1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak często zmieniać pościel? Co ile warto to robić i dlaczego?

Poradniki

1 rok temu

Jak często zmieniać pościel? Co ile warto to robić i dlaczego?

Porządki domowe Sypialnia
9
1
0
9
1

Pytanie jak często zmieniać pościel nurtuje wiele osób. Na częstotliwość jej wymiany wpływa wiele czynników. Należy jednak pamiętać, że pościel jest miejscem, w którym rozwijają się roztocza, a także inne drobnoustroje, które mogą wywoływać podrażnienia skóry i inne przykre konsekwencje zdrowotne.

Pościel bezpośrednio dotyka naszej skóry. Dlatego też jej regularna wymiana jest konieczna, by uniknąć rozwoju alergii, egzemy skórnej czy innych przykrych dolegliwości. Zbyt rzadka wymiana pościeli sprawia, że zaburzona zostaje higiena snu, gdyż co noc śpimy w towarzystwie grzybów, roztoczy i bakterii. Jak prawidłowo dbać o pościel?

Jak często zmieniać pościel?

Co ile zmieniać pościel? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czynność tą powinno się wykonywać minimum raz na dwa tygodnie. Jednak niektórzy eksperci są zdania, że powinno się ją zmieniać nawet raz na tydzień. Częstotliwość zmiany pościeli uzależniona jest od wielu czynników. Zależy od aktywności w trakcie snu czy temperatury w pokoju. Pod wpływem naszego potu, osiadającego kurzu, w pościeli pojawiają się drobnoustroje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. O częste wymiany i pranie pościeli powinni szczególnie zadbać alergicy, osoby śpiące ze zwierzętami, a także osoby mające problemy z alergią skórną.

O regularne pranie pościeli należy zadbać zwłaszcza latem. W upalne dni bardziej się pocimy, co wpływa na to, że pościel szybciej staje się nieświeża i brudna. Częsta zmiana pościeli jest również konieczna w przypadku wystąpienia, niektórych chorób, na przykład owsicy.

Sprawdź też: Jak prać pościel w pralce? Porady na czystą i miękką pościel

Zmiana pościeli to jedno, ale należy również wiedzieć w ilu stopniach prać pościel, by pozbyć się drobnoustrojów. Warto sprawdzić zalecenia producenta. Pościel bawełnianą najlepiej prać w temperaturze 60 stopni, z dodatkiem odpowiednich detergentów. W 40 stopniach należy prać pościel wykonaną z delikatniejszych tkanin, takich jak: flanela czy satyna.

Dlaczego dobrze jest regularnie zmieniać pościel?

Zastanawiając się co ile powinno się wymieniać pościel, warto pamiętać, że robimy to w trosce o nasze zdrowie. Łóżko i pościel to siedlisko roztoczy, czyli małych drobnoustrojów, które żywią się ludzkim martwym naskórkiem. Ich rozwojowi sprzyja wilgoć i temperatura powyżej 20 stopni. Jednym słowem – pościel to doskonałe środowisko dla ich rozwoju. Roztocza nasilają objawy alergii, takie jak: katar, kaszel, duszności i problemy skórne. Mogą powodować także astmę i atopowe zapalenie skóry.

Częsta zmiana pościeli doskonale może wpływać na jakość snu

Warto pamiętać, że regularnej zmianie podlegają nie tylko poszewki i prześcieradła, ale również wypełnienie pościeli. Co prawda kołdry nie musimy wymieniać co roku, ale używanie jej przez kilka lat, nie jest bezpieczne dla zdrowia. Najbardziej optymalna będzie wymiana wypełnienia co dwa lata. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji spania w brudnej pościeli.

Konsekwencje rzadkiego zmieniania pościeli

Brak odpowiedniej higieny i zbyt rzadka wymiana pościeli, może powodować wiele problemów zdrowotnych. W prześcieradłach i poszewkach gromadzą się nasze martwe naskórki. Tam, gdzie pojawiają się komórki skóry, tam pojawiają się roztocza, które są odpowiedzialne za występowanie przewlekłego kaszlu, kataru czy problemów skórnych. W konsekwencji pojawiają się problemy zdrowotne takie jak: astma, katar alergiczny, a także egzema. To z kolei wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenie, często opartego na sterydach.

morele.net_korzystne oferty

Brudna pościel nie tylko jest niebezpieczna dla zdrowia, ale również brzydko pachnie i wygląda nieestetycznie. Spanie w takiej pościeli, może przyczynić się do zaburzenia jakości snu.

W jakich sytuacjach pościel wymaga częstszej zmiany i prania?

Jak wspomniano wyżej, pranie pościeli powinno odbywać się raz na dwa tygodnie. Jednak są sytuacje, które wymagają znacznie częstszej wymiany bielizny pościelowej. Pościel dla alergików, małych dzieci czy osób chorych powinna być częściej zmieniana. W okresie przeziębień częsta zmiana pościeli jest wymagana, by nie roznosić zarazków i bakterii. Częsta zmiana pościeli jest ważna w przypadku nastolatków, którzy wchodzą w okres dojrzewania i ich gruczoły łojowe wydzielają zbyt dużą ilość sebum. Raz na tydzień pościel powinna być zmieniana, jeśli w łóżku śpią z nami zwierzęta, nadmiernie się pocimy lub nie bierzemy prysznica przed snem.

Pluskwy w łóżku mogą być konsekwencją rzadkiej zmiany pościeli

Dbanie o higienę pościeli jest bardzo ważne w przypadku zdiagnozowania owsicy. Kiedy zmienić pościel po owsikach? Tu konieczne jest zmiana poszewek i piżamy codziennie. Rzeczy te należy od razu prać w temperaturze 60, a nawet 90 stopni. Przez cały czas trwania leczenia, pacjent powinien zakładać czystą i wyprasowaną piżamę oraz spać pod czystą pościelą.

Kiedy warto całkowicie wymienić pościel na nową?

Pościel ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Dlatego też regularna zmiana pościeli jest bardzo ważna. Czyste łóżko to klucz do zdrowego snu i dobrego samopoczucia. „Co ile prać pościel” i „w jakiej temperaturze prać pościel” to dwa pytania, na które warto znać odpowiedzi, by zachować odpowiednią higienę snu.

Sprawdź też: Jak zwalczyć pluskwy w materacu? Czy domowe sposoby na pluskwy są wystarczające?

Pranie pościeli, odpowiednie jej suszenie, prasowanie i przechowywanie sprawią, żę posłuży nam ona na długo. Jednak nie oszukujmy się – pościel nie jest wieczna i w pewnym momencie należy ją wymienić na nową. Najlepiej pościel wymieniać raz do roku.

Podobnie sprawa wygląda z wypełnieniem. Nawet najlepszej jakości kołdry i poduszki, o które regularnie dbamy nie są wieczne. Zwykle po dwóch-trzech latach powinny zostać wymienione na nowe. Warto też zwrócić uwagę na poszycie kołder i poduszek. Jeśli mają żółty kolor to znak, że należy je wymienić.

Jak często prać pościel? Tak często, jak jest to konieczne. Regularna wymiana pościeli to obowiązkowa czynność, w każdym domu. Spanie w czystej pościeli jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale również sprawia, że w trakcie snu naprawdę odpoczywamy.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak wyczyścić pralkę sodą. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu już dziś

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *