Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Stylowa aranżacja: salon z jadalnią. Jak powinien wyglądać i jak go urządzić?

Wnętrza

1 rok temu

Stylowa aranżacja: salon z jadalnią. Jak powinien wyglądać i jak go urządzić?

Aranżacja Salon
6
0
0
6
0

Salon z jadalnią to rozwiązanie, które często stosuje się w małych mieszkaniach oraz domach. Jeżeli nie masz miejsca, by wydzielić osobne pomieszczenie, zadbaj o funkcjonalną aranżację pokoju dziennego. Jak urządzić taką przestrzeń? Odpowiadamy.

Salon z jadalnią – czy to w ogóle wygodne? 

Salon z jadalnią sprawdzi się w mniejszych przestrzeniach, w których trudno urządzić osobne pomieszczenie przeznaczone do przyjmowania gości czy spożywania posiłków. Takie połączenie jest wygodne i wiąże się z wieloma korzyściami. Jadalnia w salonie zapewni Ci więcej miejsca dla gości, a także umożliwi łączenie spędzania czasu przy stole z relaksem przy kominku, oglądaniem filmów czy wspólnym graniem na konsoli.

Jeżeli dobrze zaaranżujesz wnętrze, zyskasz nawet większą przestrzeń, unikając popularnych ścian działowych. Dzięki temu salon z jadalnią zapewni wygodną komunikację pomiędzy domownikami, a także umożliwi wybór dowolnej strefy wypoczynku bez rezygnacji z towarzystwa innych osób. Bez wątpienia takie rozwiązanie jest wygodne, a nawet ułatwia organizację życia rodzinnego. Najważniejszy okazuje się jednak dobry plan, podpowiadamy więc  jak urządzić jadalnię w salonie.

salon z jadalnią z elementami glamour
Wydzielenie w salonie części jadalnianej pozwoli domownikom na częstsze spędzanie czasu wolnego razem

Można również wprowadzić otwartą przestrzeń, wydzielając jedynie strefy: wypoczynkową, jadalną oraz kuchenną. Taka aranżacja pozwoli na wspólne spędzanie czasu nawet podczas gotowania. Dodatkowo sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Salon z kuchnią i jadalnią umożliwiają przygotowywanie posiłków, kontrolując poczynania pociech.

Jak umeblować salon z jadalnią? 

Aranżacja salonu z jadalnią powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana, bo ułatwi to codzienne funkcjonowanie w tej przestrzeni. Zadbaj o to, by meble dopełniały się i tworzyły spójną całość. Aby zaaranżować elegancki salon z jadalnią, musisz zwrócić uwagę na ułożeniu poszczególnych elementów wyposażenia. Meble z obu tych stref mogą być ułożone po linii okręgu. Dzięki temu zyskasz efekt naturalnego przejścia z części wypoczynkowej do jadalnej.

Jeżeli masz do dyspozycji niewiele miejsca, wydziel strefę wypoczynkową, stawiając sofę tyłem do stołu. Przemyśl jednak dobrze aranżacje salonu z jadalnią. Gdy ułożysz kanapę przodem lub bokiem zyskasz dodatkowe miejsce dla gości. Gdzie ustawić stół, gdy zdecydujesz się na salon połączony z jadalnią?

salon z jadalnią przy oknie
Kanapa ustawiona tyłem do stołu bardzo wyraźnie oddzieli część jadalnianą od salonu

Zaleca się, by stół znajdował się 80 cm od ścian, co pozwoli na wygodne korzystanie z mebla. Pamiętaj, że każda osoba powinna dysponować przestrzenią o wymiarach 30 × 60 cm. Warto postawić stół jak najbliżej kuchni, a jednocześnie w pobliżu okna. Dzięki temu zyskasz dostęp do naturalnego światła, a podawanie posiłków nie stanie się wyzwaniem pod kątem logistycznym.

Jak oświetlić salon z jadalnią?

Jak stworzyć jasny salon z jadalnią? Oświetlenie i odpowiednie rozmieszczenie lamp są w tym przypadku bardzo ważne. Postaw na połączenie trzech rozwiązań: ogólnego, kierunkowego i dekoracyjnego. W centralnym punkcie powinna znaleźć się lampa sufitowa na przykład żyrandol, plafon czy lampa wisząca z możliwością regulacji długości. Na ścianach umieść dodatkowe kinkiety. Jeżeli zależy Ci, by Twój salon z jadalnią zyskał na wyjątkowości, postaw na grę światłem z pomocą lampy podłogowej lub stołowej.

Jak powinien wyglądać mały salon z jadalnią? Co powinno się tam znaleźć?

Mały salon z jadalnią wymaga szczególnego podejścia ze względu na ograniczoną przestrzeń. W strefie wypoczynkowej warto umieścić narożnik lub kanapę, stolik kawowy czy szafkę RTV. W jadalni powinien pojawić się wygodny stół oraz krzesła. Jeżeli do dyspozycji masz niewielkie pomieszczenie, zwróć uwagę na praktyczne aspekty. Zrezygnuj z krzeseł i umieść wygodną ławeczkę czy narożnik. 

Sprawdź też: Urządzamy szary salon. Jak zaaranżować pokój dzienny w szarościach? Z jakimi barwami go połączyć?

Pamiętaj, że w przypadku małego salonu z jadalnią bardzo ważne jest, by nie była to przestrzeń zbyt zagracona i mniej znaczy więcej. Postaw na wielofunkcyjne meble. Dodatkowo wprowadź akcesoria, które pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni na przykład: lustro czy trójwymiarowe tapety. 

Nowoczesny salon z jadalnią – inspiracje 

Już wiesz, jak urządzić mały salon ze stołem. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na kolory oraz materiały wprowadzonych mebli. Aby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku, zobacz, jak inni urządzili swój nowoczesny salon z jadalnią. Inspiracje pomogą Ci w znalezieniu konkretnych produktów i pomysłów. Sprawdź różne aranżacje, także te na naszej stronie.

Sprawdź też: Jak urządzić modny salon w stylu nowoczesnym? Gotowe aranżacje, inspiracje i porady wnętrzarskie

stylowy salon z jadalnią
Nowoczesny salon z jadalnią – a może właśnie tak powinien wyglądać w Twoim mieszkaniu?

Nowoczesne salony z jadalnią to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Taka przestrzeń może być praktyczna i funkcjonalna, ale musisz zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Jeżeli dysponujesz dużym pomieszczeniem, nie musisz rezygnować ze stref wypoczynku takich jak: kącik do czytania czy miejsce gier i zabaw. Pamiętaj, zawsze warto zapoznać się z aranżacjami podobnych wnętrz.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.