1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Czy gaśnica do domu to obowiązkowy element wyposażenia każdego lokum? Sprawdź, jaka gaśnica jest najlepsza!

Poradniki

2 lata temu

Czy gaśnica do domu to obowiązkowy element wyposażenia każdego lokum? Sprawdź, jaka gaśnica jest najlepsza!

Wyposażenie
6
0
0
6
0

Gaśnica do domu, czujnik dymu… Zgodnie z polskim prawem nie masz obowiązku posiadania w domu sprzętu przeciwpożarowego. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony! W tym poradniku omawiamy rodzaje gaśnic oraz radzimy, które z nich warto mieć.

Gaśnica do domu – czy trzeba ją mieć?

Gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, miejsc użyteczności publicznej czy też magazynów, ale mieszkań i domów już nie. Mimo to specjaliści od BHP zalecają, żeby mieć w domu nawet nie jedną, a przynajmniej dwie gaśnice:

 • większą, którą można łatwo przetransportować,
 • mniejszą, podręczną – najlepiej w kuchni, gdzie najczęściej dochodzi do pożarów.
Gaśnica do domu
Gaśnica w domu czyli nieobowiązkowa, ale bardzo przydatna rzecz

Zobacz: Podpowiadamy jak palić w kominku. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Możliwość szybkiego zareagowania, gdy tylko zauważysz płomienie, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Twojego, Twoich bliskich i dobytku. Lepiej więc dmuchać na zimne i dowiedzieć się, jaka gaśnica do domu sprawdza się najlepiej.

Jakie są rodzaje gaśnic?

Gaśnice dzielą się ze względu na zastosowany środek / proszek gaśniczy, ale i przeznaczenie. Na sprzętach można znaleźć literowe oznaczenia, które odnoszą się do grupy pożaru, do jakiego nadaje się gaśnica (reguluje je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2006 r.):

 • A – palą się „materiały stałe, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli”,
 • B – topiące się ciecze i materiały stałe,
 • C – gazy,
 • D – metale,
 • F – tłuszcze i oleje kulinarne.

Na gaśnicach znajdziesz najczęściej więcej niż jedną literkę (np. AF, AB, BC), co oznacza, że możesz nią gasić pożar różnego pochodzenia. To właśnie ta kombinacja decyduje, jaka gaśnica jest najlepsza do domu (jednorodzinnego albo mieszkania).

Rodzaje gaśnic
Rodzaje gaśnic | Źródło: gasnicowy.pl

W pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia czy garaż wybierz gaśnicę ABC, a do kuchniABF.

Gaśnice proszkowe

Zawiera mieszankę związków chemicznych o właściwościach gaśniczych (najczęściej węglany lub fosforany sodu). Można nią gasić wszystkie typy pożarów, jednak warto pamiętać, że proszek gaśniczy bezpowrotnie niszczy urządzenia elektryczne i mechaniczne.

Gaśnice śniegowe

Gaśnice śniegowe w procesie gaszenia wytwarzają sztuczny śnieg, którym jest zestalony dwutlenek węgla o temperaturze ok. -80°C. Aby uniknąć odmrożeń, podczas używania gaśnicę trzeba trzymać za uchwyty. Nie wolno też gasić nią płomieni na ludziach! Należy również przechowywać je w temperaturze nie wyższej niż 31°C, aby zbiornik nie uległ samoczynnemu rozładowaniu się.

Gaśnica śniegowa w domu
Gaśnica śniegowa w domu | Źródło: powszechna-wiedza.pl

Gaśnice pianowe

Gaśnica pianowa zawiera roztwór środka pianotwórczego, który po uwolnieniu zaworu gwałtownie miesza się z powietrzem. Powstała w ten sposób mechaniczna piana obniża temperaturę w miejscu pożaru i odcina dopływ powietrza niezbędny do podtrzymywania palenia.

Gaśnice halonowe

Środkiem gaśniczym w tym rodzaju gaśnic są tzw. halony. Ze względu na wysoką szkodliwość dla środowiska i ludzi zostały wycofane. Stosuje się je jedynie w miejscach, gdzie z przyczyn technicznych lub ekonomicznych nie da się ich zastąpić, czyli w wojsku i lotnictwie.

Gaśnica halonowa
Gaśnica halonowa | Źródło: pl.wikipedia.org

Jaka gaśnica najlepsza do domu?

Niezależnie od tego, czy ma to być gaśnica do domu drewnianego czy murowanego, najlepiej zaopatrzyć się w model pianowy lub wodny. Zastosowany w nich środek gaśniczy jest całkowicie biodegradowalny i można nimi gasić urządzenia elektryczne. Piana zapobiega też ponownemu zapłonowi. Gaśnicą wodną mgłową ugasisz np. płonącą na człowieku odzież.

Z kolei gaśnica proszkowa do domu zostawi po gaszeniu pożaru trudne do usunięcia ślady, więc w mieszkaniu używaj jej w ostateczności. Możesz ją za to trzymać np. w garażu lub kotłowni.

W kuchni zawsze warto mieć gaśnicę bo nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć
W kuchni zawsze warto mieć gaśnicę bo nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć

Jak widzisz, chociaż zgodnie z polskim prawem gaśnica domowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem lokum, zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć. To najlepszy sposób na ochronę zdrowia i życia domowników oraz minimalizowanie strat materialnych w razie pożaru. A który rodzaj warto kupić? Gaśnicę wodną, pianową o oznaczeniu ABF (do kuchni) albo proszkową ABC do pomieszczeń gospodarczych i garażu.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.