1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak złożyć prześcieradło z gumką? Poradnik krok po kroku

Poradniki

12 miesięcy temu

Jak złożyć prześcieradło z gumką? Poradnik krok po kroku

Porządki domowe Wyposażenie
3
0
0
3
0

Jak złożyć prześcieradło z gumką? To zadanie potrafi być dość irytujące i męczące z racji na sposób, w jaki wykonano takie prześcieradło. Jak więc dobrze je złożyć i przechowywać?

Prześcieradła z gumką zyskały sporą popularność z racji na swoją konstrukcję. W ich wnętrzu wszyta jest specjalna, elastyczna gumka, która pozwala dokładnie nałożyć prześcieradło na materac. W ten sposób nie trzeba się martwić o to, że prześcieradło zaczyna spadać lub przesuwać się po terenie łóżka. Ten rodzaj pościeli ma jednak pewną wadę. W przeciwieństwie do prześcieradła bez gumki to w nią wyposażone trudniej złożyć. W takim razie jak dobrze złożyć prześcieradło z gumką?

Jak złożyć prześcieradło z gumką? Jakie są sposoby

Przechowywanie pościeli to jedna z najtrudniejszych kwestii, jeśli zdecydujemy się na prześcieradło z gumką. Jak złożyć je tak, by zajmowało jak najmniej miejsca, pozostało gładkie i wyglądało estetycznie? Istnieje kilka sposobów, z których można skorzystać.

jak złożyć prześcieradło z gumką
Źródło: hauteapplepie.com

Sprawdź też: Jak wybrać fotel bujany? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jedna z najpopularniejszych metod to oczywiście składanie prześcieradła z gumką w kostkę. Tak złożoną pościel da się łatwo przechowywać i to posiadając więcej niż jedno zapasowe prześcieradło. Inna metoda zakłada złożenie go w rulon. W taki sposób najczęściej kupujemy pościel w sklepach. Tak zwinięte prześcieradło zajmuje bardzo mało miejsce i może zostać utrzymane w dobrym stanie. 

Najprostszy sposób na to, jak złożyć prześcieradło z gumką

Najprostszy sposób, gdy nie wiesz, jak ładnie złożyć prześcieradło z gumką to ułożenie go w kostkę. Niezależnie od jego rozmiarów najpierw należy dokładnie rozłożyć je na płaskiej powierzchni i ułożyć spodem do góry. Oczywiście im większe, tym trudniej będzie je złożyć. Przykładem mogą być sporego rozmiaru prześcieradła z gumką 200×220. Następnie należy wziąć prześcieradło za dwa rogi znajdujące się na krótszym boku. Kolejny krok to włożenie ich pod rogi położone po przeciwnej stronie. Potem składamy w pół prześcieradło z obu stron i ostatecznie układamy w kostkę. Bardzo ważne jest, by podczas każdego z kroków uważać na ewentualne zagięcia powstające na powierzchni prześcieradła. 

składanie prześcieradła
Źródło: remodelista.com

Równie proste jest zwinięcie prześcieradła z gumką 160×200 w rulon. Najpierw konieczne jest nałożenie na siebie rogów położonych przy krótszym boku z obu stron. W ten sposób prześcieradło będzie w kształcie podłużnego prostokąta. Na tym etapie niektórzy zalecają delikatne przeprasowanie prześcieradła, dzięki czemu będzie się lepiej prezentować. Gdy mamy już tak przygotowane prześcieradło z gumką wystarczy je ciasno zrolować i przewiązać np. sznurkiem lub tasiemką. 

Eleganckie składanie prześcieradła z gumką krok po kroku

Wiedza dotycząca tego, jak złożyć prześcieradło w kostkę przyda się również w przypadku eleganckich odpowiedników. W ich wypadku warto jednak przyłożyć jeszcze większą uwagę do każdego z kroków podczas składania prześcieradła. W ten sposób będzie ono idealnie złożone. Trzeba jednak pamiętać, że na półce praktycznie każde prześcieradło z gumką 140×200 nie będzie wyglądać świetnie. Dlatego lepszym sposobem na przechowywanie jest trzymanie swoich prześcieradeł w ozdobnych workach z folii, czy też lnu. W ten sposób łatwiejsze będzie też wyciąganie poszczególnych prześcieradeł. 

Jak składać prześcieradła bez gumki?

Wiemy już, jak składać prześcieradła z gumką. Co jednak zrobić z mniej elastycznymi odpowiednikami? Tutaj sytuacja jest jeszcze prostsze. Zwyczajne prześcieradło bez gumki najlepiej dokładnie złożyć w kostkę. W tym celu wystarczy jedynie składać w pół każdą kolejną warstwę, dbając o to, by nie była pognieciona. Tak złożone prześcieradło może już trafić na półkę.

Jak przechowywać pościel?

Prześcieradła to zaledwie jedne z wielu elementów pościeli spotykanych w naszych domach. O każdy z nich, czyli różne kołdry, poduszki, czy poszewki na nie warto dbać. Jak to robić? Przede wszystkim poprzez odpowiednie przechowywanie. Pościel, z której korzystamy na co dzień, możemy przechowywać w kufrze pod łóżkiem, czy też w jednej z szaf lub szuflad. Nie trzeba wtedy silić się na trzymanie jej w specjalnym pokrowcu. 

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku pościeli zapasowej. Wszystkie komplety, z których w danym momencie nie korzystamy, powinny być przechowywane tak, by znajdowały się z dala od kurzu, czy wilgoci. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się pokrowce do przechowywania pościeli. W nich można wygodnie zmieścić zapasową pościel i oddzielić ją od kurzu, roztoczy, moli i innych niepożądanych warunków. Chcąc zaoszczędzić na miejscu, warto przemyśleć worki próżniowe, które znacząco zmniejszają objętość pościeli. 

przechowywanie pościeli
Źródło: bysophialee.com

Sprawdź też: Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Proste DIY

Same prześcieradła również warto przechowywać w dodatkowym opakowaniu. W przypadku zwyczajnych prześcieradeł bawełnianych z gumką bardzo dobrze sprawdzi się spory worek z folii. Niektóre tkaniny, które wykorzystywane są w produkcji bardziej eleganckiej pościeli, potrzebują jednak dostępu do powietrza. Wtedy lepiej sprawdzi się woreczek lniany. Dotyczy to również nieprzemakalnych prześcieradeł. 

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *