Poradniki

17.10.2022 06:39

Parownica do ubrań. Jaki steamer wybrać?

Porządki domowe Wyposażenie
8
0
3
2 lata temu
Parownica do ubrań. Jaki steamer wybrać?
8
0
3

Coraz popularniejszym urządzeniem w domu, które niejednokrotnie potrafi skutecznie zastępować żelazko, jest parownica do ubrań. Na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego sprzętu? Poznaj kluczowe aspekty i zobacz ranking najlepszych parownic.

Parownica do ubrań – dlaczego warto używać steamera do prasowania?

Żelazko jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego domu, bo pozwala szybko i skutecznie prostować ubrania. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się jednak inne urządzenie, które czasem potrafi równie wydajnie realizować wspomniane zadanie. Nowoczesna parownica do ubrań, bo o niej mowa, zyskuje uznanie konsumentów ze względu na liczne zalety. Dlaczego tzw. steamery to świetna propozycja zakupowa?

Parownica do ubrań
Parownica do ubrań, czyli urządzenie, które zastępuje żelazko

Główny atut parownicy do prasowania koszulek, spodni i innych części garderoby dotyczy wygody użytkowania. W przypadku żelazka musisz praktycznie za każdym razem rozkładać odpowiednią deskę, żeby uzyskać zadowalający efekt wygładzania odzieży. Kiedy korzystasz ze steamera, wystarczy, że powiesisz wybrany strój, a potem za pomocą wspomnianego sprzętu w powietrzu pozbędziesz się wszelkich zagnieceń. 

Sprawdź też: Jak prać? Oznaczenia prania — co oznaczają symbole na metkach?

Poza tym prasowalnice parowe usuwają szkodliwe drobnoustroje zgromadzone na powierzchni ubrań. Wilgotna mgiełka wodna o wysokiej temperaturze eliminuje drobne zabrudzenia i zabija bakterie. W większości przypadków wspomniane urządzenia robią to zdecydowanie efektywniej niż standardowe żelazka poziome. Dzięki temu podczas prostowania dowolnych tkanin pielęgnujesz dodatkowo materiały.

kody rabatowe morele

Na co zwrócić uwagę przy zakupie parownicy do ubrań?

Kilka parametrów technicznych i cech zewnętrznych powinno interesować Cię szczególnie mocno, jeśli chcesz kupić parownicę do ubrań. Na co zwrócić uwagę? Znaczenie mają przede wszystkim kwestie związane z wydajnością, które decydują o skuteczności wygładzania poszczególnych części garderoby. W drugiej kolejności liczą się aspekty dotyczące szeroko pojętej ergonomii, czyli dostosowania akcesorium do Twoich potrzeb pod względem wygody użytkowania go na co dzień. 

Reklama

Sprawdź też: Pranie ręczników – w jakiej temperaturze prać ręczniki? Podpowiadamy

Wizualny wygląd parownicy do ubrań to tylko dodatek, dlatego nie skupiaj się na nim zbyt mocno. O wiele istotniejsze są rodzaje tworzyw, z jakich wykonano zewnętrzną konstrukcję czy obecność zaawansowanych funkcji technologicznych, czyli na przykład automatycznego odkamieniania. Te atrybuty traktuj naprawdę poważnie, bo one determinują jakość każdej prasowalnicy ręcznej.

Moc parownicy do ubrań

Moc generatora pary odgrywa najistotniejszą rolę w kontekście wyboru urządzenia dla siebie. Od efektywności działania wspomnianego elementu wyposażenia zależy szybkość prostowania różnych tkanin. Słabszy sprzęt potrzebuje dużo czasu, żeby wyeliminować wszystkie zagniecenia. Jeżeli szukasz naprawdę niezawodnego steamera, przeglądaj modele o minimalnej mocy na poziomie 1000 W. Wtedy możesz być pewien, że przyrząd zagwarantuje pełen komfort podczas prasowania odzieży.

Przy zakupie steamera, zwróć uwagę na moc! To bardzo ważne
Przy zakupie, zwróć uwagę na moc! To bardzo ważne

Wyrzut pary steamera

Pod kątem wydajności steamera do ubrań znaczenie ma też siła wyrzutu pary oraz powierzchnia robocza. Tylko wysokie ciśnienie wody wygładza koszulki, spodnie czy inne części garderoby, ale jego wartość nie powinna przekraczać poziomu niebezpiecznego dla struktury stosowanych powszechnie materiałów. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia stroju występują niezwykle rzadko, co niewątpliwie daje Ci większy spokój. 

Waga parownicy do ubrań. Czy na pewno ma znaczenie?

Jedną z najważniejszych cech zewnętrznej konstrukcji żelazka do prasowania w pionie jest waga. Masywny sprzęt trudno utrzymywać w powietrzu przez dłuższy czas, dlatego warto kupować produkty lekkie i poręczne. Ponadto komfort zapewnia odpowiednio wyprofilowana obudowa wyposażona w wygodny, antypoślizgowy uchwyt. Wspomniane aspekty odgrywają bardzo istotną, dlatego lepiej ich nie lekceważyć, gdy trzeba wybrać akcesorium spośród kilku egzemplarzy o różnych parametrach fizycznych.

Waga parownicy również ma znaczenie. Im lżejsza, tym wygodniejsza
Waga parownicy również ma znaczenie. Im lżejsza, tym wygodniejsza

Ustawienia pary w steamerze

Dla Twojego komfortu lepiej wybrać parownicę do ubrań z rozbudowanym systemem regulacji pary wodnej. Możliwość swobodnego modyfikowania najważniejszych ustawień pozwala osiągać zadowalające efekty prostowania tkanin przy pełnej wygodzie użytkowania sprzętu. Nowoczesne modele udostępniają między innymi opcje manualnej lub automatycznej zmiany intensywności generowanego strumienia, a także funkcję ustalania poziomu wilgotności.

Ustawianie pary w parownicy do ubrań
Ustawianie pary w parownicy do ubrań

Automatyczne wyłączanie pary

Bardzo przydatną technologią wykorzystywaną w droższych steamerach jest samoczynne wyłączanie pary po ustalonym czasie bezczynności. Takie rozwiązanie sprawia, że gdy zapomnisz odłączyć urządzenie od zasilania, system samodzielnie zatrzyma pracę parownicy do ubrań. Dzięki temu nie musisz obawiać się niebezpieczeństwa związanego z pozostawieniem urządzenia na długi czas bez wypięcia przewodu z gniazdka elektrycznego.

Funkcja odkamieniania parownicy do ubrań

Wybrane parownice do ubrań z wyższej półki cenowej mają wbudowaną funkcję odkamieniania. Zdecydowanie warto używać modelu ze wspomnianym elementem wyposażenia, ponieważ wtedy możesz wykorzystywać dowolną wodę bez konieczności wcześniejszego filtrowania jej w celu usunięcia zanieczyszczeń. Ta opcja zapewnia Ci wygodę, zapobiega niszczeniu wrażliwych tkanin i pozwala unikać poważnych usterek wewnętrznego mechanizmu.

Pojemność zbiornika na wodę

Na komfort użytkowania steamera bardzo mocno wpływa pojemność wbudowanego pojemnika. Im więcej wody jest on w stanie pomieścić, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ nie musisz często go uzupełniać. To gwarantuje z kolei płynną pracę, bo nie przerywasz prasowania przez dłuższy czas. Wpływa to jednak na ciężar steamera. W przypadku parownicy ręcznej wypełniony zbiornik na wodę znacznie zwiększy jej ciężar.

Pojemność zbiornika na wodę w parownicy do ubrań ma duże znaczenie
Pojemność zbiornika na wodę

Długość kabla

Zdecydowanie przeważająca część parownic działa po podłączeniu ich do standardowego gniazdka elektrycznego za pomocą kabla. Wybierz model z długim, kilkumetrowym przewodem, żeby zapewnić sobie pełną swobodę podczas prostowania wypranej wcześniej odzieży. Dzięki temu możesz swobodnie manewrować akcesorium w dowolnych kierunkach, co znacznie ułatwia skutecznie eliminowanie zagnieceń na koszulkach, spodniach i wszystkich pozostałych częściach garderoby.

Czas nagrzewania parownicy

Zanim generator pary nagrzeje się do odpowiednio wysokiej temperatury, trzeba poczekać jakiś czas. Najlepsze steamery dostępne w sklepach z wyposażeniem AGD są gotowe do pracy już po kilkudziesięciu sekundach. Warto kupić sprzęt, który szybko osiąga wymagane ciepło, ponieważ wtedy zyskujesz zdecydowanie większy komfort użytkowania go na co dzień. Wystarczy tylko chwilę zaczekać, a następnie rozpocząć wygładzanie swoich strojów.

Parownica do ubrań: jak o nią dbać? Prawidłowa konserwacja steamerów

Wszystkie parownice do ubrań wymagają regularnej konserwacji. Tylko wtedy sprzęt może działać efektywnie bez występowania żadnych usterek mechanizmu odpowiedzialnego za generowanie pary wodnej. Ogromne znaczenie ma regularne czyszczenie wewnętrznych elementów celem usunięcia kamienia. Jeśli zabrudzeń jest zbyt dużo, ze steamera często wycieka ciecz, natomiast po prasowaniu na odzieży pojawiają się wyraźne plamy w kolorze białym lub brązowym. Pamiętaj więc, aby do steamera wlewać przefiltrowaną wodę. Znacznie wydłuży to żywotność urządzenia i sprawi, że rzadziej będzie wymagało czyszczenia.

Sprawdź też: Pakowanie próżniowe żywności oraz ubrań i innych tekstyliów — kompleksowy poradnik. Wszystko o pakowaniu próżniowym

Właśnie dlatego tak ogromne znaczenie ma dokładne mycie urządzenia. Pamiętaj o rozebraniu go zgodnie z instrukcją producenta oraz ostrożnym złożeniu. Używaj tylko wody albo specjalnych środków chemicznych, które nie uszkadzają wyposażenia. Pod żadnym pozorem nie wykonuj wspomnianych czynności wtedy, gdy akcesorium zachowuje wysoką temperaturę. Poczekaj minimum godzinę, aż steamer ostygnie i dopiero wtedy rozpocznij odkamienianie przyrządu. Przydatny może być także nasz artykuł: Skuteczne sposoby na czyszczenie żelazka.

korzystne oferty morele

Parownica do ubrań to bardzo przydatny sprzęt. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród konsumentów pragnących zastąpić tradycyjne żelazka innym rozwiązaniem. Steamer dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika pod kątem kluczowych parametrów technicznych potrafi być nieocenionym pomocnikiem w zakresie prasowania odzieży. Modele opisane w powyższym rankingu powinny przykuć Twoją uwagę, jeśli szukasz steamera dla siebie.

8
0

Podziel się:

Komentarze (3)

A u mnie jest parownica Lauben. Działa też jak standardowe żelazko czyli takie 2w1. Z jednej strony szkoda, że nie zdecydowałam się na coś z takim stojącym wieszakiem ale z drugiej strony chyba nie miałabym gdzie tego trzymać nawet, tak jest prościej zdecygowanie.

W domu mamy parownicę lift original też z laurastara, fajny byłby cały zestaw bo to ze sobą współpracuje ale parownica podnosi jakość prasowanych ubrań o co najmniej kilka oczek. Dobry zakup.

Sama parownica to trochę mało… polecam dołożyć do całego systemu. Wiem co mówię. Dostałam od męża SmartU Laurastar i dopiero cały system ujawnia swoją moc i jakość. Mocna para, lekkość, używanie. Pięknie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *