Pokój nastolatki to niemałe wyzwanie dla rodziców – aranżacja przestrzeni, w której pociecha będzie mogła poczuć się dobrze, to trudne zadanie. Co można wziąć pod uwagę, by sobie je nieco uprościć? Podpowiadamy, jak urządzić pokój młodzieżowy.
Jakie kolory nadadzą się do pokoju młodzieżowego?
Pokój nastolatki to nie pokój dla małej dziewczynki, zdecydowanie nie powinien więc być infantylny. Pudrowy róż w pozycji dominującej w przestrzeni barwy może budzić takie skojarzenie, warto więc dobrze przemyśleć włączanie go do aranżacji przestrzeni w taki sposób. Nie znaczy jednak, że należy z niego zrezygnować, szczególnie jeśli lokatorka dobrze czuje się w otoczeniu różowych ścian, mebli czy dodatków lub jej ulubione kolory dobrze komponują się z tą barwą.
Warto postawić na ciepłe barwy – tworzą one w pomieszczeniu miłą atmosferę, przypominają o słonecznych dniach i budzą pozytywne skojarzenia. Są optymistyczne, a wypełniony nimi pokój nie wygląda zimno i ponuro. Z drugiej strony zaś, część dziewczyn może woleć stylowe, lecz chłodne aranżacje, na przykład utrzymane w monochromatycznej tonacji barwnej. Takie pokoje też można uczynić przyjemnymi, na przykład za pomocą naturalnych materiałów (na przykład drewna) czy miękkich lub puchatych tekstyliów (takich jak welur czy imitacje futra).
Jakie elementy warto włączyć w aranżację pokoju dla nastolatki?
By odpowiednio urządzić pokój dziecka lub nastolatka, musimy stworzyć w nim warunki odpowiednie zarówno do nauki, jak i rozrywki oraz wypoczynku. Podstawowym elementem będzie wygodne biurko. Szczególne warte zakupu są biurka ze wbudowanym systemem regulacji wysokości. Taki mebel będzie „rósł” wraz z dzieckiem i nieprędko zajdzie potrzeba jego wymiany na wyższy. Do biurka należy też oczywiście dobrać komfortowe krzesło. Przyda się również podstawka na monitor oraz wnęka na jednostkę systemową komputera.
Aranżacja pokoju nastolatki to nie tylko dekoracje i ozdobniki – wyposażenie pomieszczenia powinno wspierać jej talenty i zainteresowania. Nastolatka rysuje, robi zdjęcia lub pisze wiersze? Dobrym pomysłem może być umieszczenie na jednej ze ścian pokoju tablicy korkowej, do której będzie mogła przypinać swoje prace, zdjęcia z wakacji lub ze spotkań z przyjaciółmi. Alternatywą dla tego pomysłu jest stworzenie ściennej galerii, w skład której wchodzić będzie kilkanaście barwnych ramek na zdjęcia. Jeśli pasje dziewczyny dotyczą muzyki, można przygotować w jej nowym pokoju miejsce na instrument, na przykład podłogowy stojak gitarowy.
Jeśli nastolatka interesuje się modą, standardowa szafa może okazać się dla niej zbyt ciasna. Warto wtedy rozważyć przeznaczenie części wnętrza pokoju pod garderobę. Alternatywą może być duża szafa z przemyślanym systemem półek i szuflad, który ułatwi utrzymywanie porządku. Inne ciekawe rozwiązanie to stylowy stojący wieszak na ubrania – nastolatka rozwiesi na nim ulubione ubrania, dzięki czemu w każdej chwili będzie mieć do nich wygodny dostęp, bez szukania i niepotrzebnego stresu.
Każda nastolatka doceni możliwość stworzenia w nowym pokoju wyjątkowej atmosfery, zarówno podczas wizyty znajomych, jak i dla siebie samej. Mogą w tym pomóc girlandy świetlne, na przykład w postaci lampek LED zamkniętych w okrągłych i owiniętych kolorową włóczką kloszach. W półmroku prezentują się one naprawdę niesamowicie, tworzą w pomieszczeniu przytulny klimat i przywodzą na myśl pozytywne chwile. Wyjątkowy nastrój pomogą też stworzyć świeczki zapachowe, na przykład palone w ażurowych lampionach – rozgrzeją one pomieszczenie ciepłym światłem i roztoczą wokół przyjemny zapach.
Rozważnie i romantycznie – pokój młodzieżowy w stylu glamour
Pokoje młodzieżowe w swojej aranżacji często mają wysoki odsetek mebli nowoczesnych. I choć współczesne wnętrza zdecydowanie mają swój urok, warto spróbować połączyć je z ponadczasowym szykiem akcesoriów vintage. Pokoje w stylu glamour w sposób gustowny łączą nowoczesną funkcjonalność mebli z efektownym designem, kojarzącym się z luksusowymi wnętrzami.
Projekt takiego pokoju często uwzględnia dodatki w metalicznych kolorach, kojarzących się z metalami szlachetnymi – złoto, srebro lub zimne, platynowe odcienie najlepiej wpisują się w aranżacje w tym stylu. Wnętrza glamour kochają zarówno jasne, chłodne barwy, jak i intensywne kolorystyczne akcenty, na przykład akcesoria w malinowym odcieniu fuksji.
Styl skandynawski w pokoju dla nastolatki – wnętrza dla małych estetek
Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim to bardzo ciekawa propozycja dla nastolatek ceniących sobie harmonijny wystrój zamieszkiwanego pomieszczenia. W tym typie wnętrz dominuje kolor biały, przełamywany gdzieniegdzie szarościami lub ciepłymi odcieniami beżów. Styl skandynawski to uwielbienie dla naturalnych materiałów – wnętrze urządzonego tak pokoju nastolatki wyposażone jest w drewniane meble, wiklinowe akcesoria, lniane, wełniane i bawełniane tekstylia, na przykład w formie narzuty na łóżko.
Stonowane kolory zdecydowanie mogą pasować do pokoju dziecka lub nastolatka – nie rozpraszają i pozwalają skupić się podczas nauki lub rozrywki. By design skandynawskich wnętrz nie był zbyt nudny, warto uatrakcyjnić go za pomocą interesującego wzoru na jednym z mebli lub ciekawych plakatów na ścianie.