1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak ugotować ryż na sypko? Poradnik krok po kroku!

Poradniki

5 miesięcy temu

Jak ugotować ryż na sypko? Poradnik krok po kroku!

Kulinaria
3
1
0
3
1

Dowiedz się, jak ugotować ryż na sypko! Proces ten nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga przestrzegania pewnych zasad. Przygotuj niezbędne składniki i ugotuj z nami sypki ryż!

Gotowanie ryżu w wielu krajach to prawdziwa sztuka. Wyróżnić możemy całe mnóstwo rodzajów ryżu, a także sposobów na jego przygotowanie. W wielu daniach chcemy uniknąć jego kleistości lub zadbać o to, by po odgrzaniu nie był zbitą papką. 

Czy gotowanie ryżu na sypko jest możliwe w przypadku każdej odmiany? Czego należy unikać, by ryż się nie skleił? Jak ugotować sypki ryż? Wszystkie wskazówki znajdziesz w artykule poniżej!

Jak ugotować ryż na sypko? Czy każdy rodzaj ryżu się do tego sprawdzi?

Istnieje całe mnóstwo odmian ryżu – jedne kryją w sobie wiele skrobi, inne natomiast są ubogie w ten składnik. Przede wszystkim wyróżniamy biały, brązowy, czarny, czerwony i żółty ryż. Każdy z nich może cechować inna długość ziaren. Wyróżnić można ryż krótkoziarnisty, średnioziarnisty oraz długoziarnisty

jak ugotować ryż na sypko
Aby otrzymać ryż sypki, wybieraj odmiany o długich ziarnach!

Najlepszym wyborem do przygotowania ryżu na sypko, jest odmiana posiadająca jak najmniej skrobi oraz o długich ziarnach. Najchętniej wybierany w takim celu jest ryż basmati lub ryż jaśminowy.

Kolejną świetną decyzją jest dowiedzenie się z opakowania tego, jak ugotować ryż w torebce na sypko. Dzięki dokładnemu odmierzeniu ziaren i określeniu długości gotowania bez kłopotu poradzisz sobie z przygotowaniem sypkiego ryżu o takiej odmianie, jaka tylko Ci się zamarzy.

Sprawdź też: Rodzaje ryżu – czym cechują się konkretne odmiany ryżu?

O tym, jak ugotować ryż brązowy na sypko, a także każdą inną odmianę, która nie jest uprzednio odmierzona  – dowiesz się później. Stosując kilka sztuczek, możesz sprawić, że niemal każdy ryż nie będzie się do siebie kleić po przygotowaniu.

Jak przygotować ryż, by ugotował się na sypko?

Zastanawiasz się, jak dobrze ugotować ryż na sypko? Najważniejsze, by odpowiednio go przygotować przed wrzuceniem go do garnka. Pomocne w tym szczególnie będzie dobre wypłukanie ziaren ze skrobi. Jak to zrobić? Wystarczy wyłożyć taką ilość ryżu, jaką chcemy przygotować na sitku i dokładnie wypłukać go pod bieżącą wodą. Alternatywnie możesz wrzucić go do garnka, zalać wodą, wymieszać, odlać wodę i cały proces powtarzać, aż woda będzie względnie czysta. W ten sposób będziesz mieć lepszą kontrolę nad etapem, w którym się znajdujesz.

Inną sztuczką na to, jak ugotować ryż na sypko, jest podsmażenie go tuż przed jego gotowaniem. Aby poprawnie to zrobić, wystarczy dodać na patelnię odrobinę tłuszczu, wsypać ryż i smażyć przez 2-3 minuty. Następnie wystarczy przełożyć go do garnka i przejść do gotowania.

morele.net_korzystne oferty

Jak przygotować czarny ryż? Jego możesz zalać wodą w garnku w proporcji 1 do 2 i pozostawić na noc. Dzięki temu cała skrobia zostanie wypłukana. Pomoże to znacząco i już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się, jak ugotować ryż na sypko!

A co jest jeszcze ważne, jeśli chcemy przygotować ryż na sypko? Proporcje! Jednak zdecydowanie poprzednie punkty pozwolą Ci uzyskać jeszcze lepsze efekty. Koniecznie je przetestuj, jeśli mimo odpowiedniej długości gotowania Twój ryż wciąż nie jest taki, jakiego potrzebujesz!

Jak ugotować ryż na sypko – proporcje

Jak się gotuje ryż? Odmierzając samodzielnie jego ilość, warto wiedzieć, ile wody na szklankę ryżu wlać do garnka. Najłatwiej przyjąć, że 1,5 szklanki wody przypada na jedną szklankę białego ryżu

W przypadku ryżu brązowego, czarnego lub czerwonego należy użyć 2 szklanek wody na 1 szklankę ryżu. Wynika to z faktu, że wymaga on dłuższego gotowania, a tym samym woda odparowałaby znacznie wcześniej, niż ryż byłby gotowy. 

Należy także pamiętać o tym, by garnek, w którym gotuje się ryż, nie był szczelnie przykryty. Trzeba zastosować przykrywkę, jednak warto pozostawić odrobinę wolnego miejsca, by para swobodnie ulatywała z garnka.

Sprawdź też: Jak ugotować ryż do sushi? Poradnik na idealny ryż do sushi

Jest to gotowanie ryżu metodą absorpcji. Dzięki niemu ryż zachowuje wszystkie swoje cenne składniki i jest od razu gotowy do podawania. Nie musisz go odsądzać, ponieważ cała woda jest wchłonięta przez ziarna.

Ile się gotuje ryż na sypko? 

Wiesz już, ile wody do ryżu należy użyć. Teraz warto, byś dowiedział się, ile gotujemy ryż, by był o takiej konsystencji, na jakiej nam zależy. To oczywiście zależy od tego, jaki rodzaj ryżu wybierzemy.

jak ugotować ryż na sypko
Stosując kilka trików sprawisz, że niemal każdy ryż zostanie pozbawiony kleistości!

Najmniej czasu potrzebuje biały ryż. Jak ugotować ryż na sypko? W zależności od odmiany powinno to wynosić od 12 do 20 minut. Warto podczas gotowania co jakiś czas mieszać ziarna, a także próbować ich po upłynięciu kilkunastu minut, aby upewnić się, że nie rozgotowaliśmy ziaren. 

Ryż paraboliczny, czyli ryż parboiled wymaga spędzenia we wrzącej wodzie od 12 do 18 minut. Ryż brązowy z kolei będzie potrzebować od 30 do nawet 40 minut gotowania. Podobnie wygląda sytuacja, gdy postawimy na czarny lub czerwony ryż. Czas, który muszą one spędzić w garnku na wolnym ogniu, wynosi od 30 do nawet 50 minut

Chcąc uniknąć kleistości ryżu na tym etapie, warto od razu go podawać. Jeżeli jednak planujesz użyć go nieco później – koniecznie zatrzymaj proces gotowania poprzez przelanie go pod strumieniem zimnej wody. Powszechnie uważane jest to za błąd – oczywiście zgadzam się z tym! Jednak chcąc uniknąć kleistości, warto spróbować.

Jak ugotować ryż na sypko? Do jakich dań się sprawdzi?

Wiesz już, jak zrobić, żeby ryż był sypki, a teraz warto sprawdzić, co z nim zjeść! Oczywiście możesz wykorzystać go jako dodatek do niemal każdego polskiego obiadu, jednak doskonale również się sprawdzi do dań azjatyckich!

jak ugotować ryż na sypko? Danie z ryżem na sypko
Dania przygotowane z sypkim ryżem mogą być naprawdę wyjątkowe i przepyszne!

Klasyczny stir fry doskonale komponuje się z sypkim ryżem! Nie ma nic lepszego niż warzywa usmażone z przepysznym sosem i dodatkiem mięsa lub tofu! Ponadto ryż w sypkiej formie znakomicie sprawdzi się w daniach kuchni indyjskiej. Dodany do ulubionego curry, butter chicken lub kormy smakuje po prostu obłędnie!

W przypadku zup możesz wybrać nieco inny sposób przygotowania i dowiedzieć się, jak zrobić, żeby ryż był sypki. Do niektórych zup możesz dodać ryż jeszcze na etapie gotowania innych warzyw! Należy to jednak zrobić tak, by nie gotował się on dłużej niż 20 minut.

Sprawdź też: Jak ugotować makaron każdego typu? Nie popełniaj tych błędów

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak ugotować czarny ryż na sypko, a także to, jak ugotować ryż basmati na sypko. Skrajne przypadki, a tak niewiele się różni ich przygotowanie! A Ty – wolisz ryż kleisty czy na sypko? W jaki sposób dotychczas pozbywałeś się kleistości ryżu? Koniecznie daj nam znać o swoich ulubionych daniach z tym składnikiem!

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *