1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Small talk – co to takiego i jak prowadzić taką rozmowę?

Poradniki

5 miesięcy temu

Small talk – co to takiego i jak prowadzić taką rozmowę?

Biuro i gabinet
3
0
0
3
0

Czym jest small talk? Pewnie niejednokrotnie natknąłeś się na to pojęcie. Czy to podczas zajęć z języka angielskiego, czy w kontaktach biznesowych. Tego rodzaju rozmowa jest najważniejszą na początku znajomości. Jak się do niej przygotować?

Small talk jest najlepszym sposobem na zapoznanie się. Dla nas, w języku polskim, byłaby to gadka szmatka. Ale z definicji bardziej trafionym byłoby użycie innego związku frazeologicznego – przełamywania pierwszych lodów. I to, moim zdaniem, najlepiej opisuje, czym jest small talk. Jest stosowany także w innych sytuacjach, a jego rodzaj głównie zależy od różnic kulturowych. Zapraszam, aby dowiedzieć się więcej o small talku.

Small talk – co to jest?

Small talk to po prostu luźna, niezobowiązująca rozmowa prowadzona z osobami nieznajomymi i nie tylko. Może ona urodzić się w chwili wspólnego czekania na przystanku autobusowym czy podczas bankietu angielskiego. Tak naprawdę w każdym momencie, w którym możemy znajdować się w towarzystwie nieznanych nam ludzi. Jest to rozmowa, która ma pomóc nam poznać bliżej naszych rozmówców, a w rezultacie płynniej przejść do dyskusji na poważniejsze lub bardziej intymne tematy. Small talk nazywa się m.in. główną bronią na niezręczną ciszę. Warto wiedzieć, jak “małorozmówkować”, by chociaż uniknąć wyjścia na odludka.

morele.net_korzystne oferty

Sam small talk powinien wypaść naturalnie i bezstresowo. Jednak nie wszyscy mają na tyle odwagi, aby tak swobodnie go rozpocząć. W tym wypadku należy do takiej rozmowy odrobinę się przygotować – oczywiście, jeśli jest taka możliwość. Jeżeli jesteśmy świadomi nadciągającego z kimś spotkania, z kim jeszcze nie rozmawialiśmy, możemy spróbować ugryźć wątek, którym dana osoba chwaliła się publicznie. Na przykład zainteresowaniami lub osiągnięciami. To najlepiej sprawdzi się w scenariuszu o charakterze zawodowym lub biznesowym. Wszystko zależy od kontekstu. Small talk może również zostać wykorzystany jako wstęp do dalszej rozmowy.

small talk w kawiarni
Kawiarnia czy kuchnia w pracy to idealne miejsce do rozmów

Small talk ponadto, to cenna umiejętność, która przydaje się w poszukiwaniu pracy. Pozwoli Ci sprawniej odnaleźć się w nowym miejscu, poznać swoich współpracowników oraz szybko włączyć się do bieżącego projektu. Pokonanie bariery pierwszej rozmowy zapewni komfort podczas wykonywania wszelkich zawodowych działań.

Dlaczego Anglicy z niego słyną?

Jest to głównie spowodowane różnicami kulturowymi. Do tego stopnia, że Polacy niewinnie śmieją się czasem z otwartości Anglików napotkanych poza domem. Na spacerze z psem odpowiedzą nam na nasze dzień dobry, aby zaraz potem zapytać nas o odczucia związane z pogodą lub samopoczucie. Jednak nasz kraj kulturowo ucieka w przeciwną stronę. Przykładowo Finlandczycy i Szwedzi podobnie do nas wolą zachować ciszę. Nie wszyscy przywykliśmy do tego, żeby ktoś więcej poza sąsiadami narzekał z nami na deszcz czy wspominał o rodzinie – o ten drugi z tematów częściej zaczepiają mieszkańcy krajów azjatyckich i arabskich.

Sprawdź też: Głośni sąsiedzi – jak poradzić sobie z uciążliwymi sąsiadami?

Jak prowadzić small talk?

Przede wszystkim na zasadzie uprzejmości i nie przekraczania pewnych barier. Do tego potrzeba wyczucia. Pamiętajmy, że możemy nie znać drugiej osoby. Dlatego sposobem na zaczepną rozmowę jest pytanie o rzeczy, które jeszcze do głębszego poznawania nie zmierzają. W tym celu najlepiej zastanowić się, czy mamy okazję do poruszenia jakiegoś tematu i umiejętnie z niej skorzystać.

rozmowa dwojga ludzi
Small talk pozwoli Ci prędko zapoznać się z ludźmi

Przykładowe tematy do poruszenia

 • Pogoda – najbezpieczniejsza opcja z możliwych w small talku. Jest okropnie zimno? Wspomnij o tym i dodaj, że za tydzień ma być już cieplej i że w zasadzie to wolisz lato.
 • Otoczenie – pierwszy raz w tej okolicy? Zapytaj, czy jest w niej coś interesującego i wartego odwiedzenia. Możesz rzeczywiście na tym skorzystać.
 • Praca – co takiego ostatnio zabawnego się wydarzyło w biurze lub czym się teraz zajmujesz, to rozluźni atmosferę i popchnie temat dalej.
 • Kultura – wszyscy mówią o jakimś serialu? Dołącz się i wspomnij, czy już go oglądałeś. Postaraj się tylko uniknąć spoilerów!
 • Trendy – to, co dzieje się na świecie, w kraju lub popkulturze. Ale tylko to, co jeszcze nie wprowadzi w rozmowę dyskusji o poglądach, które mogłyby poróżnić Cię z rozmówcą.

A jakich tematów w small talku unikamy?

 • Polityka – wystrzegaj się small talku o polityce. Jest to zbyt delikatne terytorium, na którym każdy może mieć jakiś własny obóz, a rozmowa na ten temat z pewnością nie pozostanie “small”.
 • Finanse – rzadko kiedy przystoi rozmawiać o pieniądzach podając konkretne liczby. Po prostu nie pytaj innych, ile zarabiają, kiedy jeszcze właściwie nie znasz tej osoby.
 • Religia – każdy ma swoją. O ile możesz zapytać, kto jest jakiego wyznania, tak nie jest odpowiednim rozszerzać tematu o słuszność wiary.
 • Wygląd – rozmowa o wyglądzie może nabrać innego charakteru, którego wolelibyśmy uniknąć. Dla niektórych temat ten dodatkowo może być za wrażliwy, zwłaszcza dla mniej pewnych siebie osób.
 • Plotki – plotkowanie generalnie nie uchodzi za akceptowalne, to zdecydowanie czerwone światełko, zwłaszcza w środowisku zawodowym.

W jaki sposób ćwiczyć small talk?

Small talk, czy to w języku polskim, czy angielskim, można ćwiczyć odgrywając scenki z pomocą osób trzecich. Ważnym jest, abyś przy okazji był dobrym słuchaczem – nie dominuj swojego rozmówcy. Skup się na nim i poświęć mu należytą uwagę. Z czasem dzięki praktyce small talk nie będzie stanowić dla Ciebie absolutnie żadnego wyzwania.

 1. Dowiedz się czegoś na temat swojego rozmówcy – jeżeli to spotkanie w domu czy biznesowe dowiedz się czegoś więcej o swoich gościach, o ich zainteresowaniach czy o tym, co lubią robić na co dzień. Mimowolne zaczepienie o którąś z tych sfer to dla wielu czysta przyjemność.
 2. Utrzymuj kontakt wzrokowy – nie korzystaj z urządzeń takich jak telefon przy rozmowie z drugą osobą. To oznaka braku szacunku. Wówczas uzna on, że zupełnie nie interesuje Cię to, co właściwie ma do powiedzenia.
 3. Zadawaj otwarte pytania – nigdy żadnych, na które można odpowiedzieć jedynie tak albo nie. Daj pole do rozmowy swojemu rozmówcy i wyrażenia siebie, na pewno to doceni.
 4. Dziel się doświadczeniami – to dla drugiej osoby zachęta, aby również podzieliła się swoimi. Z doświadczeń zawsze można wyjąć jakąś lekcję. Z anegdot i trochę śmiechu.
 5. Uszanuj przestrzeń prywatną rozmówcy – nie stawaj zbyt blisko, nie gestykuluj przesadnie i mów w normalnym tonie. Tak, by nie zwracać na siebie niepotrzebnie uwagi osób postronnych, a poświęcić ją w całości sobie nawzajem.

Sprawdź też: Poznaj najlepsze aplikacje randkowe i portale 2023

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *