1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wygląda kolor jaśminowy? Jak zaaranżować jaśminowy we wnętrzu oraz z jakimi innymi barwami go łączyć?

Poradniki

2 lata temu

Jak wygląda kolor jaśminowy? Jak zaaranżować jaśminowy we wnętrzu oraz z jakimi innymi barwami go łączyć?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
4
0
0
4
0

Jaśmin to miękka, subtelna barwa. Czy wiesz, jak wygląda kolor jaśminowy? Dowiesz się z naszego artykułu!

Kolor jaśminowy — charakterystyka

Jak wygląda kolor jaśminowy? To barwa liści niektórych roślin (jak właśnie jaśmin): jest bardzo bladą odmianą zieleni, można też porównać go do zielonkawego beżu. Ponieważ to naturalna barwa, ma działanie uspokajające i może stanowić neutralne tło dla bardziej wyrazistych detali. 

Kolor jaśminowy
Kolor jaśminowy we wnętrzu | Źródło: sniezka.pl

W jakich stylach wnętrz powinien się znaleźć kolor jaśminowy?

Ta pastelowa wersja zielonego jest nieco subtelniejsza i mniej intensywna niż popularny oliwkowy czy wojskowy khaki. Dzięki swojej delikatności stwarza duże możliwości aranżacyjne i pasuje do wielu stylów.

Styl rustykalny 

Kolor jaśminowy ma dwie wielkie zalety przy nawiązujących do prostych motywów i surowych materiałów w rustykalnych aranżacjach. Po pierwsze, jako naturalny kolor, jaśmin doskonale pasuje do miękkich i słodkich kwiatowych odcieni. Szczególnie dobrze współgra z barwami pośrednimi jak pomarańczowy czy morski. Drugą zaletą jest jego bladość – sprawia ona, że jaśminowy kolor stanowi znakomite tło dla mocnych akcentów – ziemistych brązów czy szarości.

Styl klasyczny

Wyważony i stonowany jaśmin — kolor zielonkawej szarości — to bardzo dobry wybór do wnętrz w klasycznym stylu angielskim. W tym wypadku jego siłą będzie osobna, ale dopełniająca barwa stanowiąca jego przeciwieństwo pod wieloma względami. Jaki to kolor? Jaśminowy to łagodna, blada, mało intensywna zieleń – zatem doskonale kontrastuje z ciemnymi odcieniami pomarańczowego, czyli jasnymi brązami. Jaśminowe ściany to idealne tło dla wyrazistych, drewnianych mebli i akcesoriów — to one będą stanowić centralny punkt wnętrza.

Styl boho

Ze względu na jasny, przywołujący na myśl naturę odcień, jaśminowy kolor to idealne rozwiązanie do wnętrz w artystycznym stylu boho. Znakomicie będą się od niego odcinały mocne barwy podstawowe jak jasna kanarkowa żółć czy wyrazisty szafir lub lazur. Jaśmin możesz uzupełnić także miękkimi barwami ziemi, idealnymi do hipisowskiej stylizacji, jak zgaszona lawenda czy śliwka albo oliwkowy i cynamon. Dotyczy to też ciepłych tekstur drewna.

Sprawdź też: Kolor oliwkowy: na ścianach czy w dodatkach? Pomysły na aranżacje wnętrz z modnym odcieniem oliwkowym

Z jakimi barwami łączyć kolor jaśminowy? 

Szary

Szarości to dość problematyczny kolor, gdy chce się go połączyć z już i tak bladym, chłodnym jaśminem. Zestawiony z lekkimi, jasnymi odcieniami szarego, kolor jaśminowy stanie się nieciekawy i przytłaczający. Jednak już metaliczne szarości, intensywny kolor srebra czy ciemny grafit to intrygujące propozycje. Jaśminowy kolor farby na ścianach w kuchni czy łazience będzie pięknie komponował się z ciemnymi urządzeniami w odcieniu lśniącego, metalicznego srebra!

Biały

Blady jaśmin może również nieco blaknąć w połączeniu z innymi odcieniami złamanej bieli, jak beż czy écru, co skutkuje nieładnymi, szaroburymi przygnębiającymi połączeniami. Jednak mocna czysta biała barwa w połączeniu z nieco bardziej intensywnym odcieniem koloru jaśminowego, bliższym pistacji, może stanowić piękne połączenie, idealne do sypialni. To lekka i efektowna stylizacja, która z pewnością pomoże Ci się zrelaksować. 

Brązowy

Ciepłe brązy przechodzące w pomarańczowy czy żółty to idealna barwa dopełniająca do delikatnej, pastelowej zieleni. Kolory drewna dodadzą ciepła neutralnej, pasywnej barwie. Kolor jaśminowy jest jasny, tworzy zatem wrażenie otwartej przestrzeni, dzięki czemu duże brązowe plamy mebli nie zdominują pomieszczenia. Oczywiście, brąz to nie tylko tekstury desek – możesz ozdobić ściany w jaśminowym kolorze mocnymi czekoladowymi akcentami albo zestawić jaśmin z industrialną ciemną cegłą.

Zielony

Mocne rodzaje zieleni sparowane z lekkim, pastelowym jaśminem pozwolą Ci stworzyć naprawdę piękną monochromatyczną paletę. Jaśminowy kolor posłuży za piękne tło bardziej intensywnych odcieni, nawiązujących do przyrody. Soczyste warianty jak szmaragd mogą nadać wnętrzu bardziej egzotyczny styl rodem z lasu deszczowego – a blady jaśmin je rozjaśni, zapewniając harmonijny kontrast.

Jaśminowe meble kuchenne

Oczywiście ściany i tło to nie jedyne zastosowanie, do którego nadaje się kolor jaśminowy. Meble kuchenne w tym odcieniu również tworzą spójny i atrakcyjny wizualnie zestaw. Możesz zdecydować się na blaty w miękkim, zielonkawym odcieniu i zestawić je z bielą frontów, choć równie popularną wizją jest cała zabudowa w barwie złamanej zielenią bieli. Inną popularną opcją jest też zestawienie jasnozielonych frontów z mocnymi, ciemnymi plamami barw.

Jaśminowy kolor z pewnością pomoże Ci w stworzeniu jasnego i przestronnego wnętrza. Możesz wzmocnić jego naturalny urok dzięki nawiązującym do przyrody akcentom jak rośliny domowe albo drewniane meble i dodatki. Kolor jaśminowy pasuje do wielu jasnych i intensywnych barw, trzeba jednak uważać, by nie sparować go z wieloma odcieniami szarości czy złamanej bieli. Jeśli wykorzystasz go odpowiednio, stanie się symbolem relaksu.

Źródło obrazka głównego: homenish.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.