Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Poradnik na skuwanie płytek – jak to zrobić? Porady i narzędzia

Poradniki

2 lata temu

Poradnik na skuwanie płytek – jak to zrobić? Porady i narzędzia

Budowa i remont
7
1
1
7
1

Skuwanie płytek to wymagające zadanie, gdyż potrzeba do tego umiejętności, siły oraz odpowiednich narzędzi. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zrywanie płytek? 

Skuwanie płytek – jakie narzędzia?

Zrywanie płytek ma miejsce w trakcie remontu kuchni, łazienki czy przedpokoju, gdyż kafelki wraz z upływem czasu przestają prezentować się atrakcyjnie, a do tego trendy w aranżacji wnętrz ulegają zmianie. Aby Twoja praca przebiegała prędko oraz sprawnie, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Wśród nich powinny się znaleźć młotek z przebijakiem, przydadzą się także nóż mający wymienne ostrza i płaski śrubokręt. 

Gdy przed przystąpieniem do pracy zauważysz, że brakuje Ci potrzebnych przyrządów, udaj się do sklepu dla majsterkowiczów – tam znajdziesz wszystko, co koniecznie, a do tego będziesz mógł skorzystać z rad sprzedawcy. Odpowiednie sprzęty sprawią, że ręczne skuwanie płytek stanie się prostsze i przebiegnie szybciej. 

Skuwanie płytek
Skuwanie płytek przez mężczyznę | Źródło: kb.pl

Skuwanie płytek przebiegnie szybko oraz bezproblemowo, kiedy wykorzystasz do tego zadania młotowiertarki z funkcją kucia. Są przydatne nie tylko w trakcie zrywania samych kafelek, ale także przyschniętego, trzymającego mocno kleju. Możesz użyć również młota pneumatycznego, który ułatwi Ci usuwanie glazury czy płytek gresowych.

Skuwanie płytek krok po kroku – jak to zrobić?

Skuwanie płytek wymaga czasu i poświęcenia, toteż wiele osób decyduje się na łatwiejszą opcję, czyli układa płytki na płytki. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie trzeba kuć ścian ani wywozić gruzu, a minusem może być to, że podniesie się poziom podłogi. Dlatego czasem jedynym wyjściem jest zrywanie kafelek. Czy skuwanie płytek na podłodze i na ścianach, jak na przykład regipsy, odbywa się w taki sam sposób, a może należy zastosować inne metody?

Jak skuć płytki ze ściany?

Zrywanie płytek ze ściany rozpocznij od oczyszczenia łazienki ze wszystkich sprzętów, przedmiotów codziennego użytku i akcesoriów. Jeśli nie planujesz wymiany wanny czy toalety, warto je dobrze osłonić, żeby ewentualne odłamki nie przyczyniły się do pogorszenia ich wyglądu oraz zabrudzenia. Fragmenty kafelek będą wszędzie, dlatego upewnij się, że chronisz wszystko, co tylko możesz. Do tego celu wykorzystaj specjalną folię, stare koce, a nawet gąbki.

Zanim zaczniesz skuwanie płytek, pamiętaj także o nałożeniu specjalnego stroju ochronnego, maseczki na twarz, okularów oraz rękawiczek. Unikniesz przedostania się pyłu do płuc czy uszkodzenia naskórka, kiedy w powietrzu unosił się będzie pył czy kawałki kafelek. Jeśli wykonujesz gruntowny remont i pozbywasz się całej ceramiki ze ściany, rozbij ją przy pomocy młotka, a uszkodzone elementy usuniesz o wiele łatwiej i szybciej.

Skuwanie płytek ze ściany
Skuwanie płytek ze ściany | Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Przyda Ci się wiertło mechaniczne, które pozwoli wywiercić dziury w środkowej części kafelek. Następnie porozbijaj je, a unikniesz odpryskiwania fragmentów. Skuwanie płytek przebiegnie szybciej, jeżeli do ich nałożenia zastosowano gorszej jakości klej. Usuniesz je ręcznie i szybko oderwiesz kolejne elementy. W trakcie pracy pamiętaj, żeby ostrze albo dłuto było cały czas ustawione prostopadle do ściany. Unikniesz uszkodzenia podłoża, czyli dodatkowej pracy i nakładów finansowych. Do płyt gipsowo-kartonowych wykorzystaj wiertła do gipsu.

Jak skuć płytki podłogowe?

Zrywanie płytek z podłogi odbywa się w taki sam sposób jak ze ścian, czyli zacznij od przygotowania pomieszczenia oraz zabezpiecz sprzęty i listwy PCV. Rozbij kafelki na niewielkie części przy pomocy sprzętu mechanicznego albo sporych rozmiarów młota, a następnie usuń wszystkie pozostałości. Kucie jest pracochłonne, ale kładzenie płytek na dobrze przygotowanym podłożu odbywa się zdecydowanie szybciej i przynosi lepsze rezultaty.

Skuwanie płytek podłogowych
Skuwanie płytek podłogowych | Źródło: oferteo.pl

Kiedy zakończysz zrywanie płytek, w dalszej kolejności musisz usunąć stare warstwy kleju. Do tego zadania posłuży Ci młotek, przebijak albo szlifierka pneumatyczna. Możesz również zastosować młotowiertarkę, którą wykorzystałeś Ci już do skucia kafelek. Wszystkie czynności zajmują niemało czasu, ale stanowią jeden z elementów remontu. Pomieszczenie oczyszczone ze starej ceramiki wymaga dokładnego sprzątania, a następnie przychodzi czas na kładzenie płytek. 

O czym pamiętać przy skuwaniu płytek?

Pytanie, jak odnowić łazienkę, ciśnie się na usta wielu osób, które pragną poprawić wygląd pomieszczenia kąpielowego albo pracują nad jego funkcjonalnością. Jeśli i Ty masz w planach wykonanie gruntownego remontu, bo stara łazienka już Ci się nie podoba, pamiętaj, że najlepiej zacząć od oderwania starych, zniszczonych płytek. Gdy warstwa położona na ścianach prezentuje się atrakcyjnie, a kafelki na podłodze wymagają wymiany, upewnij się, że pozbędziesz się ich bez szkody dla pozostałych elementów wykonanych z ceramiki. 

Do skucia płytek potrzeba sporych nakładów pracy oraz energii, dlatego dobrze, gdy zdecydujesz się na skorzystanie ze wsparcia doświadczonych osób. Usunięcie kafelek przyklejonych dobrej jakości klejem wymaga odpowiednich urządzeń, gdyż zwykłe narzędzia na pewno nie okażą się wystarczające. Pomoc również się przyda, gdy wraz z upływem czasu ręce zaczną słabnąć. Ty regenerujesz siły i zrywasz klej, a współpracownik może rozbijać płytki, gdyż potrzeba do tego większej energii oraz zaangażowania.

Skute płytki
Skute płytki | Źródło: cennikbudowlany.pl

Jeżeli w poprzedniej łazience zastosowano regipsy, Twoja praca będzie przebiegać bez problemów. Chodzi o płyty wykonane z kartonu oraz gipsu, które szybko usuniesz, ponieważ nie będziesz musiał nawet korzystać z narzędzi mechanicznych. Pamiętaj – aby Twoja praca przebiegała sprawnie, rozłóż ją na etapy. 

Jak skuć płytki i nie uszkodzić innych?

Jeżeli nie planujesz gruntownego remontu, a jedynie zależy Ci na wymianie zniszczonych płytek ceramicznych albo pewnej części łazienki, pamiętaj, że wszystkie Twoje działania muszą odbywać się delikatnie oraz z należytą precyzją. W przeciwnym wypadku zauważysz pęknięcia na kafelkach albo ich zarysowanie. Każda wykonywana przez Ciebie czynność wymaga skupienia oraz koncentracji. Zacznij od pozbycia się fugi znajdującej się wokół płytki. Do tego zadania zastosuj nożyk, śrubokręt albo skrobak. Sprawdzi się także wiertarka z odpowiednią końcówką.

Jeśli nie chcesz niszczyć innych płytek przy skuwaniu to sprawdź tekst!
Jeśli nie chcesz niszczyć innych płytek przy skuwaniu to sprawdź tekst! | Źródło: kb.pl

Kiedy chcesz zerwać płytki, które uległy uszkodzeniu, a inne zachować w dobrym stanie, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu kafelek znajdujących się wokół. W tym celu możesz zastosować taśmę malarską. Do usunięcia zniszczonego czy starego kafelka wykorzystaj wiertarkę ze specjalną końcówką przeznaczoną do ceramiki oraz szkła. Wywierć w nim otwory, a następnie spróbuj go delikatnie rozbić (użyj do tego przebijaka i młotka), tak aby pozostałe elementy ceramiczne nie uległy uszkodzeniu. 

Co zrobić z gruzem?

Gdy zdecydujesz się na całkowite odnowienie wnętrza i remont, w Twojej głowie pojawi się wiele wątpliwości typu: co położyć na stare płytki na podłodze oraz co zrobić z gruzem? Odpowiedź na drugie pytanie jest nieco łatwiejsza, gdyż odpady ze ścian wystarczy zapakować do worków przeznaczonych na tworzywo sztuczne albo umieścić w grubym papierze, a następnie przetransportować na wysypisko śmieci. Nie wsypuj pozostałości po remoncie do pojemników na odpady mieszczące się przed blokiem czy apartamentem, gdyż narażasz się na karę pieniężną.

Gruz po skuwaniu płytek, co robić?
Gruz po skuwaniu płytek, co robić? | Źródło: taras-balkon.pl

Usunięcie gruzu i innych zanieczyszczeń może się dla Ciebie wiązać z podjęciem współpracy z firmą zajmującą się odbieraniem gruzu, stłuczonych płytek, a także innych odpadów po remoncie. Po rozmowie telefonicznej czy kontakcie mailowym możesz liczyć na dostarczenie kontenera w odpowiednim czasie i miejscu. Odpady zostaną wywiezione, kiedy prace w domu czy mieszkaniu zostaną zakończone. Cena za taką usługę jest uwarunkowana lokalizacją firmy oraz wielkością kontenera (około 100 zł za metr sześcienny).

Cena za skuwanie płytek — czy opłaca się wynajmować profesjonalną firmę?

Kiedy postanowisz o całkowitym remoncie łazienki, możesz wybrać samodzielne skuwanie płytek albo skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli nie masz doświadczenia, zdecyduj się na pomoc fachowców. Przed wyborem firmy skontaktuj się z nią, poproś o zdjęcia ukończonych realizacji, porozmawiaj o planowanych działaniach i poznaj, jaki jest szacowany koszt usługi.

Cena za zrywanie płytek jest uwarunkowana przede wszystkim Twoją lokalizacją. Oprócz tego dużą rolę odgrywają doświadczenie oraz popularność firmy, a także termin. Dla przykładu skuwanie kafelek w województwie śląskim to koszt około 40 zł za metr kwadratowy, w lubelskim 35 zł, a w okolicach Łodzi czy Warszawy za tę samą usługę zapłacisz 50 zł, a nawet więcej. Skorzystanie z usług fachowca opłaca się, kiedy nie masz doświadczenia w wykonywaniu remontów, nie dysponujesz potrzebnym sprzętem i zmagasz się z nadmiarem obowiązków.

Cena za skuwanie płytek w różnych miastach
Cena za skuwanie płytek w różnych miastach | Źródło: industria24.pl

Zamiast wynajmować dwie ekipy remontowe, lepiej wybierz fachowców, którzy usuną stare kafelki, a także podejmą się położenia nowych. Wybierz dobrej jakości materiał – dzięki niemu Twoja łazienka będzie prezentowała się atrakcyjnie. Na szczególną uwagę zasługuje Tubądzin Pietrasanta, delikatne i eleganckie kafelki imitujące marmur.

Malowanie czy skuwanie?

Płytki ceramiczne, listwa PCV oraz inne materiały używane do wykończenia łazienki niszczą się pod wpływem regularnego użytkowania, dlatego wymagają wymiany albo odnowienia. Druga opcja powinna wydawać się wyjątkowo atrakcyjna, gdyż nie musisz skuwać płytek – trzeba je jedynie pomalować. To oszczędność czasu, zdecydowanie mniejsze koszty i brak dodatkowych nakładów pracy. Wystarczy, że nabędziesz odpowiednią farbę (inną niż do malowania ścian), a następnie naniesiesz ją na kafelki. 

Malowanie ścian i podłogi sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy zależy Ci na odnowieniu wyglądu wnętrza oraz zapewnieniu mu powiewu świeżości. Skuwanie płytek jest niezbędne, jeśli masz starą, zniszczoną, a nawet niemodną łazienkę. W takiej sytuacji nałożenie farby nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów, a wręcz pogorszy wygląd pomieszczenia. Zrywanie i kładzenie kafelek kosztuje sporo czasu, lecz daje doskonałe efekty oraz wpływa na komfort w trakcie użytkowania. 

Malowanie, zamiast skuwania
Malowanie, zamiast skuwania | Źródło: oferteo.pl

Zobacz: Malowanie płytek: łatwa metamorfoza łazienki i kuchni. Jak i czym pomalować płytki ścienne? Poradnik krok po kroku

Skuwanie płytek wymaga sporych nakładów pracy, ale zastosowanie odpowiednich narzędzi ułatwi wszystkie czynności. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z pomocy fachowców, którzy okażą się przydatni również w położeniu zupełnie nowej ceramiki oraz podłączą używane w łazience czy kuchni sprzęty. 

Źródło obrazka głównego: isprzet.pl

7
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.