1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Zastrzeżenie PESEL – jak zastrzec numer PESEL? Co to daje?

Poradniki

4 tygodnie temu

Zastrzeżenie PESEL – jak zastrzec numer PESEL? Co to daje?

Prawo
6
0
0
6
0

Zastrzeżenie PESEL to usługa, z której możesz skorzystać w każdej chwili, aby np. zabezpieczyć się przed wyłudzeniami i kradzieżą danych. Niebawem jednak  może to nieco utrudnić Ci życie. W jaki sposób? 

Już od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe, jak np. banki będą musiały obowiązkowo weryfikować numer PESEL potencjalnym kredytobiorcom czy po prostu osobom chcącym zaciągnąć pożyczkę. Ta praktyka ma docelowo zmniejszyć liczbę nadużyć i kradzieży tożsamości, których dalej niestety nie brakuje. 

morele.net_korzystne oferty

Obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych? Chcesz zastrzec PESEL, ale nie wiesz, jak to zrobić? W takim razie koniecznie czytaj dalej! Cały proces naprawdę nie jest skomplikowany. 

Zastrzeżenie PESEL – co daje? Jakie są skutki?

Zastrzegając numer PESEL, zabezpieczasz się przed wyłudzeniami i kradzieżą danych. W ten sposób możesz mieć pewność, że nikt nie weźmie na Ciebie kredytu, pożyczki lub nie przeprowadzi transakcji u notariusza, jak np. sprzedaż mieszkania. NIe wyrobi też np. duplikatu karty SIM. 

Sprawdź też: Ile kosztuje prawo jazdy? Koszt prawa jazdy bez tajemnic

Skutkiem zastrzeżenia jest właśnie to, że jeśli chcesz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę, to takowej po prostu ich nie dostaniesz. Niemniej – w każdej chwili możesz czasowo lub na stałe taką „blokadę” zdjąć. Co jednak możesz zrobić, pomimo zastrzeżonego numeru? 

 • Odwiedzić lekarza;
 • Odebrać przepisane leki;
 • Zakupić bilety lotnicze;
 • Załatwić formalności w urzędach;
 • Korzystać z usług Poczty Polskiej;
 • Brać udział w wyborach;
 • Podpisać Umowę o Pracę.

Kiedy warto zastrzec numer? Na pewno wtedy, kiedy zgubiło się dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy jakikolwiek inny dokument, na którym widoczny jest Twój PESEL. Zastrzeżenie go nie wpłynie na możliwość wyrobienia nowych dokumentów, także spokojnie możesz to zrobić. 

Kto może skorzystać z tej usługi? Ile to kosztuje?

Zastrzeżenie PESEL to darmowa usługa, z której może skorzystać każdy, kto jest pełnoletni i posiada swój własny numer PESEL. ”Blokada” załączana jest automatycznie po złożeniu wniosku. Dokonać tego możesz internetowo, za pośrednictwem aplikacji lub w urzędzie gminy. W każdej chwili możesz też ten proces cofnąć. 

Jak zastrzec numer PESEL? Gdzie można to zrobić?

zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mobywatel
Numer najszybciej zastrzeżęmy w aplikacji mObywatel! 🙂

Swój numer PESEL możesz zastrzec na trzy sposoby:

 • W aplikacji mObywatel;
 • Na stronie mObywatel;
 • W urzędzie gminy.

Poniżej natomiast pokażę Ci, jak zastrzec numer PESEL krok po kroku! Wbrew pozorom cały proces jest bardzo prosty i zajmuje on wyłącznie kilka kliknięć. Nie brzmi skomplikowanie, prawda?

Zastrzeżenie PESEL w mObywatel

 1. Uruchom aplikację mObywatel 2.0;
 2. Na ekranie głównym wybierz „Zastrzeż PESEL” 
 3. Pojawi się samouczek — możesz wcisnąć „Pomiń„. Wtedy aplikacja przeniesie Cię do zastrzegania numeru
 4. Następnie ukaże Ci się ekran ze statusem Twojego numeru. Chcesz go zastrzec? Kliknij „Zastrzeż PESEL„.
 5. Pojawi się komunikat, na którym ostatecznie decydujesz, czy aby na pewno chcesz zastrzec numer.
 6. Gdy naciśniesz „Zastrzeż PESEL” to pojawi się informacja, iż Twój numer został zastrzeżony.

To tyle! W aplikacji możesz też zobaczyć, np. kto sprawdzał Twój PESEL. W tym celu wybierz opcję „Historia„. Jeśli jednak chcesz sprawdzić historię swoich zastrzeżeń, to wybierz „Twoje zmiany„.

Co w przypadku, kiedy nie widzisz ikony tej usługi? W dolnym menu kliknij „Usługi„, a następnie wybierz z listy „Zastrzeż PESEL„. Jeśli dalej jej nie widzisz, to sprawdź, czy na pewno masz zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji. 

Zastrzeżenie numeru na stronie internetowej

 1. Wejdź na mObywatel.gov.pl
 2. Zaloguj się do usługi w bezpieczny dla siebie sposób (Profil zaufany, Aplikacja mObywatel, Bankowość elektroniczna, e-Dowód, USE eID)
 3. Kliknij „Zastrzeż PESEL
 4. Wyskoczy komunikat, który zapyta Cię, czy na pewno chcesz to zrobić.
 5. Jeśli potwierdzisz swój wybór, to pojawi się informacja, że Twój numer został zastrzeżony.

Zastrzeżenie PESEL w urzędzie gminy

Swój numer PESEL możesz zastrzec także w urzędzie gminy. Zanim jednak tam ruszysz, sprawdź, jakie dokumenty będą Ci potrzebne:

 • Jeśli jesteś obywatelem polskim – przedstaw dowód osobisty (możesz użyć aplikacji mObywatel) lub paszport,
 • W przypadku, kiedy jesteś cudzoziemcem – przedstaw dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo,
 • Jesteś obywatelem Ukrainy lub osobą bez obywatelstwa ukraińskiego będącą małżonkiem obywatela Ukrainy i posiadasz numer PESEL z oznaczeniem UKR lub nie posiadasz żadnego z dokumentów wymienionych wyżej w takim przypadku należy przedstawić inny dokument, który był użyty do ustalenia twojej tożsamości przy nadaniu statusu UKR.

Formularz wniosku o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest dostępny w formacie .pdf (0,53 MB). Jeśli nie chcesz wypełniać formularza samodzielnie, możesz poprosić urzędnika, aby wydrukował dla Ciebie wypełniony wniosek z systemu.

Gdy masz już gotowe wszystkie dokumenty, to wystarczy, że udasz się do urzędu gminy. Przekazujesz wniosek urzędnikowi, lub prosisz go, aby Ci takowy wydrukował. To tyle! 

Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru?

Jak już wcześniej wspominałem –  w każdej chwili anulować zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Masz do wyboru dwie możliwości:

 • Bezterminowe anulowanie zastrzeżenia – po wybraniu tej opcji, Twój PESEL nie będzie już chroniony, dopóki sam nie zdecydujesz o ponownym zastrzeżeniu,
 • Tymczasowe anulowanie zastrzeżenia – tutaj aplikacja umożliwi Ci ustawienie konkretnej daty i godziny, kiedy ochrona numeru PESEL zostanie automatycznie przywrócona, eliminując potrzebę pamiętania o ręcznym reaktywowaniu ochrony.

To by było na tyle! Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, że warto zastrzec swój numer PESEL i cofać „blokadę” tylko, kiedy potrzebujemy coś załatwić (np. wziąć kredyt). Wtedy masz pewność, że nikt nie użyje Twojego numeru bez Twojej zgody. 

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *