1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak ugotować parówki? Sposoby na parówy ze smakiem

Poradniki

2 miesiące temu

Jak ugotować parówki? Sposoby na parówy ze smakiem

Kulinaria
6
0
0
6
0

Wydawałoby się, że jest to proste zadanie, a jednak nie do końca. Jak ugotować parówki dobrze? Trzeba wykorzystać jeden z poniżej opisanych sposobów albo skorzystać z rady nie tylko parówkowego eksperta. Wspólnie przyjrzyjmy się gotowaniu parówek.

Jako naczelny parówkowy degustator mam sugestię dla wszystkich parówkożerców – zróbcie sobie czosndoga. Ale zanim przejdziemy do tak zaawansowanego przepisu, należy poznać podstawy parówkomakingu, a mianowicie jak ugotować parówki. Tylko prawdziwi pasjonaci kulinariów będą świadomi, że perfekcja w gotowaniu parówek to kwestia wieloletniej praktyki albo przeczytania naszego artykułu. O sposobach na to, jak można to zrobić i jakich błędów nie popełniać przeczytasz właśnie tutaj. Zapraszam do czytania, a w następstwie do skosztowania smakowitych parówek powstałych po wykorzystaniu naszych porad. Bon appétit!

Jak ugotować parówki?

Istnieje co najmniej kilka szkół tego, jak ugotować parówki. Każda mądrzejsza. Ale w ostateczności wybierz sposób, który względnie Tobie odpowiada. Jako że niezależnie od tego, jakie z poniższych rozwiązań wybierzesz, możesz liczyć na udany rezultat. Wtedy nie pozostanie nic innego, jak cieszyć się parówkami jako daniem z wybranymi sosami albo podstawą innego dania, np. hot-dogów.

morele.net_korzystne oferty

Na niewielkim ogniu

Przygotuj sobie parówki, a w następnej kolejności dobierz odpowiedniej do nich wielkości garnek tak, by po zalaniu ich chłodną wodą pozostały przykryte. Tak przygotowane parówki w garnku pozostaw na niewielkim ogniu do momentu, aż woda się zagotuje. Z tą chwilą zdejmij garnek z ognia, odczekaj od 3 do 5 minut i wyłóż parówki na talerz. Parówki są gotowe do zjedzenia.

Podgrzewając

Innym sposobem na to, jak ugotować parówki, jest wrzucenie ich do już gorącej wody. Tutaj ponownie, nie trzymając ich gotujących się dłużej niż przez 5 minut. Wielkiej różnicy względem poprzedniego rozwiązania nie ma, aczkolwiek warto wyjąć parówki z lodówki na kilkanaście minut przed podgrzewaniem ich w garnku z ciepłą wodą.

parówki pokrojone i przygotowane na naturalnej desce do krojenia z przyprawami czy jednym pomidorkiem
Parówki jak wszystko też trzeba odpowiednio przygotować przed

Na parze

Jeszcze innym, nawet bardziej ciekawym sposobem jest przygotowanie parówek na parze. W tym celu wystarczy odpowiedni garnek lub sitko, na którym spoczną nasze parówki, a pod nimi zostanie doprowadzona do wrzenia woda. To gwarant i doskonałego smaku, i zapachu. Podobnie wystarczy kilka minut na przygotowanie parówek w taki sposób.

Tak jak Makłowicz przykazał

Innego zdania jest ekspert Makłowicz, którego autorytetu trudno nie uznać. Jak ugotować parówki według Makłowicza? Najpierw należy nalać wody do garnka i doprowadzić tę wodę do wrzenia, kolejno zdjąć garnek z wodą z ognia i dopiero wrzucić do niego parówki. Trzeba pozostawić je w ugotowanej wodzie na kilka minut, ale nie dłużej niż pięć i wyłożyć parówki na talerz. Słyszeliście o tym? Próbowaliście?

Tych błędów przy gotowaniu parówek nie popełniaj

  • Zawsze czytaj instrukcję, jak ugotować parówki – opakowania parówek jak każde gotowe danie do przygotowania w domu mogą zawierać konkretną instrukcję ich przygotowania. Jeżeli taka jest, warto się nią zasugerować.
  • Pamiętaj o zdjęciu foliowych osłonek – chociaż nie wszystkie kupowane przez nas parówki mogą ją posiadać, zawsze sprawdź dwa razy, czy nie ma na nich osłonki i czy przypadkiem nie trafią one z tą osłonką do zagotowanej wody. Wszak osłonki nie są jadalne.
  • Nie przegotuj parówek – z prostej przyczyny: kupne parówki są już ugotowane. Co więcej, mogą posiadać w swoim składzie azotyn sodu. W przypadku intensywnej obróbki termicznej azotyny mogą przekształcić się w toksyczne nitrozaminy, które odpowiedzialne są m.in. za podwyższanie ryzyka zachorowania na raka.

Sprawdź też: Jak długo gotować grzyby? Oto co musisz wiedzieć

Czy można podgrzać parówki w mikrofali?

Nic nie stoi na przeszkodzie, ale zanim podgrzejesz parówki w mikrofali musisz zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze, lepiej tak przygotowane parówki spożywać sporadycznie, gdyż mogą być źródłem większej ilości cholesterolu. Po drugie, pamiętaj o tym, aby nie trzymać ich w mikrofali za długo. No i ostatecznie, przed włożeniem parówek do mikrofalówki dokonaj na nich nacięć, żeby nie popękały podczas podgrzewania.

Jakie parówki wybrać?

Najlepsze parówki to te, które przynajmniej w 80% są z mięsa. Najlepiej, aby nie zawierały mięsa oddzielanego mechanicznie – bo to między innymi ścięgna, chrząstki czy nawet kości i pazury. I tak naprawdę to właśnie mięso jest najważniejszym wyznacznikiem jakości kupowanych przez nas parówek. Im mniejsza zawartość tłuszczu i wypełniaczy, tym lepiej.

parówka w bułce tak zwany hot-dog polany ketchupem oraz musztardą w damskich rękach
Odpowiednia parówka stworzy najlepszego hot doga na świecie

Kilka przykładowych dań z parówkami w roli głównej

  • Hot dogi – klasyka gatunku. Danie ambitniejsze, gdy podłużne bułki postaramy się przygotować od zera sami. Później wystarczy włożyć do nich parówki, przykryć coleslawem i ulubionymi sosami.
  • Parówki w cieście francuskim – bardzo niewykluczone, że spotkałeś się z takimi już w piekarni supermarketu. Wystarczy, jak w tytule, ciasto francuskie, parówki i kilka plasterków żółtego sera.
  • Spaghetti z parówkami – należy jedynie przygotować spaghetti z sosem pomidorowym i natką pietruszki dla akcentu, a obok makaronu niech drugą główną rolę grają dobrej jakości parówki z szynki.

Sprawdź też: Jak zrobić hot doga? Domowy hot dog w łatwy sposób

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *