1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najdłuższy dzień w roku – kiedy wypada w 2023 roku?

Poradniki

1 rok temu

Najdłuższy dzień w roku – kiedy wypada w 2023 roku?

Święta
10
6
0
10
6

Kiedy w 2023 roku będzie miał miejsce najdłuższy dzień w roku? Jaka to data i co ona dla nas oznacza? Czy ma wpływ na nasze samopoczucie? I co ma wspólnego z Nocą Kupały? Czy to święto jest szczególnie obchodzone? O wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Najdłuższy i najkrótszy dzień w roku zwiastują nadchodzące zmiany. Zamykają jeden etap i otwierają kolejny. Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku może być tylko jeden. Z nami dowiesz się w jakie dni przypadają i co mają wspólnego z letnim przesileniem, i Nocą Świętojańską.

Najdłuższy dzień w roku – kiedy wypada?

Jest tylko jeden dzień w roku kalendarzowym, który trwa najdłużej ze wszystkich 365 dni. Określany jest mianem przesilenia letniego i zazwyczaj wyznacza początek astronomicznego lata. Podkreślamy słowo „zazwyczaj”, ponieważ przesilenie letnie jest ruchomym zjawiskiem, zależnym od zachodzących w przyrodzie zmian. Może wypaść 20. lub 21. dnia czerwca. Jak będzie w tym roku? Otóż, najdłuższy dzień w roku 2023, wypada w pierwszy dzień lata, czyli w środę 21. czerwca.

Ten najdłuższy dzień będzie trwać 16 godzin i 46 minut. Jest najdłuższym dniem w roku i trwa dłużej od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Dla przypomnienia, najkrótszy dzień w roku 2023 przypada 22 grudnia, tym samym rozpoczynając astronomiczną zimę.

Jak obchodzimy najdłuższy dzień w roku?

W dzień przesilenia letniego, który jest najdłuższym dniem w roku, obchodzona jest Noc Kupały. W tym dniu, w wielu wsiach, miały miejsce różnego rodzaju zwyczaje oraz obrzędy. Stanowiły tradycję, którą do tej pory kultywuje się w niektórych regionach Polski.

Noc Kupały nazywana jest również Nocą Świętojańską. W tym dniu organizowane są huczne i radosne zabawy. W ten sposób mieszkańcy cieszą się z nadchodzącego lata i bliskiego okresu żniw. Jedną z zakorzenionych tradycji jest organizowanie ognisk, których dym miał zapewnić dobrą pogodę podczas najbliższych zbiorów.

najdłuższy dzień w roku
Kiedy przypada najdłuższy dzień w roku 2023?

Inną tradycją związaną z Nocą Świętojańską był rytuał wianków. Na czym polegał? Dziewczęta plotły wianki, do zrobienia których wykorzystywały kwiaty, wstążki oraz wybrane zioła wcześniej wskazane przez starsze kobiety. W gotowy wianek wpinały świecę i puszczały nad rzeką lub strumieniem. W dole rzeki czekali chłopcy, którzy starali się wyłowić wianki. Ten, który wyłowił wianek z rzeki, wracał i szukał jego właścicielki. Jednak nie każdy wianek dopływał lub nie wszystkie świece niosły płomień. Zagubiony wianek oznaczał długie oczekiwanie na męża, a stracony płomień staropanieństwo.

Obchody Nocy Kupały pochodzą z kultury słowiańskiej, co nie do końca podobało się Kościołowi. Zwyczaje Nocy Świętojańskiej zapisały się na stałe w kalendarzu mieszkańców i były kultywowane w każde letnie przesilenie. Kościół, idąc naprzeciw zaistniałej tradycji, stworzył własną. Tak powstała Wigilia Świętego Jana, nazywana potocznie również Nocą Świętojańską. Przypada w nocy z 23. na 24. czerwca. W tym dniu, dokonuje się obrzędu święcenia wody i ziół leczniczych, takich jak dziurawiec czy macierzanka. Otwiera także „sezon kąpielowy”. Wigilia św. Jana to odpowiedź Kościoła na pogańskie święto.

Sprawdź też: Najkrótszy dzień w roku. Ile trwa i kiedy wypada?

Co warto wiedzieć o najdłuższym dniu w roku i przesileniu letnim?

Przesilenie letnie jest zjawiskiem ruchomym, dlatego co roku warto śledzić jego aktualną datę. W 2023 roku przesilenie letnie przypada wtedy, kiedy jest najdłuższy dzień w roku, czyli w Pierwszy Dzień Lata 2023 roku. Jest ściśle związany ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.

To w tym dniu, mamy do czynienia z maksymalnym wychyleniem osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Biegun północny jest bliżej Słońca niż biegun południowy, dzięki czemu możemy cieszyć się najdłuższym dniem w roku. W tym dniu, Słońce dochodzi do zwrotnika Raka, dając nam najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku.

Przesilenie letnie może być odczuwalne dla naszego organizmu. Możemy wtedy odczuwać senności oraz bóle głowy. Jest to chwilowy spadek formy, więc ten moment należy przeczekać. Najlepiej postawić na aktywność na świeżym powietrzu.

Sprawdź też: Światowy Dzień Ziemi – kiedy? Co można zrobić na Dzień Ziemi?

10
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *