1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak ugotować makaron każdego typu? Nie popełniaj tych błędów

Poradniki

8 miesięcy temu

Jak ugotować makaron każdego typu? Nie popełniaj tych błędów

Kulinaria
10
0
0
10
0

Ryżowy, spaghetti lub do rosołu. Jak ugotować makaron? Zasady z reguły są takie same, ale lepiej odpowiednio się przygotować i nie popełniać karygodnych błędów. Nie jest to jednak coś, z czym sobie nie poradzisz. Życzymy smacznego.

Jak ugotować makaron? Wskazówki bez których ani rusz

Jak ugotować makaron do rosołu? To jest tak naprawdę najwęższy z makaronów, więc na jego ugotowanie potrzebujesz tylko od 3 do 5 minut. Ugotowanie wstążek, świderków czy muszelek zajmie chwilę dłużej, bo 6-8 minut. Rurki czy spirale niewiele więcej – do 10 minut. Tak naprawdę to, jak ugotować makaron, zależy od wskazówek na opakowaniu danego produktu. Dlatego warto zawsze zwrócić na nie uwagę.

morele.net_korzystne oferty

Co jeszcze musisz mieć na uwadze gotując makaron?

  • Czas gotowania makaronu – zależnie od typu i grubości makaronu czas jego gotowania może się różnić. Też istotnym jest, jak przyrządzony makaron lubisz. Stosowne informacje powinny znajdować się na paczce.
  • Odpowiedni garnek – koniecznie dobierz garnek odpowiednio do makaronu. Zbyt mały garnek spowoduje tylko, że makaron będzie się sklejać. Nie utrudniaj sobie zadania zwłaszcza z tego powodu, że makaron trzeba regularnie mieszać. Po prostu wybierz jakiś duży garnek.
  • Ilość wody – myśl o 1 litrze wody na 100 gramów makaronu. To idealne proporcje. Wcześniej wodę musisz zagotować, dopiero później wrzucić do garnka makaron.
  • Solenie wody – mniej więcej pół łyżeczki soli na 100 gramów makaronu. Najlepiej sól dodaj w chwili, kiedy woda zaczyna wrzeć. Następnie odczekaj kilkadziesiąt sekund i dopiero wrzuć makaron do garnka.
  • Mieszanie makaronu – do mieszania używaj drewnianej łyżki. Jest ona wskazana, bo każda inna może uszkodzić makaron. Zrezygnowanie z mieszania też to spowoduje, dlatego mieszaj makaron przez co najmniej pierwszych kilka minut gotowania z 30 sekundowymi przerwami. Dzięki tym radom unikniesz zarówno rozerwania makaronu, jak i jego sklejania się.
  • Gotowanie bez pokrywki – nie chcesz, aby woda wykipiała. A i dla samego makaronu nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż nierównomiernie się gotuje, w efekcie tracąc swoje właściwości. Z pokrywki korzystaj tylko do zagotowania wody. Trikiem na powstrzymanie wody przed wykipieniem jest postawienie drewnianej łyżki wzdłuż garnka.
  • Odcedzanie makaronu – jeżeli makaron nie jest gotowany z myślą o sałatce, to nie przepłukuj go zimną wodą. W przeciwnym razie wszystkie dodatki do niego, choćby takie jak sos, będą po nim tylko spływać.

Sprawdź też: Jak zrobić ciasto na pizzę? 4 różne przepisy na pizzę domową!

Jak ugotować makaron ryżowy? W trochę inny sposób

Ugotowanie suchego makaronu ryżowego to bułka z masłem. Jak to zrobić? W tym jest pewien haczyk. Suchego makaronu ryżowego nie gotujesz. Wystarczy wsypać go do garnka i zalać wrzątkiem. Pamiętaj, by go nie przełamywać. Następnie po prostu przykryj garnek i pozostaw na 2 lub 3 minuty. Później tylko odcedź makaron i gotowe. To rozwiązanie wystarczy, aby makaron napęczniał i stał się gotowy do spożycia. W przypadku ryżowych wstążek o większej grubości czas należy wydłużyć dwukrotnie. Nie pozostawiaj takiego makaronu we wrzątku na dłużej niż 7 minut.

różne rodzaje surowego makaronu
Różne rodzaje to różny sposób ugotowania makaronu

Co jeśli mam świeży makaron ryżowy?

W przypadku świeżego makaronu ryżowego musisz przepłukać go zimną wodą i udać się powszechną drogą przygotowania makaronu. Czyli w następnej kolejności przygotować garnek z wrzącą i posoloną wodą, a do garnka wrzucić świeży makaron. Gotować powinien się przez 7 minut. Na jaki makaron ryżowy się nie zdecydujesz, będzie to doskonała okazja na przyrządzenie flagowego dania kuchni tajskiej – pad thai i nie tylko.

Jak przyrządzić makaron sojowy?

Makaron sojowy gotujemy w podobny sposób co suchy makaron ryżowy – zalewamy go wrzątkiem w garnku i pozostawiamy pod przykryciem na około 10 minut. Moczymy go przez 5 minut, jeżeli w planach mamy go usmażyć. Wtedy świetnie pasuje m.in. do dań z kurczakiem i warzywami. Ciekawostka: makaron sojowy nie powstaje z soi, a ze skrobi fasoli mung lub batatów.

Sprawdź też: Jak zrobić chleb bananowy? Łatwy przepis na ciasto

A jak ugotować makaron spaghetti? Tylko go nie łam!

Makaron spaghetti przyrządzasz w taki sam sposób, jak każdy inny makaron, o którym była mowa na samym początku. Z jedną istotną różnicą. Zazwyczaj ten makaron przez swoją długość nie mieści się w garnku, więc jak ugotować makaron spaghetti? Zanurz jego część w przygotowanej wodzie i delikatnie mieszaj do momentu, aż cały zsunie się do środka. To, czy jest odpowiednio sprężysty, dowiesz się dopiero po wyjęciu i spróbowaniu jednej nitki.

gotowanie makaronu spaghetti w garnku
Prywatnie makaron spaghetti jest moim ulubionym

Nie waż się łamać makaronu spaghetti tylko po to, by zmieścił się w garnku! Włosi uznają to za ciężki grzech. Przez samo przełamanie makaronu nie będziesz w stanie nawijać makaronu na widelec w tradycyjny sposób.

Makaron al dente – jak przygotować?

Makaron al dente to sposób przyrządzenia makaronu, który sprawia, że makaron nie rozpada się w ustach i trzeba jednak go delikatnie ugryźć. Dla wielu taki makaron jest jednym z najbardziej ulubionych. Jak ugotować makaron al dente? Niektóre opakowania klarownie informują ile minut potrzebuje makaron, aby znaleźć się w tym stanie. A najlepszym sposobem na to, aby przekonać się, czy makaron jest już al dente, to po prostu spróbować go przed odcedzaniem. Dla makaronu spaghetti byłoby to od 7 do 10 minut.

Czy można ugotować makaron w mikrofali lub piekarniku?

Tak, można. Jak ugotować makaron w mikrofali? Wystarczy przygotować miskę z makaronem i przykryć pokrywką bądź folią aluminiową. Taki makaron w mikrofali gotuj na pełnej mocy (przyjmujemy moc 800W) przez 3 minuty. Następnie wyjmij miskę, wymieszaj makaron widelcem i ponownie włóż do mikrofali na kolejne 3 minuty. W sumie nie powinien gotować się dłużej niż 7 minut – o maksymalnie minutę możesz wydłużyć czas, jeśli wyda Ci się, że jeszcze nie jest gotowy. Do przygotowywania makaronu w mikrofali powstają nawet specjalne naczynia do odmierzania makaronu.

Sprawdź też: Ile gotować jajka na miękko? W gorącej czy zimnej wodzie?

Przygotowywanie dania z makaronem w piekarniku będzie wymagać więcej czasu. W zależności od przepisu, taki makaron z innymi składnikami może potrzebować od 40 minut aż do jednej godziny. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy gotowanie w piekarniku przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

Najczęstsze błędy popełniane przy gotowaniu makaronu

  • Nieodpowiednia ilość wody – makaron z czasem zyskuje na objętości, dlatego to ważne, żeby zastosować się do wcześniejszej wskazówki i wody po prostu nie żałować. Gotowany makaron potrzebuje miejsca.
  • Dodawanie oleju do wrzątku – jest to mit, który głosi, że dodanie oleju powstrzyma makaron przed sklejaniem. Tak naprawdę warstwa tłuszczu pozostanie na powierzchni i niepotrzebnie wyciągniemy ją wraz z makaronem. Utrudnia to później podanie dania z sosem, bo będzie po prostu spływać po makaronie, jak po przepłukaniu go zimną wodą.
  • Zwiększanie płomienia, by szybciej ugotować makaron – to błąd! Makaron należy gotować na małym ogniu, gwarantuje to wówczas, że makaron nie będzie się sklejać oraz nie straci swojego smaku.

Co zrobić z resztkami makaronu z obiadu?

Z tego, co pozostało nam z makaronu na obiad, można przyrządzić chociażby sycącą zapiekankę makaronową, ale i nie tylko. Wśród popularnych rozwiązań są także sałatki lub smażone dania. Wystarczy, że ugotowany makaron zmieszasz z tym, co znajdziesz w lodówce i uznasz za stosowne. Makaron można przygotować na tak wiele sposobów, że na pewno znajdziesz na niego jakiś pomysł.

makaron kokardki w sałatce z pomidorem i sałatą
Zawsze znajdziesz jakieś zastosowanie dla makaronu

Rodzaje włoskich makaronów, które możesz przygotować

  • Spaghetti – najbardziej rozpoznawalny makaron kuchni włoskiej, długi i cienki. Przygotowywany z sosami np. pomidorowym i opcjonalnie posypywany serem, najczęściej parmezanem.
  • Ravioli – sklejony z dwóch plastrów i z nadzieniem. Najczęściej z serem, warzywami lub mięsem. Popularnym połączeniem jest szpinak oraz wspomniany ser ricotta.
  • Farfalle – makaron potocznie nazywany u nas kokardkami, chociaż z nazwy dla Włochów są to motylki. Wykorzystywany w daniach z różnej maści sosami opartymi na oliwie.
  • Tortellini – podobnie do ravioli serwowany z nadzieniem serowym, mięsnym lub grzybowym z sosem pomidorowym. Nie brakuje tartego sera na wierzchu. Makaron podobny do Cappelletti, który różni się jedynie kształtem – ten drugi przypomina kapelusiki.
  • Tagliatelle – podawany zazwyczaj z bolognese, ale nierzadko też z pesto. Często w formie gniazd. Legenda mówi o powstaniu tego makaronu już w epoce renesansu, a inspiracją miała być ułożona na ceremonię ślubną fryzura Lukrecji d’Este.
  • Conchiglie – makaron bardziej znany jako muszelki, nawet poza granicami naszego kraju. Istnieją aż 3 rodzaje, które różnią się rozmiarem, albo nawet i kolorem. Jest to doskonały wybór do dań z gęstymi i mięsnymi sosami.
  • Fusilli – makaron w formie spirali do sosów lekkich oraz ciężkich. Generalnie pasuje do wszystkiego, a to znaczy zapiekanek, sałatek czy zup. My często nazywamy go świderkami.
  • Cannelloni – inaczej rurki. Pasuje do tych samych sosów, co lasagne. Najczęściej nadziewany mięsem mielonym z sosem pomidorowym. Dodatkowo posypuje się go startym serem.
  • Penne – również znane jako rurki, acz względem poprzednich są bardziej ścięte pod kątem. Ewentualnie dla odmiany nazywane piórkami. Makaron może być rowkowany lub gładki (są to dwa typy kolejno: penne rigate i penne lisce). Podawany z owocami morza lub z pesto.
  • Lasagne – nazwa zarówno dla makaronu, jak i powstałego dania z jego udziałem. Jest to duży, prostokątny płat gotowany na przemian z warstwami farszu, najczęściej z mięsem i sosem pomidorowym, beszamelem i serem.
10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *