1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sodastream – do czego służy? Czy się opłaca?

Poradniki

1 rok temu

Sodastream – do czego służy? Czy się opłaca?

Wyposażenie
4
9
2
4
9

Sodastream to saturator do wody gazowanej – jak go używać i czy w ogóle się to opłaca? Oto najważniejsze informacje na temat tej maszyny do gazowania wody.

Tworzenie pysznych napojów w domu dla wielu osób wydaje się czymś naprawdę skomplikowanym. Obecna technologia jednak zdecydowanie jest nam to w stanie bardzo ułatwić. Argumentów możemy znaleźć wiele, lecz skupmy się chociażby na tworzeniu gazowanych napojów. Okazuje się, że wcale nie musimy udawać się do sklepu po wodę tego typu – jesteśmy w stanie zrobić ją w naszym własnym domowym zaciszu!

Urządzeniem, które na to pozwala, jest chociażby Sodastream. To wyjątkowy saturator do wody gazowanej, który pozwoli ci na stworzenie bazy do drinków czy napojów, a jeżeli tylko tego chcesz, po prostu przygotuje dla ciebie wodę gazowaną. To właśnie dlatego warto poświęcić saturatorowi Sodastream chociaż trochę uwagi.

Sodastream – co to jest i do czego służy?

Dla osób wychowanych w PRL-u to, co oferuje nam urządzenie do gazowania wody Sodastream z pewnością nie jest niczym nieznanym. Sprzedawców gazowanych napojów mogli spotkać bardzo często i oferowali zarówno czystą gazowaną wodę sodową, jak i z dodatkiem syropów smakowych. Obecne saturatory, takie jak chociażby Sodastream Spirit czy Sodastream Duo są jednak o wiele bardziej zaawansowanymi urządzeniami, których przeznaczeniem jest wykorzystywanie ich w domu!

sodastream
Źródło: granitan.pl

Sodastream to sprytne i poręczne urządzenie, na które składa się sam saturator, butelka do gazowania oraz cylinder z dwutlenkiem węgla, nazywany również nabojem do Sodastream. Jeżeli chodzi o wspomniane butelki, są one wykonywane ze szkła lub plastiku i są dostępne w rozmiarach od 0,5 do 1 litra. To właśnie w butelkach Sodastream przeprowadzany jest proces nasycania wody dwutlenkiem węgla.

Jak używać Sodastream?

Korzystanie z saturatora bądź syfonu do wody gazowanej Sodastream jest wręcz banalnie proste, a przede wszystkim naprawdę intuicyjne. W pierwszej kolejności musimy napełnić butelkę do gazowania zwykłą wodą – niezależnie, czy ze sklepu, czy z kranu. Po umieszczeniu jej w urządzeniu możemy wybrać tryb gazowania. To, w jaki sposób będziemy musieli go wybrać, zależy oczywiście od modelu, lecz standardowo operujemy tylko na jednym przycisku. Przy wciśnięciu go 1-3 razy otrzymamy wodę lekko gazowaną, przy czterech otrzymamy wodę standardowo gazowaną. Jeżeli zaś potrzebujemy wody naprawdę mocno nagazowanej, musimy nacisnąć przycisk pięć razy. To naprawdę proste, prawda?

Sprawdź też: Do czego służy malakser? Jaki model wybrać? Podpowiadamy

Jakie są syropy Sodastream?

Bardzo ważnym elementem w przypadku omawianego dzisiaj produktu są syropy Sodastream. Jak już zostało to wspomniane wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie, by z pomocą tego urządzenia po prostu przyrządzić sobie orzeźwiającą wodę gazowaną. Jeżeli jednak chcemy ją trochę urozmaicić, możemy sięgnąć po syrop Sodastream, dzięki czemu bez żadnych trudności będziemy mogli nadać wodzie bogatego smaku. 

W ofercie sklepu Sodastream znajdziemy naprawdę wiele różnych smaków. Spotkamy się na przykład z Sodastream Pepsi, Mirindą, czy 7upem. Dostępne są również autorskie syropy o smaku coli, a także inne smakowe odmiany, które pozwalają nam na próbowanie nowych rzeczy. Wspomnieć należy chociażby o syropach Cytryna Limonka, Różowy Grejpfrut, Energy, Pomarańcza Mango czy Lemoniada. Dostępne są również wariacje bez cukru, co z pewnością przypadnie do gustu osobom próbującym ograniczać jego spożywanie w swojej diecie.

sodastream syrop
Źródło: al.to

Co wyjątkowe, syropy Sodastream są tworzone w taki sposób, by smak finalnego napoju naprawdę dobrze imitował prawdziwy sok. Można by było spodziewać się, że w smaku taki napój może być mocno chemiczny – nic z tych rzeczy!

Ile kosztuje wymiana naboju Sodastream?

Integralnym elementem systemu Sodastream są naboje CO2. To dzięki nim możliwe jest nagazowanie wody. To poręczne cylindry, które jednak mają swoją określoną pojemność. Co więc zrobić, gdy nabój Sodastream się wyczerpie? Mamy w takiej sytuacji tak naprawdę dwie opcje. Pierwszą z nich jest zakup nowego naboju Sodastream, co kosztuje obecnie 119 złotych. Jeżeli jednak chodzi o Sodastream wymiana naboju na całkowicie nowy nie jest jedynym rozwiązaniem.

Producent oferuje bowiem usługę uzupełniania zużytych cylindrów dwutlenkiem węgla na nowo. Jest to oczywiście o wiele lepsze dla środowiska z uwagi na redukcję generowania odpadów, lecz co najlepsze jest to również świetny wybór pod kątem ekonomicznym. Przyjście do punktu stacjonarnego Sodastream lub wysłanie pustego cylindra przesyłką kurierską kosztuje 49,99 złotych. Patrząc na to, ile kosztuje wymiana naboju Sodastream, jest to rozwiązanie o wiele lepsze z czysto ekonomicznego punktu widzenia!

Ile litrów napoju można zrobić z jednego syropu Sodastream?

Zastanawiasz się, ile litrów napoju przygotujesz za pomocą jednej butelki syropu Sodastream? Producent przekonuje, że jedna butelka o pojemności 440 ml wystarczy na przyrządzenie 36 szklanek o pojemności 250 ml, czyli około 9 litrów. Oczywiście są to tylko szacunki. Jeżeli na przykład będziemy korzystali z większych szklanek, liczba ta będzie mniejsza, tak samo zresztą jak w momencie, gdy będziemy robili napoje z większą lub też mniejszą ilością samego koncentratu.

saturator do wody
Źródło: kuchnia.wp.pl

Czy Sodastream się opłaca?

O Sodastream wiemy już naprawdę wiele, dlatego też możemy w tym momencie postawić sobie tak naprawdę kluczowe pytanie – czy zakup tego urządzenia to ruch opłacalny? W przypadku saturatorów czy syfonów Sodastream opinie są naprawdę pozytywne, lecz jak to wygląda z ekonomicznego punktu widzenia?

Oczywiście sam zakup urządzenia to pewien koszt – najtańszy model Terra dostępny jest za 329,99 złotych. Same koszty eksploatacji to jednak zupełnie inna para kaloszy. Biorąc pod uwagę koszty cylindrów CO2 lub ich wymiany, stworzenie 1 litra wody gazowanej przy pomocy Sodastream będzie wynosić zaledwie 83 grosze. To dużo taniej niż gdyby kupować w sklepie butelkowaną wodę gazowaną. Nawet opcjonalne syropy nie zmieniają zbytnio tego stosunku. Sodastream wydaje się więc całkiem opłacalnym rozwiązaniem, a przede wszystkim niezwykle wygodnym. Mamy również dostęp do wielu różnych modeli, dzięki czemu możemy zastanowić się, który Sodastream wybrać w zależności od tego, jakie są nasze preferencje oraz priorytety.

Sprawdź też: Co to jest Raufaza i do czego służy? Rodzaje, zastosowanie, cena

Źródło obrazka głównego: granitan.pl

4
9

Podziel się:

Komentarze (2)

Nikt nie pisze ile kosztuje sama woda. Nie każda kranówka się nadaje a w zasadzie większość jest zła. Jeśli kupimy niegazowaną to wtedy lipa, ani biznes ani ekologia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *