Przypalone resztki jedzenia, tłuste plamy oraz nieprzyjemny zapach podczas pieczenia to znak, że najwyższa pora wyczyścić piekarnik. Na szczęście wcale nie jest to tak trudne, jakim się może wydawać. Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?
Jak dbać o wnętrze i szyby piekarnika?
Każdy piekarnik, a w szczególności ten często używany, raz na jakiś czas potrzebuje gruntownego sprzątania. Oczywiście wcale nie musimy czyścić go po każdym użyciu, jednak zachowanie podstawowej higieny i usuwanie zabrudzeń na bieżąco jest ważne, by nie musieć potem zmagać się z dość trudnymi do usunięcia, zaschniętymi już plamami. Regularne czyszczenie wnętrza urządzenia pomoże też poprawić aromat potraw, które nie będą przesiąkać zapachem spalenizny.
By zabrudzenia gromadziły się wolniej i było ich zauważalnie mniej, warto przekonać się do pieczenia jedzenia w żaroodpornym naczyniu z pokrywką czy papierze lub rękawie do pieczenia – pryskający tłuszcz nie będzie osiadał na ściankach piekarnika. W miarę możliwości należy również unikać kładzenia potraw bezpośrednio na ruszty. Choć w przypadku niektórych przepisów rzeczywiście jest to konieczne, wiele dań z powodzeniem można piec w przeznaczonym do tego naczyniu.
Sprawdź: Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?
Czym można wyczyścić piekarnik? Do sprzątania warto używać miękkich gąbek oraz szmatek, na przykład z mikrofibry. Tarcie powierzchni piekarnika lub jego szyby twardym, szorstkim zmywakiem w większości przypadków prowadzić będzie do uszkodzeń farby oraz szkła, nie jest więc zalecane. Czyszczenie przeprowadzaj zawsze w rękawiczkach – wykorzystane w tym procesie detergenty lub inne środki mogą niekorzystnie wpływać na stan skóry i paznokci dłoni.
Na rynku są dostępne piekarniki wyposażone w funkcje automatycznego czyszczenia, jeżeli jednak posiadamy zwykły piekarnik, do mycia musimy wykorzystać środki chemiczne. Mogą to być zarówno gotowe środki myjące, jak i mieszanki wykonane własnoręcznie, z pomocą prostych składników, które znaleźć można niemal w każdej kuchni. Oto najciekawsze sposoby na pozbycie się trudnych plam z wnętrza piekarnika.
Jak czyścić wnętrze piekarnika octem?
Ocet świetnie sprawdza się w przypadku tych z plam, które zdążyły zaschnąć już na wewnętrznych ściankach piekarnika. Uporczywe zabrudzenia usunąć można samym octem lub mieszanką z sodą oczyszczoną. Pierwszy ze sposobów dedykowany jest w szczególności piekarnikom z termoobiegiem, ponieważ to w ich przypadku da najlepszy efekt.
Jak się zabrać za czyszczenie piekarnika tą metodą? Wystarczy proste, żaroodporne naczynie. Napełniamy je wodą, a następnie dolewamy octu. Tak przygotowaną ciecz wystarczy już tylko włożyć do piekarnika, który należy nastawić na temperaturę około 180°C. Pozostawiamy mieszankę wewnątrz na kilka minut i wyjmujemy. W tym czasie para wodna wraz z octem osadziła się na ściankach urządzenia – teraz wystarczy już tylko zetrzeć plamy i zebrać zaschnięte resztki jedzenia.
Mieszanka sodowo-octowa – sposób czyszczenia piekarnika nawet bez nagrzewania
Jeżeli nie chcemy poświęcać energii elektrycznej na rozgrzanie piekarnika i gotowanie w nim wody z octem, możemy zadziałać punktowo. W tym celu sprawdzi się silnie oczyszczająca pasta, którą można przygotować z sody oczyszczonej i octu w równych proporcjach. Wszystkie te składniki dokładnie mieszamy, rozrabiamy do konsystencji papki, a następnie nakładamy na plamy we wnętrzu piekarnika, nie pomijając oczywiście zabrudzonego rusztu.
Możemy na kilka godzin zapomnieć o piekarniku – w tym czasie mieszanka z octem i sodą oczyszczoną będzie rozbijać zabrudzenia. Po upływie tego czasu wystarczy już tylko przetrzeć wnętrze urządzenia szmatką lub gąbką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Jeśli czyszczenie piekarnika sodą nie przyniosło wyraźnych efektów, warto rozważyć zastosowanie mocniejszych środków chemicznych.
Jak skutecznie wyczyścić piekarnik z pomocą gotowych detergentów i innych środków chemicznych?
Jeśli czyszczenie piekarnika domowymi sposobami zawiedzie, pozostaje skorzystać z mniej ekologicznych, za to bardzo skutecznych rozwiązań. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym celu środki myjące przeznaczone do czyszczenia grilla. Dzięki nim zdołamy wyczyścić nie tylko wnętrze, ale i ruszty oraz szybę piekarnika. Mycie z dodatkiem płynu nie wymaga już rozcieńczania czy uruchamiania piekarnika – zwykle wystarczy nanieść go na zabrudzenia przy pomocy gąbki lub spryskiwacza, pozostawić na kilkanaście minut i zmyć czystą szmatką.
Jeżeli zależy nam na czasie i nie mamy w zasięgu takiego płynu, można posłużyć się mleczkiem do czyszczenia. Sposób ten jest jednak mniej efektywny i wymagać będzie więcej energicznego szorowania. W ten sposób można czyścić piekarnik gąbką lub zmywakiem. Można też posłużyć się folią aluminiową – wystarczy ciasno zgnieść ją w kulkę, a następnie szorować z dodatkiem mleczka.
Piekarniki z funkcją samooczyszczenia – jak działają?
Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą piekarnika, warto rozważyć zakup modelu, który pozwala na usunięcie wszelkich zabrudzeń w sposób automatyczny, za pomocą jednego z umożliwiających to specjalnych trybów czyszczenia.
Jednym z nich jest funkcja czyszczenia pyrolitycznego. Po jej aktywowaniu urządzenie zostaje nagrzane do bardzo wysokiej temperatury (wynoszącej nawet 500°C). W takich warunkach piekarnik działa, zamieniając wszelkie zabrudzenia w pył. Dotyczy to nawet tych mocno przywierających do ścianek przypalonych resztek jedzenia. Pyroliza, choć bardzo skuteczna, jest dość czasochłonnym i drogim rozwiązaniem – proces może trwać około 2 godzin, a przez cały ten czas piekarnik pracuje w trybie wysokiego poboru mocy.
Innym przykładem technologii automatycznego pozbywania się zabrudzeń jest czyszczenie katalityczne. Jest ona procesem mniej wymagającym czasowo niż pyroliza (wręcz można go przeprowadzać w tym samym czasie, co pieczenie). Działanie tej funkcji umożliwiają specjalne panele katalityczne, fabrycznie wyposażone w chłonne mikrootwory. Podczas pieczenia pochłaniają one tłuszcz, osady i okruchy. Nie są jednak długowieczne i wymagają wymiany wkładów, co w dłuższej perspektywie może znacząco podnieść koszty użytkowania piekarnika.
Liczne domowe sposoby na czyszczenie piekarnika pokazują, że walka z zabrudzeniami wcale nie musi wiązać się z mozolnym szorowaniem wyłącznie z użyciem ciepłej wody i płynu do naczyń.