1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Styl prowansalski we wnętrzach – co to jest? Jak urządzić mieszkanie lub dom w stylu prowansalskim?

Trendy

3 lata temu

Styl prowansalski we wnętrzach – co to jest? Jak urządzić mieszkanie lub dom w stylu prowansalskim?

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
17
0
0
17
0

Każdy rok przynosi zmiany w trendach designu wnętrz. W 2021 łatwo zaobserwować powrót do stylu prowansalskiego, inspirowanego śródziemnomorską Prowansją. Salony, kuchnie, sypialnie i znajdujące się w nich meble – styl prowansalski może dodać im wyjątkowego uroku.

Styl prowansalski – podstawowa charakterystyka

Projektowanie wnętrz w omawianym stylu nie jest niczym nowym. Prowansja, czyli górzysta kraina położona na południu Francji, jest inspiracją dla artystów (przede wszystkim malarzy) od setek lat. Była muzą takich twórców jak choćby Vincent van Gogh czy Pablo Picasso, szczególnie silne piętno odciskając na nurcie impresjonizmu. Współcześni projektanci wnętrz czerpią z niej w podobny sposób, przede wszystkim w kontekście kolorystyki oraz ogólnej nastrojowości pomieszczeń.

Styl prowansalski - pokój gościnny
Styl prowansalski w krótkich słowach? Dużo bieli i motywów „wiejskich”

Aby zrozumieć genezę stylu prowansalskiego, trzeba zwrócić się w kierunku odwiecznego, naturalnego piękna – prowansalskiej roślinności oraz ukształtowania terenu. Dominującym elementem roślinności tego regionu jest tzw. krzew garig charakteryzujący się wyjątkowo bogatą szatą kolorystyczną. Odnajdziemy w nim nuty delikatnej czerwieni, różu czy fioletu. Warto pamiętać, że na obszar Prowansji przypada znaczna część francuskich Alp, co wzbogaca obserwowaną paletę kolorystyczną o biel z najróżniejszymi odcieniami szarości.

Styl prowansalski charakteryzuje się zatem pewną lekkością, dominacją nieco pastelowych, przyjemnych dla oczu kolorów. Jest nieofensywny i bardzo subtelny, wywodzi się z estetyki niskiej zabudowy małych, rolniczych wiosek. Tutaj pojawia się kolejna cecha omawianego stylu, czyli zamiłowanie do drewna oraz ręcznie wykonanych mebli wzorowanych na estetyce Francji minionych lat. Jest on zatem swoistą próbą odtworzenia krajobrazu pochodzącego z południowej, nadmorskiej części tego kraju.

Jak urządzić mieszkanie lub dom w stylu prowansalskim? 7 podstawowych elementów stylu prowansalskiego

W związku z tym, że główna inspiracja stylu prowansalskiego wywodzi się z terenów wiejskich, jego cechy charakterystyczne całkowicie odpowiadają wręcz stereotypowemu wyobrażeniu o małych francuskich miasteczkach. Można go z łatwością ujrzeć w wielu klasycznych filmach, takich jak To Catch a Thief Alfreda Hitchcocka (1955) czy Et Dieu crea la Femme Rogera Vadima. Z obserwacji można łatwo wywnioskować, że styl prowansalski w salonie i innych pomieszczeniach wyróżnia się łatwymi do zastosowania rozwiązaniami.

Zapoznaj się z ofertą leżaków ogrodowych – bogaty wybór

Dobre doświetlenie salonu

Okna to tylko część sztuki oświetlania pomieszczeń. Zauważalna część tego efektu wywoływana jest przez zastosowanie jasnych kolorów farb (zbliżonych do bieli, a także jasnych odcieni pastelowych, np. fioletu). Dzięki temu salon, nawet wieczorami, będzie tętnił życiem i pozytywną energią.

Wykorzystanie materiałów naturalnych w salonie i sypialni

Styl prowansalski lubi drewno, które można odnaleźć przede wszystkim na podłodze w postaci parkietu lub nawet tradycyjnych, większych desek podłogowych, a także w meblach pomalowanych na jasne kolory. Zauważalny nacisk kładziony jest również na ceramiczne naczynia czy niesyntetyczne tkaniny.

Drobne akcenty vintage w kuchni

Warto pamiętać, że omawiany styl nie może czerpać z ogólnikowo rozumianego vintage’u – z pewnością nie będą do niego pasować np. elementy industrialne czy retrofuturyzm. Vintage w kontekście Prowansji polega na delikatnych elementach rustykalnych, najczęściej w jasnej kolorystyce. Mowa tu np. o małych, tradycyjnych zegarach ściennych, świecznikach czy nawiązujących do przeszłości designach lamp podłogowych.

Dekoracje roślinne w całym domu

Odwzorowanie roślinności pojawia się zarówno w postaci wzoru tapet czy niewielkich akcentów namalowanych na ścianach, jak i sporej liczbie roślin doniczkowych powszechnie spotykanych w Prowansji. Świetnie sprawdzi się w tym celu lawenda lub mięta.

Styl prowansalski - sypialnia
Sypialnia w stylu prowansalskim

Świece zapachowe w sypialni lub przedpokoju

Poszczególne palety zapachowe świec opracowane zostały specjalnie z myślą o stylu prowansalskim, imitując naturalny aromat kwiatów, łąk, lawendy i innej naturalnej roślinności. Mogą stanowić idealne tło do odpoczynku w sypialni, a także znakomity akcent już w przedpokoju. Wszyscy zaproszeni goście będą mogli cieszyć się urzekającą paletą przyjemnych, słodkich zapachów.

Generalne odejście od minimalizmu w całym domu

Pomieszczenia urządzone w stylu prowansalskim dosłownie tętnią życiem, a projektanci nie obawiają się umieszczania w nich dużej ilości drobnych mebli, gustownego zdobnictwa czy dekoracji ściennych (obrazów, świeczników czy małych lampek). Estetyka Prowansji nie wywodzi się ze skromności, lecz z naturalnego bogactwa palety kolorystycznej oraz elementów ozdobnych.

Sprawdź: Styl hampton we wnętrzach – co to jest i jak urządzić wnętrze w stylu hamptons?

Eksponowanie drewnianej zabudowy w salonie

Drewniane stropy oraz wszelkich zasadniczych elementów architektury wykonane z materiałów naturalnych to naturalny element stylu prowansalskiego. Nie potrzebuje redukcjonistycznej, hotelowej sterylności, lecz domowego ciepła.

Kolory wnętrz w stylu prowansalskim

Oglądając filmy, których akcja jest osadzona w malowniczej Prowansji, nietrudno zauważyć silne przywiązanie projektantów wnętrz do jasnych odcieni kolorystycznych. Podstawowym budulcem każdej prowansalskiej palety barw jest biel — i to najczęściej nieśnieżnobiała. Popularne wybory to np. kość słoniowa, drobne domieszki eleganckiej szarzyzny lub odcienie kremowe i beżowe. Istotna jest przede wszystkim delikatność. Kolory wnętrz w stylu prowansalskim powinny koić, zapraszać do odpoczynku, roztaczać przytulną, domową atmosferę.

Z delikatnością powyższej palety świetnie idą w parze nieco bardziej wyraziste kolory, np. odwołujące się do prowansalskiej szaty roślinnej (np. lawenda, znajdująca swoje odzwierciedlenie w wielu odcieniach fioletu). Warto pamiętać, że takie ściany świetnie sprawdzą się przy jasnej, drewnianej podłodze oraz stolarce drzwiowej i okiennej. W polskich warunkach niektóre elementy stylu prowansalskiego są trudne do zrealizowania (np. specyficzny kształt okien), jednak projektanci mają ogromne pole do popisu na innych polach – np. kolorystyki ścian czy, co równie ważne, mebli.

Styl prowansalski – meble i dodatki

Nietrudno się domyślić, że umeblowanie wnętrza w stylu prowansalskim powinno dobrze komponować się z opisaną powyżej kolorystyką wnętrza. Najczęstszym wyborem są meble z nieco ciemniejszych tkanin niż ściany, dzięki którym tworzy się wrażenie subtelnego, nienarzucającego się kontrastu. Alternatywą, np. przy ścianach okraszonych odcieniami beżu lub koloru kremowego, jest wybór mebli całkowicie śnieżnobiałych, co również tworzy harmonijne rozgraniczenie pomiędzy tłem a wyposażeniem pomieszczeń.

Istotny w tym kontekście, podobnie jak w przypadku podłóg czy stropów, jest nacisk na drewno. Popularne obecnie meble składające się ze stali i szkła, najczęściej utrzymane w stylu industrialnym lub loftowym, zupełnie nie sprawdzą się przy zagospodarowaniu wnętrza w stylu prowansalskim. W odmienny sposób korzysta on z przestrzeni, nie dążąc do minimalizacji zajmowanego przezeń miejsca. Dzięki temu tworzy się wrażenie bogatego, zróżnicowanego wnętrza mimo zastosowania względnie niewielkiej palety kolorystycznej.

Projektując wnętrze w tej estetyce, nie można zapomnieć o odpowiednio skomponowanych dodatkach. Prowansja charakteryzuje się (do pewnego stopnia) swoistą rustykalnością elementów wystroju. Warto zdecydować się zatem na białe, ozdobne oprawki do zdjęć, drobne oświetlenie ścienne czy wzorzyste klosze na lampy sufitowe. Mimo przywiązania do drewnianych stołów i krzeseł częstym wyborem jest również zastosowanie śnieżnobiałych obrusów stołowych z subtelnym, niezbyt długim haftem.

Zobacz: Styl industrialny – wnętrza, cechy stylu, mieszkania industrialne. Wszystko o stylu industrialnym

Jak pomalować meble na styl prowansalski?

Często spotykanym hobby jest zabawa w domowego stolarza, czyli w tym przypadku malowanie mebli na styl prowansalski. Podstawą takiej czynności jest tzw. patynowanie, czyli celowe postarzanie zastanej faktury drewna, np. krzeseł kuchennych, stołów i stolików, a także szafek nocnych. Czynność tę należy rozpocząć od oczyszczenia mebla z zabrudzeń, potraktowania go papierem ściernym, a następnie pokrycia go odpowiednim podkładem, określoną liczbą warstw farby oraz specjalnego białego oraz bezbarwnego wosku.

Efektem tych czynności są meble utrzymane w szeroko rozumianym stylu vintage, pasującym jednocześnie do wnętrz w estetyce prowansalskiej. Warto pamiętać, że obrobione w ten sposób meble trzeba raz na jakiś czas pokryć warstwą wspomnianego powyżej bezbarwnego wosku, dzięki czemu unikniemy przetarć oraz zużycia warstwy farby. W ten sposób uzyskamy meble, które satysfakcjonują podwójnie – nie tylko ze względu na znakomitą stylistykę, lecz także z uwagi na własny wkład pracy manualnej.

Styl prowansalski 2021 – najmodniejsze inspiracje z Instagrama

Dowodem na wzrastającą popularność tego stylu jest stale powiększająca się liczba projektów oraz realizacji z jego wykorzystaniem. Pojawia się on nie tylko w biurach stricte projektowych, lecz także np. sklepach meblowych. Trend ten został „podłapany” również przez renomowane firmy produkujące sprzęt AGD, np. SMEG. Nie oznacza to jednak, że kilka lat temu był on niepopularny – stanowi istotny odsetek wszystkich realizowanych projektów. Przykładem mogą być posty nawet sprzed kilku lat, które prezentują świetnie zrealizowany styl prowansalski.

Najbliższe lata z pewnością przyniosą jeszcze większe rozsławienie omawianego stylu. Na jego zastosowanie decydują się nawet niektóre lokale, odważnie prezentując własne pomysły na prowansalską elewację. Kto powiedział, że pomysły te nie sprawdzą się również w przestrzeniach otwartych? Powstające obecnie projekty wskazują na to, że czeka go bogata przyszłość pełna najbardziej twórczych przeobrażeń. Pozostaje tylko czekać na jego popularyzację również w Polsce – czerpanie jak najwięcej z malowniczych, śródziemnomorskich krain na pewno będzie tworzyło niepowtarzalny klimat.

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *