1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak złożyć poszetkę? Wszystko, co musisz wiedzieć o poszetce

Poradniki

1 miesiąc temu

Jak złożyć poszetkę? Wszystko, co musisz wiedzieć o poszetce

Dodatki
4
0
0
4
0

Sposobów na to, jak złożyć poszetkę jest multum – w tym artykule podpowiemy Wam kilka metod, które cechuje szybkość wykonania i elegancja. Co więcej, poruszymy również wiele innych istotnych kwestii, które związane są z tym dodatkiem (i nie tylko) do garniturów, smokingów lub fraków.

Składanie poszetki „na trzy” nic Ci nie mówi? Bez obaw, w tym tekście wyjaśniamy jak złożyć poszetkę do marynarki, stosując kilka różnych metod. Składanie poszetki to jedno, ale oprócz tego odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z samą poszetką, jak i innymi elementami ozdobnymi marynarki. Po lekturze tego tekstu nic w tej kwestii nie będzie mieć przed Tobą tajemnic!

Jak złożyć poszetkę – sprawdzone i łatwe metody na złożenie poszetki

Jak złożyć poszetkę do ślubu? Albo jak zrobić to samo do innej uroczystości, jak choćby studniówka? Bez względu na okoliczności, poszetka będzie idealnym dodatkiem do marynarki każdego głównego rodzaju eleganckiego stroju męskiego. Poniżej przedstawiamy metody wyjaśniające to, jak złożyć poszetkę gustownie i stylowo.

morele.net_korzystne oferty

Styl prezydencki

Prosty, łatwy i elegancki styl, którego nazwa nie wzięła się z przypadku. Sprawdza się do każdej okazji, w której będzie nam zależeć na profesjonalnym i oficjalnym wyglądzie. Jak złożyć poszetkę na modłę prezydencką?

 1. Rozłóż materiał poszetki na płaskiej powierzchni, tak aby utworzyła kwadrat.
 2. Złóż ją na pół, wyrównując przy tym krawędzie.
 3. Złóż ją raz jeszcze, tym razem składając ją z przeciwnej strony, aby zakryć krawędzie poszetki (ważne: pozostaw centymetr wolnej przestrzeni od krawędzi podczas składania w tej fazie).
 4. Tak uzyskany „wąski pasek” poszetki złóż na pół, ale nakładając z góry na dół (lub odwrotnie).
 5. Upewnij się, że poszetka pasuje do brustaszy (kieszeni) marynarki. W razie potrzeby złóż ją, aby zachować odpowiednią wysokość.

Sprawdź też: Jaki prezent na dzień mężczyzny wybrać – podpowiadamy te najlepsze

Ile powinna wystawać poszetka ponad krawędź w tym stylu? Wąski pasek, który będzie widoczny nie może być przesadnie wysoki. Maksimum to 1,5 cm, ale rekomendujemy, aby miał 1 cm wysokości. W ten sposób będzie prezentował się najlepiej.

jak złożyć poszetkę według stylu prezydenckiego?
Złożenie butonierki na modłę prezydencką będzie idealnym pomysłem do każdej formalnej uroczystości lub spotkania

Złożenie poszetki w trójkąt

Propozycja dla każdego mężczyzny, który chce urozmaicić prezencję oficjalnego stroju o coś więcej, niż klasyczny styl prezydencki. Choć jest to podstawowy styl spośród tzw. spiczastych styli składania poszetki, zdecydowanie warto jest go polecić.

 1. Ułóż poszetkę na płasko i przechyl ją tak, aby utworzyła kształtem diament (jednym rogiem skierowana ku Tobie).
 2. Złóż materiał na pół i wyrównaj krawędzie.
 3. Złóż ją jeszcze raz na pół, ale od drugiej strony – efektem powinien być mały kwadrat.
 4. Dwie przeciwne krawędzie złóż do środka, tak aby uformowany został swoisty rożek.
 5. „Podstawę” rożka złóż odpowiednio, aby dostosowała się do rozmiarów brustaszy.
Poszetka złożona w trójkąt
Kształt trójkąta pozwala się wyróżnić

Puff fold

Jak złożyć poszetkę klasycznie? Jeżeli mielibyśmy wskazać najpopularniejszy rodzaj składania poszetki, najpewniej byłby to właśnie puff. Znaczenie ma tu prostota w opanowaniu go – nie tyle samo nauczenie, ile osiągnięcie wysokiego poziomu.

 1. Ułóż poszetkę na płaskiej powierzchni i chwyć ją przez środek palcami dłoni, lekko unosząc.
 2. Owiń materiał poszetki palcami drugiej dłoni, cały czas trzymając środek poszetki (kciukiem i palcem wskazującym, tak aby przez środek można było przeciągnąć materiał).
 3. Przeciągnij materiał i uformuj z niego półkole.
 4. Nie wypuszczaj materiału z objęć kciuka i palca wskazującego, przytrzymaj go, a drugą dłonią nadmiar materiału zwiń za górną częścią materiału, którą uformowałeś w kształt półkola.
 5. Tak uformowaną poszetkę umieść w brustaszy.
Styl składania poszetki znany jako puff fold
Puff fold to szybki i łatwy do opanowania sposób na składanie poszetki

Odwrócony puff fold

Klasyczny puff fold, ale to, co wcześniej było ukryte w kieszeni marynarki, teraz zostanie wyeksponowane. Opanowanie tego stylu jest łatwe a efekty, jakie daje, z pewnością przyciągną spojrzenia. Pamiętaj jednak, aby materiał, który wystaje z brustaszy, miał odpowiednią wysokość – czubki mają znacznie wystawać ponad krawędź!

 1. Początek jest taki sam, jak w klasycznym puffie. Rozłóż poszetkę na płasko, złap ją przez środek i unieś do góry.
 2. Drugą ręką ponownie chwyć materiał za pomocą kciuka i palca wskazującego (tak, aby materiał mógł swobodnie przechodzić przez środek).
 3. Następnie ręką, która podniosła materiał z płaskiej powierzchni, zwiń dolny materiał mocno.
 4. Po czym obróć go o 180 stopni, tak aby przylegał do górnej części materiału.
 5. Uformowane wierzchołki popraw za pomocą palców i umieść poszetkę w brustaszy.
Odwrócony puff fold to dobry styl składania do mniej formalnych okazji
Odwórcony puff fold cechuje się wysokimi czubkami przez co może być nieodpowiedni w połączeniu z butonierką. Samemu jednak wygląda bardzo dobrze

Czy poszetka musi pasować do krawata? Czy poszetka powinna być w kolorze muchy?

To jedno z najczęściej stawianych pytań, które niekoniecznie sprowadza się jedynie do krawatu. Podobnie pojawia się ono też w kontekście muszek – czy zatem poszetka może być taka sama jak krawat? Krótka odpowiedź brzmi: nie, nie powinna.

Dobieranie takich samych kolorów w przypadku krawata (lub muszki) i poszetki, będzie złym wyborem. Jeżeli nie chcesz popełnić tego błędu, omijaj zestawy, w których oferowane są np. krawat z poszetką w dokładnie takich samych kolorach. Ich barwy mogą być zbliżone odcieniem, ale nigdy nie powinny być jednakowe.

Zadaniem poszetki jest podkreślenie wyglądu Twojego wyjściowego ubioru jako całości. Może się to odbyć na dwa sposoby: przez kontrast lub swoistą harmoniczność. W pierwszym przypadku chodzi o diametralnie odmienne kolory, które dobierzesz do poszetki. Harmonia natomiast może być osiągnięta przez zbliżoną kolorystykę z krawatem, jednak zauważalnie odmienną.

Czym się różni poszetka od butonierki?

Zarówno poszetka, jak i butonierka stanowią elementy ozdobne marynarek od garniturów, fraków oraz smokingów. Są jednak od siebie odrębne i nie należy ich ze sobą mylić. Odrębnym elementem jest również sama brustasza, która najczęściej jest mylona z butonierką. Czym zatem są wszystkie trzy elementy?

 • Poszetka – ozdobna chusteczka, która może być jednokolorowa lub we wzorach. Ma kształt kwadratu i powinna być odpowiednio złożona, aby umieścić ją w specjalnym miejscu na klapie marynarki.
 • Brustasza – to właśnie to specjalne miejsce na klapie, które jest przeznaczone dla poszetki. Jest to rodzaj małej kieszonki (wyraźnie jednak większej od butonierki), która przeznaczona jest jedynie dla poszetki. Nie powinno się do niej władać np. małego bukietu kwiatów lub wszystkiego innego, co nie jest poszetką.
 • Butonierka – niewielkich rozmiarów otwór na lewej klapie marynarki, mniej więcej zlokalizowany w okolicy obojczyka. Jego rozmiary znacznie różnią się od rozmiarów brustaszy – początkowo butonierka była przeznaczona do zapinania najwyższego guzika. Obecnie służy do noszenia pojedynczego żywego kwiatu lub małego bukietu.
Butonierka z kwiatkiem noszona przez Jamesa Bonda
Butonierka z pojedynczym kwiatkiem noszona przez agenta 007 | Źródło: Goldfinger (1964), reż. Guy Hamilton

Krótko mówiąc, brustasza i butonierka stanowią element marynarki. Każdy z nich ma swoje zastosowanie, którego powinniśmy przestrzegać. Poszetka jest natomiast odrębnym elementem ozdobnym, który stanowi dodatek do marynarki.

Czy można nosić kwiat w butonierce razem z poszetką?

Co na temat równoczesnego zastosowania obu specjalnych kieszonek marynarki mówi savoir-vivre w kwestii odpowiedniego dopasowania? Odpowiedź w tej kwestii jest jasna: to jak najbardziej dozwolone. Inną parą kaloszy będzie to, czy ostateczny efekt nie wyda się nam przesadzony. Możemy jednak uniknąć takiego wrażenia, stosując kilka prostych zasad.

Sprawdź też: Kalendarz świąt nietypowych – sprawdź, jakie jest dzisiaj święto!

Przede wszystkim ważną kwestią w takim przypadku będą rozmiary. Zarówno brustasza, jak i butonierka znajdują się po tej samej stronie marynarki, dlatego musimy zachować odpowiednie proporcje. Główna zasada mówi o tym, że każda z tych dekoracji musi mieć własną przestrzeń, bez przesadnego zbliżenia się do siebie.

I tak w przypadku poszetki w brustaszy najlepszym wyborem będzie omawiany już styl prezydencki. Tak złożona poszetka nie będzie wystawać, przez co uda się nam zachować stylową prezencję. Dodatek do butonierki również powinien być odpowiedni – wszystko sprowadza się do jego długości.

Jak złożyć poszetkę? Czy butonierkę można nosić z poszetką?
Butonierka z poszetką może być łączona, ale należy pamiętać o tym, aby oba elementy nie nachodziły na siebie. W przypadku tej fotografii, bukiecik nie jest nawet włożony do butonierki, a co więcej, znajduje się zdecydowanie zbyt blisko brustaszy z poszetką

Włożony do niej kwiat (lub bukiecik) muszą być dostatecznie wysoko, aby zachować odpowiednią odległość od poszetki. Chodzi tu o odpowiednie przycięcie łodygi. Nie może być ono zbyt krótkie, gdyż wtedy sam kwiat będzie zbyt blisko, co może popsuć ostateczny efekt wizualny.

Poszetka: jak złożyć? Teraz już wiesz! Podobnie jak wiesz to, że wkładanie kwiatka do brustaszy to zły pomysł. Elegancki wygląd i odpowiednia prezencja to coś, na co wiele osób zwraca uwagę. Podkreśl to, że nie są Ci one obce i daj znać w komentarzach, czy polecasz inne style składania poszetki.

Źródło zdjęć: Adobe Stock

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *