1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Koc z alpaki – czyli wyrób z wełny alpaki. Jaka w dotyku jest wełna z alpaki, jakie ma właściwości i jak obchodzić się z takim kocem?

Wnętrza

5 dni temu

Koc z alpaki – czyli wyrób z wełny alpaki. Jaka w dotyku jest wełna z alpaki, jakie ma właściwości i jak obchodzić się z takim kocem?

Wyposażenie
5
0
0
5
0

Koc z alpaki to produkt, w którym większość zakochuje się od pierwszego użycia. Niestety, jak na wyrób luksusowy przystało, to wydatek rzędu kilkuset złotych. Pewnie się zastanawiasz: czy warto go kupić? Jak potem o niego dbać? Odpowiadamy!

Koc z alpaki – jaką ma strukturę?

Koc z wełny alpaki jest miękki, lekki i nieco śliski w dotyku. Niektórzy skarżą się, że trochę „gryzie”, jeśli jednak kupisz koc z odpowiedniego włókna, na pewno nie zauważysz tego problemu. Wełna z alpaki będzie się różnić strukturą ze względu na gatunek, z którego się ją pozyskuje oraz grubość włókien.

 • Gatunki: Wełna z alpaki Huacaya jest najpopularniejsza i przypomina w dotyku wełnę z merynosów. To włókna puszyste, elastyczne i wytrzymałe. Dużo rzadsze alpaki Suri dają włókna niezwykle miękkie, cienkie i jedwabiste (przypominające kaszmir). Najbardziej luksusowa i jednocześnie najdroższa jest wełna z dziko żyjącej wikunii andyjskiej (1 kg kosztuje 10 000 euro!).
 • Grubość: Im cieńsze włókna, tym bardziej miękki będzie wykonany z nich koc wełniany. Jeśli to dla Ciebie ważne, celuj w materiał, który ma mniej niż 22 mikronów.
Wełna z alpaki jest idealnym materiałem na koce i swetry dla osób z delikatną skórą.
Koce z wełny alpak są uznawane za luksusowe – jeden dotyk i zrozumiesz dlaczego.

Ponieważ jedno z najcenniejszych i najdelikatniejszych włókien na świecie to właśnie wełna z alpaki, cena wykonanego z niej koca może przekroczyć nawet 1000 zł! Zwierzęta te są strzyżone tylko raz w roku, a z zebranych włókien można zrobić ubrania (np. czapkę lub płaszcz), kołdrę czy koc. Alpaka może dać rocznie od ok. 2,5 kg do 5 kg wełny, ale zależy to od różnych czynników, takich jak np. tempo wzrostu włosa.

Czy koc z alpaki jest ciepły?

Koc wełniany z alpaki jest cieplejszy od kocy z wełny owczej! Dlaczego? Wełna alpak na całej długości włókien ma kieszonki powietrzne, które odpowiadają za jej wyjątkowe właściwości termoizolacyjne i termoregulacyjne. Poza tym świetnie odprowadza wilgoć.

Jakie inne właściwości mają koce wełniane z alpaki?

Oprócz tego, że koce wełniane z alpaki świetnie grzeją, mają wiele innych, cennych właściwości. Oto najważniejsze z nich:

 • dużo większa trwałość niż w przypadku wełny owiec,
 • hipoalergiczność (nie zawiera lanoliny, często odpowiedzialnej za reakcje alergiczne),
 • lekkość,
 • odporność na zabrudzenia.

Poza tym koc z wełny z alpaki mało się elektryzuje i nie gniecie, a także nie jest łatwopalny. Włókna alpacze można również łączyć z innymi naturalnymi materiałami, chociażby z moherem, wełną owczą, jedwabiem, co pozwala na uzyskanie koca o pożądanych właściwościach (np. bardziej elastycznego niż z czystej alpaki).

Naturalnym środowiskiem alpak są wysokie partie Andów, jednak łatwo przystosowują się do nowych warunków.
Generalnie, alpaki są bardzo przyjazne wobec ludzi. | Źródło: bertoni.com

Jak prać koc z alpaki?

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się wyjątkowymi cechami koca z alpaki, musisz odpowiednio o niego dbać. Na szczęście ten produkt nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na co dzień wystarczy go porządnie wywietrzyć oraz przechowywać w chłodnych i suchych miejscach dobrze zabezpieczonych przed molami ubraniowymi.

A jak prać koc z alpaki? Najlepiej:

 • ręcznie (albo w pralce z trybem do prania wełny i koniecznie bez wirowania),
 • w zimnej wodzie,
 • z użyciem delikatnych detergentów (np. szamponu dla dzieci).

Oczywiście zamiast głowić się nad tym, jak wyprać koc wełniany z alpaki, możesz go oddać do pralni chemicznej. Pamiętaj też o odpowiednim suszeniu koca! Nie wieszaj go na sznurku ani nie używaj suszarki. Mokry koc rozłóż na płasko na ręczniku, który wchłonie nadmiar wody.

Koc z alpaki to produkt luksusowy. Oferuje wyjątkową miękkość, lekkość oraz przyjemne ciepło. Rozłożony na kanapie lub fotelu dodaje wnętrzu szlachetności i zaprasza do relaksu albo drzemki. Jego cena jest wysoka, ale… Nikt się mu nie oprze!

Wełna z młodych alpak jest najdroższa gdyż jest bardzo miękka.
Wełna alpak jest jedną z najdelikatniejszych tkanin ze względu na grubość włosia – około 22 mikrony.

Sprawdź też: Rolety plisowane – dlaczego warto je wybrać? Czym różnią się od tradycyjnych rolet? Odpowiadamy!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.