1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Jaka jest najbardziej poszukiwana porcelana? Poznaj sygnatury

Trendy

1 rok temu

Jaka jest najbardziej poszukiwana porcelana? Poznaj sygnatury

Dekoracja wnętrz
4
1
5
4
1

Najbardziej poszukiwana porcelana ma nie tylko wartość historyczną, ale również sentymentalną. Dowiedz się, co oznaczają sygnatury polskiej porcelany i jak stworzyć najwspanialszą kolekcję.

Porcelana jest nazywana białym złotem. Najcenniejsze kolekcje osiągają zawrotne sumy. O wartości porcelany decydują nie tylko walory wizualne i historyczne, ale również jej sygnatura. Każdy egzemplarz ma unikalne oznaczenie, po którym można poznać, jak bardzo porcelana jest wartościowo.

Czym jest sygnatura na porcelanie?

Sygnatura porcelany, czyli nic innego jak jej oznaczenie wskazujące na konkretną wartość i przynależność do manufaktury, to bardzo ważny aspekt dla kolekcjonerów. Najstarsze sygnatury, które przetrwały do dziś, pochodzą z Chin z XIV wieku. To właśnie Chińczycy w VII wieku zaczęli wytwarzać porcelanę i rozpoczęli system jej oznaczania. Wszystkie wyroby na podstawie miały godło władcy.

Wzory na porcelanie są przeróżne
Na porcelanie można podziwiać przeróżne wzory

Od XVIII wieku porcelana dostępna jest również na Starym Kontynencie. Europejczycy także stosowali system podpisywania naczyń, choć początkowo wyłącznie w celach ewidencyjnych. Na najstarszych europejskich filiżankach i innych naczyniach widnieją wyłącznie litery i cyfry. Kiedy manufaktury zaczęły się rozwijać, rozpoczęły umieszczanie na swoich dziełach znaków firmowych. Obecnie można się z nimi zapoznać w spisach logotypów marek.

Jakie formy przyjmuje sygnatura na porcelanie?

Najstarsze sygnatury stosowane w Chinach miały formę godła władcy, ponieważ produkcja porcelany podlegała cesarskiemu dworowi. Europejczycy przyjęli za system oznaczania litery, cyfry oraz małe grafiki. Każdy zakład produkujący porcelanę mógł stosować kilka sygnatur przez cały okres swojej działalności.

Dla przykładu, porcelana miśnieńska na początku była oznaczana smokiem miśnieńskim, później stosowano skrzyżowane miecze połączone z literami KPM. Po pewnym czasie pozostawiono wyłącznie mecze.

Sprawdź też: Polska porcelana: ranking marek tworzących jakościową zastawę

Okres stosowania danej sygnatury pozwala wyznaczyć, jak dawno porcelana powstała. Innymi sposobami znakowania porcelany są:

·         skróty,

·         nazwy miejscowości manufaktury,

·         nazwiska właścicieli manufaktury.

Najbardziej poszukiwana porcelana – przykłady

Najstarsza polska porcelana, która jest pożądana przez wielu, to Ćmielów i Chodzież. Ich powstanie datuje się na 1790 rok. Za twórcę uznaje się garncarza Wojtosa, który zaproponował, aby rzemieślnicy z Ćmielowa i Opatowa otworzyli manufakturę. Po 7 latach była już w rękach Jana Małachowskiego, kanclerza wielkiego koronnego w latach 1786-1793. Fabryka istnieje do dziś i ma na swoim koncie wyjątkowe na skalę światową zastawy stołowe.

morele.net_korzystne oferty

Na szczególną uwagę zasługuje także porcelana Rosenthal, której początki sięgają 1879 roku. Wśród najbardziej wyróżniających się kolekcji znalazły się serwisy Biała Maria, Maria Róża, Maria Jeżyna, kolekcja Anioły, Rosenthal Versace. Dużą popularnością cieszy się również kolekcja Signum, w której uchwyty ozdobione są kryształkami Swarovski.

Sygnatury polskiej porcelany

Polska długo musiała czekać na wyroby porcelanowe własnej produkcji – aż do początku XIX wieku. Wcześniejsze zastawy stołowe do naszego kraju były dostarczane z manufaktury w Saksonii.

Pierwsze polskie manufaktury znajdowały się w Korcu, Baranówce i Ćmielowie. Dopiero przy kolejnych produkcja rozpoczęła się w innych miastach m.in. takich jak Bykownia, Dobyszewo, Parowa, Tomaszów Lubelski, Wałbrzych, Włocławek, Żary.

Na odwrocie naczyń na pewno znajdziemy oznaczenia, z jakiej manufaktury pochodzi egzemplarz, który posiadamy. 

4
1

Podziel się:

Komentarze (5)

Mój dziadek był kolejarzem w okresie wojny, przywiózł porcelanę Z Bolesławca jak twierdził od więźniów , którzy nia handlowali …nie ma tam zadnych znaków czy jest to cos warte?

Tylko że Bolesławiec to nie porcelana tylko ceramika … taki długi post a taka wtopa . Żeby autor tego nie wiedział … masakra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *