Świeże zioła na balkonie

Ogród i balkon

25.05.2023 09:38

Uprawianie ziół na balkonie. Co posadzić, jak pielęgnować?

Rośliny Zdrowie
17
0
0
2 lata temu
Uprawianie ziół na balkonie. Co posadzić, jak pielęgnować?
17
0
0
17
0

Zioła na balkonie to najnowszy trend, który pokochały osoby interesujące się zdrowiem i całe rodziny dbające o swój jadłospis. Mały balkon może doskonale się sprawdzić jako ogródek do uprawiania świeżych ziół. Jak zatem zacząć uprawianie ziół na balkonie?

Przegląd ziół do uprawy na balkonie

Balkon to namiastka ogrodu, którą mogą cieszyć się szczególnie osoby mieszkające w blokach. Obecnie istnieje naprawdę wiele możliwości aranżacji tej przestrzeni. Można postawić na nim wygodne meble ogrodowe, zamontować pergole dodające dyskrecji, a także zasadzić kwiaty, warzywa i zioła, które będą nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też znajdą skuteczne zastosowanie w kuchni. 

zioła na balkonie -  pietruszka
Na balkonie można uprawiać wiele ziół

Wybór ziół możliwych do wyhodowania na balkonie jest naprawdę szeroki. Z jednej strony mogą to być zioła na balkonie, które dodaje się do potraw, z drugiej zaś te do robienia naparów czy przygotowywania aromatycznych kąpieli – skuteczne na różne dolegliwości lub mające działanie relaksujące. Wybór ziół do uprawy na balkonie zależy więc tak naprawdę od własnych preferencji, a niekiedy także strony świata, na której znajduje się nasz balkon. 

Jakie zioła posadzić na balkonie?

  • Bazylia – to zioło bardzo dobrze czuje się na balkonie. Nasiona należy wysypać na wierzch przygotowanej ziemi i nie przykrywać, aby miały dostęp do dużej ilości światła słonecznego. Bazylia to idealne zioło na balkonach z ekspozycją na wschód i zachód – wtedy może do niej dotrzeć najwięcej światła.
  • Cząber – można go uprawiać zarówno na parapecie, jak i na balkonie. Cząber, podobnie jak bazylia, lubi ekspozycję na słońce. Nie wymaga dużo podlewania, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku osób, którym zdarza się zapominać o nawadnianiu roślin. Ziarenka tego zioła na balkonie przykrywa się bardzo małą ilością ziemi.
  • Koper – to zioło najlepiej czuje się na balkonach ulokowanych na wschodzie i zachodzie. Nie lubi bardzo intensywnego słońca i ekstremalnie wysokiej temperatury. Jeśli ma więc znaleźć się na słońcu będącym w zenicie, to należy odpowiednio go osłonić.
Zioła uprawiane na balkonie
Wiele ziół, które uprawiasz na parapecie mogłoby rosnąć na balkonie!
  • Kolendra – kolendra to bardzo wdzięczne zioło na balkonie, które najlepiej jest hodować od czerwca do sierpnia. Bardzo szybko zakwita, a po przekwitnięciu pozostawia kolejne nasiona. Lubi słońce, nie wymaga intensywnego podlewania. Kolendra to zioło jednoroczne.
  • Majeranek – jego uprawę można rozpocząć dość wcześnie, ponieważ dobrze czuje się w temperaturze powyżej  zaledwie 10 st. C. Zanim wsypiesz ziarna do ziemi, warto najpierw je uprażyć – czyli wstawić na ok. 10 minut do piekarnika. Po ostudzeniu prażone ziarna będą idealnie nadawały się do zasiania.
  • Pietruszka – pietruszki nikomu nie trzeba przedstawiać. To znane i lubiane zioło, posiadające bardzo dużo cennej witaminy C. Pietruszkę na balkonie można sadzić już od marca. Po około 3 miesiącach powinny pojawić się pierwsze liście. Najbardziej polecane są 3 odmiany: Astra, Festival i Karnaval.
  • Trybula – najlepsze warunki do uprawy tego zioła na balkonie panują latem. Duża ilość słońca i wyższa temperatura sprzyjają pojawianiu się listków. Można je zbierać już po około 6 tygodniach od wysiania ziaren.
dbanie o zioła na balkonie - przycinanie
Wybieraj zioła, z których będziesz korzystać w kuchni!
  • Estragon – to zioło uprawiane w doniczkach na balkonie, które wymaga nieco więcej zaangażowania niż pozostałe. Estragon lubi wilgotną ziemię, dlatego nie należy zapominać o jego regularnym podlewaniu. Gleba, na jakiej jest wysiewany, powinna być próchniczna, o zasadowym lub obojętnym odczynie.
  • Lawenda – lawenda to zioło na balkonie, które nie tylko przydaje się w domu, ale także pięknie ozdabia balkony, tarasy i loggie. Należy ją systematycznie podlewać, za co odpłaci się pięknymi, intensywnymi kolorami. Do jej uprawy potrzebna jest gleba bogata w wapń.
  • Szałwia – jej lekarska odmiana najlepiej czuje się na balkonie nasłonecznionym, odizolowanym od wiatru. Zioło to potrzebuje luźnej, przepuszczalnej gleby z dodatkiem piasku. Nie rośnie w glebie ciężkiej, wilgotnej i jałowej.
  • Tymianek – tymianek lubi ziemię wilgotną, w której jednak nie zbiera się zbyt dużo wody. Najlepiej jest go sadzić w donicach z dużymi otworami. Lubi przebywać we własnym towarzystwie, dlatego dobrze jest posiać go w większych donicach, gdzie znajdzie się dużo tymianku.
  • Mięta – mięta sprawdzi się doskonale do zwalczania problemów żołądkowych, ale też jako dodatek do zimnych napojów w trakcie lata. To bardzo pożyteczne zioło hodowane na balkonie. Ziemia w doniczce z miętą powinna być zawsze wilgotna, jednak nie należy przesadzać z ilością dolewanej wody.
  • Rozmaryn – zioło to popularnie hoduje się zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie. Lubi ciepło i słońce, źle zaś znosi wiatr. Rozmaryn to popularna przyprawa stosowana w polskiej kuchni.

Sprawdź też: Duże kwiaty doniczkowe do domu – jakie wybrać, aby stworzyć zielone wnętrze? Polecane gatunki

Jak dobrać doniczkę oraz ziemię pod uprawę ziół?

Wybór doniczki i ziemi pod uprawę w dużej mierze zależy od konkretnego zioła. Niektóre z nich, jak np. lubczyk i estragon, najlepiej czują się w dużych zabudowanych donicach. Z kolei szałwia i tymianek lepiej rosną w doniczkach z dziurami, z których łatwiej pozbyć się nadmiaru wody. A jaką ziemię najczęściej można znaleźć w balkonowych doniczkach z ziołami? Zwykle będzie to luźna, wysoce przepuszczalna, lekko wilgotna gleba. 

Sadzenie ziół

Sadzenie ziół najlepiej rozpoczynać wiosną, aby dać czas roślinom na wzrost i wydanie owoców. Większość ziół nie lubi jednak przymrozków, dlatego na czas spadków temperatury lepiej jest je wstawić do pomieszczenia. Warto hodować zioła wprost z nasionek, aby cieszyć się ich kiełkowaniem i późniejszym wzrostem.

Reklama

Jak dbać o zioła na balkonie?

Najlepszym miejscem do hodowania ziół są balkony usytuowane od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Rzadziej sprawdzają się balkony od strony wschodniej czy zachodniej, gdzie w trakcie doby może być za mało słońca. Duża ilość słońca sprzyja szybkiemu wzrostowi ziół na balkonie, a także pomaga gromadzić zawarte w roślinach substancje esencjonalne i smakowe, dla których siejemy zioła na balkonie. 

Bardzo korzystne dla ziół z domowego balkonu jest regularne uszczykiwanie, czyli odrywanie listków. Dobrze jest uszczknąć te większe, o odpowiednim kolorze, a małym dać czas na wzrost. Z regularnym obrywaniem listków nie powinno być problemów, gdyż praktycznie codziennie można dodawać zioła do domowych potraw lub podzielić się samodzielnie wyhodowanymi ziołami na balkonie z sąsiadami i rodziną.

Podlewanie

Większość ziół hodowanych na balkonach na szczęście dobrze znosi lekką suszę, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Oczywiście zdarzają się zioła lubiące wilgotną czy wręcz mokrą glebę – wówczas przesuszanie roślin grozi uschnięciem i niepowodzeniem uprawy.

Nawożenie

Najlepiej w przypadku ziół postawić na nawozy mineralne, z dużą zawartością potasu i fosforu. Pierwiastki te wspomagają system korzeniowy roślin, a także ich kwitnienie, owocowanie i wytwarzanie nasion. Nawożenie szczególnie przyda się roślinom wieloletnim, którym po kolejnym kwitnieniu i owocowaniu może brakować w glebie niektórych składników. W przypadku roślin jednorocznych nawożenie raczej nie będzie potrzebne.

Bazylia w donicy
Uprawa i pielęgnowanie własnych ziół daje wiele radości

Naświetlenie 

Praktycznie wszystkie zioła na balkonie lubią dużą ilość światła i słońca. Większość z nich należy jednak osłaniać w godzinach najintensywniejszego promieniowania słonecznego. Na balkonach zacienionych nie utrzyma się praktycznie żadne z najpopularniejszych ziół.

Zimowanie

Na balkonie można uprawiać zarówno zioła jednoroczne, jak i wielosezonowe. Te wieloroczne na czas zimowania najlepiej ustawić w garażu, piwnicy lub zabudowanej werandzie, gdzie temperatura będzie niższa od pokojowej, ale wyższa od tej na zewnątrz.
Zioła na balkonie to zawsze dobry pomysł. Są raczej niewymagające i poradzi sobie z nimi nawet mało wprawny, domowy ogrodnik. A nic nie smakuje tak jak świeża, miętowa herbata zaparzona wieczorem do książki.

Sprawdź też: Kwiaty doniczkowe cieniolubne: lista pięknych i łatwych w uprawie roślin tolerujących cień

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *