1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest Komunia Święta? Jak to wytłumaczyć dziecku?

Poradniki

2 tygodnie temu

Co to jest Komunia Święta? Jak to wytłumaczyć dziecku?

Święta
4
0
0
4
0

Pewnie wiesz, co to jest Komunia Święta, ale niech zgadnę. Nie masz pojęcia, jak to wytłumaczyć dziecku? O czym warto wspomnieć? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak nie zbagatelizować tematu tego sakramentu  i przybliżyć go swojej latorośli.

Komunia Święta stanowi jedno z najważniejszych sakramentów w życiu każdego katolika, będąc momentem pełnego uczestnictwa w ciele Chrystusa. Dla wielu dzieci, przygotowujących się do pierwszej komunii, ten sakrament może wydawać się niezrozumiały lub abstrakcyjny. W związku z tym, rodzice i katecheci stają przed wyzwaniem, by w przystępny sposób przybliżyć młodym umysłom głębokie znaczenie tej uroczystości. 

W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, jak wytłumaczyć dziecku co to jest Komunia Święta. Należy to robić, wykorzystując język zrozumiały dla najmłodszych, a jednocześnie zachowując wierność teologicznym naukom Kościoła. To umożliwi dzieciom pełniejsze i bardziej świadome przeżywanie tego doniosłego wydarzenia w ich życiu duchowym.

Baner odsyłający do prezentów na komunię

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest Komunia Święta?

Pamiętaj, że pierwsze przyjęcie Eucharystii to dla dziecka emocjonujące i znaczące wydarzenie, które zostanie w jego pamięci na zawsze. Gdy zbliża się ten ważny dzień, wyjaśnij mu prosto i klarownie, na czym polega Komunia i co się będzie działo podczas ceremonii.

Wytłumaczenie dziecku, czym jest Komunia Święta, wymaga prostoty i bezpośredniości, jednocześnie zachowując głębię tego sakramentu. Oto kilka kroków, jak można to zrobić:

  1. Użyj porównań i metafor – możesz powiedzieć, że Komunia Święta to jak specjalne zaproszenie na uroczysty posiłek z Jezusem. Tłumacząc, że to trochę jak na rodzinnych uroczystościach, gdzie zbieramy się, aby razem jeść, rozmawiać i dzielić radość. Podczas Komunii zbieramy się jako rodzina kościelna, aby być bliżej Jezusa.
  2. Opowiedz o znaczeniu Eucharystii – wyjaśnij, że podczas mszy świętej chleb i wino stają się ciałem i krwią Jezusa. To jest trudne do zrozumienia, ale jest wyrazem Jego miłości do nas. To Jego sposób, aby być z nami zawsze, nawet gdy Go nie widzimy.
  3. Podkreśl wspólnotę – możesz również wytłumaczyć, że kiedy przyjmujemy Komunię, stajemy się bardziej „częścią” Kościoła. Wszystkich ludzi, którzy wierzą w Jezusa. To jak bycie częścią wielkiej, międzynarodowej rodziny, która zawsze się wspiera i razem świętuje.
  4. Zachęcaj do pytań – dzieci mogą mieć wiele pytań o to, jak chleb i wino mogą zamienić się w ciało i krew. Zachęcaj je do zadawania pytań i odpowiadaj na nie tak prosto, jak tylko potrafisz. Możesz powiedzieć, że to jeden z tych cudów, które są trudne do zrozumienia, ale możemy je akceptować przez wiarę.
  5. Relacja z Jezusem – wytłumacz, że przyjmowanie Komunii to nie tylko uczestnictwo w ważnym rytuale, ale przede wszystkim osobiste spotkanie z Jezusem, który nas kocha i chce być blisko nas.
morele.net_korzystne oferty

Używaj takich prostych wyjaśnień i zachęcaj dzieci do zadawania pytań. Tym sposobem możesz pomóc im lepiej zrozumieć i przygotować się do ich pierwszej Komunii Świętej.

Jak wygląda Pierwsza Komunia Święta?

dziecko, które nie wie co to jest komunia święta
Wytłumaczenie dziecku, co to Komunia Święta, może być nie lada problemem

Jeśli twoje dziecko ma pytania dotyczące przebiegu uroczystości, które zwykle są omawiane na kilka tygodni lub dni przed Mszą, możesz przedstawić mu ogólny zarys wydarzeń:

  1. Powitanie przez księdza przed wejściem do kościoła,
  2. Grupowe błogosławieństwo dzieci przez rodziców,
  3. Pokropienie dzieci wodą święconą,
  4. Uroczyste wejście do kościoła i rozpoczęcie mszy,
  5. Czytanie fragmentów Pisma Świętego i śpiewy wykonywane przez dzieci lub ich rodziców,
  6. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych z zapalonymi świecami w rękach,
  7. Modlitwa wiernych, często prowadzona przez dzieci,
  8. Niesienie darów ofiarnych do ołtarza przez dzieci,
  9. Przyjęcie Komunii Świętej,
  10. Śpiew pieśni dziękczynnej,
  11. Otrzymanie życzeń i błogosławieństwa,
  12. Wyjście z kościoła,
  13. Możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.

To plan, który pomoże dziecku lepiej zrozumieć i przygotować się na to ważne wydarzenie.

Sprawdź też: Kiedy wypada Pierwsza Komunia Święta w tym roku?

Ile trwa PIerwsza Komunia Święta?

Ceremonia ta, zazwyczaj zorganizowana z wielką pieczołowitością. Różni się czasem trwania w zależności od lokalnych zwyczajów i ilości dzieci przystępujących do sakramentu. Z reguły jednak sama msza święta, podczas której dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, trwa od 60 do 90 minut. Jest to czas wypełniony czytaniami, śpiewami, modlitwami oraz rytuałami takimi jak odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i procesja z darami. Często msza zostaje dodatkowo przedłużona o elementy związane z indywidualnym błogosławieństwem dzieci, co może wpłynąć na całkowity czas trwania uroczystości. Dodatkowo, po zakończeniu liturgii, rodziny często organizują prywatne przyjęcia lub inne formy obchodów. To stanowi ważny element kulturowy towarzyszący tej uroczystości.

Co oznacza słowo „komunia”?

Termin „komunia” wywodzi się z łacińskiego słowa „communio”, co oznacza współdzielenie. Ponadto Komunia Święta jest często określana mianem sakramentu eucharystii, co z kolei pochodzi od greckiego słowa „eucharystia”, oznaczającego dziękczynienie. W Katechizmie Kościoła Katolickiego znajdziemy również inne nazwy tego sakramentu, takie jak: Eucharystia, Wieczerza Pańska, Sakrament Ołtarza oraz Najświętsza Ofiara

Sprawdź też: Prezent na komunię dla chłopca – co wybrać?

Co to jest Komunia Święta?

komunikant do pierwszej komunii świętej
Pierwsza Komunia to dla dziecka ważne wydarzenie

Komunia Święta to jeden z siedmiu sakramentów, które przyjmują wierzący w Kościele katolickim, zazwyczaj w trakcie mszy świętej. Znana również jako eucharystia, polega ona na spożywaniu przez kapłana hostii – opłatka namoczonego w winie. Wierni, z kolei, przyjmują mniejsze opłatki zwane komunikantami. Dzieci często są ciekawe, jak wyglądają te opłatki. Są one białe, okrągłe, nie mają zapachu ani smaku. 

W trakcie komunii hostia i wino stają się symbolami ciała i krwi Chrystusa. W Kościele katolickim wierzy się, że poprzez kapłana Jezus przybywa na ziemię w formie małego kawałka chleba, by tworzyć wspólnotę i jedność z wiernymi. Komunia jest więc sakramentem, podczas którego wierni doświadczają żywej obecności Chrystusa, przyjmując ciało Jezusa pod postacią opłatka, co jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy.

Wczesna komunia – co to znaczy?

Wczesna Komunia Święta to praktyka, która pozwala dzieciom przyjmować ten sakrament wcześniej, niż tradycyjnie przyjęto w niektórych kościołach katolickich. Ta forma dostępu do Eucharystii została zapoczątkowana w odpowiedzi na zmieniające się rozumienie roli dzieci w życiu sakramentalnym Kościoła, jak również w celu zwiększenia ich zaangażowania w życie duchowe wspólnoty od najmłodszych lat.

Sprawdź też: Ile do koperty na komunię? Chrzestni, dziadkowie i goście

Zgodnie z normami kościelnymi, dzieci mogą przystąpić do pierwszej Komunii Świętej już po osiągnięciu „wiek rozumu”, czyli zwykle około 7. roku życia. Ten wiek jest uznawany za moment, kiedy dziecko jest już zdolne do zrozumienia podstawowych prawd wiary i znaczenia przyjmowanego sakramentu. Wczesna Komunia ma na celu pogłębienie więzi duchowych dzieci z Kościołem. Umożliwia im to wcześniejsze doświadczenie żywej obecności Chrystusa w sakramencie Eucharystii. W rezultacie ma to być fundamentem dla ich dalszego, dojrzałego życia religijnego.

Dzieci niepełnosprawne a komunia

osoba niepełnosprawna przystępuje do komunii świętej
Czy sakrament ten może przyjąć każdy?

Dzieci niepełnosprawne mają prawo do przystąpienia do Komunii Świętej w Kościele katolickim. To podkreśla równość wszystkich wiernych w dostępie do sakramentów. Proces przygotowania do Eucharystii może być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, skupiając się na ich zdolności do rozpoznania jej świętości. Kościół oferuje również wsparcie, takie jak dostosowane hostie dla osób z alergiami, umożliwiając wszystkim pełne uczestnictwo w życiu sakramentalnym.

Kto nie może przyjąć sakramentu Komunii? 

W Kościele katolickim istnieją określone sytuacje, w których wierni nie mogą przyjąć Komunii Świętej. Oto niektóre z nich:

  1. Stan grzechu ciężkiego – osoby, które mają na sumieniu grzech śmiertelny, powinny się najpierw wyspowiadać przed przystąpieniem do Eucharystii. Grzech śmiertelny to grzech, który spełnia trzy kryteria: jest to grzech dotyczący poważnej materii, jest popełniany świadomie i dobrowolnie.
  2. Brak postu eucharystycznego – wierni są zobowiązani do zachowania godzinnego postu przed przyjęciem Komunii. To oznacza powstrzymanie się od jedzenia i picia (z wyjątkiem wody i lekarstw) przez co najmniej godzinę przed przyjęciem sakramentu.
  3. Nieprzygotowanie duchowe – osoby, które czują, że nie są odpowiednio przygotowane duchowo, na przykład przez modlitwę lub refleksję, mogą zdecydować się na nieprzystępowanie do Komunii.
  4. Rozwiedzeni i ponownie zawarli związek cywilny – osoby, które rozwiodły się i zawarły związek cywilny bez uzyskania unieważnienia kościelnego poprzedniego małżeństwa, są uznawane za żyjące w stanie grzechu i nie mogą przystępować do sakramentów bez odpowiedniego rozwiązania tej sytuacji przez Kościół.
  5. Niechrześcijanie i osoby niekatolickie – eucharystia w Kościele katolickim jest zarezerwowana dla jego członków, co oznacza, że osoby z innych wyznań chrześcijańskich lub inne osoby niechrześcijańskie generalnie nie są dopuszczane do przyjęcia Komunii.

Warto pamiętać, że te zasady są wprowadzone w celu podkreślenia świętości Eucharystii i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu sakramentalnym Kościoła.

Sprawdź też: W jakim wieku komunia święta? Sezon komunijny 2024

To by było na tyle! Mam nadzieje, że teraz wiesz już, jak wytłumaczyć dziecku co to jest Komunia Święta. Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, to cieszę się niezmiernie! 🙂 

Źródło zdjęć: Adobe Stock

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *