1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaki wentylator do domu będzie najlepszym wyborem?

Poradniki

12 miesięcy temu

Jaki wentylator do domu będzie najlepszym wyborem?

Wyposażenie
5
0
0
5
0

To, jaki wentylator do domu okaże się najlepszym, zależy od wielu zmiennych. Wybierając dany model, lepiej jest wiedzieć o tych urządzeniach jak najwięcej. W tym artykule wyjaśniamy wszystko o tym sprzęcie.

Jaki wentylator wybrać? Najpierw poznaj ich rodzaje

Wiele osób ma poważny problem, jaki wentylator wybrać. Trudno się temu dziwić, skoro oferta tych urządzeń jest tak obszerna i zróżnicowana. Sprzęt ten oferuje dziś wielu producentów, w dodatku wyróżnia się różne rodzaje wentylatorów. Dziś można dostać wentylator stojący, w tym podłogowy i stołowy, sufitowy, a nawet ścienny. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też parametrami. Wszystko to zdecydowanie utrudnia podjęcie decyzji. Obecnie każdy z wymienionych poniżej wentylatorów można dostać w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Można je dziś kupić w bardzo przystępnych cenach. Tym bardziej duży wybór wiatraków jest w internecie. Zatem przejdźmy do prezentacji wiatraków domowych. 

Sprawdź też: Intensywne świece zapachowe – piękne zapachy do domu

Wentylatory klasyczne (łopatkowe)

Wiatrak domowy łopatkowy to najprostsza i najpopularniejsza wersja wentylatora. Jest wyposażony w okrągłą tarczę oraz śmigło. Kiedy łopatki są wprawione w ruch, powstaje podmuch. Jest on bardzo przyjemny i potrafi ochłodzić temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jeszcze do niedawna właśnie te wiatraki były najpopularniejszymi. Dziś wiele osób twierdzi, że kręcące się łopatki są niebezpieczne. Najbardziej zagrażają dzieciom, które mogą włożyć w nie palce lub inne przedmioty. Dlatego producenci starają się tworzyć takie obudowy, które uniemożliwią im to działanie. Taki wiatrak sprawdzi się nie tylko w domu, ale dosłownie w każdym innym miejscu. Występuje w wielu kolorach i choć różni się wyglądem zależnie od modelu, to wszystkie mają bardzo zbliżoną konstrukcję i wyróżniają się jednakową zasadą działania. Wentylatory łopatkowe są jednymi z najtańszych, co też przekonuje kupujących do wyboru właśnie wentylatorów tego rodzaju. 

Wentylatory bezłopatkowe

Wentylatory bezłopatkowe nie posiadają łopatek, czyli typowego wiatraka. W tym nowoczesnym urządzeniu powietrze jest zasysane przez silnik, po czym wprawiane w cyrkulację i ostatecznie wydmuchiwane przez szczelinę w specjalnej obręczy. Wentylatory te świetnie sprawdzają się w upały, ale do najtańszych nie należą. Są zdecydowanie droższe od wentylatorów łopatkowych, a nawet od innych rodzajów. Z drugiej strony są bezpieczniejsze, chociażby ze względu na samą ich obudowę. 

jaki wentylator

Wentylatory kolumnowe

Wentylator kolumnowy jest kolejnym urządzeniem generującym przyjemny podmuch powietrza. Te przeważnie są wyposażone w kilka mniejszych śmigiełek. Wyróżniają się smukłą i zarazem elegancką konstrukcją. To też wpływa na wyższą cenę wentylatora. Wentylatory kolumnowe poleca się głównie do ciasnych pomieszczeń. Poza tym warto je wykorzystywać, gdy nie chce się, aby urządzenie to zbyt mocno rzucało się w oczy. W nowoczesnym salonie jest dużo miejsca na różne sprzęty, ale taki zwyczajny wiatrak mógłby popsuć efekt wykonanej aranżacji. Dlatego wentylator kolumnowy jest świetnym wyborem w tej sytuacji. Choć samo to, że nie zajmuje dużo miejsca, przekonuje do zakupu. 

Najważniejsze kwestie, które trzeba zweryfikować przed zakupem wentylatora

Wybierając wentylator bezłopatkowy, łopatkowy czy kolumnowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jednym z nich jest moc i wydajność urządzenia. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ wentylator ten wówczas chłodzi skuteczniej. Popularne wiatraki mają moc od 40 do 70 W. Choć producenci intensywnie pracują nad nowymi urządzeniami, więc jeszcze wiele w tej kwestii może się zmienić. Kolejny szczegół, na który trzeba zwrócić uwagę, to regulacja prędkości pracy. Im więcej ich jest, tym lepiej, ponieważ dzięki temu można z łatwością dostosować stopień chłodzenia do własnych potrzeb i przede wszystkim do samej pogody. Na efekt chłodzenia duży wpływ ma średnica śmigła. W domu sprawdzi się wentylator ze śmigłem o średnicy co najmniej 40 cm. Bo nawet jeśli będzie miał dużą moc, ale małe śmigło, nie zapewni satysfakcjonującego stopnia ochłodzenia. Zastanawiając się, jaki wiatrak wybrać, trzeba koniecznie uwzględnić poziom głośności. Najlepiej, aby poziom głośności nie był wyższy niż 60 dB. Ponadto warto też zwrócić uwagę na regulację kąta nachylenia głowicy. Nowoczesne wentylatory mają również szereg funkcji dodatkowych. Mowa tu o takich jak: tryb nocny, jonizator, aromaterapia, nawilżanie powietrza, pilot, wyświetlacz, programator czasu pracy. Warto więc sprawdzić, czy wybrane urządzenie ma któreś z tych funkcji. Poza tym wszystkim wybierając wentylator pokojowy, trzeba ustalić, jaką ma mieć konstrukcję. W sprzedaży dostępne są wentylatory podłogowe i stołowe, a nawet można znaleźć niejeden ciekawy wentylator sufitowy czy ścienny. W tym zakresie też warto ustalić swoje oczekiwania i dokonać właściwego wyboru. 

Wentylator kolumnowy
Źródło: expertreviews.co.uk

Jaki wentylator do sypialni na noc? Najważniejsze funkcje

Wybrany wentylator domowy do sypialni powinien być przede wszystkim cichy. W sypialni przebywa się głównie w nocy. W związku z tym w danym miejscu zapewne będzie używany podczas snu. Co za tym idzie, cichy wentylator jest obowiązkiem. Druga sprawa to intensywność chłodzenia. Przydatną funkcją w sypialni może być jonizacja, aromaterapia i nawilżanie powietrza. Podczas snu ważne jest, by powietrze, którym się oddycha, było jak najwyższej jakości. Przydatne może być również sterowanie pilotem. Gdy użytkownik jest już w łóżku i nie ma chęci nawet iść wyłączyć światło, tym bardziej nie będzie miał ochoty sterować wentylatorem, wychodząc wcześniej z łóżka. Dlatego pilot zdecydowanie zwiększa funkcjonalność tego urządzenia. 

Ile wat powinien mieć dobry wentylator?

Mówi się, że im większą moc posiada wentylator, tym lepiej. Niektóre modele mają w granicach 40 – 70 W. Są jednak w sprzedaży również te, które mają moc 120 W. Trudno jest dokładnie zbadać rynek, by sprawdzić, jaką moc mają dostępne na nim wiatraki. Tym bardziej że co chwilę wprowadzane są do sprzedaży kolejne modele. Jednak jeśli urządzenie to będzie miało wspomniane 120 W i do tego regulację poziomu prędkości nawiewu, to sprawdzi się idealnie dosłownie w każdym miejscu. Dobór mocy wentylatora powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, które ma ochładzać. W większych pomieszczeniach przydałby się wiatrak o większej mocy. W małej sypialni wystarczy nieduży i niekoniecznie mocny sprzęt. 

wentylator domowy

Ile prądu zużywa wentylator?

Wiatraki domowe cieszą się całkiem dużym zainteresowaniem. Upalne lato bywa niezwykle dokuczliwe. Pytanie tylko, jakie jest ich zużycie prądu? Czy ktoś, kto ma dość gorąca, w ogóle zwraca na to uwagę? Otóż wentylator, który jest przeznaczony do domowego użytku, pobiera od 10 do 100 W energii elektrycznej. Jedynie wentylatory sufitowe wyróżniają się nieco większym zużyciem. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli przykładowo wentylator działa 24 godziny na dobę, zużywa blisko 7.2 kWh energii elektrycznej miesięcznie. Można więc łatwo policzyć, ile to kosztuje. Trzeba tylko wziąć pod uwagę stawkę za 1 kWh, a zależy ona od lokalizacji, w jakiej kto się znajduje. W każdym razie zużycie nie jest duże, a korzyści z użytkowania wiatraka są jednak ogromne. Przebywanie w gorących pomieszczeniach, w których dodatkowo nie ma dobrej wentylacji, jest niezdrowe i niekomfortowe. Warto więc zainwestować w dobry wentylator ścienny sufitowy, czy podłogowy z dużą mocą i możliwością jej regulacji. 

Kupując wentylator do domu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj i parametry, ale też na wygodę użytkowania i wygląd. Ostatecznie wybrany powinien spełniać najśmielsze oczekiwania użytkowników. Dziś jest na to ogromna szansa. Producenci niemal jeden przez drugiego proponują coraz ciekawsze urządzenia, wypełnione po brzegi przydatnymi funkcjami. A zainteresowanie wentylatorami w okresie lata jest bardzo duże. To też przekłada się na łatwą dostępność tych urządzeń i całkiem przystępne ceny. Warto więc rozejrzeć się za jednym z nich, by móc odetchnąć rześkim powietrzem także w wyjątkowo upalne dni. 

Sprawdź też: Jaki klimatyzator do domu kupić? Sprawdź nasz poradnik!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *