol czy lampa fluorescencyjna. Emitowane przez nie światło będzie symbolicznie Cię przygniatać, co może zakłócić Twój sen. Jeśli nie masz pomysłu, jak ustawić łóżko w sypialni, by uniknąć centralnego oświetlenia, możesz użyć baldachimu lub abażuru, by rozproszyć światło. Co natomiast powiesić nad łóżkiem w sypialni, gdzie panuje takie oświetlenie? Reguły Feng Shui twierdzą, że bambusowe flety i dzwonki zawieszone między źródłem światła ulżą Ci we śnie.

Aranżacja Feng Shui w sypialni

Równowaga między yin i yang stanowi klucz do zrozumienia Feng Shui. Zasady dotyczące harmonii i symetrii są zresztą dość uniwersalne. Aby osiągnąć równowagę podczas snu, umieść dwie szafki nocne po obu stronach łóżka. Najlepiej byłoby ustawić na nich dwie identyczne lampki nocne. W ten sposób stworzysz również harmonijne oświetlenie w sypialni. Ta równowaga sprawia, że Chi będzie równomiernie przepływać przez Twoje łoże — a jeśli śpisz z partnerem, stworzysz dzięki temu poczucie równości i sprawiedliwości.

Łóżko powinno mieć zagłówek — sypialnia Feng Shui musi mieć podparcie, zapewniające Ci poczucie oparcia w życiu. Najlepszym wyborem są jednolite zagłówki, z płyty i obite tapicerką, ponieważ ramy i kraty mogą symbolizować uwięzienie. Jeśli nie masz łóżka z podparciem, możesz po prostu umieścić je pod ścianą. Nie należy ustawiać łóżka pod kątem, powinno przylegać do ściany. Po obu stronach jednak — zgodnie z zasadami symetrii — musi pozostać dość miejsca na swobodne wstawanie i okrążanie łóżka. 

Sprawdź też: Fotel do czytania – wygodny, modny i praktyczny. Propozycje najlepszych foteli do czytania książek

Warto też sprawdzić, co chowasz pod łóżkiem. To, co trzymasz pod materacem, wpływa na ciebie, gdy śpisz w stanie yin. Pewne elementy mogą reprezentować szkodliwe żywioły. Na przykład, jeśli pod łóżkiem trzymasz buty, w systemie Feng Shui symbolizują one ruch i wędrówkę — trzymanie ich w sypialni nie jest najlepszym pomysłem. Pod łóżkiem chowaj po prostu miękkie, związane ze snem przedmioty, takie jak pościel, koce i poduszki.

Obrazy na ścianach twojej sypialni powinny również odnosić się do żywiołów Feng Shui. Jaki obraz do sypialni wybrać? Zaleca się stonowane, uspokajające grafiki, które wywołają w Tobie dobre skojarzenia. Portrety członków rodziny sprawdzą się lepiej niż plakat z filmem o superbohaterach. Fototapeta na skosie w sypialni powinna mieć ciepłe, ziemiste barwy. Tutaj też pamiętaj o pozycji władzy — wśród dekoracji ściennych zajmuje ją obraz do sypialni nad łóżko, z którego promieniuje dobra energia. 

Obraz w pozycji władzy może być spokojny i stonowany, ale nie powinien być smutny ani niepokojący. Nie jest też zalecane, by stosować wizerunek pojedynczej osoby, ponieważ symbolizuje samotność. Żywioł wody również niesie ze sobą negatywne skojarzenia. Woda reprezentuje przepływ pieniędzy, ale w sypialni może oznaczać straty osobiste, rozłąkę lub wyprowadzkę. Wywołaj żywioł drewna symbolizujący ochronę i zamiast widoków znad morza na ścianie zawieś landszaft z lasu.

Czego unikać w sypialni Feng Shui?

Uważaj na ekrany i elektronikę.  Komputery i telewizory emitują szkodliwe pole magnetyczne, które może zakłócić Twój sen, zaszkodzić relacji z partnerem lub wprowadzić chaos w Twoim życiu osobistym. Biurko w sypialni to kiepski wybór. Wyznacz lepiej miejsce pracy w innym pokoju – w ten sposób dwa miejsca władzy nie będą ścierały się między sobą. Jeśli musisz trzymać telewizor w sypialni, możesz ukryć go w szafie albo zamykanej półce – w ostateczności przykryj go narzutą.

Zwierciadła odbijają przepływ Chi, więc warto ich się pozbyć. Stanowią symbol żywiołu metalu, mogą też oznaczać egoizm oraz zdradę. Lustro nad łóżkiem z pewnością będzie zakłócało Twój sen. Najlepszym lustrem jest takie umieszczone wewnątrz drzwi szafy. Inną rzeczą, której warto się pozbyć, są półki z książkami. Powieść czytana do snu może leżeć na nocnym stoliku, ale już regał pełen książek — okaże się dość klaustrofobiczny. Nadmiar sprawi, że sypialnia zacznie przypominać miejsce pracy.

Sprawdź też: Wabi sabi: japońska estetyka niedoskonałych i zarazem pięknych wnętrz. Poznaj zasady aranżacji w stylu wabi-sabi

Wady i zalety Feng Shui

Możesz oczywiście nie wierzyć w zasady Feng Shui. Dla wielu racjonalnie myślących Europejczyków energia Chi wydaje się czymś zupełnie bezsensownym. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że chi dosłownie znaczy — oddech. Możesz rozumieć „przepływ Chi” jako wolną przestrzeń w swoim mieszkaniu. Nawet osoby myślące zupełnie racjonalnie przyznają, że jest ona niezbędna. Podobnie, symbolika pięciu azjatyckich żywiołów często wydaje się abstrakcyjna – ale przecież naprawdę istnieją barwy pobudzające i uspokajające.

Metody Feng Shui, choć często dziwne i motywowane nieznaną symboliką, w gruncie rzeczy są całkiem zdroworozsądkowe. Równowaga między barwami, nierozpraszające dekoracje do sypialni na komodę czy pozbycie się elektroniki — to wszystko bardzo dobre wskazówki. Nie musisz brać dosłownie zasad dotyczących przepływu Chi — wystarczy, byś pamiętał o zasadach równowagi i o tym, do czego służy dane pomieszczenie.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *