1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zaaranżować okno w sypialni? Pomysły i inspiracje na okno w sypialni

Poradniki

3 lata temu

Jak zaaranżować okno w sypialni? Pomysły i inspiracje na okno w sypialni

Dekoracja wnętrz Sypialnia
12
0
0
12
0

Okno w sypialni pełni niezwykle istotną funkcję. To dzięki niemu możesz dozować światło, budując we wnętrzu przytulny klimat. W artykule wyjaśnimy, dlaczego dekoracja okien w sypialni jest tak ważna i pokażemy sposoby na ich oryginalną aranżację.

Okno w sypialni – dlaczego warto o nie zadbać?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. W tej zdecydowanie najbardziej prywatnej przestrzeni przebywamy sami lub z najbliższą osobą. Ze względu na fakt, iż otoczenie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, warto zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni sypialnianej. Kluczowym elementem tego pokoju jest oczywiście łóżko, ale ogromną rolę pełni w nim także okno.

Okno w sypialni sprawia, że można zostać obudzonym przez pierwsze promienie poranka. Wieczorami natomiast okno wpuszcza do pomieszczenia barwy zachodu słońca, które pozwalają zrelaksować się po całym dniu. Gdy zechcesz zdrzemnąć się za dnia – wystarczy, że zasłonisz okno i pomieszczenie natychmiast wypełni mrok. W zależności od potrzeb okno w sypialni może budować klimat oraz pomagać w zasypianiu i odpoczynku.

Okno w sypialni
Okno w sypialni z dywanem

Zobacz: Sypialnia bez okna – urządzanie nietypowej sypialni. O czym trzeba pamiętać?

Któż nie marzy o przytulnej sypialni, w której można poczuć się po prostu dobrze i komfortowo? Odpowiednia aranżacja okna może pomóc nie tylko w dozowaniu światła, ale też zapewnić prywatność i zbudować klimatyczne, przytulne wnętrze. Ponadto odpowiednio zasłonięte okna wpływają też na jakość snu. Wypoczniesz o wiele lepiej, gdy będziesz spać w ciemnym pomieszczeniu niż wtedy, gdy sypialnię będą rozświetlać przydrożne lampy czy światła miasta. Przekonaj się, na jak wiele sposobów możesz urządzić okno w swojej sypialni!

Pomysły i inspiracje na okno w sypialni

Zapewne pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o aranżacji okna, to firanka. Owszem – wciąż jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na dekorację okna w sypialni. Jednak innych pomysłów jest całe mnóstwo! Wszystko zależy od Twoich preferencji, stylu pomieszczenia i celu, jaki chcesz osiągnąć poprzez daną aranżację.

Poza firankami dużym powodzeniem cieszą się także rolety. Aktualnie na rynku znajduje się wiele ich rodzajów – od tradycyjnych i gładkich, po ozdobne i przyciągające uwagę. Do łask w ostatnich latach powróciły także żaluzje, które aktualnie stanowią jeden z najgorętszych trendów w aranżacji okien – i to nie tylko tych w sypialni. W modzie wciąż pozostają też masywne, duże zasłony, niekiedy łączone z długimi firanami.

Okno z widokiem na ogródek w luksusowej sypialni
Okno z widokiem na ogródek w sypialni

Zwolennicy minimalizmu oraz ci, którzy w otoczeniu nie mają wścibskich sąsiadów, często decydują się na puste okna bez firan, rolet czy zasłon. Dzięki temu wieczorami mogą z łóżka podziwiać malownicze zachody słońca, a rano budzą ich pierwsze wkradające się do sypialni promyki. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, każde też pozwala w inny sposób dozować ilość światła docierającego do wnętrza sypialni. Poniżej omawiamy poszczególne sposoby dekoracji okna w sypialni i przedstawiamy inspirujące pomysły z Instagrama.

Rolety na okno w sypialni

Rolety występują w wielu różnych rodzajach. Najbardziej klasyczne są zazwyczaj proste, jednokolorowe i zwijane w rulon za pomocą wiszącego obok sznurka. Czasami montuje się je osobno na każdej szybie, a czasami na ścianie w taki sposób, by pojedyncza roleta zasłaniała całe okno.

Ich zaletą jest minimalistyczny wygląd, łatwość obsługi, atrakcyjna cena oraz to, że występują niemal we wszystkich kolorach i odcieniach. Proste rolety z pewnością dopasujesz do barw w swojej sypialni. Z drugiej strony to rozwiązanie nie pozwala precyzyjnie dozować ilości światła, które wpada do pomieszczenia. Gdy zasłonisz roletę – jest ciemno, zaś gdy ją zwiniesz, okno będzie zupełnie puste i odsłonięte.

Rolety w sypialni
Rolety w sypialni

Niesłabnącą popularnością cieszą się również rolety rzymskie, które zamiast zwijać się w rulon na górze okna – składają się w efektownie wyglądającą harmonijkę. Rolety rzymskie to sposób nie tylko na ochronę przed światłem, ale też wspaniała dekoracja, która doda charakteru nawet skromnej aranżacji. Występują zarówno w stonowanych, jednolitych kolorach, jak i nieco bardziej ekstrawaganckich wzorach. Podobnie jak poprzednie rodzaje rolet, także rzymskie nie pozwalają na dokładne dozowanie ilości światła.

Roletami, które najlepiej wypadają pod względem kontrolowania światła, są tzw. rolety „dzień i noc”. Składają się z poziomych pasów solidnego materiału i ażurowej siatki. Mają dwie warstwy, dzięki czemu można ustawić pasy materiału i siatki naprzemiennie – lub też zakryć całe okno. W przypadku tej drugiej opcji do sypialni wpada światło, ale siatka sprawia, że wciąż chronisz się przed wzrokiem sąsiadów i możesz cieszyć się prywatnością. Rolety „dzień i noc” występują w wielu kolorach i montuje się je najczęściej osobno na każdej szybie. Dzięki temu niektóre szyby mogą być całkowicie zasłonięte, a przez niektóre do sypialni wpada światło.

Żaluzje w sypialni

W ostatnich latach żaluzje to jeden z najmodniejszych sposobów na aranżację okna. Różnorodność materiałów, z których wykonywane są żaluzje, sprawia, że można je dopasować do wnętrz właściwie w każdym stylu. Na przykład drewniane żaluzje sprawdzą się sypialniach urządzonych w stylu boho, aluminiowe urozmaicą klasyczne i industrialne pomieszczenia, zaś żaluzje pokryte skórą będą pasować do eleganckich sypialni, w których znajdują się meble wykonane z podobnych materiałów.

Największą zaletą żaluzji jest to, że pozwalają precyzyjnie kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Mają one jednak dość znaczącą wadę – bardzo lubią kurz, dlatego trzeba je dokładnie czyścić (i to dość często), by prezentowały w pełni estetycznie.

Firany na okno

Firany to dekoracja, po którą od lat sięga się najczęściej – niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu mają się znaleźć. To dość tani, a przy tym estetyczny sposób na subtelną dekorację okna, który sprawdzi się we wnętrzach w różnym stylu.

W sypialniach najczęściej spotyka się białe, długie firany, które dotykają podłogi. Zwykle montuje się je na szynach pod sufitem, dzięki czemu materiał można wygodnie przesuwać, a całość zarówno zwinięta, jak i rozsunięta prezentuje się bardzo szykownie. Firany przepuszczają światło, ale mogą też chronić przed wzrokiem sąsiadów i hamować wpadające do środka promienie słoneczne.

By zapewnić sobie jak najlepszą ochronę przed światłem, bardzo często łączy się firany z zasłonami. W zależności od wystroju mogą to być zasłony delikatne i jednolite albo kolorowe i rzucające się w oczy. Bardzo modne są tzw. ściany z zasłon, za pomocą których można wprowadzić do sypialni całkowitą ciemność. Zasłony montuje się wtedy na specjalnych szynach. W nowoczesnych wnętrzach można spotkać też zasłony sterowane zdalnie. Mocuje się je na elektrycznych karniszach, które umożliwiają odsłanianie i zasłanianie okien bez konieczności wstawania z łóżka.

Czyste okno bez firan i zasłon? Wady i zalety

A co powiesz na okno bez firan, zasłon czy rolet? Choć rzadko spotyka się takie rozwiązanie, ma ono swoich zwolenników. Bardzo często puste okna znajdują się w sypialniach ze wspaniałym widokiem oraz w takich, w których okno umieszczono tuż nad łóżkiem.

Takie rozwiązanie sprawdza się w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, jednak może się ono okazać kłopotliwe podczas upalnych dni. Brak opcji dozowania światła sprawi, że w sypialni może być bardzo gorąco. Nie warto też zostawiać czystego okna wtedy, gdy w bliskiej odległości okna mają również sąsiedzi. Z pewnością nie pomoże to w zachowaniu intymnej i prywatnej atmosfery, jaka powinna panować w sypialni. Pamiętaj, że nawet okna bez firan można subtelnie ozdobić, stawiając na parapecie np. świece.

Znasz już różne sposoby na aranżację okna w sypialni i rozumiesz, dlaczego jest ona tak ważna. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym inspiracjom dowiedziałeś się, jak urządzić wnętrze swojej sypialni. Koniecznie daj znać w komentarzu, która propozycja podoba Ci się najbardziej!

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *