1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaki klimatyzator do domu kupić? Sprawdź nasz poradnik!

Poradniki

2 lata temu

Jaki klimatyzator do domu kupić? Sprawdź nasz poradnik!

Dodatki Wyposażenie
10
0
2
10
0

Jaki klimatyzator do domu lub mieszkania wybrać? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze kwestie i omówiliśmy je w naszym poradniku. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny i pomoże Ci wybrać idealną klimatyzację domową!

Wiosna nastała, lato zbliża się wielkimi krokami. Warto więc pomyśleć o klimatyzacji do domu. Szczególnie jeśli mieszkasz na poddaszu lub masz okna od strony południowej, przez co Twoje mieszkanie bardzo mocno się nagrzewa. A może po prostu lubisz przyjemny chłodek? W każdym z tych przypadków warto pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzacji domowej. Na jaką się zdecydować? 

Jaki klimatyzator do domu wybrać?

Przed Tobą zakup klimatyzatora do domu i nie masz pojęcia, na jaki się zdecydować? Nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę? Czy wiesz, że możesz wybierać spośród różnych rodzajów klimatyzatorów? W naszym poradniku pomożemy Ci zorientować się w tej tematyce tak, abyś mógł dowiedzieć się, co jest najważniejsze dla Ciebie i jakie urządzenie będzie odpowiednie do Twojego domu lub mieszkania.

jaki klimatyzator do domu_duży wybór
Jakie urządzenie najlepiej wybrać, by schłodzić się w upalny dzień?

Klimatyzator przenośny czy klimatyzator ścienny?

Najważniejsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, brzmi: wybrać klimatyzator przenośny czy ścienny? Czym się różnią? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Wady i zalety klimatyzatora przenośnego

Co jest zaletą klimatyzatora przenośnego? Nie musisz go nigdzie montować i możesz używać praktycznie od razu po wyjęciu z opakowania. Nie będzie także konieczne wiercenie dziur w ścianie. Duże znaczenie ma również mobilność klimatyzatora przenośnego – możliwe jest przemieszczanie go pomiędzy pokojami, zależnie od tego, gdzie aktualnie chcesz schłodzić powietrze. 

Różnie jednak bywa z wydajnością tego urządzenia, dużo zależy od tego, czy jest to klimatyzator typu split czy monoblok. Więcej o tym piszemy w dalszej części artykułu. Plusem klimatyzatora przenośnego jest także to, że być może uda Ci się znaleźć takie miejsce w pokoju, gdzie nie będzie on zbytnio widoczny i zdołasz go ukryć na przykład we wnęce czy za roślinami doniczkowymi. Jakie konkretnie urządzenie tego typu wybrać? Z pewnością przydatny okaże się nasz ranking klimatyzatorów przenośnych.

Plusy i minusy klimatyzatora ściennego

Jaką klimatyzację do domu wybrać? Jedną z opcji jest klimatyzator ścienny. Większość modeli tego typu urządzeń jest droższych niż klimatyzatory przenośne. Jednak ich wydajność jest wyższa. Konieczne jest również ich przytwierdzenie do ściany, tak więc nie obędzie się bez wiercenia dziur. Do montażu klimatyzatora ściennego niezbędny może okazać się specjalista, a to dodatkowy koszt. 

montaż klimatyzatora ściennego
Montaż klimatyzatora ściennego może wymagać zatrudnienia specjalisty

Plusem jest to, że nie zajmuje miejsca na podłodze, a w niewielkich mieszkaniach każdy dodatkowy mebel czy urządzenie zagracają przestrzeń. Natomiast powieszenie klimatyzatora ściennego umożliwi zaoszczędzenie miejsca na podłodze. Trzeba tutaj wspomnieć, że tego typu urządzenia posiadają jednostkę zewnętrzną. Konieczne więc będzie wiercenie dziur w elewacji, a nie wszystkie wspólnoty mieszkaniowe wyrażają na to zgodę. Możesz umieścić jednostkę na balkonie – o ile oczywiście go posiadasz. Jednak wtedy stracisz część jego powierzchni użytkowej.

Klimatyzator przenośny bez rury – czy to możliwe?

Jeżeli rozważasz zakup klimatyzatora przenośnego, być może ważne jest dla Ciebie, by nie miał on rury, którą trzeba wystawić na zewnątrz. Faktem jest, że ogranicza ona możliwości ustawienia urządzenia, bowiem musi się on znajdować obok okna. Klimatyzator przenośny bez rury daje dużo większą swobodę w wyborze lokacji dla wybranego modelu. Czy istnieją klimatyzatory przenośne niemające rury?

Sprawdź też: Temperatura pokojowa, czyli jaka? Optymalna temperatura w domu – jaka powinna być?

Jaki klimatyzator do domu wybrać? Klimatyzator typu monoblok

Monoblok to klimatyzatory popularne przede wszystkim przed laty. Obecnie – coraz częściej się od nich odchodzi. Ich niewątpliwą wadą jest rura, którą należy wystawić na zewnątrz pokoju. Nie dość, że takie urządzenie musi stać przy oknie, to gorące powietrze wpadające do pomieszczenia ponownie je ogrzewa. Nie jest to więc najbardziej wydajne rozwiązanie. Jak działają klimatyzatory typu monoblok? Pobierają gorące powietrze z pomieszczenia. Następnie je schładzają, natomiast nagromadzone ciepło odprowadzają na zewnątrz przez rurę, która jest wystawiona za okno. Czy istnieją klimatyzatory przenośne bez rury? Mamy dobrą wiadomość – tak! Więcej o nich piszemy w kolejnym akapicie.

Jaki klimatyzator kupić do domu? Przenośny klimatyzator split

Jeżeli zależy Ci na klimatyzatorze przenośnym bez rury, zdecyduj się na urządzenie typu split. Jest bardziej wydajne niż urządzenie typu monoblok. Jednak aby go używać, musisz mieć balkon lub – jeśli mieszkasz w bloku – zezwolenie na powieszenie jednostki zewnętrznej na elewacji.

jednostki zewnętrzne klimatyzatorów ściennych
Wiele wspólnot i zarządców nie zezwala na montaż klimatyzatora na elewacji

Klimatyzator typu split składa się z jednostki wewnętrznej, która zawiera parownik i jest umieszczana w pomieszczeniu, oraz z jednostki zewnętrznej zawierającej sprężarkę i skraplacz. Musi ona być umieszczona na zewnątrz. Obydwie części klimatyzatora łączą się za pomocą cieniutkich rurek freonowych. W związku z tym okno może być tylko lekko uchylone, a urządzenie będzie spełniało swoją funkcję. Rurki te są na tyle cienkie, że tego typu modele uznaje się za klimatyzatory przenośne bez rury. Na pewno jest to klimatyzator domowy cichszy niż urządzenia typu monoblok, co dla wielu z Was ma niemałe znaczenie.

Jaki klimatyzator do ogrzewania domu?

Coraz więcej klimatyzatorów domowych oferuje możliwość nie tylko chłodzenia, ale dodatkowo także ogrzewania powietrza. Czy jest ona potrzebna? Zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Jeśli jesteś zmarzluchem, opcja ogrzania się w jesienny wieczór, gdy kaloryfery jeszcze nie grzeją, może być zbawienna. Podobnie jak dogrzewanie mieszkania w wyjątkowo chłodne dni. Nie każdemu zależy na tej opcji, jednak przed zakupem klimatyzatora domowego warto zastanowić się, czy chcemy, by pełnił on funkcję dodatkowego bądź awaryjnego źródła ciepła.

Jaki klimatyzator do ogrzewania domu wybrać? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Obecnie tak wiele urządzeń dostępnych na rynku ma funkcję ogrzewania, że po prostu wybierając wymarzony model, sprawdź, czy oferuje taką funkcjonalność. W specyfikacji każdego klimatyzatora taka informacja powinna być podana.

klimatyzator przenośny sterowany smartofnem
Klimatyzatorami często można sterować za pomocą smartfonów

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatora pokojowego?

Poza wymienionymi wyżej czynnikami powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów, które za moment omówimy szerzej. 

Zużycie prądu

Za szczególnie ważną uważamy klasę energetyczną urządzeń. Kupując klimatyzator do domu, koniecznie zapoznaj się z informacją dotyczącą zużywanej przez niego energii. Dlaczego? Jeśli będziesz używać urządzenia często, może okazać się, że przez wysokie koszty zużytego prądu sumarycznie zapłacisz dużo więcej (za urządzenie oraz prąd), niż gdybyś kupił droższe urządzenie o wyższej klasie energetycznej. Czasem więc drożej tak naprawdę w dłuższej perspektywie znaczy taniej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o klasach energetycznych, zapraszamy do zapoznania się z artykułem Michała z zaprzyjaźnionej redakcji scroll.morele.net: Klasy energetyczne – czym są i jak je odczytywać?

Design

Wiemy, że dla wielu naszych czytelników to wygląd urządzeń odgrywa kluczową rolę. Jest to dla nas zupełnie zrozumiałe! Jeśli chcesz cieszyć się pięknym wnętrzem – niezgrabne urządzenie w pstrokatych kolorach może bardzo zaburzyć estetykę. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują coraz więcej ładnych urządzeń w kolorze czarnym lub srebrnym. Na rynku dostępny jest nawet klimatyzator ścienny, na którym… możesz wyświetlać dowolne obrazy lub zdjęcia! Dzięki temu bez najmniejszych problemów dopasujesz go do wnętrza urządzonego w dowolnym stylu i kolorze.

klimatyzator ścienny dopasowany do wnętrza
Klimatyzator dobrze dopasowany do wnętrza może w nim być praktycznie niewidoczny

Głośność

Poziom hałasu to niezwykle ważny czynnik. Nikt przecież nie chce, by klimatyzator zakłócał spokój domowników lub przeszkadzał podczas pracy na home office. Dlatego też, przed zakupem konkretnego modelu, koniecznie zapoznaj się z ilością generowanych przez niego decybeli. Cichsze urządzenie to spokojniejsze życie! Do najgłośniejszych urządzeń należą klimatyzatory przenośne z rurą.

Sprawdź też: Wybieramy oczyszczacz powietrza! Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza, jak duże powierzchnie obejmują i ile kosztują?

Pozostałe cechy dobrego klimatyzatora

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzacji do domu? Jeżeli dysponujesz ograniczonym metrażem – zwróć uwagę na wielkość urządzenia. Być może węższy i wyższy model lepiej wpasuje się do Twojego salonu. Jeśli z klimatyzatora będą korzystać różni domownicy – może warto rozważyć zakup klimatyzatora mobilnego, który może zamiennie znajdować się w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym? Podczas zakupu zwróć także uwagę na metraż, jaki obsługuje dane urządzenie. Nie każdy klimatyzator poradzi sobie z salonem o wielkości 50 m². Jeżeli chcesz znaleźć klimatyzator, który spełnia wszystkie pożądane przez Ciebie cechy, w jego wyborze może pomóc Ci nasz ranking klimatyzatorów.

Najtańsze rozwiązanie – klimator

Chcesz schłodzić się w upalny dzień, ale masz ograniczone możliwości finansowe? Warto rozważyć wersję budżetową, czyli zakup klimatora. Czym różni się od klimatyzatora? W klimatyzerze (czyli klimatorze) nie ma czynników chłodzących. Znajduje się tam jedynie woda, ewentualnie uzupełniona kostkami lodu. Jak działa takie urządzenie? Wentylator pobiera powietrze, które przepływa przez kurtynę wodną lub zwilżoną tkaninę. Tak schłodzone powietrze jest wydmuchiwane z urządzenia. Oczywiście efektywność takiego urządzenia jest dość niska, może jednak stanowić ciekawą budżetową alternatywę dla klimatyzatorów domowych.

Przeglądy i czyszczenie klimatyzacji 

Na koniec kilka słów o odpowiednim użytkowaniu klimatyzatora, które zapewni Ci zdrowe i czyste powietrze. Koniecznie pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzacji! Grzyby i bakterie uwielbiają wilgotne środowisko panujące we wnętrzach tego typu urządzeń. Nie oszczędzaj na wymianie filtrów i przeglądach klimatyzatorów. Nie warto! Dodamy także, że wiele klimatyzatorów domowych ma specjalne filtry, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. Są więc zbawienne dla alergików!

Czy masz w domu klimatyzator ścienny lub przenośny? Poleciłbyś go naszym czytelnikom? Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami w sekcji komentarzy!

Urządzasz swoje mieszkanie i poszukujesz do niego różnych urządzeń? Sprawdź nasze pozostałe rankingi:

10
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *