1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Tynk dekoracyjny – rodzaje tynków ozdobnych, gdzie sprawdzą się najlepiej i jak je położyć na ścianie? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Poradniki

2 lata temu

Tynk dekoracyjny – rodzaje tynków ozdobnych, gdzie sprawdzą się najlepiej i jak je położyć na ścianie? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Budowa i remont
10
0
0
10
0

Tynk dekoracyjny to dobry pomysł na trwałe i niebanalne wykończenie ścian. Z tego poradnika dowiesz się, czym różnią się poszczególne rodzaje tynków, a instrukcja na końcu ułatwi Ci samodzielnie położenie tynku krok po kroku. Zapraszamy!

Tynk dekoracyjny – co to właściwie jest?

Tynk dekoracyjny (inaczej ozdobny lub tzw. struktura) to materiał wykończeniowy, który pozwala osiągnąć niesamowite i różnorodne efekty aranżacyjne poprzez nadanie ścianom lub sufitom wyraźnej faktury. Tynk dekoracyjny może występować zarówno w postaci gotowej masy, jak i proszku do rozrobienia.

Tynk dekoracyjny
Tynk dekoracyjny we wnętrzu | Źródło: modern-decor.pl

Zobacz: Beton w kuchni — płytki, farba imitująca beton i beton w rolce. Znajdź rozwiązanie idealne dla Ciebie! Pomysły na wykorzystanie betonu w kuchennych aranżacjach

Ciekawe wykończenie ścian – rodzaje tynków ozdobnych

Jakie efekty można uzyskać, wykorzystując tynk dekoracyjny? Wszystko zależy od jego rodzaju. Wielu producentów oferuje gotowe zestawy materiałów, które wystarczy zastosować w określonej kolejności, aby osiągnąć wymarzony wygląd powierzchni. Zazwyczaj w ich skład wchodzi farba podkładowa, tynk, pigmenty i lakier. Poniżej przedstawiono najważniejsze rodzaje tynków ozdobnych.

Tynk zacierany

Tynk zacierany nakłada się pacą, a następnie zaciera w celu uzyskania delikatnej struktury. Jedną z jego odmian jest drobnoziarnisty mineralny tynk dekoracyjny, który po nałożeniu wygląda jak surowy beton. Dzięki innemu produktowi (tynk dekoracyjny trawertyn) uzyskasz na ścianie imitację kamienia. Z kolei produkt gruboziarnisty zawiera duże drobiny, które w momencie zacierania żłobią w strukturze różne motywy (tzw. kornik).

Tynk zacierany
Tynk zacierany | Źródło: j8.pl

Tynk strukturalny

Tynk strukturalny to plastyczna masa, w której można odciskać różne wzory i faktury. W tym celu używa się wałka, pędzla, gąbki lub gotowych stempli (z ich wykorzystaniem tworzy się na ścianie np. imitację drewna).

Tynk kamyczkowy/mozaikowy

Ten rodzaj tynku składa się z niewielkich, kolorowych drobin połączonych żywicą. Ze względu na dużą elastyczność, odporność na działanie wilgoci i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne często jest stosowany jako tynk zewnętrzny dekoracyjny albo materiał wykończeniowy do kuchni, łazienek czy klatek schodowych.

Tynk z efektem błysku

Ciekawą opcją z serii produktów na bazie żywicy jest tynk dekoracyjny z brokatem, który pozwala uzyskać powierzchnię z efektem glow. Inny sposób na lśniące, satynowe wykończenie to srebrny lub złoty tynk dekoracyjny z metalicznymi wypełniaczami.

Tynk z efektem błysku
Tynk z brokatem to ciekawa propozycja do naszego wnętrza | Źródło: dekorhome.pl

Tynk japoński

Tynk japoński to całkowicie naturalny produkt, w skład którego wchodzą np. mika, włókna bawełniane, celulozowe lub jedwabne. Przed nałożeniem trzeba rozrobić go z wodą i ewentualnie dodać wybrany pigment. Efekt wyglądem przypomina nieco tapetę.

Stiuk wenecki

Nakładanie tego tynku jest bardzo czaso- i pracochłonne (nieskazitelny wygląd ściany wymaga nałożenia nawet 5 warstw, a do tego szlifowania i polerowania!). Jednak dzięki temu powierzchnia staje się idealnie gładka i lśniącajak prawdziwy marmur (aby uzyskać taki efekt, czasami musisz dokupić odpowiednie pigmenty).

Do jakich wnętrz pasuje tynk ozdobny?

Tynk dekoracyjny wewnętrzny ma naprawdę szerokie zastosowanie. Ponieważ jest trwały i odporny na zabrudzenia, można go kłaść praktycznie wszędzie! Producenci materiałów wykończeniowych wciąż starają się zaskakiwać klientów, proponując coraz ciekawsze i łatwiejsze w nakładaniu tynki. Wystarczy tylko ściśle trzymać się instrukcji, aby wykreować wnętrze w stylu industrialnym, glamour czy rustykalnym.

Tynk ozdobny w naszym domu
Tynk ozdobny w naszym domu | Źródło: homebook.pl

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej?

W zależności od pomieszczenia do wykończenia ścian używa się różnych produktów takich jak farba strukturalna, płytki ceramiczne lub tapeta. Jak tynk dekoracyjny wypada na ich tle? Dla każdego z nich jest świetną alternatywą!

Przedpokój

Tynk dekoracyjny w przedpokoju to bardzo dobry pomysł, ponieważ zazwyczaj dużo się tam dzieje – to pomieszczenie jest buforem między światem zewnętrznym a mieszkaniem. Domownicy zdejmują w nim przemoczone ubrania lub zabrudzone buty, wnoszą ciężkie siatki z zakupami (które oczywiście zahaczają o ściany), a czasami nawet wjeżdżają na rowerze czy deskorolce.

Przedpokój z tynkiem dekoracyjnym
Przedpokój z tynkiem dekoracyjnym | Źródło: trawertyndekoracje.pl

Nic dziwnego, że powierzchnie w przedpokoju powinny być wykończone trwałym, łatwo zmywalnym materiałem! Świetnie sprawdzi się tam tynk mozaikowy lub stiuk wenecki.

Klatka schodowa

Ściany na klatce schodowej są narażone na uszkodzenia i zabrudzenia tak samo, jak te w przedpokoju. Dlatego również w tym pomieszczeniu warto zadbać o solidne zabezpieczenie murów.

Salon

Tynk dekoracyjny w salonie pełni przede wszystkim funkcję… tak, dekoracyjną. Tutaj możesz zaszaleć i wybrać piękne, perłowe wykończenie albo struktury imitujące beton czy kamień naturalny.

Salon i ciekawa aranżacja z tynkiem dekoracyjnym
Salon i ciekawa aranżacja z tynkiem dekoracyjnym

Pamiętaj jednak, że tynk ozdobny najlepiej będzie się prezentował w połączeniu z raczej prostymi dodatkami (drewno, cegła czy też jednokolorowe, gładkie powierzchnie). Położenie na sąsiedniej ścianie np. wzorzystej tapety może zepsuć efekt i wprowadzić do salonu chaos aranżacyjny.

Kuchnia

Różne powierzchnie w kuchni (zwłaszcza te w okolicy płyty grzewczej) mają kontakt z parą wodną lub gorącym, pryskającym olejem. Położenie nad blatem wodoodpornego tynku dekoracyjnego skutecznie ochroni ścianę przed uszkodzeniem.

Łazienka

Zamiast płytek ceramicznych możesz wykorzystać na ścianie w łazience tynk ozdobny na bazie silikonu. Jest on hydrofobowy oraz odporny na działanie grzybów i pleśni! Poza tym świetnie komponuje się np. z gresem na podłodze.

Jak położyć tynk? Instrukcja krok po kroku

Poniżej przedstawiono ogólną instrukcję kładzenia tynku dekoracyjnego. Sposób może się nieco różnić w zależności od producenta oraz rodzaju materiału, dlatego przed przystąpieniem do pracy uważnie zapoznaj się z instrukcją.

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Ściany przed tynkowaniem powinny być czyste, gładkie, odpylone i pozbawione głębokich rys czy ubytków. Wszelkie półki, obrazy, lustra czy ramki trzeba zdjąć, a sąsiednie powierzchnie (ściany i podłogę) – zabezpieczyć taśmą i folią malarską. Tak przygotowaną ścianę pomaluj odpowiednim podkładem.

Krok 2: Przygotowanie masy tynkarskiej

Jeśli tynk występuje w suchej postaci, wymieszaj go z wodą w podanych proporcjach (najlepiej do tego celu sprawdza się wiertarka z mieszadłem). W przypadku niektórych tynków musisz to robić bardzo ostrożnie, aby nie rozgnieść drobinek zapewniających dekoracyjny efekt.

Krok 3: Nakładanie kolejnych warstw

Warstwy tynku nakładaj za pomocą pacy na niewielkie powierzchnie (ok. 1 m²). Staraj się pracować w miarę szybko (zanim tynk wyschnie), aby osiągnąć równomierny efekt.

Krok 4: Wykończenie

Czasami praca kończy się na nałożeniu i roztarciu tynku pacą (jak w przypadku efektu betonu). Kiedy indziej konieczne będzie np. odbicie stempli, barwienie lub zabezpieczenie ściany lakierem.

Tynk dekoracyjny to sposób na trwałe, stylowe ściany – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co prawda nałożenie go wymaga trochę wysiłku, ale efekt końcowy z pewnością jest go wart! To dobry pomysł dla praktycznie każdego pomieszczenia – niezależnie od aranżacji. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.