1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić hamak w ogrodzie? Poradnik krok po kroku

Poradniki

10 miesięcy temu

Jak zrobić hamak w ogrodzie? Poradnik krok po kroku

Ogród
2
0
0
2
0

Jak zrobić hamak w ogrodzie? Wystarczą dobre chęci oraz kilka przedmiotów i narzędzi, aby móc cieszyć się kojącym bujaniem na świeżym powietrzu. W jakim ogrodzie najlepiej sprawdzi się hamak ze stelażem? Jak zrobić hamak ogrodowy ze sznurka?

Hamak to świetny sposób na relaks i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Jest idealny do przydomowego ogrodu, biwakowanie nad jeziorem czy wakacyjny wypad do lasu. Hamak ogrodowy czy krzesło brazylijskie – co sprawdzi się lepiej? Jak zrobić hamak?

Narzędzia potrzebne do zrobienia hamaka

Wykonanie hamaka wymaga posiadania kilku podstawowych narzędzi, takich jak maszyna do szycia, dratwa lub mocna nić, tkanina hamakowa i trochę liny. Na tkaninę hamakową warto wybierać mocne, wytrzymałe materiały. Musi ona wytrzymać ciężar osoby, która korzysta z hamaka.  Lina powinna być mocna i trwała oraz wytrzymać duże obciążenie. Dzięki tym narzędziom każdy może zrobić wygodny hamak. Ci, którym zależy na hamaku na stelażu, muszą mieć jeszcze do dyspozycji owalny stelaż, przypominający zakrzywioną, jajowatą konstrukcję. Można ją nabyć wykonaną z drewna lub metalu. 

Warto zrobić hamak w ogrodzie
Hamak to świetny sposób na relaks w ogrodzie

Jak zrobić hamak krok po kroku?

Robienie hamaka to świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności w zakresie szycia. Zakres prac jest naprawdę podstawowy, więc każdy sobie z nim poradzi. Jest to stosunkowo prosty projekt, który można wykonać przy użyciu zaledwie kilku materiałów. Oto przewodnik krok po kroku, jak zrobić własny hamak. 

Krok 1

Na początek należy zebrać materiały. Niezbędne będzie zaopatrzenie się w duży kawałek tkaniny (o długości wzrostu użytkownika + dodaniu do tego wyniku 30% tkaniny), nożyczki, maszynę do szycia oraz nici. 

Krok 2

Następnie należy zmierzyć i wyciąć tkaninę. Trzeba odmierzyć kawałek tkaniny, której rozmiar zależy od tego, jak duży ma być hamak. Tkaninę należy wyciąć w taki sposób, aby nadać jej prostokątny kształt.  

Krok 3

Następnym krokiem jest dokładne zszycie krawędzi. Używając maszyny do szycia, należy zaprasować i obszyć brzegi tkaniny po to, aby się nie snuły. 

Krok 4

Kolejnym krokiem jest zagięcie dodatkowego materiału z góry i dołu, tworząc przestrzeń (tunel) na umieszczenie liny. Górę i dół należy obszyć mocną nicią. 

Krok 5

Przyszła pora na zawieszenie hamaka. Należy wziąć dwie pętle i przymocować je do drzewa lub stelażu. Trzeba upewnić się, że są wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar hamaka i osób, które będą z niego korzystać. Można już cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się również jako hamak na balkon.

Sprawdź też: Strefa relaksu w ogrodzie. Stwórz wakacyjny klimat na tarasie!

Jakie są rodzaje hamaków?

Najpopularniejsze rodzaje hamaków to hamaki brazylijskie, Majów, z Nikaragui, z Wenezueli, ale też turystyczne. Hamak brazylijski jest obecnie najpopularniejszy. Wykonuje się go z bawełny lub poliestru. Zapewnia najwyższy komfort odpoczynku i dobre podparcie dla pleców. Zazwyczaj jest zawieszony między dwoma drzewami lub słupami i stanowi doskonały wybór dla osób, które chcą się zrelaksować na świeżym powietrzu. Hamak brazylijski jest również lekki i łatwy w transporcie, dzięki czemu idealnie nadaje się na biwak. Zastanawiając się, jak zrobić hamak brazylijski, warto na początek wykonać najprostszy model, a następnie w miarę nabierania wprawy, przystąpić do trudniejszych projektów. Hamak Majów to tradycyjne meksykańskie rozwiązanie, wykonane z tkaniny nylonowej lub bawełnianej. Jest zaprojektowany tak, aby był lekki i niezwykle wygodny. Hamak amerykański charakteryzuje się drewnianymi drążkami, przez których otworki przechodzą linki napinające, co pozwala stabilizować siedzisko. Tkanina jest szerzej rozstawiona, dlatego umożliwia wygodne czytanie książki czy opalanie się. Hamak z Nikaragui to jeszcze inny typ, który jest zbudowany z gęsto utkanej siatki, zazwyczaj z wykorzystaniem techniki podwójnego splotu. Hamak z Wenezueli może niektórym przypominać nieco rozwiązania typowe dla wojska, marynarki i harcerstwa. Zazwyczaj wykonuje się je z poliestru czy nylonu. Jednym z chętniej wybieranych typów są hamaki turystyczne, które z jednej strony są wytrzymałe, z drugiej zaś lekkie i łatwe w transporcie. Dzięki odpowiedniemu hamakowi można stworzyć idealną oazę na świeżym powietrzu. 

korzystne oferty morele

Stojak na hamak – jak zrobić?

W ogrodzie, zwłaszcza świeżo założonym, nie zawsze ma się do dyspozycji odpowiednio grube drzewa, na dodatek w optymalnej od siebie odległości. W takich sytuacjach rozwiązaniem problemu jest stojak na hamak. Jest kilka metod, aby go samodzielnie wykonać. Jak zrobić stojak na hamak? Jednym ze sposobów jest umieszczenie w ziemi dwóch drewnianych słupków, zalanie ich betonem i wzmocnienie za pomocą kotew. Na pożądanej wysokości wystarczy umieścić metalowe haczyki, na których będą zaczepione końce liny. Zawsze można kupić gotowy hamak ogrodowy ze stelażem. Istnieje też kilka domowych rozwiązań, aby przygotować go samemu. Jak zrobić stelaż na hamak? W Internecie można znaleźć pomysł na stelaż do hamaka, wykonany z siedmiu kawałków drewna przy użyciu kantówki i śrub. 

Hamak ze stelażem – kiedy się przydaje?

Młodo zakładane ogrody, w których nie ma starych, dużych, mocnych nasadzeń, ale też wszelkiego typu loggie, balkony czy tarasy wcale nie wykluczają ustawienia na nich hamaka. W tym celu warto sięgnąć po sprytne i praktyczne rozwiązanie, jakim jest stelaż na hamak. Produkty tego typu są dostępne w sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych i sklepach internetowych. Hamak na stelażu dostarcza nie mniej komfortu niż jego odpowiednich zawieszony na linach na drzewie. 

Sprawdź też: Staycation, czyli wakacje w domu – jak najlepiej je spędzić?

Jak zrobić hamak ze sznurka – krok po kroku?

Te osoby, które są bardziej zaawansowane w pracach ręcznych, mogą pokusić się o samodzielne stworzenie miejsca do bujania. Jak zrobić hamak z makramy? 

Krok 1

Należy dobrać komponenty, w tym sznurki o długości około 3 metrów, dwie liny do zawieszenia hamaka, okrągłe listwy z drewna, haki do powieszenia i elektrowkrętarkę. 

Krok 2

Należy nawiercić obie listewki, pozostawiając równe odstępy. 

Krok 3

Przez jedną z drewnianych listew należy przewiesić 14 sznurków złożonych na pół, które są jednakowej długości. Dwa sznurki o podwójnym paśmie należy spleść ze sobą, tworząc makramę. Dobrze jest zapoznać się w Internecie z dostępnymi opcjami splotów, aby wybrać ten, który będzie najprostszy bądź najodpowiedniejszy do danego projektu. Sznurki należy zapleść aż do uzyskania pożądanej długości hamaka. 

Krok 4

Teraz przyszła kolej na zawiązanie węzłów na końcach drewnianej listwy. Wystarczy przygotować miejsce w domu bądź na balkonie poprzez wywiercenie otworów i umieszczenie w nich haków. 

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.