1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Najdroższa porcelana w Polsce i na świecie – jak rozpoznać?

Trendy

1 rok temu

Najdroższa porcelana w Polsce i na świecie – jak rozpoznać?

Dekoracja wnętrz
9
4
4
9
4

Najwyższej klasy i najcenniejsza porcelana przykuwa swoim wyglądem i nieskazitelnością. Jaka jest najdroższa porcelana świata i gdzie produkowana jest w Polsce?

Szykowne zastawy i naczynia stanowią ozdobę każdego domu. Najczęściej wykorzystywane są tylko i wyłącznie podczas wyjątkowych okazji, choć niektórzy wolą korzystać z nich raczej jako ozdoby niż w formie czegoś użytkowego. Niezależnie jednak od sposobu używania nie ma wątpliwości, że zarówno stara porcelana, jak i współczesne wyroby najwyższej jakości są w stanie cieszyć oko – piękny design, artystyczne zdobienia oraz zmyślne kształty to najistotniejsze kwestie, na które zwraca się uwagę.

Jaka jest jednak najdroższa porcelana na świecie? Cóż, nad tą kwestią można byłoby się rozwodzić naprawdę długo, lecz my postaramy się zrobić to w sposób zwięzły. Zapraszamy więc na podróż do świata luksusowej porcelany.

Najdroższa porcelana w Polsce

Polska jest naprawdę sporym ośrodkiem, jeżeli chodzi o produkcję naczyń z tego materiału. Polska porcelana jest ceniona na całym świecie, a w naszym kraju nadal działa wiele fabryk porcelany, w których produkowane są wyroby najwyższej jakości. Nie sposób pominąć na przykład zakładów Ceramika Bolesławiec, które są bodaj najsłynniejszymi zakładami w naszym kraju. Miasto to zresztą traktuje takie wyroby jako swoją wizytówkę, co pokazuje zresztą fakt, że rokrocznie w Bolesławcu odbywa się Święto Ceramiki i Porcelany. Warto jednak wspomnieć również o porcelanie z Chodzieży, Porcelanie Ćmielów czy Porcelanie Kristoff.

Porcelana bywa bardzo cenna
Cena za porcelanę może być bardzo wysoka

Jaka jest jednak najdroższa porcelana w Polsce? Cóż, jej historia wykracza daleko poza porcelanę z PRL-u, która również obecnie jest naprawdę droga w zakupie. Jest to bowiem tak zwany serwis łabędzi – zastawa składająca się z aż 2200 elementów, która zdobiona jest sylwetkami tychże ptaków, a także innymi motywami wodnymi. Wykonana jest ona z saskiej porcelany, czyli z początków XVIII wieku, gdy na tronie polskim znajdował się August II Mocny. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 100 elementów z tej zastawy, które znajdują się zarówno w muzeach, jak i u prywatnych kolekcjonerów. Jak cenna jest ta zastawa? Wystarczy tylko wspomnieć fakt, że sama patera z tej zastawy kilkanaście lat temu została sprzedana za aż 37 000 złotych. Dzisiaj cena ta byłaby zdecydowanie wyższa.

Najdroższa porcelana świata

Oczywiście nie oznacza to, że w tylko w Polsce jesteśmy w stanie znaleźć porcelanowych maniaków. W skali globalnej możemy natrafić na jeszcze droższe zastawy czy pojedyncze elementy, które nieraz są w stanie osiągać wręcz absurdalne wartości. Uważa się, że najdroższa porcelana świata to chińska porcelana – wykonana z niebywałą pieczołowitością oraz z zadbaniem o najdrobniejsze detale. 

Sprawdź też: Jaka jest najbardziej poszukiwana porcelana? Poznaj sygnatury

Potwierdzać to może fakt, że to właśnie niepozorna czarka została sprzedana w 2014 roku za aż 112 milionów złotych. Pochodzi ona jeszcze z XV wieku i została stworzona dla samego cesarza Państwa Środka. Z tą historią wiąże się jednak pewna kontrowersja. Kupiec, czyli Liu Yiqian, zdecydował się opublikować w Internecie zdjęcie, na którym pije z owej czarki herbatę. Fotografia wywołała oburzenie wielu osób w obliczu ogromnych rozwarstwień majątkowych w Państwie Środka. Jak zresztą możecie się domyślić, Yiqian jest multimilionerem, a po publikacji zdjęcia zaczęto mieć do niego pretensje o to, że właśnie w taki sposób dysponuje swoimi finansami. Znawcy porcelany oburzyli się również o to, że takie korzystanie z tak wiekowego naczynia może doprowadzić do jego bezpowrotnego uszkodzenia.

Gdzie kupić starą porcelanę?

Wiemy już co nieco o starych kolekcjach porcelany, jednak jak najlepiej się w nie zaopatrzyć? Jeżeli nie mamy budżetu na najdroższe zastawy, możemy poszukać ofert na portalach internetowych, takich jak Allegro czy OLX. Jeżeli jednak w głowie mamy chęć kupienia naprawdę luksusowych produktów, domy aukcyjne z pewnością będą miały dla nas coś do zaoferowania.

Sygnatury polskiej porcelany

Kupno odpowiedniej porcelany, która rzeczywiście będzie mogła poświadczyć się oryginalnością, wcale może nie być takie proste – szczególnie jeżeli kupujemy produkty na przykład przez Internet. Jakie są więc sygnatury polskiej porcelany, by mieć absolutną pewność, że produkt czy zastawa przez nas kupowane pochodzą od uznanej polskiej marki? W Internecie szybko będziemy w stanie sprawdzić (choćby w formie przyjemnych dla oka grafik), jakimi oznaczeniami posługują się konkretne fabryki, co mocno pomoże nam sprawdzić autentyczność danego zbioru.

morele.net_korzystne oferty

Jak rozpoznać oryginalną porcelanę?

Rozpoznanie oryginalnej porcelany wyłącznie za pomocą wzroku wcale nie jest proste. Jak więc sprawdzić, czy nie mamy do czynienia chociażby z fajansem? Możemy na przykład wykonać próbę atramentu i puścić jego kroplę na naczynie. Jeżeli będziemy w stanie zmyć z niego atrament – z pewnością jest to porcelana. Prawdziwa porcelana będzie również w stanie przepuszczać w ciemności światło, na przykład latarki. Taka próba także będzie świetna, by sprawdzić autentyczność danego wyrobu pod kątem wykorzystanego materiału.

9
4

Podziel się:

Komentarze (4)

Ceramika Bolesławiecka to nie porcelana tylko kiepska kamionka, proszę jej nie mylić i porównywać z porcelaną !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *