Wnętrza

29.10.2021 08:30

Kolor indygo: jaka to barwa i do czego pasuje? Pomysły na wnętrza z modnym odcieniem indygo

Aranżacja Styl we wnętrzach
11
1
1
3 lata temu
Kolor indygo: jaka to barwa i do czego pasuje? Pomysły na wnętrza z modnym odcieniem indygo
11
1
1
11
1

Kolor indygo to szlachetność i efektowność, dlatego od lat interesuje on dekoratorów wnętrz. Odpowiadamy, jaki to jest kolor indygo? Jakie wnętrza do niego pasują? Oraz co zrobić, by aranżacja bazująca na barwie indygo zachwycała.

Indygo: jaki to kolor? Czym się wyróżnia?

Jaki to jest kolor indygo? Jest głęboki i przyciągający uwagę, balansujący między niebieskim a fioletowym. Barwnik indygo znany był już w czasach starożytnych. Używano go na terenach współczesnego Peru w roku 4000 p.n.e. Nazwa indygo słusznie może kojarzyć się z Indiami – miała oznaczać luksusowy „niebieski barwnik z Indii”. Barwnik ten faktycznie sprowadzano z Półwyspu Indyjskiego i rozprowadzano do Grecji i Rzymu. Izaak Newton zaś za siódmą barwę tęczy uznał właśnie kolor indygo. Definicja barwy wciąż jednak budzi wątpliwości. Trudno rozróżnić go na tle różnych innych odcieni niebieskich. Często mylony jest z kolorem granatowym lub kobaltem. Nierzadko określany jest także jako ultramaryna. Co jednak wyróżnia tę barwę?

Kolor indygo od granatu różni intensywna barwa ciemnoniebieska, mocniejsza od granatowego. Ten kojarzony jest z tradycyjnym odcieniem, przy czym indygo reprezentuje sobą eklektyzm i nowoczesność. Kobaltowy to zaś modny, bardziej nasycony od indygo kolor błękitu. Co ważne, indygo wpada przy tym w wyraźny fiolet. Jego kolor i tony mają duże znaczenie w psychologii i uznawany jest za najlepszy do medytacji. Wnętrzom dodaje zaś szlachetności, mistyki i tajemnicy. Pasuje przy tym do wielu innych kolorów, co potrafi stworzyć ponadczasowe i nowoczesne aranżacje.

kolor indygo
Barwnik indygo

Do jakich stylów wnętrz pasuje kolor indygo?

Kolor niebieski indygo, znany od starożytności jako barwnik do tkanin, do dziś z wykorzystywany jest w modzie. Największe sukcesy zdobywa jednak w dekoracji i wystroju wnętrz. Indygo to elektryzujący, pociągający kolor, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go nie tylko w salonach, ale i w sypialniach, kuchniach czy pokojach dziecięcych. Łatwo łączyć go z innymi kolorami. Co więcej, według specjalistów kolor ten potrafi działać na człowieka uspokajająco, dlatego nawet duża ilość błękitu indygo nie przytłoczy wnętrza. Do jakich stylów wnętrzarskich najlepiej wykorzystać barwę indygo?

Styl hampton

Przez swoją intensywną barwę niebieską indygo idealnie wpisuje się w założenia stylu hampton. Co to za styl? To inspiracja luksusowymi nadmorskimi kurortami, wakacyjnymi rezydencjami, reprezentatywnymi domami na plaży na Long Island. Jak go uzyskać? Podstawą stylu hampton jest morska paleta barw, drewno, złoto i naturalne szlachetne materiały, takie jak len czy mosiądz. Na ścianach świetnie więc odnajdą się delikatne błękity, biele, które skontrastować można z wyrazistym indygo. Choć paleta hampton jest delikatna, stonowana, idealnym dopełnieniem są dodatki w intensywniejszych kolorach, takie jak właśnie indygo czy granat.

Sprawdź też: Kolor czerwony we wnętrzach — jak go wykorzystać? Jakie kolory pasują do czerwonego? Odkryj najmodniejsze odcienie czerwieni w aranżacjach

Reklama

Styl marynistyczny

Styl marynistyczny i hampton to dwa style inspirowane morzem. Czym jednak różni się marina we wnętrzach od powyższego? Hampton to aranż zdecydowanie bardziej elegancki, podczas gdy marynistyczny nawiązuje do rejsów, morza i kultury rybackiej. Dzięki takiej aranżacji dom będzie kojarzył Ci się z szumem fal, morską bryzą i śpiewem mew. Absolutnym must have są tu elementy i atrybuty marynistyczne, takie jak liny, wiosła, kotwice czy tkaniny oraz materiały w charakterystyczne marynarskie pasy. Podobnie jak w stylu hampton, wyraziste indygo będzie idealnie dopełniać delikatność błękitów i jasnego drewna. Paleta kolorów ma przywodzić na myśl kolor oceanu, morza, nieba oraz chmur.

Styl skandynawski

Kwintesencją stylu skandynawskiego jest minimalizm, prostota, funkcjonalność, ale także zadbanie o przytulny nastrój. Głównymi wyznacznikami jest jasna, optycznie powiększająca wnętrza kolorystyka, umiar w dekoracjach i pragmatyczne wykorzystanie wyposażenia, wykorzystanie naturalnych materiałów oraz hand made. W którym miejscu odnajdzie się tu kolor niebieskiego indygo?

Choć ulubionymi kolorami Skandynawów są biele, beże, écru, równie chętnie wykorzystują oni odcienie błękitów. Ważne jednak, by intensywność koloru nie zaburzała ładu i harmonii otoczenia. Aranżacje w stylu skandynawskim nie są jednak sterylnie białe i ascetyczne. Niezbędnym dopełnieniem są dodatki o wyraźnych kolorach, takich jak np. indygo. Urządzając pokój w tym stylu, nie bój się kontrastować jasnych ścian z ciemnoniebieską kanapą lub fotelem. Możesz także śmiało dodać akcent kolorystyczny na ściany, malując jedną z nich w kolorze elektryzującego indygo. Taki zabieg skutecznie ociepli wnętrze i sprawi, że będzie sprawiało wrażenie bardziej komfortowego.

Style pasujące do ciemnoniebieskiego
Barwa indygo wpasuje się w wiele różnych stylów wnętrzarskich

Styl eklektyczny

Styl eklektyczny pozwala domownikom puścić wodzę fantazji, a to za sprawą braku jakichkolwiek granic. Nie oznacza to jednak, że wnętrza muszą być chaotyczne – w stylu eklektycznym chodzi o świadome i umiejętne łączenie kilku stylów, wzorów, form i barw. Oryginalny eklektyzm szczególnie nie lubi ograniczeń barwnych – możesz więc bawić się jasnymi beżami, bielą i dodać do zestawu pomarańcz, turkus oraz indygo. Indygo, jako pełna dramatyzmu barwa, będzie stylowym kontrapunktem w przestrzeni łączącej klasyczną elegancję, minimalistyczną dekoracyjność ze stylem vintage.

Z jakimi kolorami łączyć indygo?

Kolor indygo daje wiele możliwości, jeśli chodzi o kolorystyczne zestawienia. Możesz łączyć ze sobą analogiczne barwy lub tworzyć ożywcze kolorystyczne kontrasty. Dowiedz się, z jakimi barwami indygo prezentuje się najlepiej:

Beż

Idealny kolor do zestawień z indygo. Zmiękcza intensywność ciemnoniebieskiej barwy, ale i jest jej idealnym podkreśleniem. Takie zestawienie kolorystyczne z powodzeniem wpasowuje się w założenia minimalistycznego stylu skandynawskiego. Pomoże także stworzyć przytulny nastrój.

Sprawdź też: Jak zaaranżować żółty salon, aby wyglądał spójnie i harmonijnie? Poznaj sprawdzone połączenia kolorystyczne i inspiracje z użyciem tej barwy

Biel

Uniwersalny kolor, który można bezpiecznie zestawić z każdą intensywną barwą, aby uniknąć wrażenia przytłoczenia. Białe ściany zdyscyplinują intensywne indygo oraz wyraźnie wyeksponują ciemniejszą barwę. Sprawdzą się więc najlepiej, jeśli chcesz podkreślić charakterystyczny mebel w barwie indygo.

Szary

Kolor szary sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz wyciszyć oddziaływanie energicznego indygo. Nie będzie to kontrast tak rzucający się w oczy i dynamiczny, jak biel i ciemny niebieski. W tym przypadku przejście między barwami będzie zdecydowanie łagodniejsze.

Musztardowy

Indygo z żółcieniami to bardzo oryginalne i nowoczesne połączenie. Dla fanów odważnych aranżacji, którzy nie chcą tłumić i zagłuszać indygo neutralnymi barwami, idealną propozycją będzie musztardowy. To modne zestawienie będzie przywodzić na myśl jesienną stylistykę.

Indygo

Jak wprowadzić niebieski kolor indygo do aranżacji?

Indygo to wyrazisty, intrygujący kolor, jednak umiejętne wykorzystanie go nie powinno przytłoczyć. Jedynie w pomieszczeniach bez okien lub słabo oświetlonych odradza się nadmierne jego stosowanie. Jak wprowadzić tę barwę do wnętrz, aby idealnie współgrał z resztą wystroju? Poznaj inspiracje z indygo w roli głównej.

Ściany w kolorze indygo

Kolor farby Indygo może być nie tylko dobry dla estetyki wnętrz, ale i dla psychiki domowników. Psycholodzy zajmujący się badaniami nad kolorami i ich wpływem na człowieka uważają, że indygo pobudza kreatywność, oddziałuje na motywację, stymuluje pracę mózgu. Ściany w tym kolorze świetnie sprawdzą się więc w salonie, w biurze czy w domowym gabinecie. W różnych kulturach indygo uważane jest za kolor boskości, duchowości, intuicji oraz oświecenia. Aura, jaką daje intensywny niebieski odcień, ma szanse wspaniale oddziaływać na domowników. Może wyciszyć i uspokoić, a także zainspirować do działania. Oprócz tego indygo to idealny odcień bazowy dla ścian. W mniejszych pomieszczeniach zaleca się zestawić go z jaśniejszymi odcieniami. Oprócz tego jednak nie ma zastrzeżeń, a kolor ten odnajdzie się w każdym pomieszczeniu.

Sprawdź też: Jaki to kolor: navy blue. Do jakich wnętrz go użyć?

Niebieskie meble indygo

Jak prezentuje się wyposażenie w kolorze ciemnoniebieskiego indygo? Choć meble prezentują się naprawdę efektownie, popularność zyskały dopiero niedawno – wcześniej były rzadko spotykane we wnętrzach. Obecnie jednak odkrywa się ich potencjał. Najpopularniejsze są sofy i fotele, które od razu przyciągają wzrok. Rzadziej indygo gości w kuchni, jednak to nie powód, by nie zdecydować się na tego typu wyposażenie. Niespotykane szerzej szafki kuchenne mogą stanowić o wyjątkowości Twojego domu. Krzesła z obiciem indygo to także elegancki i gustowny mebel idealny do jadalni. Meble w barwie indygo najlepiej prezentują się na tle jasnych ścian – podkreślają je i wydobywają z nich intensywną hipnotyzującą barwę. Odradza się jednak stosowanie tego koloru na tle ciemnych ścian – efekt mógłby być zbyt przytłaczający, a meble nie będą odpowiednio wyeksponowane.

Dodatki i akcesoria w odcieniu indygo

Salon to miejsce, w którym domownicy lubią twórcze stylistyczne eksperymenty. Jednym z ważniejszych miejsc jest kanapa, na której można położyć się po ciężkim dniu w pracy. Idealnie jest udekorować ją stylowymi poduszkami i innymi tekstyliami w kolorze indygo. Pościel i koce możesz z powodzeniem wykorzystać także w sypialni. Bardzo ciekawy efekt stworzy rama na obraz w kolorze ciemnoniebieskim. Można w niej zamknąć minimalistyczny plakat, który będzie dekorował jasną, najlepiej beżową ścianę.

Efektowne wnętrze - kolor indygo
Źródło: impressiveinteriordesign.com

Chcąc nadać wnętrzu nieco orientalizmu, postaw na wazony na kwiaty cięte, misy na owoce w marokańskie wzory, które ozdobią stolik kawowy. Ornamentyka Maroko lubi wykorzystywać kolory granatowy lub indygo. Przyozdabiają one także w ciekawy sposób zasłony bądź dywany zdobiące jasną podłogę. Dywan w geometryczne kształty zaś nada ekstrawagancji Twoim czterem kątom. Nie zapomnij także o indygo w nowoczesnej łazience, które stało się hitem ostatnich lat. Płytki w kolorach indygo pięknie prezentują się w łazienkowej scenerii.

Nie należy bać się intensywnych barw we wnętrzarstwie – fachowe i przemyślane ich wykorzystanie potrafi stworzyć oryginalny oraz ożywczy efekt. Szerokie zastosowanie indygo, nawet w subtelnych i wyciszających wnętrzach, to dowód na to, że wszystko zależy od dobrych proporcji i wyczucia. Serdecznie polecamy zastosowanie tej intensywnej mistycznej barwy, żeby nadać wnętrzu elegancji i głębi.

Źródło obrazu głównego: treehouse.co

11
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Podoba mi się kolor indygo, jego połączenie z jasnym drewnem i bielą oraz rozbicie błękitem. Tak styl skandynawski też lubię i ciepła biel.ale i tytanową, czysta. Drewno wszędzie, ono ociepla, łagodzi i pachnie lasem. Oddychać przestrzenią i światłem. Marokanskie ażury błękitne, białe czy właśnie indygo, po prostu piękne. I do tego akcent kolorystyczny czyli nagietki w różnych odcieniach. I już mogę zaszyć się z książką przy kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *