1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pranie firanek — jak się za to zabrać? Sprawdź sposoby na proste czyszczenie firan bez konieczności prasowania ich!

Poradniki

2 lata temu

Pranie firanek — jak się za to zabrać? Sprawdź sposoby na proste czyszczenie firan bez konieczności prasowania ich!

Dekoracja wnętrz Wyposażenie
15
0
0
15
0

Nic nie potrafi tak przyczynić się do ozdoby domu, jak eleganckie białe firanki. Z pewnością dodają one klasy i przytulności. Jak powinno przebiegać pranie firanek? Zobacz sprawdzone sposoby i wskazówki.

Pranie firanek — wybrać pranie ręczne czy w pralce 

Zasłony okienne w postaci firanek działają jak filtr — zbierając wszelkie zanieczyszczenia. Tkaniny szybko chłoną brud, dlatego regularnie, co jakiś czas, warto je wyprać i usunąć zabrudzenia. W jaki sposób wyprać firanki? Możesz tego dokonać na dwa sprawdzone sposoby oraz użyć dodatkowych składników, np. przeprowadzić pranie firanek w soli czy innym naturalnym wybielaczu. 

Pranie firanek w pralce — jak bezpiecznie to zrobić? Dużo zależy od samej tkaniny, z którą masz do czynienia. Podstawową zasadą jest kierowanie się instrukcjami zawartymi na metce. Istnieje wiele wyjątkowo delikatnych materiałów, których nie powinieneś w ogóle poddawać na działanie wilgoci.

Sprawdź też: Jak wybielić firanki? Skuteczne sposoby wybielania firanek

Jeżeli nie jesteś pewny, czy pranie firan w ten sposób to dobry pomysł, możesz oddać je do profesjonalnej pralni. Bezpieczną metodą będzie pranie ręczne, które jest o wiele mniej inwazyjne. Delikatne materiały, często zdobione, z wieloma przeszywaniami są bardzo podatne na uszkodzenia. Pamiętaj, że piorąc firanki ręcznie, nie powinieneś ich nadmiernie pocierać, a jedynie delikatnie ugniatać

Jaki program ustawić w pralce do prania firanek? 

Zapewne zastanawiasz się, jak przebiega pranie firanek w pralce — jaki program ustawić oraz w ilu stopniach prać firanki? Czyszczenie zasłon może być całkowicie bezpieczne przy zastosowaniu właściwych parametrów. W większości pralek automatycznych wystarczy nastawienie podstawowego programu, skrócenie czasu prania do minimum ok. 30 minut oraz ograniczenie wirowania do minimalnie możliwego poziomu. 

W jakiej temperaturze prać firanki?

Kolejną istotną kwestią jest to, w jakiej temperaturze prać firanki. Optymalną wartością dla większości tkanin powinien być przedział między 30, a 40 stopni Celsjusza. Miej na uwadze, iż wiele zależy od samego materiału, a także zastosowanych środków piorących. Niektóre z nich zwyczajnie nie zadziałają w zbyt niskiej temperaturze. Dlatego warto przed praniem dobrać odpowiedni rodzaj detergentu.

Czy wirowanie może zaszkodzić firankom?

Zbyt duży poziom obrotów bębna może źle wpłynąć na firanki. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, aby nie przeładować wnętrza pralki, podczas gdy przebiega pranie firanek. Wirowanie jest dopuszczalne, lecz należy liczyć się z tym, że po tak zakończonym procesie prania, niemal na pewno będziesz zmuszony prasować zasłony. Co więcej, szybkie wirowanie może doprowadzić do pogięcia materiału, a nawet do jego rozerwania.

Czy pranie firanek z woalu różni się czymś od prania firanek koronkowych?

Pranie firanek z woalu powinno przebiegać zgodnie z zachowaniem odpowiednich procedur. W ten sposób zyskasz pewność, że nie uszkodzisz delikatnej tkaniny, z której są wykonane zasłony. Aby jak najskuteczniej pozbyć się brudu z woalowych zasłon, warto w pierwszej kolejności namoczyć je w wodzie z płynem do naczyń. Dzięki temu pozbędziesz się różnych osadów i odpowiednio przygotujesz je do prania w pralce. 

Pranie białych firanek koronkowych możesz w ciekawy sposób zrobić starym, sprawdzonym sposobem. Z uwagi na delikatność koronek, zaleca się owinąć je wokół np. butelki i prać poprzez obracanie ich w roztworze detergentu. Czysta woda z butelki wyznacza koniec procesu. Następnie pozostaje już tylko płukanie oraz prasowanie. Zaleca się robić to po lewej stronie, przez dodatkowy materiał np. szmatkę, tak aby wzór koronki był wypukły i nienaruszony.

Pranie firanek bez prasowania — czy to możliwe? 

To oczywiste, że wielu z nas nie przepada za prasowaniem. Jest to najczęściej długotrwała czynność, która w dodatku nie należy do najłatwiejszych. Pranie firanek bez prasowania — czy to w ogóle możliwe? Jak prać firanki w ten sposób? To czy firany wygniotą się podczas prania, zależy w dużej mierze od materiału. Pranie firanek makaronów może być np. nieco bardziej skomplikowane. Ważny jest także zastosowany przy produkcji splot włókien. Im jest on rzadszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo zagnieceń. 

Sprawdź też: Podpowiadamy jak modnie ozdobić okno bez firanki

Do takich tkanin należą: tiule, poliester, bukle oraz żakardy. Aby to sprawdzić, możesz wykonać prosty test. Weź kawałek materiału w dłoń i mocno ściśnij — jeśli po rozprostowaniu zauważysz widoczne zagniecenia, będzie to oznaczać, że podobnie materiał zachowa się podczas prania. Złóż zasłony w kostkę, ustaw odpowiedni program, użyj sprawdzonych i dedykowanych środków chemicznych oraz zrezygnuj z wirowania. 

Nawet najpiękniejsza zasłona nie będzie prezentować się dobrze, jeśli zawiesisz ją pogniecioną lub brudną. Sprawdź powyższe porady i wskazówki oraz wykorzystaj je podczas następnego prania firanek, w ten sposób nie tylko zaoszczędzisz mnóstwo czasu na praniu firanek, ale także uzyskasz najlepszy możliwy efekt.

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.