1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Gdzie wyrzucić filtr do wody? Przewodnik o wkładach i ich utylizacji

Poradniki

3 dni temu

Gdzie wyrzucić filtr do wody? Przewodnik o wkładach i ich utylizacji

Wyposażenie
2
0
0
2
0

Gdzie wyrzucić filtr do wody, który jest już nieprzydatny? Czy wiesz, gdzie powinien trafić? W tym przewodniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o utylizacji filtrów, segregacji odpadów oraz recyklingu. Dbaj o środowisko z tymi wskazówkami!

Filtr do wody jest nieodłącznym elementem wielu domów, pomagającym w uzyskaniu czystej i zdrowej wody. Niezależnie czy korzystasz z dzbanka filtrującego, filtra do butelki, czy saturatora, każdy filtr ma swoją żywotność i w końcu trzeba go pewnego dnia wyrzucić. Ale gdzie dokładnie powinna trafić zużyta sztuka? W tym artykule dowiesz się wszystkiego!

Gdzie wyrzucić filtr do wody?

Właściwe postępowanie z zużytymi filtrami do wody jest niezwykle ważne, aby chronić środowisko i efektywnie segregować odpady. Powinniśmy mieć to na uwadze za każdym razem, gdy zastanawiamy się, co zrobić ze zużytym egzemplarzem.

Każdy filtr składa się z kilku elementów, takich jak wkład filtrujący, obudowa oraz złoże filtracyjne zawierające węgiel aktywny. Po zużyciu każdy z tych elementów wymaga odpowiedniej utylizacji. Pierwsze co musisz zrobić, to rozdzielić go na poszczególne części. Wkłady z węglem aktywnym i innymi złożami traktuj jako odpady trudne, natomiast obudowy filtrów, które są zazwyczaj wykonane z plastiku, wrzucaj do pojemników na tworzywa sztuczne.

morele.net_korzystne oferty

Zużyte filtry natomiast najlepiej wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane lub specjalnych kontenerów na odpady trudne, jeśli są dostępne w Twojej okolicy. Warto wiedzieć, że niektóre marki, takie jak Brita czy Aquaphor, organizują zbiórki zużytych wkładów filtracyjnych, co ułatwia ich recykling. 

Pamiętaj, że prawidłowa utylizacja filtrów jest kluczowa dla ochrony środowiska. Postępuj zgodnie z lokalnymi przepisami oraz zaleceniami producenta, aby przyczynić się do zrównoważonego zarządzania odpadami. Dzięki temu nie tylko zadbasz o czystość swojej wody pitnej, ale także o zdrowie naszej planety!

Przy okazji – wiele osób zastanawia się, czy można pić wodę z kranu, bezpośrednio. Pochyliliśmy się nad tą kwestią w osobnym artykule.

Dlaczego warto rozciąć filtr przed wyrzuceniem?

Rozcinanie filtrów przed ich wyrzuceniem może wydawać się dodatkowym krokiem w procesie utylizacji, ale ma istotne znaczenie z kilku powodów, zarówno ekologicznych, jak i praktycznych. Oto one:

Ułatwienie recyklingu

Wiele filtrów do wody składa się z różnych materiałów, które można oddzielnie poddać recyklingowi. Na przykład, obudowy często wykonane są z plastiku, który można przetworzyć, podczas gdy wkłady filtrujące mogą zawierać aktywny węgiel lub inne substancje, które wymagają specjalnego traktowania. 

Zapobieganie zanieczyszczeniom

Filtry, zwłaszcza te używane do oczyszczania wody, mogą gromadzić zanieczyszczenia i patogeny z przefiltrowanej wody. Poprzez rozcięcie filtra przed wyrzuceniem, możemy zminimalizować ryzyko uwalniania zgromadzonych zanieczyszczeń do środowiska lub na wysypiskach śmieci.

Bezpieczeństwo

Rozcinanie filtrów może również zapobiec ich przypadkowemu ponownemu użyciu. Zużyte filtry, które nadal wyglądają na nienaruszone, mogą zostać nieprawidłowo zinterpretowane jako nadal funkcjonalne, co może prowadzić do użytkowania nieskutecznego filtra i jakościowo gorszej wody.

Wspieranie przepisów prawa

W niektórych regionach istnieją specyficzne wymogi dotyczące utylizacji filtrów, które mogą wymagać rozcięcia ich w celu usunięcia zawartości lub zapewnienia, że materiały nie zostaną użyte ponownie w niebezpieczny sposób. Dostosowanie się do lokalnych regulacji prawnych jest ważne dla zapewnienia, że postępujemy zgodnie z prawem i odpowiedzialnie pod względem środowiskowym.

Udoskonalenie procesu utylizacji

Rozcinanie filtrów może również pomóc w redukcji objętości odpadów, co jest korzystne zarówno dla użytkowników, jak i operatorów systemów gospodarki odpadami. W skrócie mniejsze elementy są łatwiejsze do transportowania i mogą być efektywniej przetwarzane przez instalacje recyklingowe.

Gdzie wyrzucić filtr do wody — filtr w dzbanku
Każdy filtr musi być cyklicznie wymieniany – co zrobić ze zużytym modelem?

Nie wiesz, jak segregować śmieci? Pozwól, że Ci to wyjaśnimy w naszym artykule. Przy okazji polecamy też wszystko, co związane jest z segregacją śmieci: kolory.

Jak rozciąć filtr do wody?

Jak już dobrze wiemy, rozcięcie filtru jest przydatne przy jego recyklingu, gdyż pozwala na oddzielenie różnych składników, które mogą być przetwarzane oddzielnie. Pytanie jednak, jak to zrobić? Oto krok po kroku, jak można bezpiecznie wykonać tę czynność:

 1. Przygotowanie narzędzi — przygotuj ostre narzędzie, które pozwoli ci precyzyjnie przeciąć obudowę filtra. Najlepiej sprawdzi się ostry nóż, piła do metalu lub nóż do tapet. Upewnij się, że narzędzie jest dobrze naostrzone, aby uniknąć postrzępionych krawędzi. 
 2. Zabezpieczenie miejsca pracy — przed przystąpieniem do cięcia, przygotuj bezpieczne miejsce pracy. Najlepiej wykonaj tę czynność na stabilnej, płaskiej powierzchni, która nie zostanie uszkodzona. Użyj np. starej deski jako podkładki. Załóż rękawice ochronne, aby zabezpieczyć swoje ręce przed przypadkowym skaleczeniem.
 3. Oznaczanie linii cięcia — oznacz miejsce, w którym zamierzasz przeciąć filtr. Idealnie byłoby przeciąć go na pół, aby łatwo dostać się do węgla aktywnego lub innych materiałów wewnątrz. Użyj markera, aby zaznaczyć linię cięcia.
 4. Przecinanie filtra — delikatnie przeciągnij ostrze wzdłuż zaznaczonej linii. Postępuj powoli, aby mieć pełną kontrolę nad cięciem i aby narzędzie nie ześlizgnęło się. Może być konieczne kilkukrotne przecięcie w tym samym miejscu, aby całkowicie przeciąć obudowę.
 5. Usunięcie wkładu — po przecięciu obudowy ostrożnie otwórz filtr, aby uzyskać dostęp do wnętrza. Wyjmij wkład filtrujący, który zwykle składa się z węgla aktywnego, żywic i innych materiałów. Te składniki powinny być następnie utylizowane zgodnie z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi recyklingu lub utylizacji specjalnych odpadów. 
 6. Recykling i utylizacja — obudowę plastikową i inne elementy, które da się zrecyklingować, odłóż do odpowiednich pojemników. Węgiel aktywny i inne materiały wymagające specjalnej utylizacji przekaż do odpowiednich miejsc, które zajmują się odpadami niebezpiecznymi lub trudnymi.
Gdzie wyrzucić filtr do wody — filtr w systemie filtracyjnym
Duże filtry w systemach filtracyjnych nie są wyjątkiem w przypadku konieczności wymiany

Jak często należy wymieniać filtry do wody?

Filtry do wody zużywają się jak każda normalna rzecz. Regularna ich wymiana jest zatem kluczowa dla zapewnienia wysokiej jakości wody pitnej oraz efektywnego działania systemów filtrujących. Poniżej znajdziesz zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany filtrów w różnych urządzeniach:

 • Dzbanki filtrujące — jeśli chodzi o filtr do wody w dzbankach, to powinien być wymieniany co 4-6 tygodni lub po przefiltrowaniu około 150-200 litrów wody. Regularna jego wymiana zapewnia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń oraz poprawę smaku wody.
 • Butelki filtrujące — jeśli chodzi natomiast o wkłady filtrujące w butelkach, to należy je wymieniać co 2-3 miesiące. Pamiętaj jednak, że częstotliwość wymiany może dużo zależeć od intensywności użytkowania!
 • Saturatory — filtry saturatorach, które zawierają węgiel aktywny, powinny być wymieniane co 6-8 tygodni. Warto, aby o to zadbać, żeby zapewnić świeżość i czystość wody gazowanej.
 • Systemy osmozy odwróconej — filtry w systemach osmozy odwróconej mają to do siebie, że mogą działać do 2 lat, jednak membrany osmotyczne powinny być sprawdzane co 6-12 miesięcy i wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Filtry węglowe — stosowane zarówno w dzbankach, butelkach, jak i systemach osmozy, należy wymieniać co 2-3 miesiące. Złoże węgla aktywnego traci swoje właściwości filtrujące z czasem, dlatego regularna wymiana jest konieczna.

Jak oszczędzać wodę? Mamy na to wiele sposobów – pozwolą one zaoszczędzić pieniądze oraz zadbać o środowisko.

Dzbanek filtrujący czy filtr do butelki?

Czy od zawsze zastanawiałeś się nad wyborem między dzbankiem filtrującym a filtrem do butelki? Jeśli tak, to czeka cię poniżej szczegółowa analiza obu opcji, w której będą wypisane ich zarówno zalety, jak i wady!

Dzbanek filtrujący

Zalety:

 • Większa pojemność — dzbanki filtrujące mogą przefiltrować większą ilość wody naraz, co jest idealne dla rodzin lub w sytuacjach, gdy potrzebujesz większej ilości czystej wody na raz.
 • Zmniejszenie kosztów — używanie dzbanka może być także kosztowo efektywne, jeśli regularnie pijesz wodę z kranu i chcesz ją oczyszczać z wapnia, chloru lub innych zanieczyszczeń. 
 • Łatwość użycia — wymaga tylko napełnienia wodą i odczekania, aż przefiltruje się przez wkład.

Wady:

 • Zajmuje więcej miejsca — zajmuje więcej miejsca w lodówce lub na blacie kuchennym
 • Konieczność regularnej wymiany filtrów — filtry muszą być regularnie wymieniane, co zwiększa dodatkowo koszty
Zbyt długo użytkowany filtr do wody
Bagatelizujesz konieczność wymiany filtra? Z czasem jakość filtrowane wody pogorszy się dramatycznie!

Filtr do butelki

Zalety:

 • Mobilność — filtry do butelek są idealne dla osób aktywnych, często podróżujących lub uprawiających sport
 • Łatwość użycia — są gotowe do użycia w każdym miejscu i czasie

Wady:

 • Mniejsza pojemność — mają znacznie mniejszą pojemność niż dzbanki, co może być niewystarczające dla niektórych użytkowników
 • Częstsza wymiana filtrów — ze względu na mniejszą pojemność, filtry w butelkach mogą wymagać częstszej wymiany niż w dzbankach

Gdzie wyrzucić filtr do wody? Choć odpowiedź może się wydawać prozaiczna, to zadanie jest znacznie bardziej wymagające. Teraz już wiesz, co należy zrobić z filtrem, którego przydatność spadła do zera.

Źródło zdjęć: Adobe STOCK

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *