1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Kolor kobaltowy we wnętrzach – jaki to kolor i z czym go zestawiać?

Wnętrza

2 lata temu

Kolor kobaltowy we wnętrzach – jaki to kolor i z czym go zestawiać?

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
19
1
0
19
1

Kolor kobaltowy ponownie wraca na salony. Jak możemy wpasować go do wystroju mieszkania? W jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej? Sprawdź najciekawsze informacje na temat tej wyjątkowej barwy.

Co wiemy o kolorze kobaltowym?

Kolor kobaltowy to intensywny odcień niebieskiego. Składa się w większości z właśnie tej barwy oraz odrobiny czerwieni. Jednak w przeciwieństwie do często mylonego z nim szafirowego, nie wpada w fiolety. Kobalt jest oczywiście barwą chłodną, bywa także określany jako jeden z ciemniejszych odcieni niebieskiego.

Swoją nazwę kolor zaczerpnął od pierwiastka zwanego kobaltem, już w starożytności używanego do wytwarzania barwników. Te zaś wykorzystywano w rozmaitych celach, od pigmentacji farb malarskich aż po barwienie szyb okiennych. Otrzymywany w ten sposób kolor ceniony był za swoje nasycenie oraz to, jak długo utrzymywał się bez blaknięcia.

kolor kobaltowy

Jak odbierana jest barwa kobaltowa?

Kolor kobaltowy kojarzyć się może na przykład z burzowym niebem lub głębinami oceanu. Inna popularna interpretacja tej barwy wiąże ją ze szlachetnością i ekskluzywnością, mogącymi się równać królewskiej purpurze. Wywołuje wrażenie niezwykle eleganckiego, lecz jednocześnie dość spokojnego i harmonijnego. Jeszcze innym przywodzi na myśl tajemnice, pilnie strzeżone sekrety, kojarzy się z niedostępnością i skrytością.

Sprawdź też: Fuksja we wnętrzach. Fuksja (kolor) – z czym łączyć, do jakiego stylu pasuje?

W trendach wnętrzarskich kobaltowy jest jednak kolorem na wskroś przebojowym. Jako niezwykle intensywna, charakterystyczna i oryginalna barwa, często gra on pierwsze skrzypce w aranżacji pomieszczenia, nawet w tych zestawieniach, w których jest zaledwie akcentem. Dopasowanie tak silnej barwy do wnętrza mieszkania bez wrażenia wizualnego przytłoczenia przestrzeni nie jest prostym zadaniem. Nie znaczy to jednak, że niemożliwym.

Z czym łączyć kolor kobaltowy?

Kobaltowe wnętrze total look to obecnie rzadkość. Nic w tym dziwnego – tak mocny i ciemny odcień niebieskiego zdecydowanie nie należy do kolorów uniwersalnych. Znacznie łatwiej operować nim, gdy w jego towarzystwie znajdują się również odcienie innych barw. Do których z nich pasuje kobalt? Z czym łączyć go, by otrzymać estetyczny efekt?

Kobaltowy kolor w duecie z klasyczną bielą

Współczesne trendy w aranżacjach zdają się kochać kontrasty. Połączenia bieli z tym odcieniem niebieskiego to propozycje ponadczasowe i prawie zawsze trafione. Jak to działa? Biel to idealne tło elementów w kolorze kobaltowym – jednocześnie podkreśla jego nasycenie i stanowi dlań efektowną przeciwwagę. Zwykle to ona w aranżacjach pojawia się w roli głównej. Tak zaprezentowane kolory sprawiają, że kobaltowy nie dominuje on w pomieszczeniu, a klasyczna biel zostaje wzbogacona o charakterystyczny, nieszablonowy akcent.

Kolor kobaltowy z bielą

Jeśli nie chcesz ograniczać się wyłącznie do dwóch barw, możesz postawić na połączenie bieli, kobaltowego i czerni. Tak zaaranżowane otoczenie okaże się stylową kompozycją, o ile oczywiście zadba się o zrównoważenie kolorów. Warto też pamiętać, że w takim miejscu to kobaltowe elementy będą zapewne skupiać największą uwagę.

Eksplozja kolorów z kobaltowym akcentem

Ciekawą kompozycję stanowią elementy kobaltowe w połączeniu z innym wyrazistym kolorem, na przykład malinowym lub fuksją. Takie odważne zestawienie to wręcz gotowy przepis na wnętrze nowoczesne i niezwykle artystyczne. Dzięki dobrze dobranej kombinacji odcieni mamy szansę stworzyć pomieszczenie, w którym zaprezentują się one w sposób harmonijny, nawet pomimo ewidentnego kontrastu. Do tak urządzonego pokoju warto włączyć tło lub akcenty jaśniejszych barw – w przeciwnym wypadku pomieszczenie może wydawać się zbyt ciemne.

Harmonijna kompozycja i kolor kobaltowy

Swoistym kompromisem pomiędzy łączeniem kobaltowego z barwami podstawowymi a krzykliwymi, równie nasyconymi co on kolorami, może być kompozycja z neutralnym beżem, szarością lub łagodnym, pastelowym odcieniem żółtego (takim jak odcień piaskowy). Takie zestawienie świetnie zadziała na elementy otoczenia w tym wyrazistym niebieskim odcieniu – zyskają one nie tylko dodatki w innym ciekawym kolorze, ale i solidną przeciwwagę dla swojej intensywności.

Sprawdź też : Kolor turkusowy we wnętrzach. Jaki to kolor, jak go łączyć i do jakich wnętrz pasuje?

Podobnie jak w przypadku każdej zabawy kolorami, także i tu warto zachować pewien umiar i wyczucie stylu. Istotna jest proporcja, warto więc kontrolować aranżowanie pomieszczenia na bieżąco, by móc wczas wychwycić moment, w którym odcienie niebieskiego zaczynają dominować nad pozostałymi pozycjami w palecie barw.

We wnętrzach w jakim stylu kolor kobaltowy sprawdzi się najlepiej? Kilka propozycji aranżacji

Kobalt świetnie pasuje do każdego wnętrza, w którym znajdzie się miejsce na odrobinę kolorystycznego szaleństwa. Urządzając pomieszczenia w tym odcieniu niebieskiego, warto jednak pamiętać, że nie należy on do jasnych, a co za tym idzie, może optycznie zmniejszać pokój. Ściany w kolorze kobaltu nie odbijają światła tak dobrze jak w przypadku innych barw. Tak pomalowane wnętrze będzie dość ciemne, jeśli nie zadbamy o doświetlenie go.

Nie tylko niebieski– kobaltowe dodatki w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny nie lubi nudy– jest pełen różnych zaskakujących kombinacji kolorystycznych, faktur i kształtów. W postaci dodatków zaczerpniętych z różnych pozornie niepasujących do siebie stylów urozmaica przewodni motyw aranżacji w sposób odważny, lecz gustowny. Wyrazisty kobalt sprawdzi się więc w tych wersjach eklektycznych wnętrz, w które pragniemy włączyć intensywny akcent barwny.

kobaltowe dodatki
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Możemy na przykład wprowadzić kobalt we wnętrza skandynawskie. Będzie to wymagać pewnej ostrożności– dość ciemny odcień niebieskiego może łatwo zdominować biel, jeśli będzie go za dużo. Bezpieczny sposób na kobaltową nutkę w takiej aranżacji to na przykład prosta poduszka lub narzuta na łóżko w tym kolorze. Warto zadbać, by były one wykonane z naturalnych materiałów.

Moc kobaltowych akcentów a styl śródziemnomorski

Kobalt świetnie pasuje do stylu śródziemnomorskiego. Przywodzi na myśl morski krajobraz oraz architekturę znaną z greckich wybrzeży. Możesz włączyć go w otoczenie złożone z ciepłych kolorów, takich jak brązy, beże czy piaskowe odcienie żółtego. Świetnie skomponuje się z takimi materiałami jak cegła czy drewno.

Styl śródziemnomorski
Źródło: maxfliz.pl

W tym przypadku możesz postawić na mocniejsze akcenty – kobalt może trafić na jedną ze ścian, zostać wprowadzony w postaci zwiewnych zasłon okiennych lub ornamentów na tradycyjnej śródziemnomorskiej ceramice.

Kobalt w nowoczesnym wydaniu

Kobaltowy możesz włączyć także w przestrzenie nowoczesne, designerskie i pełne nieszablonowych połączeń kolorystycznych. W zależności od preferencji, postaw na kontrast (uzupełniając go czernią i bielą) lub na ciekawą kompozycję z innymi barwami, takimi jak brąz, błękit czy odcienie żółtego.

Tu nie musisz ograniczać się do dodatków. Kobaltowa ściana wraz z częścią innych akcesoriów o tej barwie spisze się znakomicie w tej aranżacji. Jeśli chcesz uczynić z tego koloru dominujący akcent w przestrzeni, możesz wprowadzić go za pomocą jednego z mebli, na przykład fotela lub stołu. Pamiętaj tylko o stworzeniu dla kobaltu odpowiedniego tła, na przykład malując ściany na biało lub szaro.

Kobalt w nowoczesnym wydaniu
Źródło: ladnydom.pl

Kobaltowy niczym bumerang wraca do aranżacyjnych trendów. Chętnie wprowadza się go w nowe odsłony popularnych stylów i nie stroni od niego nawet w tych, które zwykle nie mają wiele do czynienia z tym kolorem. Z pewnością więc możemy się spodziewać, że kobaltowy jeszcze nie raz zaskoczy nas swoją szlachetnością i wdziękiem.

kody rabatowe morele
19
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *